اینترنتوبسایت ها

آشنایی با فضای سفید در طراحی وب سایت (اهمیت و تاثیر فضای سفید)

یکی از مواردی که معمولاً طراحان سایت و مدیران وب سایت باهم اختلاف نظر دارند، فضای سفید سایت است. چراکه مدیران وب سایت تمایل دارند از تمام ظرفیت سایت برای به کار بردن المان‌ها، تصاویر، محتوا متنی و… استفاده کنند. در صورتی که وجود فضای سفید یا همان فضای منفی امری ضروری است.

تا پایان همراه باشید تا دلایل ضرورت فضای سفید در طراحی وب سایت را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

فضای سفید در طراحی سایت چیست؟

فضای سفید یا همان فضای منفی Negative Space به فضای سفید و خالی بین عناصر، پاراگراف‌ها، محصولات، حاشیه صفحات و… گفته می‌شود که پیش‌تر از آن به عنوان فضای هدر رفته در وب سایت نام می‌بردند؛ اما امروزه و در متدهای رایج طراحی سایت، لزوم حضور این فضا به همه اثبات شده است.

این نظریه این روزها تغییر کرده است و مدیران سایت قانع شدند که برای داشتن سایتی مدرن و شیک فضای سفید داخل سایت لازم است و به اهمیت وجود این فضای سفید در تجربه کاربری پی برده‌اند.

چرا باید سایت فضای سفید داشته باشد؟

برای یک طراح سایت حرفه ای تجربه کاربری بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین اواین فضای خالی را درنظر می گیرد تا چشم مخاطب هنگام خواندن مطالب خسته نشود و مشتاقانه مطالب سایت شما را بخواند. در نتیجه مدت زمانی را که صفحه شما می‌ماند بالا می‌رود و تمام تاثیرات مثبت در سایت به شکل دومینو وار ادامه پیدا می‌کند.

علاوه براین فضای سفید در طراحی وب سایت از شلوغ بودن صفحات جلوگیری می‌کند و نظم خاصی را به آن‌ها می‌بخشد.

استفاده مثبت از فضای منفی سایت

تا به اینجا به بررسی بعضی از ویژگی‌های مثبت این فضای منفی اشاره کردیم. اما به همین جا فقط خلاصه نمی‌شود.

تاثیر مثبت فضای سفید در تجربه کاربری

استفاده از فضای سفید بین پاراگراف‌ها و عکس‌ها به درک بهترمحتوای سایت کمک می‌کند.

چرا باید سایت فضای سفید داشته باشد؟

تاثیرفضای سفید در توجه کاربر به بخش‌های مهم وب سایت

برای طراحی سایت نیازی به الگوهای عجیب و غریب ندارید. ساده‌ترین مثال گوگل است. لوگوی چند رنگ گوگل در صفحه ای سفید جلوه کرده و کاربر می‌داند برای سرچ عنوان را در کجا باید قرار دهد.

بنابراین اگر درسایتتان بخش مهمی را دارید که باید توجه کاربر را به خودش جلب کند، آن را در صفحه ای سفید قرار دهید.

تاثیر فضای سفید در کاهش نرخ پرش کاربران

باید بدانید که نرخ پرش یکی از فاکتورهای مهم در سئو و بهینه سازی سایت برای گوگل است که متخصصین سئو به آن توجه دارند. درواقع زمانی که کاربر وارد سایت شده و در مدت زمان کوتاهی از آن خارج می‌شود، نرخ پرش زیاد خواهد شد. در رابطه با نرخ پرش باید بیشتر مطالعه کنید تا متوجه شوید که لزوما نرخ پرش یک سیگنال منفی برای گوگل به حساب نمی‌آید. اما اینجا باید بگوییم که اگر کاربر وارد سایت شود و به خاطر شلوغی طراحی سایت و خسته شدن چشم از سایت شما خارج شود، قطعا سیگنال منفی برای گوگل به حساب می‌اید.

به همین دلیل هم فضای سفید می‌تواند مخاطب را به سایت جذب کرده و تاثیر خود را بر کاهش نرخ پرش کاربران سایتتان بگذارد.

فضای سفید سایت به برجسته شدن call to action کمک می‌کند.

دعوت به اقدام یا همان CTA مهم‌ترین قسمت سایت به حساب می‌آید تا کاربر را به صفحه مورد نظر هدایت کند. پس برای اینکه توجه کاربر را به آن جلب کنید کافیست آن را در فضایی سفید قرار دهید.

فضای سفید از شلوغ شدن صفحه جلوگیری می‌کند

یکی از مواردی که باعث شلوغ شدن صفحه و سردرگمی کاربر می‌شود، عدم استفاده از فضای سفید است. با بکار بردن درست از این فضا به وب سایت خودتان نظم و ترتیب دهید. درواقع این موضوع باعث می‌شود تا کاربر در همان نگاه اول تصمیم بگیرد در صفحه بماند یا از آن خارج شود و نرخ پرش را بالا ببرد.

فضای سفید سایت به برجسته شدن call to action کمک می‌کند.

خلاصه اینکه تاثیر فضای منفی در سایت بسیار مثبت است

به عنوان کلام آخر باید به شما بگویم طراحی سایت فقط چیدن چند المان کنار هم نیست. یک طراح سایت حرفه ای باید بداند که چطور از فضای سفید برای قرار دادن قسمت‌های مهم سایت بطور هوشمندانه استفاده کند تانظر مخاطب را جلب کند.

پس اهمیت فضای سفید در طراحی وب سایت از اصولی است که باید به آن توجه داشته باشید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا