تعبیر خوابدانستنی ها

تعبیر خواب دندان: 33 نشانه خواب دندان از لق تا خراب

دیدن رویا و کابوس در هنگام خواب یکی از مکانیسم‌های عجیب ذهن انسان است که عوامل بسیاری در به ‌وجود آمدن آن نقش دارند. تعبیر این خواب‌ها بسیار پیچیده بوده و زمانی مهم می‌شود که به دفعات زیاد تکرار شوند؛ وگرنه بسیاری از خواب‌های ما به ‌دلیل مسائل عادی روزمره اتفاق می‌افتد و نباید به آن‌ها توجه بیش از حد نشان داد. خواب‌های تکراری که ما در طول شب می‌بینیم از نظر روانشناسی بستگی به اتفاقاتی دارد که در طول عمرمان در ضمیر ناخودآگاه ما افتاده است. یکی از تعابیر چالش‌برانگیز، تعبیر خواب دندان افتادن است.

تعبیر خواب افتادن دندان به شکل‌های مختلف توسط حضرت دانیال، ابن‌سیرین، امام صادق، ابراهیم کرمانی و جابر مغربی، فروید و… انجام شده است. در این مقاله از فارسی‌رو به شکل‌های مختلف به بررسی تعبیر دیدن دندان در خواب می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: خواب کی تعبیر می شود؟|تعبیر خواب و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دیدن دندان در خواب

آنچه در ادامه می‌خوانید

تعبیر دیدن دندان در خواب به طور کلی چیست؟

تعبیر خواب دندان از دیدگاه تعبیرگران غربی نشانه پرخاشگری، دفاع یا توانایی چسبیدن به زندگی و آنچه که می‌خواهیم به ‌دست آوریم است. افتادن دندان در خواب نیز می‌تواند نشانه سستی در تصمیمات مهم زندگی، عدم رضایت شغلی و … باشد؛ اما از دید معبران دینی دندان تعابیر متفاوتی دارد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دندان‌های ردیف بالا

از نظر حضرت دانیال (ع) دیدن دندان‌های ردیف بالا در خواب به جنس مرد و ردیف پائین به جنس زن مرتبط است.

دندان‌های جلو، سمت راست و سمت چپ

از دیدگاه ابن‌سیرین تعبیر دندان‌های جلو به فرزندان و خواهران و برادران مربوط می‌شود. حضرت دانیال (ع) نیز می‌فرمایند: تعبیر دندان‌های جلو به فرزندان و خواهران و برادران یا پدر و مادر مربوط می‌شود. برخی از تعبیرگران نیز گفته‌اند تعبیر دندان‌های جلو و دندان‌هایی که در طرف راست هستند، به پدر و بستگان پدر مربوط می‌شود ‌‌‌‌‌ و تعبیر دندان‌هایی که در سمت چپ دهان هستند، به مادر و بستگان مادر مربوط می‌شود. حضرت دانیال (ع) می‌فرمایند: تعبیر دندان‌های کنار دندان جلو به عمو و فرزندانش مربوط می‌شود.

سایر دندان‌ها

تعبیر خواب دندان‌های نیش مربوط به بزرگتر فامیل است. تعبیر سایر دندان‌های کنار دندان‌های نیش به خاله‌ها و فرزندانش مربوط بوده و تعبیر دندان‌های عقب به بستگان دور برمی‌گردد.

همچنین بخوانید: بهترین داروی گیاهی برای دندان درد شدید و درمان عفونت دندان

تعبیر خواب دندان افتادن

تعبیر خواب افتادن دندان

تعبیر دیدن دندان در خواب از نظر ابراهیم کرمانی این‌گونه است که می‌گوید: “اگر ببینی همۀ دندان‌هایت در کنار تو ریخته است و تو هم آن‌ها را برداشته و در کف دست خودت قرار دادی، یعنی بستگانت را جمع  کرده و نمی‌گذاری از تو جدا شوند. اگر ببینی دندان‌هایت افتاده و تو هم آن‌ها را در پارچه کهنه‌ای بسته‌ای، یعنی عمر تو طولانی می‌شود؛ طوری‌ که مرگ همه تبار و دودمان خود را می‌بینی و آن‌ها را به خاک می‌سپاری.” جابر مغربی می‌گوید: “اگر ببینی همۀ دندان‌های تو در زبانت جمع شده‌اند ولی دوباره به جای خودشان برگشتند، یعنی بستگانت از تو شکایت می‌کنند.”

تعبیر افتادن دندان در خواب بدون خون ریزی

برخی از معبران غربی  هستند که به تعبیر خواب دندان پرداخته‌اند. طبق گفته آنلی بیتون تعبیر خواب افتادن دندان بدون خونریزی به صورت‌های زیر است:

اگر در خواب ببینید که یکی از دندان‌های شما افتاد، نشانه آن است که خبرهای بدی به گوش شما خواهد رسید.اگر در خواب ببینید دوتا از دندان‌های شما افتاد، نشانه آن است که ناخواسته به اوضاع بدی دچار خواهید شد و اگر خواب ببینید که سه تا از دندان‌های شما افتاد، نشانه آن است که اتفاقات خیلی بدی برایتان خواهد افتاد. اگر در خواب ببینید تمام دندان‌های شما افتاد، نشانه آن است که مرگ و قحطی در اجتماع رواج خواهد یافت.

تعبیر خواب افتادن دندان سالم

تعبیر خواب دندان سالم در خواب از نظر روانشناسی نشانه وجهه اجتماعی خوب و اعتماد به‌نفس بالای شماست. اگر در خواب ببینید که دندان سالم شما افتاد، ممکن است دلیل بر این باشد که اضطرابی مربوط به این مورد دارید و نگران از دست رفتن موقعیت اجتماعی یا اعتماد به‌نفس خود هستید.

تعبیر خواب افتادن دندان سیاه

تعبیر دیدن دندان در خواب اگر دندان سیاه و پوسیده باشد، شاید مربوط به بستگان سالمند شما باشد. اگر این دندان‌ها بیفتند، ممکن است نشان‌دهنده نگرانی شما در مورد فوت یکی از بستگان سالمند شما باشد.

تعبیر خواب افتادن دندان جلو بالا و پایین

همان‌طور که گفتیم از نظر ابن‌سیرین دندان‌های جلو نماد بستگان نزدیک شما هستند. اگر در خواب افتادن آن‌ها را ببینید، شاید نگرانی زیادی نسبت به افراد درجه یک فامیل خود دارید.

تعبیر خواب افتادن دندان عقل

دندان عقل نشانه بلوغ و عقلانیت است اگر در خواب ببینید که دچار افتادن دندان عقل شدید، احتمالا جایی در زندگی روزمره خود به عقلانیت و بلوغ خود شک کرده‌اید یا نگرانی خاصی نسبت به این موضوع دارید.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب گریه کردن: 12 نشانه گریه در خواب و تفسیر آن

تعبیر خواب دندان لق

تعبیر خواب افتادن دندان آسیاب

دندان‌های آسیاب نشانه بستگان دور شما هستند. اگر در خواب افتادن دندان آسیاب را ببینید، ممکن است نگرانی درباره یکی از بستگان دور خود داشته باشید. به عقیده دیگری دندان آسیاب نشانه پدر، مادر یا همسر شماست؛ ممکن است مشکلی برای یکی ازآن‌ها پیش آمده باشد که باعث ایجاد اضطراب در شما گردیده است.

تعبیر خواب افتادن دندان نیش

تعبیر خواب دندان‌های نیش بزرگترهای فامیل شما هستند. اگر آسیبی به دندان‌های نیش شما در خواب برسد، لازم است که توجه خود را به این افراد معطوف کنید و ببینید که آیا مشکلی در زندگی آن‌ها پیش آمده است یا خیر.

تعبیر خواب افتادن دندان در اسلام از نظر امام صادق

از نظر امام صادق (ع) تعبیر دیدن دندان‌ در خواب بر شش وجه است؛ اول: اهل بیت خانواده و بستگان، دوم: مال، سوم: منفعت، چهارم: غم و اندوه، پنجم: مصرف (گزند و زیان)، ششم: مفارقت وجدائی از خویشان.

تعبير خواب دندان افتادن ابن سيرين

ابن‌سیرین می‌گوید: اگر ببینی دندان تو به کف دستَت یا روی زمین افتاده و خاکی نشده یا اینکه به کناری افتاده است، یعنی با توجه به نوع دندان صاحب یکی از آن‌ها خواهی شد؛ مثلا اگر دندان جلوئی افتاده صاحب فرزند یا برادر و یا خواهر می‌شوی. اگر ببینی همۀ دندان‌هایت در کف دست یا کنارت ریخته است، یـعـنـی تعداد بستگان تو بیشتر می‌شود.

اگر ببینی دندان تو روی زمین افتاده و درمیان خاک‌ها گم شده است، یعنی با توجه به نوع دندان یکی از آن‌ها هلاک شده یا جدا می‌شود به‌طوری‌که اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. اگر ببینی همۀ دندان‌های تو روی زمین ریخته و در میان خاک‌ها گم شده است، یـعـنـی عده‌ای از بستگانت هلاک می‌شوند.

تعبیر خواب دندان لق

دیدن دندان لق در خواب نماد یک اتفاق مهم و اساسی در زندگی یا تصمیم بزرگی درباره زندگی شماست؛ دندان لق نشان‌دهنده یک تغییر و تحول بزرگ و گذر از مرحله‌ای به مرحله دیگر است. احساس نگرانی، ترس و اضراب درباره موضوعات مهم زندگی شما می‌تواند دلیل خواب‌های مربوط به دندان لق در شما باشد.

تعبیر خواب دندان لق جلو

اگر دارای فرزندی هستید و در خواب ببینید که دندان‌های جلو لق شده‌اند ممکن است ترسی در رابطه با فرزندان خود داشته باشید و نگران موضوعی در ارتباط با آن‌ها باشید. در غیر این‌صورت این نگرانی شاید مربوط به افراد نزدیک در خانواده شما باشد و در مسائل مربوط به ان‌ها دچار شک و تردید هستید.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب پریود شدن: 12 تعبیر دیدن خواب قاعدگی و خون پریود

تعبیر خواب دندان لق جلو

تعبیر خواب دندان شکسته

تعبیر دیدن دندان در خواب اگر شکسته باشد، نشانه چالش‌های دشوار زندگی و استرس زیاد است. شکسته‌شدن دندان در خواب یا دیدن دندان شکسته نشان از مشکلاتی است که با تصمیمات خود دچار آن شده‌اید یا خواهید شد. تعبیر خواب شکسته ‌شدن دندان منفی است.

تعبیر خواب دندان کشیدن

کشیدن دندان در خواب، نماد تغییرات بزرگ و اساسی زندگی شما است و گویا شما در حال تحمل سختی‌های زیادی در زندگی خود هستید.

تعبیر خواب دندان کشیدن طفل

اگر دندان لق کودکی را در خواب بکشند احتمالا نشانه این است که کودک از غم و بیماری نجات پیدا می‌کند.

تعبیر خواب دندان کشیدن توسط دندانپزشک

از دید آنلی بیتون کشیدن دندان توسط دندانپزشک نشانه این است که شاید شما به بیماری سختی دچار خواهید شد.

تعبیر خواب دندان کشیدن بدون خونریزی

اگر دختری مجرد ببیند که در حال کشیدن دندان‌های آسیاب بدون خونریزی است، نشانه تقلب، دروغ و فریبی است که از جانب نزدیکان خود در معرض آن‌ها قرار دارد. خوابی که در آن دندان بدون خونریزی از دهان برداشته شود، نشانه مشکلات و بحران‌های زندگی بیننده خواب است. دیدن کشیدن دندان برای یک زن متاهل بدون خون بیانگر بحران‌هایی در زندگی زناشویی وی و مشکلات زیادی برای همسرش است.

تعبیر خواب کشیدن دندان با دست بدون خونریزی

ابراهیم کرمانی می‌گوید: اگر ببینی دندانی را که درد می‌کند کنده‌ای، یعنی مال و اموال به دست می‌آوری، جابر مغربی نیز می‌گوید: اگر ببینی دندانی را که درد گرفته، کشیدی و در دست گرفته‌ای، یعنی سود و منفعتی به میزان سی الی صد درهم به دست می‌آوری، ولی اگر ببینی آن را با دست چپ گرفته‌ای، یـعـنـی به اندازۀ سیصد الی ده هزار درهم سود و منفعت به دست می‌آوری، یا چنانچه با هر دو دست خودت گرفته‌ای، تعبیرش این است که مال و اموال فراوان به دست خواهی آورد.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب واژن: 17 تعبیر دیدن آلت تناسلی یا عورت زن در خواب

تعبیر خواب دندان کشیدن بدون خونریزی

تعبیر خواب دندان خراب و پوسیده

تعبیر دیدن دندان در خواب اگر خراب و پوسیده باشد، نشانه این است که احتمالا شما دچار مشکلی در سلامتی خود هستید یا این‌که دچار نوعی گرفتاری هستید و در موقعیت بدی قرار گرفته‌اید و این موضوع باعث ایجاد ترس و نگرانی در شما شده است.

تعبیر خواب ریختن و افتادن دندان خراب و پوسیده

دیدن این خواب می‌تواند علامت نجات یافتن از گرفتاری و غم یا بیماری باشد که دچار آن هستید.

تعبیر خواب ترمیم دندان خراب

ترمیم دندان‌های خراب در خواب از دید آنلی بیتون به این معنی است که درگیری‌های شدیدی دارید و در تلاشید که از آن‌ها عبور کنید.

تعبیر خواب دندان پوسیده از حضرت یوسف

از دیدگاه حضرت یوسف دیدن خواب دندان پوسیده در خواب نشانه دعوا و جدل یا مصیبت است.

تعبیر خواب دندان درد داشتن و ورم صورت

درد دندان به ‌همراه ورم صورت در خواب نشانه به‌دست‌آوردن مال حلال است.

تعبیر خواب دندان درد یک مرده

ابن سیرین می‌گوید: اگر کسی که مرده است را در خواب خودت ببینی که از درد دندان ناله می‌کند، یـعـنـی در زمان حیاتش فحش و ناسزای فراوانی به دیگران گفته است.

تعبیر خواب دندان درد پدر فوت شده

ممکن است این فرد در زمان حیاتش دیگران را با ناسزاگویی آزار داده باشد و افرادی را با این‌ کاراز خود رنجانده باشد.

تعبیر خواب دندان درد رفیق و دوست

تمام مسائلی که درباره انواع دندان‌درد در شما گفتیم درباره دوست شما هم صدق می‌کند. ممکن است دوست شما برای یک تغییر اساسی در زندگیش دچار تشویش و اضطراب باشد و نیاز به کمک شما داشته باشد.

تعبیر خواب دندان درد خواهر و برادر

اگر در خواب ببینید که دندان خواهر یا برادر شما درد می‌کند، سعی کنید در حد توان به مشکلات آن‌ها رسیدگی نمایید. شاید گرهی در کارشان باشد و شما بتوانید این گره را برایشان باز کنید.

تعبیر خواب دندان جلو سفید و زیبا

اگر خواب ببينيد از تماشای دندان‌های جلو سفيد و زیبای خود لذت می‌بريد، نشانه آن است كه در پي برآورده ‌شدن آرزوهای خود به شادمانی بزرگي دست می‌يابيد.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب آلت تناسلی مرد: 30 تعبیر خواب عورت و آلت مردانه

تعبیر خواب دندان از دیدگاه روانشناسی

برخی از روانشناسان برای کشف آن‌چه که در ضمیر ناخودآگاه می‌افتد، از تعبیر خواب استفاده می‌کنند؛ اما تعبیر خواب روانشناسان با آن‌چه که در کتاب‌های تعبیرخواب آمده است فرق دارد. یک نظریه در روانشناسی می‌گوید که انسان از طریق خواب افکار و نگرانی‌های روزمره خود را درونی می‌سازد. تعبیر خواب دندان از نظر روانشناسی از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ ولی به‌طور کلی چند تعبیر دارد.

  • ظاهر

برای برخی از شما شاید به ظاهر شما و دیدگاه دیگران نسبت به شما مربوط می‌شود؛ مثلا اگر ببینید که دندان‌های شما شکسته و شما تکه‌های آن را در دست می‌گیرید، این موضوع به نگرانی‌های شما در مورد ظاهرتان برمی‌گردد.

  • روابط

در حالت دیگری ممکن است نشانه نگرانی شما در ارتباطات با دیگران باشد؛ زیرا افتادن دندان باعث می‌شود که شما در برقراری ارتباط و صحبت ‌کردن با دیگران دچار مشکل شوید.

  • شرم

گاهی هم گفته می‌شود تعبیر دندان در خواب به ترس‌های شما از انجام ‌دادن کاری که باعث خجالت شما شود مربوط است. شاید نسبت به کاری که قرار است انجام دهید نگرانید.

  • قدرت

از نظری دیگر دندان نماد قدرت شما است و برای جویدن، گاز گرفتن، پاره‌کردن و … استفاده می‌شود و افتادن آن در خواب ممکن است دلیل بر نگرانی شما در از دست‌ دادن قدرت و توانایی شما باشد.

  • مرگ

گفته می‌شود که تعبیر خواب دندان به بستگان مربوط است و افتادن دندان در خواب نشانه مرگ عزیزان شماست؛ اما امروزه این قضیه مردود شده‌ است و به شما توصیه می‌کنیم نگرانی‌های خود را در این مورد کنار بگذارید. پیشگویی یک موضوع غیرعلمی است و امروزه کاربرد ندارد؛ مگر در حالت‌هایی که نشانه‌های محکمی داشته باشد. اگر یکی از بستگان شما بیماری لاعلاجی داشته باشد و شما مطمئن باشد که او از دنیا خواهد رفت، مسلما خواب‌‌هایی را خواهید دید که نشان از مرگ دارند.

  • پول

در برخی از فرهنگ‌ها طبق افسانه‌ای که می‌گوید اگر دندان افتاده شما زیر بالشتان باشد، فرشته دندان برایتان پول خواهد آورد؛ تعبیر خواب افتادن دندان به‌دست‌آوردن پول است.

  • فریب و نیرنگ

چینی‌ها می‌گویند: “اگر دروغ بگویید، دندان شما می‌افتد.” در نظر این افراد تعبیر خواب دندان به دروغ‌گویی مربوط می‌شود.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب زایمان: انواع تعبیر خواب بچه دار شدن و زاییدن در خواب

نشانه افتادن دندان در خواب

سوالات متداول

آیا خواب دندان بد است؟

دیدن خواب دندان تعابیر مختلفی دارد و بد و خوب بودن تعبیر خواب دندان بستگی به نوع خوابی دارد که شما درباره دندان خود دیده‌اید.

آیا افتادن دندان  در خواب، نشانه مرگ اعضای خانواده است؟

معمولا نمی‌شود از خواب ‌دیدن به ‌عنوان وسیله‌ای برای پیشگویی اتفاقات آینده استفاده کرد؛ مگر در مواقعی که ردپایی از یک امر بدیهی در زندگی کنونی ما باشد و ما از طریق ضمیر ناخودآگاه در خواب به آن پی ببریم. هرگز نمی‌توانیم با دیدن خواب افتادن دندان مرگ اعضای خانواده را پیش‌بینی کنیم؛ پس اگر در خواب دندانتان را از دست دادید فقط می‌توانید کمی به اطرافتان دقیق‌تر بنگرید و ببینید آیا مشکلی برای خود یا افراد خانواده شما پیش آمده است یا نه؟

جمع‌بندی

در این مقاله سعی ما بر این بود که بتوانیم توضیحاتی درباره تعبیر خواب دندان از دید دانشمندان دینی و روانشناسی به شما ارائه دهیم. امروزه خواب از منظر روانشناسی وسیله‌ای است که با آن بتوان به اتفاقاتی که در درون انسان‌ها می‌گذرد پی برد و بسیاری اوقات بیماری‌ها و مشکلات روحی را که افراد از آن رنج می‌برند از طریق خواب درمان کرد. این موضوع درباره تعبیر خواب افتادن دندان هم صادق است. نشانه افتادن دندان در خواب از دیدگاه‌های مختلف متفاوت است.

از دید ابن‌سیرین دندان‌ها نماد خانواده و فامیل هستند. از منظر امام صادق‌ (ع) تعبیر دیدن دندان در خواب شش وجه دارد که عبارتند از: خانواده و بستگان، مال، منفعت، گزند و زیان، غم و جدایی از خویشان. از نظر دانیال نبی (ع) هم دندان به خانواده مربوط می‌شود و دندان‌های بالا به جنس مرد و دندان‌های پایین به جنس زن اشاره می‌کنند. ابراهیم کرمانی ‌هم خواب دندان را به خانواده و بستگان تعبیر می‌کند. حالت‌های مختلفی از تعبیر خواب دندان افتادن را برایتان بازگو کردیم که امیدواریم مورد قبولتان واقع گردد. اگر پیشنهاد یا انتقادی از مقاله حاضر دارید، لطفا ما را از آن مطلع فرمایید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. من تو خواب دیدم از وسط دندان جلویم یه دندان جدید داره در میاد خیلی هم درد میکرد و مدام خون نیومد به قدری زیاد بود که وقتی آب دهانم را قورت میدادم دهانم در از خون و احساس درد داشتم و سعی در کشیدن دندان بودم و نگران بودم که بقیه دندان هام رو خراب کنه ممنون میشم که تعبیر خوابم رو بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا