ویتامین ها و مینرال هابهترینتغذیهدانستنی هالیست

بهترین زمان مصرف ویتامین در شبانه روز چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف ویتامین در شبانه روز چه زمانی است؟ ویتامین‌ها انواع مختلفی داشته و به شکلی متفاوت بر بدن اثر می‌‌گذارند. علاوه بر این، ویتامین‌های محلول در چربی با ویتامین‌های محلول در آب تفاوت دارند. برای مثال، مصرف ویتامین D3 همراه با وعده غذایی به جذب سریع‌تر و بهتر آن در بدن کمک می‌کند. این بدان معنی است که افراد باید درباره نحوه مصرف آنها و اینکه آیا می‌توانند در کنار آنها غذا بخورند یا نه و زمان دقیق مصرف آن‌ها ملاحظات خاصی در نظر بگیرند.

شاید شما هنوز هم ندانید که باید ویتامین‌ را با معده خالی یا همراه با وعده غذایی مصرف کرد؟ بهترین زمان مصرف ویتامین در بارداری و کودکان چه موقع است؟ چرا مصرف ویتامین در یک زمان خاص مهم است؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

در این مقاله از سایت فارسیرو قصد داریم به بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین در شبانه روز بپردازیم. اگر به دنبال دریافت بهترین نتیجه از ویتامین‌های مختلف هستید باید از بهترین زمان خوردن ویتامین مطلع باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تا پایان همراه باشید.

چرا زمان مصرف ویتامین ها مهم است؟

نه تنها اطلاع از نحوه مصرف ویتامین‌ها مهم است، بلکه باید از بهترین زمان خوردن ویتامین ها هم اطلاع داشته باشید. چون هر یک از این ویتامین‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و گاهی اوقات با ویتامین‌های دیگر تداخل پیدا می‌کنند.

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند اول صبح، قبل از خوردن صبحانه و شروع روز، ویتامین‌ها را مصرف کنند. برخی دیگر ممکن است زمان متفاوتی از روز را ترجیح دهند. اما برخی ویتامین‌ها در ساعات خاصی از روز بهتر جذب می‌شوند و نباید با ویتامین‌های دیگر تداخل داشته باشند.

در نتیجه، از مصرف خودسرانه ویتامین‌ها در ساعات مختلف بپرهیزید و به یک برنامه روزانه با زمان‌بندی مناسب برای مصرف ویتامین که بهترین عملکرد را با سبک زندگی شما داشته باشد، فکر کنید.

ویتامین‌هایی که محلول در آب هستند با ویتامین‌های محلول در چربی تفاوت دارند و معمولا به شکلی متفاوت و در زمانی متفاوت مصرف می‌شوند. به عنوان مثال، مکمل ویتامین محلول در چربی مانند ویتامین E، هرگز نباید با معده خالی مصرف شود. برای اینکه دستگاه گوارشی ما ویتامین E را جذب کند، باید مقداری چربی وجود داشته باشد.

به این شکل، ویتامین E به مکملی عالی برای مصرف به همراه وعده‌های غذایی تبدیل می‌شود، بر خلاف ویتامین c آهن با برخی غذاها مانند پنیر، ماست، تخم مرغ، شیر، اسفناج، چای، قهوه یا نان‌های سبوس‌دار تداخل دارد و به همین خاطر توصیه می‌شود که با معده خالی مصرف شود.

در ادامه به این سوال که ویتامین ها را کی مصرف کنیم پاسخ می‌دهیم.

بهترین زمان مصرف ویتامین

کدام ویتامین ها را باید با معده خالی مصرف کنیم؟

آلانا کسلر، متخصص و مشاور تغذیه در شهر نیویورک می‌گوید که بهترین زمان مصرف ویتامین‌ و مواد معدنی محلول در آب، قبل از صبحانه و با معده خالی است؛ زیرا بدن شما راحت‌تر آنها را جذب و سوخت و ساز می‌کند.

علاوه بر این، مصرف منظم ویتامین‌ها اهمیت زیادی دارد و نباید به صورت گاه به گاه از آن‌ها استفاده کرد چرا که اثربخشی آن‌ها را کاهش می‌دهد. در ادامه، به ویتامین‌هایی که باید با معده خالی مصرف کنید اشاره می‌کنیم:

ویتامین C و انواع ویتامین B

در این بخش بهترین زمان خوردن ویتامین C و B را با هم بررسی می‌کنیم. به طور کلی ویتامین‌های محلول در آب، در آب حل می‌شوند و شامل ویتامین C و تمام ویتامین‌های گروه B می‌شوند. شما می‌توانید این نوع ویتامین‌ها را به محض بیدار شدن از خواب، قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

از آنجایی که این ویتامین‌ها به آب نیاز دارند تا تجزیه شوند، مصرف آنها با آب بسیار مهم است تا بدن شما بتواند از آنها با تمام ظرفیت خود استفاده کند.

آهن، یکی دیگر از مکمل‌های مهم، زمانی که با معده خالی، یک تا دو ساعت قبل از غذا مصرف شود، بهتر جذب می‌شود. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که آهن را با آب پرتقال یا سیب مصرف کنید تا سریع‌تر جذب بدن شود.

کسلر می‌گوید مصرف این نوع ویتامین‌ها با معده خالی بیشترین تاثیر را بر سلامت بدن دارد؛ بنابراین، بهترین زمان مصرف ویتامین C و دیگر ویتامین‌های محلول در آب هنگام صبح و قبل از وعده صبحانه است.

همچنین بخوانید: بهترین منابع ویتامین سی (ث) | 20 مواد غذایی حاوی ویتامین C طبیعی

بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها

مصرف ویتامین‌های B، انرژی و خلق و خوی افرادی که کمبود این ویتامین‌ها را دارند، بهبود می‌بخشد.

برخی افراد به ویتامین‌ها حساسیت بیشتری دارند و مصرف ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین C با معده خالی، آن‌ها را اذیت می‌کند. در صورتی که با چنین مشکلی روبرو هستید، زمان مصرف این ویتامین‌ C را تغییر داده و آن‌ را همراه با یک وعده غذایی مصرف کنید.

با این حال، باید بدانید که در صورت مصرف ویتامین C به همراه وعده غذایی، سرعت جذب آن در بدن کاهش می‌یابد.

آهن

برخی غذاها، به ویژه لبنیات مانع از جذب آهن می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود که آهن را با معده خالی مصرف کنید.

علاوه بر این، ویتامین C به جذب آهن در بدن شما کمک می‌کند، بنابراین اگر مکمل آهن مصرف می‌کنید، بهتر است آن را با ویتامین C ترکیب کنید.

پروبیوتیک‌ها

برخی از انواع پروبیوتیک ها، مانند پروبیوتیک‌هایی که حاوی لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم هستند، در صورتی که ۳۰ دقیقه قبل از یک وعده غذایی مصرف شوند، تاثیر بیشتری روی سلامتی بدن دارند.

کدام ویتامین ها را باید با غذا مصرف کنیم؟

بر خلاف ویتامین‌های محلول در آب، بهترین زمان مصرف ویتامین‌های محلول در چربی، در هنگام وعده‌های غذایی یا میان وعده‌های حاوی چربی مانند آووکادو، زرده تخم مرغ یا روغن زیتون است.

مصرف این ویتامین‌ها همراه با غذا، آزادسازی بهینه آنزیم‌های صفرا و پانکراس را در معده تضمین می‌کند که برای جذب ویتامین‌های محلول در چربی لازم هستند. ویتامین‌های محلول در چربی عبارتند از:

  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • ویتامین A
  • ویتامین k

اگرچه بهترین زمان مصرف ویتامین‌‌ های محلول در چربی به هنگام وعده‌های غذایی مانند ناهار یا شام است؛ اما این موضوع بدین معنا نیست که حتما باید ویتامین‌ها را همراه با یک وعده غذایی کامل مصرف کنید. به عبارتی بهترین موقع مصرف ویتامین های محلول در چربی همراه با یک وعده غذایی کامل است.

همچنین بخوانید: بهترین منابع ویتامین دی: 22 مواد غذایی سرشار از ویتامین D

هر ماده غذایی حاوی مقداری چربی مانند هوموس یا یک مشت آجیل می‌تواند به تجزیه این ویتامین‌ها کمک کند. سایر مکمل‌های دیگری که باید همراه با غذا مصرف کنید عبارتند از:

کربنات کلسیم

اسید معده که هنگام غذا خوردن تولید می‌شود به بدن شما کمک می‌کند تا این نوع کلسیم را جذب کند. از سوی دیگر، سیترات کلسیم را می‌توان با یا بدون غذا مصرف کرد، بنابراین حتما برچسب آن را بررسی کنید تا نوع مکمل کلسیم خود را ببینید.

مولتی ویتامین‌ها

مولتی‌ویتامین‌ها حاوی ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی هستند؛ بنابراین برای اطمینان از جذب ویتامین‌های محلول در چربی، بهتر است آن‌ها را همراه با غذا مصرف کنید.

منیزیم

مصرف برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند منیزیم با معده خالی اثر روان‌کنندگی دارد و ممکن است باعث اسهال شود. به همین دلیل، توصیه می‌شود که آن را به همراه غذا مصرف کنید.

بهترین وقت خوردن ویتامین

بهترین زمان مصرف ویتامین در بارداری

مصرف مکمل‌های غذایی در دوران بارداری برای اطمینان از تغذیه کامل شما و کودکتان ضروری است. برای ایجاد یک عادت سالم و اطمینان از تامین روزانه مواد مغذی مورد نیاز بدن، بایستی مکمل‌های خود را هر روز در یک زمان معین مصرف کنید.

اما چیزی که بسیاری از زنان باردار نمی‌دانند این است که آیا مکمل خود را با معده خالی یا به همراه غذا مصرف کنند و بهترین زمان مصرف ویتامین‌ در دوران بارداری چه ساعتی است؟

ویتامین‌های دوران بارداری شامل انواع ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی در شکل یک قرص هستند. بهترین زمان برای مصرف ویتامین در دوران بارداری، بسته به عوامل سلامت فردی شما متفاوت است؛ بنابراین در این‌باره بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اما به طور کلی بهترین موقع مصرف ویتامین در دوران بارداری به شرح زیر است.

اما از آنجایی که مصرف ویتامین‌ها در دوران بارداری بیش از هر دوره دیگری ممکن است باعث ناراحتی معده شود، بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که ویتامین‌ها را همراه با غذا یا یک میان وعده کوچک که حاوی مقداری چربی باشد مصرف کنید.

این روش، بهترین راه برای تجزیه ویتامین، جذب بهینه ویتامین‌های محلول در چربی  و تاثیر بهتر در جذب ویتامین‌های محلول در آب است.

بنابراین، از آنجایی که ویتامین‌های دوران بارداری حاوی انواع مختلفی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند، تعیین بهترین زمان مصرف ویتامین در بارداری و اینکه آنها را با معده پر یا خالی مصرف کنید، دشوار است.

بهترین موقع برای مصرف ویتامین

برای جلوگیری از حالت تهوع ناشی از مصرف قرص‌ها با معده خالی، توصیه می‌شود ویتامین‌های دوران بارداری خود را همراه با غذا مصرف کنید.

اگر پس از مصرف ویتامین‌ها دچار حالت تهوع می‌شوید ویتامین‌هایتان را با یک وعده غذایی کامل یا فقط یک میان‌وعده مصرف کنید تا ببینید آیا به پیشگیری از حالت تهوع کمک می‌کند یا نه.

بهترین زمان مصرف ویتامین برای کودکان

معمولا چه زمانی در روز به فرزندان خود ویتامین می‌دهید؟ برخی از مادران هنگام صبح، برخی در ساعات بعد از ظهر و برخی دیگر نیز  بعد از شابه کودکان خود ویتامین می‌دهند. اما به نظر شما بهترین زمان مصرف ویتامین برای کودکان چه موقع است؟ برای اطلاع از بهترین موقع برای مصرف ویتامین برای کودکان ادامه مطلب را بخوانید.  

مصرف ویتامین و مکمل‌ها در زمان مناسب برای داشتن انرژی و انجام فعالیت‌ها در مدرسه و حفظ انرژی آنها در طول روز ضروری است. بنابراین، والدین و به‌ویژه مادران، لازم است بدانند که چه موقع باید ویتامین یا مکمل‌ها را به کودکان خود بدهند.

والدین باید مکمل‌ها را به موقع و به طور منظم به کودکان بدهند تا مطمئن شوند که آنها به خوبی جذب بدن شده‌اند و فرزندان را در طول روز شاداب نگه ‌دارند.

همانند بسیاری از مواد مغذی دیگر، برخی ویتامین‌ها نیز در جذب سایر ویتامین‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، ویتامین C در جذب ویتامین B12 اختلال ایجاد می‌کند و مانع از استفاده موثر بدن از آن می‌شود.

برخی از مکمل‌های معدنی نیز می‌توانند جذب چند ویتامین را متوقف کنند. به همین دلیل لازم است بدانید که چه زمانی ویتامین‌ها و مواد معدنی را باید به کودکان خود بدهید.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بهترین زمان مصرف ویتامین برای کودکان به هنگام صبح و پس از صرف صبحانه و یا قبل از آن است. شما می‌توانید پس از اتمام صبحانه به آنها مکمل‌های غذایی بدهید.

بهترین زمان ها برای مصرف ویتامین

چرا صبح بهترین زمان دادن ویتامین به کودکان است؟

این موضوع دلایل مختلفی دارد. از آنجایی که اکثر والدین صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی روزانه می‌دانند، کمتر احتمال دارد که ویتامین دادن به فرزندان خود را فراموش کنند.

ویتامین‌ها به جذب سایر مواد مغذی که کودکان از غذا در طول صبحانه دریافت می‌کنند، کمک می‌کنند. این مسئله بدین معناست که اگر بیشتر مکمل‌ها را بلافاصله پس از پایان وعده غذایی خود مصرف کنند، می‌توانند از حداکثر فواید غذایی ویتامینی که در صبح مصرف می‌کنند بهره ببرند.

شواهد حاکی از آن است که ویتامین C فقط برای چند ساعت در جریان خون باقی می‌ماند، بنابراین بهترین زمان مصرف ویتامین C برای کودکان در ساعات صبح است تا سیستم ایمنی بدن تقویت شود و انرژی کافی به فرزندتان را بدهد.

سوالات متداول

کدام ویتامین را همراه با غذا باید مصرف کرد؟

ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین E، ویتامین K، ویتامین A و ویتامین D را می‌بایست همراه با غذا مصرف کنید تا به‌راحتی در بدن جذب شوند.

کدام ویتامین‌ها را با معده خالی باید مصرف کرد؟

ویتامین‌های محلول در آب از جمله ویتامین C و انواع ویتامین‌های گروه B را بهتر است قبل از صبح و با معده خالی مصرف کنید تا راحت‌تر جذب بدن شده و تجزیه شوند.

بهترین زمان مصرف ویتامین در بارداری چه زمانی است؟

تعیین بهترین زمان برای مصرف ویتامین در بارداری دشوار است، اما به این دلیل که مصرف ویتامین با معده خالی ممکن است به ناراحتی معده منجر شود پزشکان توصیه می‌کنند ویتامین‌ها را همراه با وعده غذایی مصرف کنند

جمع‌بندی

در این مطلب درباره بهترین وقت خوردن ویتامین ها صحبت کردیم. همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، مصرف ویتامین با معده خالی یا با غذا و بهترین زمان مصرف ویتامین، به نوع ویتامین بستگی دارد و برخی از آن‌ها با معده خالی بهتر جذب می‌شوند؛ در حالی که ویتامین‌های محلول در چربی با غذا بهتر جذب بدن می‌شوند و تاثیر بیشتری روی سلامتی بدن دارند.

همچنین درباره بهترین زمان برای مصرف ویتامین در بارداری صحبت کردیم که مصرف آن‌ها به هنگام صرف میان‌وعده یا وعده غذایی کامل بهتر است. در حالی که بهترین زمان مصرف ویتامین برای کودکان در هنگام صبح و صرف صبحانه است.

در صورتی که درباره بهترین وقت مصرف ویتامین ها سوالی دارید، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا به سوالات شما پاسخ داده شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا