آموزشبدنسازیتمرینات و حرکات ورزشیتناسب اندامچه چیزیدانستنی هاراهنمافیتنسورزش در خانه

مدیسن بال چیست و چگونه با این توپ طبی ورزش کنیم؟

مدیسن بال (Medicine ball) یک توپ ورزشی است که برای بسیاری از فعالیت‌های تناسب‌اندام مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ علاوه بر این کاربرد این وسیله یک روش عالی برای تمرینات قدرتی، تعادلی یا توان‌بخشی است و  به همین دلیل به نام توپ پزشکی نیز مصطلح هستند. مدیسین بال‌ها راه زیادی را پیموده‌اند تا به دوران ما رسیده‌اند. در حال حاضر این توپ‌های ورزشی در وزن‌ها و جنس‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. استفاده از توپ طبی شکل  کاملاً جدیدی به یک تمرین ورزشی می‌بخشد و علاوه بر تناسب‌اندام به قوی شدن عضلات، ایجاد تعادل و انعطاف نیز کمک زیادی می‌کند. ما در فارسیرو قصد داریم تا شما را با این وسیله ورزشی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

توپ مدیسن بال چیست

توپ مدیسن بال چیست و چگونه با این توپ طبی پزشکی ورزش کنیم؟

مدیسین بال یا توپ پزشکی وسیله‌ای برای ورزش‌کردن است که معمولاً از چرم، مینیل، پلاستیک و لاستیک ساخته می‌شود. اغلب این توپ‌ها با پوسته نرم و وزن سبکی که دارند می‌توانند به‌راحتی پرتاب شوند، همچنین حمل آنها نیز بسیار آسان است.

درون توپ مدیسن بال را اغلب با ماسه، ژل یا سایر مواد مصنوعی پر می‌کنند و در اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند، اما رایج‌ترین آنها قطرش به‌اندازه عرض شانه بدن یک انسان است.

مدیسین بال یک وسیله جانبی در ورزش است که به تمرین بهتر ورزشکاران کمک می‌کند. همچنین از این توپ برای فیزیوتراپی یا توان‌بخشی نیز استفاده می‌کنند.

توپ پزشکی اغلب برای حرکات داینامیک (حرکات مکرر که عضلات شما را کشش می‌دهد) استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای بسیاری از تمرینات ورزشی خود از این توپ به‌جای دمبل یا کش استفاده کنید.

توپ طبی

توپ مدیسین بال یا توپ طبی چیست؟

توپ‌های پزشکی معمولاً به‌عنوان توپ‌های 2 تا 10 کیلوگرمی ساخته می‌شوند و به طور مؤثر در تمرینات ورزشی برای افزایش قدرت استفاده می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد که تمرین با مدیسن بال می‌تواند در افزایش عملکرد ورزش مؤثرتر از تمرینات معمولی باشد. ورزش کردن با این نوع توپ‌ها آسان است و می‌توان به جای سایر لوازم ورزشی مانند دمبل، برای عضله‌سازی از آن استفاده کرد.

انواع مدیسن بال یا توپ پزشکی

اگر بخواهیم انواع مدیسن بال را نام ببریم، 3 نوع از این توپ‌های ورزشی وجود دارد که استفاده از آن مزایای زیادی دارد. در ادامه به ویژگی‌های هرکدام می‌پردازیم.

 • توپ‌های اسلم (slam ball)
 • توپ‌های دیواری (wall ball)
 • توپ‌های پزشکی (med ball)

توپ‌های اسلم

توپ پزشکی چیست

توپ‌های اسلم سنگین‌ترین و بادوام‌ترین نوع مدیسن بال‌ها هستند. پوسته بیرونی آنها معمولاً سفت و از جنس لاستیک ساخته شده است. این توپ‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر پرتاب‌های مداوم روی زمین مقاومت می‌کنند و هیچ برگشتی ندارند و به ورزشکار این اجازه  را می‌دهد تا آنجا که ممکن است، آن را بدون برگشت به سمت زمین پرتاب کند.

توپ‌های اسلم در اندازه‌های بزرگ‌ برای افرادی که ورزش‌های سخت می‌کنند بسیار عالی هستند. وزن این توپ‌ها از 4 کیلوگرم تا 10 کیلوگرم متغیر است.همچنین آنها را می‌توان به‌جای وزنه در بسیاری از تمرینات مانند اسکات و لانژ استفاده کرد.

توپ‌های دیواری

کاربرد توپ مدیسن بال

همان‌طور که از نام این توپ‌ها پیداست؛ بیشتر برای تمریناتی استفاده می‌شوند که در آنها از دیوار استفاده می‌شود. توپ‌های دیواری برای جذب ضربه طراحی شده‌اند و معمولاً بزرگ‌تر از توپ‌های اسلم و پزشکی هستند.

آنها می‌توانند به‌اندازه یک توپ ساحلی بزرگ باشند و وزنشان از 4 کیلوگرم تا 15 کیلوگرم متغیر است. معمولاً از وینیل (vinyl) با یک‌لایه بیرونی پد ساخته می‌شوند و برای پرتاب کردن و گرفتن آن در ورزش کاملاً بی‌خطر هستند.

تمرینات رایج پرتاب با این مدل توپ، اسکات و دراز و نشست روی دیوار است. توپ‌های دیواری معمولاً در مسابقات تناسب‌اندام و تمرینات با شدت بالا استفاده می‌شوند.

توپ‌های پزشکی

قدمت توپ‌های پزشکی به بیش از هزار سال قبل بازمی‌گردد و عمدتاً برای کارهای توان‌بخشی و تمرینات قدرتی استفاده می‌شوند. بافت محکمی مانند یک توپ بسکتبال دارند. وزن آنها از 1 کیلوگرم تا 10 کیلوگرم است و معمولاً از چرم، لاستیک یا پلاستیک ساخته می‌شوند و گاهی اوقات دسته‌هایی دارند که نگه‌داشتنشان را راحت‌تر می‌کند.

توپ‌های پزشکی برای تمریناتی مانند دراز و نشست عالی هستند. شما می‌توانید آنها را به‌جای دمبل به تمرین‌های ورزشی خود اضافه کنید.به‌طورکلی، توپ‌های اسلم و دیواری برای کلاس‌های گروهی بسیار مطلوب هستند؛ درحالی‌که توپ‌های پزشکی  در تمام سطوح تمرین فردی برای تناسب‌اندام استفاده می‌شوند.

کاربرد توپ مدیسن بال

اگر بخواهیم به کاربرد توپ مدیسن بال اشاره کنیم؛ موارد زیر می‌توانند بهترین اهداف به‌کاربردن این توپ‌های پزشکی را توضیح دهند.

تمرینات توان‌بخشی:

معمولاً پس از آسیب‌دیدگی یا جراحی‌های سنگین، این توپ ها برای بخشیدن قدرت دوباره به عضلات مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، در دوران  نقاهت پس از جراحی زانو، در طول مدت فیزیوتراپی، ممکن است برای شما استفاده از این توپ‌های پزشکی تجویز شود.

ایجاد انعطاف‌پذیری:

یکی دیگر از موارد کاربرد توپ مدیسن بال زمانی است که با این توپ پزشکی ورزش می‌کنید؛ معمولاً حرکاتی  را انجام می‌دهید که توسط وزن و نیروی خود توپ است و در نتیجه این حرکات، عضلات شما  بسیار درگیر می‌شود تا بتواند حرکت وزنه یا مدیسن بال را کنترل کند.

این درگیرشدن ماهیچه‌ها، دامنه حرکتی را افزایش می‌دهد و انعطاف‌پذیری مفاصل را در پی آن ایجاد می‌کند. انعطاف‌پذیری بالا در راحتی حرکات بدن مانند خم شدن زانوها بسیار مؤثر است.

افزایش  قدرت بدنی :

مدیسن بال را می‌توان در تمرینات قدرتی برای کمک به ساخت توده عضلانی استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید یک توپ پزشکی را در حین انجام حرکات اسکات یا لانژ نگه دارید تا شدت ورزش را افزایش دهید و در نتیجه آن، قدرت عضلانی بیشتری در بدنتان ایجاد کنید.

کاربرد مدیسن بال

 فواید توپ مدیسن بال

یونانیان باستان از 3000 سال پیش برای کمک به بیمارانی که دوران نقاهت پس از آسیب‌دیدگی را پشت سر می‌گذاشتند از مدیسن بال استفاده می‌کردند. امروزه، توپ‌های طبی  با توانایی ایجاد تقویت عضلات بدن و بهبود تعادل در تمرینات روزانه بسیار مورد استقبال قرار گرفته شده‌اند.

در ادامه به 4 مورد از فواید توپ مدیسن بال می‌پردازیم.

 1. ایجاد قدرت بدنی بالا
 2. افزایش سرعت در حرکات فیزیکی بدن
 3. یک تمرین ورزشی همه‌جانبه برای تمام اعضای بدن
 4.  توان بخشیدن دوباره به عضلات پس از صدمات بدنی

توپ مدیسن بال بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟

مدیسن بال‌ها را می‌توان در اندازه‌های مختلف یافت و وزن آنها معمولاً از (2 کیلوگرم تا 15 کیلوگرم) متغیر است. در هنگام انتخاب این توپ ها، انتخاب وزن و اندازه توپ بسیار مهم است.

باتوجه‌به اهداف  موردنظر برای هر فرد باید از توپ‌های متناسب  استفاده کرد. به‌طورکلی، در هنگام انتخاب یک توپ پزشکی باید سؤالات زیر را در نظر بگیرید و حتماً از مربی یا کارشناس مرکز توان‌بخشی بپرسید:

 • چه تمریناتی را باید انجام بدهم؟ پرتاب کردن، گرفتن یا مقاومت بیشتر.
 • وزن مناسب توپ برای تمرین‌هایم چقدر است؟
 • از کدام مدل از انواع توپ‌ پزشکی استفاده کنم؟ (اسلم، دیواری و یا پزشکی)

انواع تمرین با توپ مدیسن بال

انواع تمرین با توپ مدیسن بال

در ادامه، ما 4 تمرین ساده با مدیسن بال را انتخاب کرده‌ایم که مطمئن هستیم کل بدن شما را به چالش می‌کشاند.

 1. کوهنوردی

یک ورزش خوب برای جریان یافتن بیشتر خون، کوهنوردی است که با استفاده از مدیسن بال سخت‌تر و نتایجش بیشتر می‌شود.

 1. پلانک زدن:

با توپ طبی زیر دستان خود به حالت پلانک قرار بگیرید. به مدت 30 ثانیه، تا جایی که می‌توانید بدون به خطر انداختن فرم بدن، ادامه دهید. 30 ثانیه استراحت کنید و دو بار دیگر این حرکت را تکرار کنید.

3.اسکات بالای سر

اسکات بالای سر، کل بدن شما را درگیر می‌کند. به‌خصوص قسمت پایین کمرو باسن  را بیشتر از یک اسکوات معمولی به چالش می‌کشاند. شما همچنین با نگه‌داشتن این توپ در بالای سرخود، روی قسمت بالای کمر، شانه‌ها و بازوهای خود نیز کار می‌کنید.

 1. لمس انگشتان پا

به پشت دراز بکشید و دست‌ها و پاهای خود را دراز کرده و توپ طبی را در دستان خود بگیرید. با درگیرکردن قسمت مرکزی بدن خود، دست‌ها و پاهای خود را مستقیماً بالا بیاورید تا در بالای بدن خود قرار بگیرند، سپس به سمت بالا فشار بیاورید تا انگشتان پایتان را لمس کنید.

نور مخفی سقف

سؤالات متداول

1.علت نامگذاری مدیسن بال چیست؟

به علت استفاده بقراط از این توپ‌ها برای نخستین بار که برای کمک به حرکات فیزیکی مردم استفاده می‌شد، این توپ‌ها به مدیسن بال یا توپ طبی نام‌گذاری شدند.

2.   آیا توپ پزشکی برای تمرین ورزشی روزانه خوب است؟

توپ‌های پزشکی زمانی بهترین عملکرد را دارند که هدف تمرینی در ذهن داشته باشید. آنها به ایجاد قدرت در عضلات مختلف کمک می‌کنند اما فراموش نکنید در صورت استفاده نادرست از توپ طبی و رعایت نکات مهم توسط مربی، آسیب‌دیدگی با این توپ‌ها محتمل است.

3. وزن یک مدیسن بال چقدر باید باشد؟

بین 2 تا 10 کیلوگرم بسیار مناسب است؛ دقت داشته باشید که در ابتدا از توپ‌هایی با وزن کمتر شروع کنید.

نتیجه‌گیری

امروزه توپ مدیسن بال با توپ‌هایی که در هزاران سال پیش استفاده می‌شد، تفاوت زیادی کرده است. بر طبق اسناد، اولین‌بار بقراط پزشک معروف، پوست حیوانات را با اجسام سنگین پر می‌کرده و از بیمارانش می‌خواسته تا برای بهبودی بعد از جراحی آن را استفاده کنند. مطمئناً تمرین‌کردن با توپ های پزشکی جدید خیلی راحت‌تر است و به همین علت، آنها را به یک وسیله ورزشی عالی تبدیل کرده است؛ علاوه بر این، زمانی که آسیبی به بدن وارد می‌شود و انجام حرکات روزمره مانند راه‌رفتن یا نشستن سخت است، می‌توان از مدیسین بال استفاده کرد. امیدوارم این مطالب به شناخت بیشتر شما در مورد مدیسن بال کمک زیادی کرده باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا