دانستنی هاامنیتبهترینزندگی و موفقیتکجالیستموفقیت شغلی و تحصیلی

14 تا از بهترین کشور جهان برای زنان 2023

آزادترین کشور برای زنان کدام است؟ یکی از معضلات جامعه امروز این است که هنوز هم در برخی از کشورها به حقوق زنان توجه لازم را ندارند. به همین دلیل برخی زنان به دنبال بهترین کشور برای زنان هستند تا شاید به مهاجرت بتوانند در جایی زندگی کنند که شان و جایگاهشان حفظ شود. در این مطلب از فارسیرو رتبه بندی بهترین کشورها برای زنان در سال 2022 ، همراه با رتبه بندی کلی بهترین کشورها در سال 2022 از سوی US News است که از نتایج یک نظرسنجی جهانی با بیش از 17000 نفر استخراج شده است را آورده ایم تا بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها را بشناسید.

فهرست بهترین کشور جهان برای زنان بر اساس این گردآوری شده است که بیش از 9000 زن در کشورهای مختلف را با توجه به پنج ویژگی خاص یعنی توجه به حقوق بشر، برابری جنسیتی، برابری درآمد، امکان ترقی و ایمنی بررسی شده است.

14 بهترین کشور جهان برای زنان

به طور کلی کشورهای اروپای شمالی اغلب در میان شادترین کشورهای روی زمین قرار می گیرند و به دلیل مجموعه خدمات عمومی و اجتماعی مورد تحسین قرار می گیرند. اما مسئله ای که برای انتخاب بهترین کشور زنان اهمیت دارد میزان برابری جنسیتی در آن کشور و توجه به حقوق برابر زن و مرد است. در زیر با توجه به معیارهای مختلف از جمله برابری جنسیتی ۱۰ کشور برتر برای بانوان را برای شما آورده ایم که هر کدام به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید: بهترین سایت کاریابی خارجی برای یافتن شغل 2023

1. سوئد ، بهترین کشور جهان برای زنان

این سرزمین عجایب اسکاندیناوی در مورد برابری جنسیتی بسیار حساس است.‌ به گفته پیو (pew) ، 96 درصد از سوئدی ها بر این باورند که برابری جنسیتی بسیار مهم است. این کشور همچنین در رده بندی مجمع جهانی اقتصاد و سازمان ملل متحد در چهار رتبه برتر قرار گرفت و در شاخص برابری جنسیتی اتحادیه اروپا در رتبه اول قرار گرفت. این کشور به طور مستمر برای رفع تبعیض و تضمین برابری تلاش کرده است.

همانطور که دولت در صفحه اختصاصی برابری جنسیتی خود بیان می کند: “سوئد معتقد است که زنان و مردان باید قدرت برابر برای شکل دادن به جامعه و زندگی خود داشته باشند.” سوئد پس از رتبه دوم در رده بندی لیبرال ترین کشورها، رتبه اول را در این مقاله کسب کرده است و کاملاً شایسته آن است.

2. هلند ، بهترین کشور جهان برای زنان

مانند سوئد، هلند به پیشرفت خود در برابری جنسیتی افتخار می کند، در حالی که در گزارش های دولتی اشاره می کند که هنوز هم کار زیادی برای تضمین برابری جنسیتی کامل باید انجام دهد. دولت هلند حتی کاستی های تاریخی خود را می پذیرد و توضیح می دهد که تا قبل از سال 1974، برابری جنسیتی اولویتی برای مقامات نبود.

اما از آن زمان همه چیز تغییر کرده است. نخست وزیر مارک روته گفته است که «برابری جنسیتی زمینه ای برای ثبات و شکوفایی اقتصادی فراهم می کند». برابری جنسیتی کامل در حال حاضر در هلند اجتناب ناپذیر است.

حداقل بر اساس نظر 90٪ از کسانی که توسط پیو پرسیده شده است. این رقم بالاتر از هر یک از 33 کشور دیگر در این نظرسنجی بود، و نشان می‌دهد که تلاش سخت فعالان و رهبران هلندی نتیجه داده است.

بهترین کشور جهان برای زنان

3. کانادا ، بهترین کشور جهان برای زنان

کانادا از نظر برابری جنسیتی کمی از برخی از رقبای خود عقب تر است، اما تمایل به بهبود وجود دارد، به طوری که 90 درصد کانادایی ها می گویند بسیار مهم است که زنان از حقوقی برابر با مردان برخوردار باشند. و شما می توانید اعتماد کنید که کانادا برای این هدف کار می کند، زیرا این کشور قبلاً رتبه های بالایی را در سایر دسته بندی ها به دست آورده است.

بیشتر بخوانید: لیست مشاغل خانگی موفق: فهرست 340 شغل خانگی زودبازده در ایران

در تحقیق در مورد برابری دگرباشان جنسی، کانادا همیشه در دو رتبه اول قرار دارد، و سایت دولتی زنان و برابری جنسیتی بر هدف خود برای برابری در رابطه با “جنس، گرایش جنسی، و هویت یا بیان جنسیتی” تاکید می کند.  اکثریت مردم در کانادا از افزایش تنوع حمایت می کنند و نشان می دهد که کشور در مسیر درست حرکت می کند.

4. آلمان ، بهترین کشور جهان برای زنان

آلمان در دهه‌های گذشته برای ایجاد جامعه‌ای عادلانه‌تر تلاش کرده است و این تلاش همچنان به تأثیر خود ادامه می‌دهد. زمانی که آنگلا مرکل صدراعظم بود، این کشور شاهد ممنوعیت درمان تبدیل همجنسگرایان بر روی کودکان بود، اولین کشوری در اتحادیه اروپا بود که جنسیت سوم را به شناسنامه اضافه کرد و قوانینی را تصویب کرد که ازدواج و فرزندخواندگی همجنس‌گرایان را مجاز می‌کرد.

تنها 1.2 درصد از افراد مورد بررسی گفتند که مردان رهبران سیاسی بهتری نسبت به زنان هستند که کمترین درصد در بین هر کشور است.
در سال 2020، آلمان همچنین یک طرح 9 قسمتی را، تحت یک بنیاد فدرال پیشنهادی برای برابری جنسیتی، برای کاهش شکاف دستمزد جنسیتی و جذب زنان بیشتر در نقش‌های رهبری راه‌اندازی کرد.

5. فرانسه ، بهترین کشور جهان برای زنان

وقتی صحبت از نحوه نگرش و رفتار این کشور با زنان به میان می‌آید، فرانسه در مجموعه داده‌های ما به طور مداوم عملکرد بسیار خوبی داشت. از سال 2012، دولت یک بخش اختصاص یافته به برابری جنسیتی دارد.

افسرانی در هر حوزه سیاستی وجود دارند که هدفشان تضمین برابری جنسیتی است و وزارت کار شاخص برابری جنسیتی خود را در سال 2019 راه اندازی کرد. همچنین در سال 2019، دولت مجموعه‌ای از قوانین را تصویب کرد که شرکت‌هایی را با حداقل 50 کارمند مجبور به حذف شکاف دستمزد جنسیتی خود کرد.

6. اسپانیا ، بهترین کشور جهان برای زنان

اسپانیا یکی دیگر از آزادترین کشور برای زنان محسوب می شود. از سال 2010، درصد افرادی در اسپانیا که پذیرفته اند مردان زندگی بهتری نسبت به زنان دارند از 45 درصد به 64 درصد رسیده است که نشان می دهد این کشور به کمبودهای خود پی برده است. اسپانیا دو قانون را در سال 2020 با هدف کاهش بیشتر تبعیض و شکاف دستمزد در محل کار تصویب می کند. ایرنه مونترو، وزیر برابری اسپانیا، گفت که این قانون «گامی دیگر برای پایان دادن به شکاف جنسیتی است که در جامعه ما وجود دارد».

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

7. انگلستان ، بهترین کشور جهان برای زنان

قانون برابری 2010 فراتر از قوانین اتحادیه اروپا بود تا اطمینان حاصل کند که مردم در بریتانیا در برابر تبعیض بر اساس جنسیت (شامل افراد ترنس، و کسانی که حاملگی یا زایمان را تجربه می کنند)، نژاد، مذهب و ناتوانی محافظت می شوند.

بریتانیا دارای بالاترین نسبت افرادی است که طرفدار تنوع در اروپا هستند و از سال 2020 ازدواج همجنس گرایان را در هر قسمت از جزایر، از جمله ایرلند شمالی مجاز می داند. اگرچه برگزیت برخی خصومت‌های نژادپرستانه و بیگانه‌هراسی را آشکار کرد و احساسات ضد ترنس در حال افزایش است، بریتانیا همچنان یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای زن بودن است.

8. نروژ ، بهترین کشور جهان برای زنان

آزادترین کشور برای زنان نروژ است. نروژ در مورد رفتار برابر با زنان رکوردی بی‌نظیر دارد. این کشور از زمانی که این مطالعه آغاز شد، از سه رتبه برتر گزارش شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد خارج نشده است، حدود 95 درصد از شهروندان به برابری جنسیتی اعتقاد دارند و رأی دهندگان نروژی سابقه پرافتخاری در انتخاب زنان دارند.

زنان 41 درصد از کرسی های پارلمان نروژ را در اختیار دارند، یک پنجم بیشتر از بریتانیا، و درست مانند نیوزلند، نروژ یک نخست وزیر زن دارد.

بهترین کشور جهان برای زنان

9. نیوزلند ، بهترین کشور جهان برای زنان

یکی دیگر از آزادترین کشور برای زنان نیوزلند است. نیوزلند توسط یکی از محبوب ترین نخست وزیران جهان، جاسیندا آردرن رهبری می شود که در سال 2020 بر تصویب قانون اصلاح حقوق برابر نظارت داشت. این قانون تضمین می کند که زنان شاغل در صنایع تحت سلطه زنان، حقوقی برابر با مردانی که در صنایع با ارزش مردانه کار می کنند، دریافت می کنند.

فقط 1.6 درصد از نیوزلندی ها مخالف داشتن فردی با مذهب متفاوت به عنوان همسایه هستند، که این رقم پایین ترین رقم در بین هر کشوری است و نیوزلند از نظر داشتن همسایه ای از نژاد متفاوت پس از برزیل در رتبه دوم قرار دارد. جای تعجب نیست که فقط 1.3 درصد از مردم فکر می کنند مردان رهبران سیاسی بهتری نسبت به زنان هستند.

بیشتر بخوانید: چطور در سایت علی‌بابا برای خرید بلیط هواپیما حساب کاربری بسازیم؟

10. فنلاند ، بهترین کشور جهان برای زنان

کشور فنلاند در برابری جنسیتی سابقه ای طولانی دارد و نخستین کشوری بود که در سال 1906 به زنان حقوق کامل سیاسی پرداخت کرد. در فنلاند معمولاً زنان به طور تمام وقت کار می کنند و به آموزش و مراقبت های بهداشتی دسترسی برابری دارند.

همچنین زنان می توانند به طور کامل در زندگی سیاسی و اقتصادی کشور مشارکت کنند. از آنجایی که در این کشور مراقبت از کودکان کم هزینه و باکیفیت است، مردان و زنان به طور مساوی در نیروی کار، حضور دارند. در فنلاند تبعیض جنسیتی، هویت جنسی و بیان جنسیتی غیرقانونی است.

کلام آخر

اگرچه کلمه “بهترین” در نقاط مختلف جهان می تواند معانی مختلفی داشته باشد، اما می توان در برخی از موضوعات مانند “بهترین کشورها برای زنان” به یک نظر مشترک رسید. کشورهایی هستند که زنان به طور آشکار در حوزه عمومی مشارکت دارند و کشورهایی هستند که زنان در آنها احساس انزوا و ناامنی می کنند.

در این مقاله، ما 10 کشور برتر برای زنان را بر اساس شاخص صلح و امنیت زنان فهرست کردیم. از دیگر کشورهای مناسب برای بانوان می توان به ایسلند، دانمارک، سوئیس، اتریش و … اشاره کرد. اگر قصد مهاجرت را دارید پیشنهاد می کنیم حتما در مورد کشور انتخابی خود به طور کامل تحقیق کنید تا با کشوری دور از انتظارات خود مواجه نشوید و بتوانید بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها را پیدا کنید.

امیدواریم مطالب این بخش به شما کمک کرده باشد و با بهترین کشورها برای زنان آشنا شده باشید. ممنون که تا انتها همراه ما بودید. راستی به نظر شما بهترین کشور برای زنان کدام کشور است؟

سوالات متداول

بدترین کشور برای زنان کدام اند؟

با توجه به رتبه بندی بر اساس داده‌های شاخص نابرابری جنسیتی و مجمع جهانی اقتصاد می توان گفت کشورهای زیر جز بدترین کشورها برای زنان است:
یمن
عراق
پاکستان
سوریه
جمهوری آفریقای مرکزی
جمهوری دموکراتیک کنگو

آیا ایسلند جز بهترین کشورهای جهان برای زنان است؟

یکی دیگر از کشورهایی که می تواند جز بهترین کشورهای جهان برای زنان باشد ایسلند است. برابری جنسیتی یکی از ویژگی های ایسلند است. این کشور با قانون وضعیت برابر و حقوق برابر زنان و مردان هماهنگ است. طبق ماده 15 قانون تساوی وضعیت و حقوق برابر زنان و مردان، هیچ هیئت مدیره، شورای دولتی یا کمیته شرکت های دولتی نباید کمتر از 40 درصد برابری جنسیتی داشته باشد. در ایسلند، هر شرکتی که بیش از 25 کارمند دارد، باید برنامه برابری جنسیتی نیز داشته باشد و طبق قانون، اهداف هر سه سال یکبار بازنگری شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا