مهاجرت

ویزای C11 کانادا چیست ؟

کشور کانادا سالانه پذیرای تعداد زیادی از کارآفرینان خارجی و افراد خوداشتغال است. بسیاری از افراد از طریق روش ثبت شرکتی جدید، انتقال درون شرکتی و یا سایر برنامه‌های ویزای سرمایه‌گذاری به این کشور می‌روند. برخی از کارآفرینان نیز یک روش کمتر شناخته شده به نام ویزای C11 کانادا را انتخاب می‌کنند.

مجوز کار C11 چیست؟

مجوز کار کارآفرینی C11 یکی از زیر مجموعه های برنامه جابجایی بین المللی یا همان روش IMP کانادا می باشد. این طرح که جزء ویزای کار کانادا محسوب می‌شود، به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهد به عنوان افراد خوداشتغال، مجوز کار در کانادا دریافت کنند. مجوز کار اولیه معمولا برای دو سال صادر می‌شود و در صورت فعال و سودآور بودن کسب و کار می‌تواند چندین بار تمدید شود. کارآفرینان خوداشتغال و صاحبان مشاغل در کانادا که مشاغل خود را تحت مجوز کار C11 اداره می‌کنند، در نهایت می‌توانند اقامت کانادا را دریافت کنند.

افراد و کسب و کارهای مناسب برای اخذ ویزای C11

 • افراد خوداشتغال که مایل به راه‌اندازی کسب و کار در کانادا هستند.

 • کارآفرینانی که مایل به خرید یک کسب و کار یا حق امتیاز در کانادا هستند.

 • افرادی که تحت هر یک از جریان‌های کارآفرین برنامه‌های نامزد استانی انتخاب شده‌اند.

 • بنیان‌گذاران استارتاپی که درخواست اقامت خود را تحت برنامه ویزای استارتاپ ارسال کرده‌اند.

مزایای ویزای C11 کانادا چیست؟

مجوز کار C11 مانند روش ICT کانادا دارای مزایای زیادی نسبت به سایر مجوزهای کار و مسیرهای مهاجرت کانادا دارد.

 • خوداشتغالی و دریافت سریع اقامت کانادا: می‌توانید در کسب و کار خود کار کنید و ظرف یک سال واجد شرایط درخواست اقامت دائم شوید.

 • بدون نیاز به حمایت مالی: شما نیازی به دریافت پشتیبانی مالی از آژانس‌های تعیین شده در کانادا ندارید. این یک الزام برای سایر برنامه‌های مهاجرت تجاری مانند ویزای استارتاپ است.

 • بدون نیاز به حداقل سرمایه‌گذاری یا ارزش خالص: شما می‌توانید بدون محدودیت هرقدر که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. به علاوه، جهت واجد شرایط بودن برای مجوز کار C11 نیازی به داشتن ارزش خالص بالایی ندارید.

 • اعضای خانواده شما می‌توانند همراه شما به کانادا بیایند: همسر و فرزندان شما نیز می‌توانند شما را تا کانادا همراهی کنند. همسر شما واجد شرایط درخواست ورک پرمیت کانادا خواهد بود. فرزندان شما نیز می‌توانند از مزایای تحصیل و درمان در کانادا برخوردار شوند.

مراحل اخذ ویزای C11 کانادا

برای درخواست مجوز کار تحت برنامه C11، متقاضیان باید روند زیر را دنبال کنند و زمان‌های پردازش زیر را در نظر بگیرند:

 1. راه‌اندازی یک کسب و کار جدید در کانادا یا خرید یک کسب و کار موجود

توصیه می‌کنیم قبل از شروع یا سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار در کانادا، با یک وکیل مشورت کنید. زیرا همه سرمایه‌گذاری‌های تجاری، الزامات برنامه را برآورده نمی‌کنند.

 1. تهیه یک طرح تجاری قدرتمند

طرح تجاری شما قلب و روح درخواست شما است و افسران مهاجرت طرح کسب و کار را با دقت بسیار مورد بررسی قرار می‌دهند. بسیار مهم است که مطمئن شوید طرح تجاری شما دارای تمام اطلاعات لازم، از جمله مدل کسب و کار، طرح استخدام، استراتژی قیمت‌گذاری و غیره است.

 1. ایجاد یک برنامه اجرایی

افسر مهاجرت، تعهد شما به راه‌اندازی یک تجارت در کانادا را بررسی می‌کند و شواهد مربوط به اقداماتی را که برای اجرای طرح تجاری خود انجام داده‌اید، بررسی می‌کند. در این مرحله، شما باید به غیر از باز کردن حساب بانکی و واریز وجه، کارهای اجرایی بیشتری متناسب با طرح تجاری خود انجام دهید.

 1. درخواست مجوز کار C11 را آماده و ارسال کنید

پس از جمع‌آوری مدارک کافی مبنی بر تعهد و شواهدی مبنی بر اجرای طرح کسب‌وکار خود، می‌توانید درخواست مجوز کار را به عنوان یک فرد خوداشتغال ارسال کنید. تمام اسناد مرتبط با کسب و کار شامل شواهدی مبنی بر تجربه کارآفرینی یا مدیریتی، اسناد مالی یا نامه‌های پشتیبانی از فروشندگان یا مشتریان را ارائه دهید.

 1. تایید درخواست خود را دریافت کنید

در عرض تقریبا یک تا سه ماه پس از ارسال درخواست خود و ارائه اطلاعات بیومتریک به IRCC ، پاسخ خود را دریافت خواهید کرد. در صورت مثبت بودن پاسخ می‌توانید برنامه‌ریزی سفر خود به کانادا را آغاز کنید.

 1. وارد کانادا شوید و تجارت خود را به مدت 12 ماه اداره کنید

اگر درخواست شما تایید شود، پس از ورود به کانادا توسط افسر CBSA برای شما یک مجوز کار 2 ساله به عنوان کارآفرین صادر می‌شود. به عنوان یک فرد خوداشتغال، شما مجاز خواهید بود فقط برای تجارت خود در کانادا کار کنید. همسر شما نیز یک مجوز کار آزاد دریافت می‌کند که به او اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند. پیش از واجد شرایط شدن برای ارائه درخواست اقامت کانادا، باید کسب و کار خود را حداقل به مدت 12 ماه مدیریت کنید.

شرایط اخذ ویزای C11 کانادا

برای واجد شرایط بودن، متقاضیان باید شرایط ویزای C11 کانادا را که توسط دستورالعمل‌های برنامه مشخص شده است، برآورده کنند. داشتن یک کسب و کار در کشور خود، به تنهایی تأییدیه شما را تضمین نمی‌کند. زیرا چندین فاکتور دیگر نیز در نظر گرفته می‌شوند.

 • برای راه‌اندازی یک سرمایه‌گذاری موفق باید سابقه و تجربه داشته باشید یا منابع لازم برای خرید یک کسب و کار کانادایی موجود را داشته باشید.

 • حداقل 50 درصد مالکیت کسب و کاری را که در کانادا تاسیس یا خریداری می‌کنید، داشته باشید.

 • باید یک طرح تجاری دقیق برای کسب و کار در کانادا داشته باشید.

 • کسب و کار شما باید جزء مشاغل مورد نیاز کانادا باشد.

 • باید فرصت‌ها و مزایایی را برای کانادا و کانادایی‌ها در زمینه‌های مختلف ایجاد کنید.

 • شما باید دارای بودجه کافی برای حمایت از خود باشید.

“منافع قابل توجه” برای کانادا چیست و چگونه می‌توان آن را اثبات کرد؟

شرط “منافع قابل توجه برای کانادا” با 8 معیار زیر بدون ترتیب خاصی ارزیابی می‌شود:

 1. آیا این کار یک تجارت بادوام به نفع نیروهای کانادایی و افراد مقیم این کشور ایجاد می‌کند؟

 2. آیا متقاضی پیشینه یا مهارت خاصی دارد که دوام کسب و کار را بهبود بخشد؟

 3. آیا طرح تجاری وجود دارد که به وضوح نشان دهد متقاضی اقداماتی را برای شروع کسب و کار خود انجام داده است؟

 4. آیا متقاضی اقداماتی را برای اجرای طرح کسب و کار انجام داده است (ارائه شواهدی مبنی بر داشتن توانایی مالی برای شروع کسب و کار و پرداخت هزینه‌ها، اجاره مکان تجارت، داشتن طرح کارمندی، اخذ شماره کسب و کار، نشان دادن اسناد مالکیت یا قراردادها و … )؟

 5. آیا متقاضی توانایی‌های زبانی لازم برای راه‌اندازی کسب و کار را دارد؟

 6. آیا تجارت ماهیت موقتی دارد (مثلا مشاغل فصلی)؟

 7. آیا متقاضی در حال ایجاد یک تجارت طولانی مدت است که نیاز به حضور نامشخص دارد (مثلا یک مغازه مکانیک خودرو)؟

 8. مزایای جانبی از خوداشتغالی متقاضی چیست؟

هنگام ارزیابی شرط «منافع قابل توجه برای کانادا»، افسر مهاجرت موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • کسب و کار شما برای اقتصاد کانادا سودآور است؟ برای این منظور می‌توانید مشاغل جدید ایجاد کنید، در توسعه اقتصادی یک منطقه یا در صادرات کانادا مشارکت کنید.

 • تجارت شما به توسعه یک صنعت خاص در کشور کانادا کمک خواهد کرد؟ می‌توانید با نوآوری در خدمات یا محصولات، کمک به فناوری یا پدید آوردن فرصت‌هایی برای کسب تجربه و مهارت برای نیروهای کانادایی، این نیاز را برآورده کنید.

 • تجارت شما تاثیر منفی بر اقتصاد کشور کانادا خواهد داشت؟ از فعالیت‌هایی که به طور بالقوه عواقب مضری بر اقتصاد، فرهنگ یا جامعه کانادا دارند، اجتناب کنید.

مثالی از مشاغل با منافع قابل توجه برای کانادا

به گفته IRCC، یک فروشگاه مواد غذایی کوچک در مرکز شهر تورنتو که فقط چند نفر را استخدام می‌کند، کمک قابل‌توجهی به جامعه نخواهد کرد. با این حال، همان فروشگاه در یک منطقه کم تراکم‌تر و بدون کسب و کار مشابه در نزدیکی خود، می‌تواند منافع قابل‌توجهی برای جامعه ایجاد کند. علت این است که فروشگاه در سناریوی دوم می‌تواند مشاغل مورد نیاز را در منطقه فراهم کند و در عین حال، خدمات ضروری را ارائه دهد و به طور بالقوه افراد جدیدی را به منطقه جذب کند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای C11

مدارک فردی

 • گذرنامه

 • شناسنامه

 • مدارک هویتی اعضای خانواده

 • مدرک تحصیلی

مدارک اثبات سابقه شغلی

اگر صاحب تجارت باشید:

 • آگهی تاسیس شرکت

 • اساسنامه

 • پروانه کسب

 • سایر مدارک کاری

اگر کارمند باشید:

 • فیش حقوقی

 • نامه سابقه کاری

 • سایر مدارک کاری

مدارک کسب و کار کانادایی

 • طرح تجاری

 • اسناد ثبت شرکت

 • مدرک پرداخت هزینه Employer Compliance

هزینه‌های لازم برای ویزای C11 کانادا

مجوز کار (Work Permit)

155 دلار کانادا

اپن ورک پرمیت همسر

155 دلار کانادا

ورک پرمیت هولدر فی (همسر)

100 دلار کانادا

هر فرزند

100 دلار کانادا

بیومتریک

85 دلار

جمع‌بندی

یکی از روش‌های مهاجرت کارآفرینان به آمریکای شمالی، ویزای C11 کانادا است. در این روش، بیش از هر چیز تمرکز شما باید روی طرح تجاری ارائه شده باشد. اجرایی بودن و همچنین سودآور بودن طرح تجاری، تاثیر زیادی بر تایید آن دارد. با ثبت شرکت در کانادا یا ثبت شعبه شرکت در کانادا از طریق این روش می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا