موبایللوازم جانبی موبایل

از کجا بفهمیم گوشی اصل است؟

در بازار خرید و فروش موبایل، تعداد زیادی گوشی های تقلبی وجود دارند که از امکانات، کیفیت و قیمت کمتری نسبت به گوشی اصل برخوردار بوده اما از نظر ظاهری مشابه گوشی اصل می باشند به همین دلیل ممکن است عده ای متوجه این موضوع نشوند و مبلغ گوشی اصل را بدهند اما گوشی فیک و تقلبی دریافت کنند بنابراین تصمیم گرفتیم تا به شما، راه های تشخیص گوشی اصل از تقلبی را توضیح دهیم.

گوشی فیک یا تقلبی چیست؟

گوشی تقلبی، گوشی موبایلی است که ظاهراً شبیه به یک مارک معتبر است اما ساخت و کیفیت آن با استاندارد های اصلی این مارک ‌ها مطابقت ندارد. این گوشی ‌ها معمولاً توسط شرکت‌ هایی تولید می ‌شوند که به دنبال سود بیشتر از فروش محصولات کم کیفیت‌ تر هستند.

انواع گوشی تقلبی

گوشی های تقلبی انواع مختلفی دارند. گوشی های کپی، گوشی دست دوم، گوشی ریفربیشد( تعمیر شده)، گوشی سرقتی و گوشی ریجستر نشده همگی  جز گوشی های فیک و تقلبی محسبوب می شوند که در ادامه بیشتر آشنا می شویم.

گوشی های کپی

گوشی های کپی، گوشی های فیکی هستند که بدون مجوز ساخته می شوند. این دسته از گوشی های تقلبی از نظر ظاهری بسیار شبیه به برند اصل هستند ولی از نظر امکانات نرم افزار و سخت افزار کاملا ضعیف و بی کیفیت می باشند. به این نکته توجه کنید که این شرکت های تولید کننده محصولات تقلبی معمولا از نام هایی شبیه برند اصلی و معتبر استفاده می کنند به عنوان مثال به جای Samsung از نام samsong استفاده می کنند.

گوشی های سرقتی

گوشی های سرقتی مورد دیگری از گوشی های کپی هستند که به دلیل سرقتی بودن با قیمت خیلی پایینی در بازار فروخته می شوند. برای جلوگیری از خرید گوشی سرقتی حتما از فروشنده کارت گارانتی، جعبه و کد IMEI بخواهید.

گوشی های رفربیشد

گوشی های رفربیشد یا تعمیر شده به گوشی هایی گفته می شود که تعمیر شده و با قیمتی کمتر به فروش می رسند. در واقع برند های معروفی مانند سامسونگ گارانتی تعویض دارند و اگر گوشی کاربری دچار عیب و ایراد شود می تواند آن را به نمایندگی تحویل دهد و یک گوشی جدید تحویل بگیرد. گوشی خراب نیز توسط نمایندگی تعمیر شده و تحت عنوان گوشی رفربیشد با قیمتی کمتر به بازار عرضه می شود از این رو باید حواستان باشد که تاریخ رجیستری گوشی را بررسی کنید.

گوشی دست دوم

گوشی های دست دوم نیز فروش زیادی داشته و محبوبند اما اگر قرار باشد گوشی دست دوم را به عنوان گوشی نو خریداری کنید اصلا جالب نیست! به همین دلیل بهتر است گوشی های معروف مانند گوشی سامسونگ را که بسیار پرفروش و محبوب هستند، از نمایندگی بخرید. در نمایندگی، قیمت گوشی سامسونگ به روز بوده و می توانید با اطمینان از اصل بودن کالا آن را خریداری کنید.

گوشی های رجیستر نشده

شاید برایتان سوال شود که رجیستری چیست و منظور از گوشی رجیستری چه می باشد؟

رجیستری گوشی به ثبت گوشی تلفن همراه در یک سامانه جامع اطلاعاتی گفته می شود که این سامانه به نام “سامانه همتا” شناخته می‌ شود. هدف از رجیستری کردن گوشی‌ ها جلوگیری از ورود غیرقانونی آن ها به کشور و کنترل بیشتر بازار فروش گوشی‌ ها می باشد.

در نهایت توجه داشته باشید هنگام خرید گوشی جدید حتما کارت رجیستری (حاوی کد فعالسازی) را دریافت نمایید.

راه های تشخیص گوشی اصل از تقلبی

با خرید گوشی و لوازم خانگی از سایت سامسونگ ( منظورمان سایت نمایندگی سامسونگ می باشد) شما این اطمینان را دارید که کالای اورجینال و اصل را با گارانتی خریداری کردید. اما اگر به هر دلیلی از فروشگاه دیگری خرید کردید و راجع به اصل یا تقلبی بودن کالای خود نگران بوده و شک دارید ادامه ی مطلب را مطالعه کنید زیرا در ادامه به آموزش راه های تشخیص گوشی اصل از تقلبی می پردازیم.

از کجا بفهمیم گوشی سامسونگ اصل است؟

گوشی های سامسونگ در بازار ایران بسیار پر تقاضا و پرفروش می باشند! بر خلاف گوشی های گرون اپل، سامسونگ در هر رنج قیمتی گوشی عرضه می کند تا همه ی کاربران بتوانند با هر بودجه ای صاحب یک گوشی با کیفیت شوند. بنابراین ابتدا به سراغ راه های تشخیص گوشی سامسونگ اصل از تقلبی می رویم. روش های تشخیص گوشی سامسونگ اصل از فیک شامل موارد زیر می شوند که در ادامه به توضیح جداگانه ی هر کدام می پردازیم.

 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق ظاهر
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق سایت
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق سخت افزار
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق کد IMEI
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق کد دستوری مخفی
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق سامانه همتا
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق اپلیکیشن
 • تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق نرم افزار

تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق ظاهر و کیفیت ساخت

گوشی های تقلبی از نظر ظاهری شباهت بسیاری به گوشی های اصل سامسونگ دارند اما با کمی دقت می توانید متوجه تقلبی بودن آن ها شوید. مواردی همچون فاصله دکمه پاور و صدا، حسگر اثر انگشت،محل دوربین و لوگوی شرکت می توانند به تشخیص شما کمک کنند. به عنوان مثال گوشی های فیک ، کیفیت و روشنایی تصویر پایین تری دارند. برای تشخیص گوشی اصل از تقلبی از نظر ظاهر باید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. روشنایی و وضوح صفحه را چک کنید. دستگاه اصلی مجموعه ای از رنگ های زنده را نشان میدهد در حالیکه گوشی تقلبی، رنگ ها را به صوت کدر نمایش می دهد.
 2. فاصله صفحه از لبه ها را چک کنید. معمولا در گوشی های تقلبی، فاصله میان صفحه نمایش و لبه های دستگاه بیشتر است.
 3. در گوشی اصلی سامسونگ، دکمه پاور و دکمه صدا دارای فاصله منطقی هستند در حالیکه در دستگاه تقلبی، فاصله ای غیرطبیعی میان این دو وجود دارد.
 4. فراموش نکنید متریال گلس صفحه را چک کنید. انگشت خود را بر روی صفحه نمایش بکشید اگر صفحه ای همانند پلاستیک را بجای شیشه در زیر انگشتانتان حس کردید احتمالا گوشی سامسونگ شما تقلبی است.

تشخیص گوشی سامسونگ اصل از تقلبی از طریق کد IMEI

یکی از مهم ترین روش تشخیص گوشی نو از گوشی تعمیری و تقلبی سامسونگ، بررسی و چک کردن IMEI گوشی سامسونگ می باشد. این کد اطلاعات مهمی مانند کارکرده یا نو بودن گوشی سامسونگ و تاریخ روشن شدن گوشی به شما می دهد. همچنین اگر گوشی گم یا دزدیده شود، می توانید اطلاعات مهمی از طریق IMEI به دست آورید.

دریافت IMEI گوشی سامسونگ از طریق کد دستوری: برای دریافت IMEI گوشی سامسونگ کافیست به قسمت شماره گیری رفته و کد *#06# را وارد کنید. سپس IMEI گوشی سامسونگ نمایش داده می شود. پس از آن وارد سایت همتا شوید و با وارد کردن مشخصات خواسته شده از جمله IMEI، اطلاعات گوشی را بررسی کنید.

بدست آوردن IMEI گوشی سامسونگ از طریق تنظیمات: در این روش ابتدا وارد تنظیمات گوشی شوید. سپس وارد بخش about Phone (درباره ی گوشی) شوید و از بخش Status (وضعیت) کد IMEI را به دست آورید. پس از آن وارد سامانه ی همتا شده و IMEI گوشی را وارد کنید تا از وضعیت نو یا کارکرده بودن گوشی مطلع شوید.

تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق سامانه همتا

همانطور که گفته شد از طریق وارد کردن کد IMEI به سامانه همتا می توانید از اصالت گوشی خود استعلام بگیرید. برای ورود به سامانه همتا کافیست کد *7777# را در قسمت برقراری تماس وارد کنید و از میان گزینه های نمایش داده شده، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید. سپس کد IMEI را وارد کنید و گزینه تایید را انتخاب کنید. در نهایت سامانه همتا اطلاعات مفیدی از گوشی شما را از طریق پیامک ارسال می کند که می توانید به اصل بودن یا فیک بودن گوشی خود پی ببرید.

تشخیص گوشی سامسونگ اصل از تقلبی از طریق کد دستوری مخفی

یک سری کدهای مخفی وجود دارند که اگر گوشی سامسونگ شما اصل باشد، همه ی این کدها کار می کنند. در واقع همه ی این کدهای مخفی باید در گوشی سامسونگ تان در دسترس باشند در غیر این صورت به احتمال زیادی گوشی شما فیک است.

این کدهای دستوری مخفی عبارتند از :

نمایش فریمور دستگاه فعلی: *#1234#

اطلاعات رمز نگاری: *#32489#

تست بلوتوث: *#232331#

ویژگی خواندن: *#0228#

تنظیمات کلی و تشخیص دستگاه : *#*#4636#*#*

حالت تست جنرال: #*0#*

ویژگی بازگشت صدا: *#0283#

حالت تست ملودی: *#0289#

تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق سخت افزار

گوشی های تقلبی، سخت افزاز بی کیفیت و ارزان تری دارند بنابراین می توانید عملکرد دستگاه را بسنجید به عنووان مثال گوشی سامسونگ را خاموش روشن کنید و سرعت گوشی را بررسی کنید. از وای فای، حسگر اثر انگشت، NFC استفاده کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. دوربین گوشی را باز کرده و عکس بگیرید سپس کیفیت لنز ها را بررسی کنید..

تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق اپلیکیشن

برنامه (اپلیکیشن) CPU-Z را از گوگل پلی استور دانلود کنید. این اپلیکیشن اطلاعت مفیدی درباره ی اجزای نرم افزاری و سخت افزاری دستگاهتان در اختیارتان قرار میدهد تا بتوانید تقلبی بودن گوشی خود را بفهمید. در واقع یکی از مشکلات گوشی های فیک به کار رفتن تراشه های تقلبی در آن ها است و با این اپلیکیشن می توانید به آن پی ببرید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا برنامه را دانلود کرده و نصب کنید.
 2. پس از نصب برنامه، آن را باز کنید. پس از باز کردن برنامه مشخصات و جزئیات CPU و GPU را مشاهده می کنید.
 3. همچنین تب Device نام تراشه دستگاه را در زیر قسمت Hardware نمایش می دهد که می توانید از فیک و اصل بودن آن مطمئن شوید.

تشخیص گوشی سامسونگ اصل از تقلبی از طریق سایت

عده ای از کاربران به دنبال سایتی برای استعلام اصالت گوشی سامسونگ خود می گردند. دو سایت  imei.info و numberingplans.com اطلاعات مفیدی راجع به سال ساخت گوشی، محل مونتاژ، کیفیت و شرکت سازنده گوشی می دهند. برای اینکار ابتدا باید به این سایت ها مراجعه کرده و سپس  کد IMEI دستگاه خود را وارد کنید تا این اطلاعات برایتان نمایش داده شود.

تشخیص گوشی اصل از تقلبی سامسونگ از طریق نرم افزار

با استفاده از برنامه ی Antutu benchmark می توانید سخت افزار گوشی سامسونگ را چک کنید. این برنامه را می توانید در گوگل پلی استور دانلود کنید و بر روی گوشی اندرویدتان نصب کنید. کاری که این اپلیکیشن می کند، این است که سخت افزار گوشی شما را بررسی کرده و در نهایت امتیازی را به آن اختصاص می دهد.

برنامه ی دیگر برای تشخیص اصل بودن گوشی سامسونگ Antutu Officer  می باشد و برای استفاده از آن لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا این برنامه را دانلود و نصب کنید.
 2. پس از آن برنامه را باز کرده و گزینه start را لمس کنید و هنگامی که دوربین فعال شد به سایت antutu.ne مراجعه کنید.
 3. سپس دوربین گوشی سامسونگ را مقابل بارکد قرار دهید.
 4. اگر گوشی سامسونگتان اصل باشد تصویری با متن good مشاهده می کنید و اگر فیک باشد تصویری با متن High Copy نمایش داده می شود.

گوشی اصل سامسونگ از کجا بخریم

در میان محصولات سامسونگ، گوشی و تلویزیون طرفداران بسیاری دارند. از این رو برخی از افراد سودجو به دنبال فروش محصولات تقلبی تحت عنوان سامسونگ هستند. بنابراین خرید گوشی و لوازم خانگی از یک جای معتبر به یکی از دغدغه های کاربران تبدیل شده است. بهترین و مطمئن ترین راه برای خرید محصولات سامسونگ، فروشگاه های نمایندگی می باشند. با خرید از نمایندگی سامسونگ می توانید تجربه ی لذت بخشی از محصولات اورجینال و اصل سامسونگ داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا