دانستنی هاآموزش

چگونه در کنکور زبان موفق شویم؟

هر سال، همزمان با کنکور سراسری عده‌ی کثیری از داوطلبان در کنار شرکت در گروه‌های دیگر از جمله تجربی، ریاضی یا انسانی ، در کنکور زبان‌ها هم شرکت می‌کنند. موفقیت در کنکور زبان اصلا کار خارج از دسترسی نیست اما مانند هر چالش دیگر نیاز دارد تا در مواردی بهتر شوید و روی برخی مهارت‌های زبانی و منابع با تمرکز بیشتری کار کنید. ما در این مطلب به دنبال همین موضوع هستیم؛ اینکه چگونه در کنکور زبان موفق شویم؟. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 کنکور زبان چیست؟

در کشور ما افراد برای ورود به دانشگاه باید در کنکور تخصصی آن رشته شرکت کنند. برای رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی یا سایر زبان‌ها، دروازه ورود، کنکور زبان است.
کنکور سراسری زبان از دو دفترچه عمومی و اختصاصی و روی هم رفته 170 سوال تشکیل می‌شود، که 70 سوال مختص به مباحث اختصاصی و 100 سوال هم دروس عمومی‌اند و داوطلب باید در مدت زمان تنها 180 دقیقه به همه سوالات پاسخ دهد. متاسفانه نمره منفی هم دارد. این کنکور فقط بر مبنای انگلیسی نیست و داوطلبان می‌توانند انتخاب کنند که سوالات به زبان‌های روسی، فرانسوی و یا آلمانی باشد. خبر خوب دیگر اینکه در سال 1402 سوالات عمومی هم حذف شده و همه می‌توانند در این کنکور شرکت کنند و زبان مورد علاقه خود را انتخاب کنند و از طریق این آزمون سراسری وارد دانشگاه شوند. شما حتی می‌توانید با داشتن چند جلسه معلم خصوصی زبان انگلیسی خیلی ساده بدانید چگونه در کنکور زبان موفق شوید؟

برای کنکور زبان چه درس‌هایی بخونیم؟

سوال ( برای کنکور زبان چی بخونم؟ ) اصلی‌ترین سوال داوطلبان کنکور زبان است. منابع کنکور زبان انگلیسی کتاب‌های درسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. فارغ از آن شما باید تمام یونیت‌های کتاب Grammar in Use کمبریج را هم حل کنید و تا جای ممکن روی آن‌ها مسلط باشید. چون این به نوعی آموزش رایگان گرامر انگلیسی است. دانش‌آموزان دبیرستانی، خواه وارد دانشگاه شوند یا وارد بازار کار گردند، نیاز به تسلط بر گرامر استاندارد انگلیسی دارند. بهترین تمرین برای آموزش گرامر در کلاس امروزی، ارائه آموزش گرامر در چارچوب درس‌های نوشتاری و حل تمرین است. کتاب‌های Vocabulary in Use  و همچنین 504 هم فراموش نشود چون می‌تواند خیلی به بالا بردن سطح زبان شما کمک کند. کتاب واژگان زبان کنکور که به طور سریع واژگان نظام جدید را مرور کرده از پر اهمیت‌ترین کتاب‌هایی است که باید در دستور کار خود قرار دهید. همچنین کتاب Oxford Word Skills را هم خیلی خوب بخوانید.
کتاب Vocabulary for High School نیز جزو توصیه‌های ما به شماست تا بتوانید به بهترین شکل از پس این آزمون سراسری بربیایید. کلاس‌های فوق فشرده زبان انگلیسی سفیر هم می‌تواند در کنار همه‌ی این‌ها مفید فایده باشد و شما را در راه دستیابی به اهداف زبانی‌تان یاری کند.

کنکور زبان آلمانی

برای کنکور آلمانی کتاب زرد و قرمز هوبر جزو اولین پیشنهادات ماست. گرامر آلمانی پیچیده است، گاهی اوقات ممکن است خسته‌کننده شود، و احتمالاً مدتی طول می‌کشد تا بر آن تسلط یابید. بیشتر دانش‌آموزان با موارد گرامری دست و پنجه نرم می‌کنند (منصفانه بگوییم، حتی برای آلمانی هایی که زبان مادری‌شان آلمانی است هم می‌توانند دردسرساز باشند). اما وقتی فهمیدید چقدر خلاقانه طراحی شده‌اند، خودتان در آن استاد می‌شوید.

کنکور زبان فرانسه

برای کنکور زبان فرانسه به منابع زیر دقت زیادی داشته باشید:
•    Grammair en dialogues
•    Vocabulaire progressif du francais
•    Vocabular essentiels en Francais 504
•    Comprehension Ecrite

همچنین کتاب Grammaire Essentiel du Francais از کتاب‌هایی است که حتما باید بررسی‌اش کنید. به کمک این کتاب‌ها دانش‌‎آموزان یاد می‌گیرند که جملات و دیالوگ‌ها را با گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن فرموله کنند. فعالیت‌های فرهنگی همراه با دوره‌های زبان برای آشنایی دانش‌آموزان با غذا، بیان هنری و تنوع دنیای فرانسوی زبان در کلاس‌های سفیر یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورود به رشته زبان فرانسه است. به عنوان نکته آخر در این رابطه برای تبدیل شدن به یک فرانسوی زبان با اعتماد به نفس، باید گرامر فرانسه را بدانید، اما مطلقاً نیازی به یادگیری قوانین گرامر ندارید. این فقط برای تست زنی در کنکور زبان به کار شما خواهد آمد.

 نکات مهم کنکور 1402 زبان‌ها

زمان برگزاری آزمون ورودی یا کنکور زبان دو نوبت دی ماه و تیرماه خواهد بود و داوطلبان که قصد ثبت نام در کنکور زبان دارند باید در این دو موعد مقرر یعنی 29 لغایت 30 دی ماه و یا در 15 و 16 تیرماه نسبت به شرکت در این آزمون ثبت نام لازم را به عمل آورند.
تعداد سوالات کنکور 1402 زبان در دفترچه سوالات اختصاصی تفاوت می‌کند و شرکت‌کنندگان باید، برای هر درس ارائه شده در دفترچه سوالات کنکور زبان، مدت مشخصی را برای پاسخ‌دهی منظور کنند. مدت زمان پاسخگویی به 100 سوال در دفتر عمومی آزمون زبان نزدیک به 75 دقیقه است و طبق اطلاعیه منتشر شده سوالات دروس عمومی در آزمون ورودی زبان ۱۴۰۲ حذف گردیده است و داوطلبان تنها باید به سوالات اختصاصی در یک نوبت برگزاری کنکور پاسخ دهند.
تعداد سوالات اختصاصی کنکور زبان با سایر گروه‌های آزمایشی متفاوت بوده و در قالب دو دفترچه اختصاصی شماره 2 و 3 در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، شرکت‌کنندگان کنکور زبان حتما به تمام سوالات در 105دقیقه پاسخ بدهند. در دفترچه شماره 2، زبان تخصصی (انگلیسی، فرانسه و آلمانی) 70 سوال و 105 دقیقه فرصت برای شما در نظر گرفته شده است. در رابطه با تعداد سوالات آزمون ورودی زبان ۱۴۰۲ هنوز اطلاعی در دست نیست.

چطور به سوالات بخش درک مطلب در کنکور زبان پاسخ دهیم؟

شما باید از پیش توانایی خواندن خود را به یک زبان خارجی بهبود بخشیده باشید. اگر می‌خواهید امتیاز این بخش را بیاورید باید بتوانید در کمترین زمان کل سطور متن مورد نظر را بخوانید و بعد به موازات سوالاتی را که از شما در رابطه با متن پرسیده شده است جواب دهید.

کلام آخر

در این مطلب ما به شما گفتیم چطور در کنکور زبان موفق شویم.اگر این سوال که آیا کنکور زبان سخته؟ ذهن شما را مشغول کرده است باید بگوییم با شرکت در کلاس های فوق فشرده زبان انگلیسی سفیر قطعا می‌توانید رتبه قابل قبولی در کمترین زمان در کنکور زبان به دست بیاوردید و یا اگر می‌خواهید با شرکت در کلاس‌ زبان تخصصی خیلی سریع از سایر رقبا پیشی بگیرید به شما پیشنهاد می‌کنیم همین امروز با شماره 02184346 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا