قبل از ازدواجدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتزوج و خانواده

بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر چه سنی است؟

وقتی صحبت از ازدواج و سن به میان می‌آید، استانداردهای جداگانه‌ای برای مردان و زنان وجود دارد. معمولاً به مردان گفته می‌شود که برای ازدواج صبر کنند و تا زمانی که بالغ، از نظر مالی مستقل، در حرفه خود تثبیت نشده‌اند و همچنین به قول معروف تکلیفشان با خودشان مشخص نشده وارد زندگی مشترک نشوند؛ اما واقعا بهترین سن ازدواج چه سنی است؟ آیا می‌توان بهترین سن برای ازدواج را تعیین کرد؟

پاسخ به این سوال‌ها بسیار پیچیده و سخت است و ممکن است عوامل مختلفی نیز روی آن‌ها تاثیر بگذارد. برای یافتن این پاسخ‌ها تا انتها با فارسی رو همراه باشید؛ چرا که ما قصد داریم یک بار برای همیشه این مسئله« بهترین سن برای ازدواج چیست »را باز کنیم و درباره آن صحبت کنیم.

بهترین سن ازدواج برای دختر

بهترین سن برای ازدواج چیست؟

وقتی صحبت از بهترین سن ازدواج می‌شود، افراد مختلف نظرات متفاوتی نیز دارند. بسیاری معتقدند که بهترین سن ازدواج برای پسرها و دختر ها وجود ندارد و هر کس هر موقع که آماده بود می‌تواند ازدواج کند؛ با این حال این عقیده از نظر اکثر مردم مهم نیست، به ویژه خانواده و بستگان یک فرد ممکن است بر این باور باشند که سن ازدواج هر چه پایین‌تر باشد بهتر است.

کارشناسان معتقدند بهترین سن برای ازدواج دختر ۲۸ سال و برای مردان ۳۲ سال است. آنان معتقدند شما در این سن کاملا پخته شده‌اید و دقیقا می‌دانید که از شریک زندگی خود در آینده چه می‌خواهید. ازدواج در این سن می‌تواند مزایای خاصی هم داشته باشد؛ به عنوان مثال یک دختر در سن ۲۸ سالگی تحصیلات خود را تکمیل کرده و در شغل مورد علاقه خود مشغول به کار است. علاوه بر این، در این سن فرد از شیوه زندگی مجردی خسته شده و مشتاق ملاقات با فردی خاص است که به زندگیش رنگ و بوی دیگری بدهد.

مردان نیز در سن ۳۲ سالگی کاملا به استقلال مالی رسیده و به قول معروف زندگی خود را ساخته‌اند؛ به همین جهت این سن، بهترین سن برای ازدواج برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. در این سن نیز مردان از زندگی مجردی خود و از این شاخه به آن شاخه پریدن خسته شده‌اند. همچنین می‌توانند برای زندگی وفادارانه با یک نفر برنامه‌ریزی کرده و در کنار او آرامش یابند.

در کشور‌های مختلف سنین مختلفی نیز برای ازدواج در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی بهترین سن ازدواج برای دختر و بهترین سن ازدواج پسران بر اساس فرهنگشان تعیین می‌شود. در هند بهترین سن ازدواج بین ۲۰ تا ۲۵ بوده، در حالی که در کشورهای اروپایی از ۳۰ تا ۳۴ سال متغیر است. در واقع اروپاییان اعتقاد دارند در این سن میزان طلاق کمتر اتفاق می‌افتد؛ زیرا در این سن فر کاملا پخته و عاقل است.

در ایالات متحده، افراد ترجیح می‌دهند بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی ازدواج کنند؛ آن‌ها در این سنین به بلوغ عقلی رسیده و می‌توانند بدون اینکه تحت تاثیر احساسات و شور نوجوانی قرار گیرند، شریک زندگی خود را انتخاب کنند.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

بهترین سن ازدواج برای پسرها

دلایلی که بهترین سن ازدواج را مهم می‌سازد

دلایل زیادی وجود دارد که همگی می‌توانند به شما ثابت کنند که سن ازدواج بسیار مهم است و باید آن را جدی بگیرید. اگر قصد دارید ازدواج کنید بهتر است به این نکته اهمیت دهید. در ادامه این دلایل را ذکر می‌کنیم:

دلایل پزشکی

همانطور که می‌دانید بعد از گذشت مدتی بدن ما رو به پیری می‌رود و دیگر قوت سابق را نخواهد داشت. مطمئنا هنگام پیری نمی‌توانید کارهایی را که در جوانی به راحتی انجام می‌دادید را انجام دهید. ازدواج و تعهد داشتن به یک نفر نیز یک رابطه پر از مسئولیت است. شما وقتی جوان هستید می‌توانید مسئولیت‌های زیادی را برعهده بگیرید؛ اما با افزایش سن نه قادر هستید و نه دوست دارید مسئولیتی بر دوش شما باشد. وقتی در سن مناسب ازدواج می‌کنید، به مسئولیت‌های زناشویی خود عادت می‌کنید، در حالی که در سنین پیری انجام این امر دشوار است.

تشکیل خانواده و تربیت فرزند در سنین جوانی بسیار آسان‌تر خواهد بود. گذشته از این‌ها با افزایش سن میل جنسی نیز کاهش پیدا می‌کند. همانطور که می‌دانید رابطه جنسی جزئی جداناپذیر از زندگی زناشویی است. اگر در این مسئله خللی وارد شود، می‌تواند تاثیر مخربی روی ازدواج شما بگذارد. ازدواج در سن مناسب به شما این امکان را می‌دهد که از روابط جنسی خود نهایت لذت را ببرید که همین به دوام ازدواج شما کمک می‌کند.


دلایل روانی و روانشناختی

یکی از مهم‌ترین مسئله‌ای که به ما ثابت می‌کند باید بهترین سن ازدواج را جدی بگیریم، موضوع سلامت روان ما است. ازدواج به موقع می‌تواند مزایا و فواید بسیاری داشته باشد. البته این به این معنی نیست که ازدواج می‌تواند کل زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد؛ اما تا حدود زیادی در زندگی شما تاثیر می‌گذارد.

همه ما بسیاری از افراد را دیده‌ایم که در تنهایی به سر می‌برند. این افراد به سختی می‌توانند با کسی سازگاری داشته باشند و کنار آمدن با بقیه آدم‌ها برایشان بسیار دشوار است. سبک زندگی آ‌ن‌ها و روند فکریشان به مرور زمان تغییر بسیاری می‌کند و آن چنان در خود و تنهاییشان غرق می‌شوند که به سختی می‌توانند خود را با کسی وفق دهند. در حالی که ازدواج  از این موضوع جلوگیری می‌کند.

همچنین بخوانید: انواع ازدواج ها: 20 نوع از ازدواج های مختلف در جهان

بهترین سن ازدواج پسران

دلایل شخصی

افرادی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند مطمئنا اولویت‌های متفاوتی نسبت به کسانی که در سنین مناسب ازدواج می‌کنند دارند. در سنین پایین‌تر تمایل به داشتن شریک زندگی و تشکیل خانواده در افراد بیشتر است؛ در حالی که وقتی سن بالاتر می‌رود اولویت‌ها تغییر پیدا کرده و مسائل مالی به مهم‌ترین بخش زندگی انسان تبدیل می‌شود. این امر تاثیر به سزایی روی رابطه زناشویی شما دارد.

علاوه بر این، دوست ندارید کسی در تصمیمات شما دخالت کند؛ زیرا تا آن زمان، آنقدر مستقل شده‌اید که به سختی دلیلی برای پذیرفتن نصیحت از دیگر افراد، حتی شریک زندگی خود، می‌یابید. شما می دانید که نگرش شما نسبت به زندگی با افزایش سن تغییر می‌کند و وقتی این اتفاق بیفتد، تغییر دادن خود سخت می‌شود. در یک ازدواج، شما باید به طور کامل خود را وقف زندگی مشترکتان کنید که این کار در جوانی بسیار آسان‌تر است.

دلایل اجتماعی

اگرچه دلایل اجتماعی تأثیر قابل توجهی ندارد، و هنجارهای اجتماعی تا حد زیادی تغییر کرده‌اند. با این حال، هنوز در برخی از کشورها مردم که یک دختر باید در لحظه‌ای که به 20 سالگی می‌رسد، ازدواج کند. درست یا غلط بودن این باور را نمی‌توان تشخیص داد چرا که سنت و آداب و رسوم آنان به ان شکل است. در این مناطق بهترین سن ازدواج برای دختران زیر ۲۰ سال است.

البته در اکثر نقاط جهان این دید تغییر کرده؛ ولی با این که والدین ذهن بازی نسبت به این قضیه پیدا کرده‌اند نیز هنوز دوست دارند وقتی فرزندانشان از آب و گل درآمدند، ازدواج کنند.

حتی اگر والدین شما روی این موضوع پافشاری نکنند، اطرافیان، همسایه‌ها، اقوام، دوستان و همکاران شروع به پرسیدن سوالات در مورد ازدواج شما، پس از رسیدن به سن خاصی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: سن بیولوژیک چیست: محاسبه سن بیولوژیکی (سن واقعی بدن)

بهترین سن ازدواج دختر

بهترین سن ازدواج دختر از نظر روانشناسی و کارشناسان

تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده است که همگی در صدد این بر آمدند که بهترین سن ازدواج با کمترین آمار طلاق را تعیین کنند. یک سن مناسب برای ازدواج می‌تواند بسته به فرهنگ، دین، شخصیت و… تغییر کند. همانطور که گفتیم عوامل بسیاری روی بهترین سن برای ازدواج پسر ها و همچنین بهترین سن ازدواج برای دختر می‌توانند تاثیرگذار باشند.

بسیاری از کارشناسان و روانشناسان به طور تقریبی بهترین سن برای ازدواج مردان را ۳۴ تا ۳۶ و بهترین سن ازدواج برای یک دختر را ۲۶ تا ۲۸ در نظر گرفته‌اند؛ البته آن‌ها این ارقام که نشان‌دهنده بهترین سن برای ازدواج یک دختر هستند، را بدون در نظر گرفتن آداب و رسوم و فرهنگ و فقط با در نظر گرفتن مسائل بیولوژیکی بدن ارائه داده‌اند.

طبق آمارها زوج‌هایی که در این سنین با هم ازدواج کرده‌اند، ازدواج پایدارتر و زندگی شادتری را تجربه کرده‌اند. آن‌ها باور دارند که در این سنین، افراد هدف زندگی خود و همچنین معنی زندگی مشترک را بهتر درک می‌کنند؛ بنابراین بیشتر مایلند که تشکیل خانواده بدهند. در واقع، این اطمینان را به شما می‌دهد که اگر بین ۲۵ تا ۳۲ سالگی ازدواج کنید، قادر هستید امکانات بیشتری برای زندگی مشترک فراهم کنید.

همچنین بخوانید: کف بینی خط ازدواج دست: معنی 12 خط ازدواج در کف دست

بهترین سن برای ازدواج چیست

بهترین سن ازدواج دختر از نظر اسلام چند سالگی است؟

اسلام دین بزرگی است که برنامه زندگی ما مسلمانان را معین کرده است. ما در مسائل و مشکلات بسیاری که در زندگی برایمان پیش می‌آید به دین اسلام رجوع می‌کنیم و چاره می‌جوییم. درباره مسئله بهترین سن ازدواج نیز اسلام یک توصیه جدی دارد.

در دین اسلام خداوند تاکید کرده‌ است که فرد بعد از رسیدن به سن بلوغ ازدواج کند؛ اما بلوغ به چه معنا است؟ انسان همانند بقیه موجودات روند رشد و کمال را طی می‌کند. این روند را می‌توان به طور واضح در رشد قد، وزن و همچنین رفتار و خلق و خو مشاهده کرد.

بلوغ به معنی رسیدن به اوج رشد عقلی، فکری و همچنین جسمی است. طبق گفته آیت الله خمینی (ره) بلوغ به معنای حضور قدرتمند ذهن و هوش در تعاملات شخص، توانایی شخص برای محافظت از داشته‌های خود و احتیاط در هزینه ها به روشی خردمندانه است. بلوغ برای دختران را نیز می‌توان به این صورت تعبیر کرد: توانایی اداره زندگی، پذیرش مسئولیت مادربودن و تربیت فرزندان و همچنین رفتار اجتماعی مناسب.

از نظر اسلام شخصی برای ازدواج مناسب است که کاملا ویژگی‌های بلوغ را از خود نشان دهد؛ بنا بر این توضیحات ممکن است شخصی به سن بلوغ رسیده باشد اما از نظر اسلام یک فرد بالغ شناخته نشود، چرا که از لحاظ عقلی و فکری هنوز به آن رشدی که باید نرسیده است.

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام به طور کامل و دقیق مشخص نشده است؛ اما اکثر ائمه و پیشوایان دین ما در سنین پایین ازدواج کرده‌اند. لازم به ذکر است که بهترین سن ازدواج پسر و دختر در دین اسلام باید به گونه‌ای تعیین شود که هر دو طرف به بلوغ کامل جسمی و عقلی رسیده باشند. در صورتی که یک دختر توانایی رسیدگی به مسائل زناشویی و جنسی را نداشته باشد، به هیچ عنوان نباید ازدواج کند.

بهترین سن ازدواج برای پسران نیز از نظر اسلام سنی است که فرد بتواند تمام تعاملات اجتماعی را به خوبی درک کرده و در جامعه حضوری پررنگ داشته باشد؛ زیرا این مرد است که وظیفه تامین خانواده را برعهده دارد. اگر نتواند این وظیفه را به خوبی به دوش بکشد، پس قادر به ازدواج نیست؛ بنابراین بهترین سن برای ازدواج مردان زمانی است که بتوانند مسئولیت خانواده را به طور کامل قبول کنند. همچنین بهترین سن برای ازدواج پسرها بهتر است به گونه‌ای باشد که از لحاظ فکری و عقلی نیز بتوانند مسئولیت خانواده را قبول کنند.

همچنین بخوانید: ازدواج با خود چیست: بررسی دلایل و پیامدهای سولوگامی

بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان

بهترین سن ازدواج در فرهنگ ایران

در فرهنگ ایران ما نیز سن خاصی برای ازدواج تعیین می‌شود. در ایران به دلیل اینکه خانواده در تصمیم‌گیری برای ازدواج بسیار دخیل هستند، می‌توان گفت که این خانواده است که بهترین سن ازدواج را مشخص می‌کند.

در جامعه ایران هر فردی محکوم به این است که بعد از دانشگاه و یافتن شغل ازدواج کند. فشارهایی که از سوی خانواده و اطرافیان وارد می‌‌شود، ناخودآگاه فرد را مجبور می‌کند، به ازدواج تن دهد؛ پس می‌توان گفت بهترین سن ازدواج پسر و دختر همان ۲۶ تا ۳۲ است.

سوالات متداول

بهترین سن برای ازدواج پسران چه سنی است؟

بهترین سن ازدواج برای پسران را می‌توان از نظر کارشناسان این زمینه بین ۳۲ تا ۳۸ تعیین کرد؛ اما باز هم به بلوغ فکری و جنسی وی برمی‌گردد.

بهترین سن ازدواج برای دختر چند سالگی است؟

بهترین سن ازدواج برای دختر نیز بین ۲۶ تا ۲۸ در نظر گرفته شده است؛ با این حال باید هر فردی طبق شخصیتی که دارد، زمان مناسب برای ازدواج خود را تعیین کند.

آیا ازدواج در ۱۴ سالگی خوب است؟

از نظر کارشناسان تا پایان تحصیلات ازدواج صورت نگیرد بهتر است؛ البته این مسئله به تصمیم فرد برمی‌گردد.

آیا ازدواج در سن ۱۵ سالگی خوب است؟

سن ۱۵ سالگی سن نپختگی و نوجوانی است. ممکن است احساسات روی تصمیم فرد تاثیر بگذارند؛ پس تا پایان تحصیلات ازدواج صورت نگیرد بهتر است.

بهترین سن ازدواج پسر و دختر

جمع بندی

بهترین سن ازدواج مسئله‌ای است که ممکن از معضل بسیاری از افراد باشد؛ در واقع به تعداد انسان‌های روی زمین برای این موضوع نظرهای متفاوتی وجود دارد. هر کس با توجه به فرهنگ و منطقه‌ای که در آن بزرگ شده است، دیدگاه متفاوتی نیز در این زمینه دارد. برخی بهترین سن ازدواج پسر و دختر را در سنین پایین می‌پسندند؛ اما با توجه به مسائلی که در این مقاله توضیح داده شد، بهترین سن برای ازدواج وجود ندارد ولی بهترین زمان برای ازدواج وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا