مهاجرت

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در کانادا

اگر به آمار پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی در کانادا نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که این کشور از مقاصد برتر مهاجرتی بین افراد است. این محبوبیت هم تنها به مقطع کارشناسی محدود نمی‌شود. در سایر مقاطع تحصیلی، می‌توان شاهد تعداد بالای متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور کانادا بود. کانادا کشوری توسعه‌یافته با جامعه‌ای چند‌فرهنگی است که ضمن برخورداری از سیستم آموزشی برگزیده و قدرتمند، بیشترین امنیت و آرامش را برای مهاجران فراهم می‌کند. همین دو ویژگی در کنار هم، کافی است تا رویای تحصیل در این کشور به ذهن بسیاری از افراد راه پیدا کند. اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات تخصصی در مورد تحصیل کارشناسی در کانادا هستید اینجا کلیک کنید.

مزایای تحصیل کارشناسی در کانادا

اگر قرار باشد تنها یک مزیت برای تحصیل کارشناسی در کانادا به شما معرفی کنیم، آن سیستم آموزشی پیشرفته و هدفمند این کشور خواهد بود. در میان فهرست مزایای تحصیلی در کانادا، این پارامتر سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. در عین‌ حال، مزیت تحصیل در کانادا تنها به همین یک فاکتور ختم نمی‌شود؛ از دیگر امتیازات تحصیل در این کشور، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانادا کشوری پیشرو در آموزش و تعلیم زبان انگلیسی و زبان فرانسوی است.
 • هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌زبان پایین‌تر است.
 • فرصت‌های تحقیقاتی بی‌شماری در دانشگاه‌های کانادا وجود دارند.
 • دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی با شرایط آسان‌تری برای دریافت اقامت مواجه هستند.
 • تنوع رشته و دانشگاه در کشور کانادا بسیار زیاد است.
 • دانشجویان از فرصت اشتغال همزمان با تحصیل برخوردار هستند.
 • فرهنگ مهاجرپذیری را در بخش‌های مختلف این کشور می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد.
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی متنوع برای دانشجویان در این کشور فراهم شده است.

شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا

دوره کارشناسی در کانادا نظیر سایر کشورهای اروپایی دیگر، یک دوره 3 یا 4 ساله است. غالبا تعداد واحدهای آموزشی در دوره 3 ساله کارشناسی، چیزی معادل 90 واحد و در دوره 4 ساله برابر با 120 واحد درسی است.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره تحصیل کارشناسی در کانادا اطلاعات داشته باشید، به این لینک سر بزنید اما خوب است بدانید اولین شرط ادامه تحصیل کارشناسی در این کشور اتمام دوره دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم است. این اصل در تمام ایالت‌های این کشور به‌جز استان کبک، همه‌ساله اجرا می‌شود. در استان کبک، افرادی که تمایل به تحصیل کارشناسی در این کشور را دارند، بایستی بعد از اتمام دوره یازدهم دبیرستان، یک دوره 2 ساله را در پیش‌دانشگاهی بگذرانند یا اینکه وارد کالج شوند. تنها در این صورت است که می‌توانند به دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل کارشناسی راه پیدا کنند. از شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدرک دیپلم با معدل حداقل 12 یا 13
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره حداقل 5. 6 آیلتس یا 86 تافل (توجه داشته باشید اگر در آزمون آیلتس شرکت کردید، بایستی نمره هر بخش از 4 قسمت این آزمون، چیزی بالاتر از 6 باشد)
 • داشتن تمکن مالی

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

هر دانشگاه یا موسسه آموزشی، مدارک خاص خودش را برای پذیرش دارد. با این ‌حال، معمولا مهم‌ترین این مدارک، فهرستی از موارد زیر هستند:

 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به‌صورت ترجمه‌شده
 • ارائه رزومه تحصیلی (برای آن دسته از افرادی که متقاضی تحصیل در رشته‌های هنری هستند، ارائه نمونه‌کارهای هنری کاملا الزامی خواهد بود)
 • ارائه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
 • ارائه مدارک هویتی معتبر
 • ارائه مدارک معتبر و رسمی زبان
 • ارائه مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • ارائه مدارک و شواهد لازم جهت اثبات پرداخت هزینه ثبت‌نام و شهریه

best-way-to-study-in-canada

هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا

یکی از موضوعات حیاتی برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، هزینه تحصیل در این کشور است. هزینه‌های تحصیل کارشناسی در کانادا به‌طور میانگین سالانه چیزی حدود 25 هزار دلار است. این رقم می‌تواند بسته به نوع رشته، دانشگاه یا نوع استان کاملا متغیر باشد. به‌طور کلی، رشته‌های مهندسی و پزشکی را می‌توان از گران‌ترین و پرهزینه‌ترین رشته‌ها در کانادا دانست. در ادامه، می‌توانید میانگین شهریه تحصیل کارشناسی در کانادا را در برترین دانشگاه‌های این کشور مشاهده کنید:

نام دانشگاهمیانگین شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه
دانشگاه مک‌گیل18 تا 21 هزار دلار
دانشگاه تورنتو37 تا 58 هزار دلار
دانشگاه مونترال19 تا 26 هزار دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا45 تا 60 هزار دلار
دانشگاه کنکوردیا19 تا 26 هزار دلار
دانشگاه مک‌مستر29 تا 33 هزار دلار
دانشگاه کوئینز41 تا 48 هزار دلار
دانشگاه مموریال11 تا 12 هزار دلار
دانشگاه کارلتون26 تا 36 هزار دلار
دانشگاه دالهاوزی18 تا 21 هزار دلار
دانشگاه ساسکاچوان17 تا 18 هزار دلار
دانشگاه گوئلف10 تا 26 هزار دلار
دانشگاه کلگری27 تا 42 هزار دلار
دانشگاه اتاوا39 تا 56 هزار دلار
دانشگاه وسترن37 تا 130 هزار دلار
دانشگاه آلبرتا32 تا 96 هزار دلار

 

شرایط کار و درآمد پس از تحصیل کارشناسی در کانادا

یکی دیگر از امتیازات تحصیل کارشناسی در کانادا مواجه شدن با فرصت‌های شغلی بسیار مطلوب بعد از فارغ‌التحصیلی است. در کانادا نرخ بیکاری بسیار پایین است و این موضوع، نشان‌دهنده وضعیت اشتغال مناسب افراد در این کشور است. از طرفی، امکان کار دانشجویی برای دانشجویان به‌صورت پاره‌وقت نیز فراهم شده است که آن را می‌توان یک فرصت طلایی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در این کشور تلقی کرد.

دانشجویانی که مشغول تحصیل در دوره کارشناسی در موسسات آموزشی کانادا هستند، اجازه انجام کار پاره‌وقت به‌صورت 20 ساعت در هفته را دارند. لازم به ذکر است که این گروه از دانشجویان، تنها مجاز به اشتغال در مشاغل عمومی نظیر فروشندگی یا صندوق‌داری هستند. درآمد این دسته از مشاغل در کانادا، برای هر ساعت کار، چیزی معادل 11 تا 50 دلار است.

بعد از فارغ‌التحصیلی نیز دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌های کاریابی معتبر از فرصت اشتغال در حرفه مرتبط با دوره تحصیلی خود بهره‌مند شوند. شایان ذکر است که دانشجویان تنها به‌مدت 180 روز بعد از فارغ‌التحصیلی، فرصت دارند تا شغل ایده‌آل خود را در این کشور بیابند.

شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا بدون مدرک زبان

همان‌طور که ذکر شد، یکی از شروط اصلی تحصیل کارشناسی در کانادا، ارائه مدرک زبان معتبر با نمره 5. 6 آیلتس است. طبیعتا بدون داشتن مدرک زبان معتبر، شانس پذیرش تحصیلی در این کشور از متقاضیان سلب خواهد شد.

علی‌رغم اهمیت مدرک زبان، تعداد محدودی از موسسات آموزشی هستند که شرایطی را برای تحصیل بدون مدرک زبان برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. در این موسسات، دانشجو چنانچه بخواهد بدون مدرک زبان مشغول به تحصیل شود، ابتدا بایستی در دوره‌های آموزشی زبان شرکت کند. این دوره‌ها عموما به‌صورت ترمی و با پرداخت هزینه به دانشجویان ارائه می‌شوند. هزینه آموزش در هر ترم هم چیزی معادل 6 هزار دلار تا 8 هزار دلار است.

بهترین روش برای مهاجرت به کانادا

بهترین رشته‌ها و برترین دانشگاه برای تحصیل کارشناسی در کانادا

شاید بد نباشد مطلب پایانی در این نوشتار را به بررسی رشته‌های تحصیلی محبوب و دانشگاه‌های برتر کانادا اختصاص دهیم. همه ما می‌دانیم که رشته‌ تحصیلی، یک پارامتر تعیین‌کننده در آینده شغلی افراد به‌ حساب می‌آید. بنابراین، توصیه می‌کنیم اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، بهتر این است که با رشته‌های محبوب و دانشگاه‌های برتر آن آشنایی کامل داشته باشید. در ادامه، به برخی از این رشته‌ها و دانشگاه‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • رشته‌های مهندسی در تمام گرایش‌ها
 • رشته‌های پزشکی و داروشناسی
 • رشته علوم کامپیوتر
 • رشته حسابداری
 • رشته علوم مدیریت
 • رشته علوم زمین
نام برترین دانشگاه‌های کانادارتبه جهانی
دانشگاه تورنتو27
دانشگاه مک‌گیلرتبه 27
دانشگاه بریتیش کلمبیارتبه 46
دانشگاه مونترال111
دانشگاه آلبرتا126
دانشگاه مک مستر140
دانشگاه واترلو149
دانشگاه وسترن170
دانشگاه اتاوا230
دانشگاه کلگری235

سخن پایانی

این روزها تحصیل کارشناسی در کانادا به یکی از رویاهای شیرین در میان افراد تبدیل شده است. اصلی‌ترین عاملی هم که موجب جذب افراد به این کشور می‌شود، شرایط بسیار مطلوب و ایده‌آلی است که کانادا برای شهروندان خود فراهم کرده است. به این ویژگی برجسته، بایستی حضور دانشگاه‌های برتر جهانی در این کشور را هم اضافه کنیم که موجب ارتقای سیستم آموزشی آن شده است. ما در این مطلب، تلاش کردیم تا شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا را به‌صورت جامع، اما مختصر با شما به اشتراک بگذاریم. شما نیز می‌توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر با کارشناسان موسسه  مای‌‌ آرمان  در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا