چه چیزیدانستنی ها

تفاوت تمساح و کروکودیل و سوسمار چیست؟ کدام قویتر است؟

2
(4)

خزندگان یکی از قدیمی‌ترین گروه از جانداران هستند که پا به عرصه حیات گذاشتند. شاید با شنیدن نام خزنده پیش از هر چیز، تصویری از مارها و مارمولک‌ها در ذهنتان شکل بگیرد؛ اما از خزندگان عظیم‌الجثه‌ای چون تمساح‌ها ‌و کروکودیل‌ها نیز غافل نشوید. تمساح‌ها و کروکودیل‌ها از خطرناک‌ترین موجودات روی زمین‌اند که در دسته خزندگان جای دارند. این موجودات ترسناک در مناطق مشخصی زندگی می‌کنند که البته برخی از آن‌ها امروزه در معرض انقراض بوده و تحت حمایت انسان‌ها قرار می‌گیرند.

جالب است بدانید اصلی‌ترین دشمن این موجودات خطرناک، انسان‌ها محسوب می‌شوند. با وجود همه این‌ها، سوسمارها، کروکودیل‌ها و تمساح‌ها شاید در نگاه اول شبیه به هم بوده و به همین دلیل با هم اشتباه گرفته شوند. آیا می‌دانید فرق تمساح و کروکودیل چیست؟ آیا مقایسه قدرت تمساح و کروکودیل را می‌دانید؟ در این مقاله فرق تمساح و کروکودیل را بررسی خواهیم کرد؛ پس اگر می‌خواهید تفاوت کروکودیل و تمساح و هم‌چنین تفاوت تمساح و سوسمار را بدانید، با فارسیرو همراه باشید.

سوسمار چیست؟

سوسمارها چهارمین دسته از خزندگان هستند که مارمولک‌ها، آفتاب پرست‌ها و ایگواناها را در خود جای می‌دهند. در واقع سوسمارها همان مارمولک‌های عظیم‌الجثه‌ هستند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های سوسمارها، سازگاری بالای آن‌ها با محیط است. به عبارتی سوسمارها می‌توانند در سخت‌ترین شرایط جوی زندگی کنند و مشکلی در این باره نخواهند داشت.

به طور کلی سوسمارها در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنند و همچون سایر خزندگان، در آب و هوای بیابانی زندگی راحت‌تری دارند. اگر بخواهیم سوسمارها را از نظر فرم بدنی بررسی کنیم، باید بگوییم که آن‌ها غالباً جثه‌ای کشیده و باریک دارند؛ درست شبیه تصویری که از مارمولک‌ها در ذهن دارید. سوسمارها همچنین حس بینایی بسیار قوی نیز دارند که به آن‌ها در پیدا کردن طعمه در بیابان‌های پهناور کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: 10 حیوان سنگین جهان : سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن

کروکودیل و تمساح چیست؟

تمساح‌ها و کروکودیل ها پنجمین دسته از خزندگان هستند که تکامل یافته‌تر از گروه قبلی‌اند. این‌ها خزندگانی بزرگ با چهار دست و پا هستند که به راحتی در آب شنا می‌کنند؛ اما زندگی آن‌ها محدود به آب نیست. به عبارتی تمساح‌ها موجوداتی نیمه آب‌زی‌اند که تخم‌ریزی را در خشکی انجام می‌دهند. این جانوران فک و دندان‌های بسیار قوی‌ای دارند و در مناطق گوناگونی چون آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا زندگی می‌کنند. تمساح‌ها در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، سرزمین‌های مرطوب و گاهاً آب‌های شور زندگی می‌کنند.

تمساح‌ها به دلیل خونسرد بودن و متابولیسم پایینبدن می‌توانند مدت زیادی را بدون غذا زندگی کنند. تمساح‌های کوچک معمولاً از شرات و ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند؛ اما تمساح‌های بزرگ‌تر از ماهی‌ها، خزندگان، پستانداران و گاهی بی‌مهرگانی چون صدف‌ها تغذیه می‌کنند. جالب است بدانید تمساح‌ها گاهاً تمساح‌های کوچک‌تر را شکار کرده و می‌خورند. نکته‌ای که در مورد تغذیه آن‌ها وجود دارد این است که درست شبیه مار، شکار را یک‌جا می‌بلعند و همراه آن مقداری سنگ نیز وارد معده جانور می‌شود تا به هضم غذا کمک کند.

تمساح‌ها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را برای زندگی در آب متناسب می‌کند. برای مثال اندام آن‌ها با پولک پوشیده شده و این مسئله به آن‌ها امکان شنا کردن را می‌دهد. به علاوه، پاهای کوچکی دارند که هنگام شنا کردن می‌توانند آن‌ها را جمع کنند تا با کاستن از فشار آب، شتاب بیشتری بگیرند. پاهای این جانور برای حرکات سریع در خشکی نیز مناسب است؛ بنابراین تمساح‌ها می‌توانند از آن‌چه تصور می‌کنید سریع‌تر حرکت کنند.

درباره اندازه‌گیری سن تمساح‌ها به روش دقیق و مشترکی دست‌ پیدا نکرده‌اند؛ اما با این حال گفته می‌شود یکی از کهنسال‌ترین تمساج‌های جهان در روسیه، 115 سال عمر کرده و تمساح‌های 70 ساله نیز دیده شده‌اند. امروزه این گزارش‌ها تأیید نمی‌شوند.

تمساح‌ها در بدو تولد و خروج از تخم، تنها 20 سانتی‌متر طول دارند؛ اما با افزایش سن، طول آن‌ها نیز به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. کوچک‌ترین تمساح‌ها که نمساح کوتوله نامیده می‌شوند، 2 متر طول دارند. به طور معمول طول تمساح‌ها می‌تواند بین 5 تا 6 متر باشد و این اندازه در تمساح‌ نر بیشتر و در تمساح ماده کمتر است. وزن تمساح‌ها می‌تواند 1000 کیلوگرم یا بیشتر و کمتر باشد.

گونه‌های عظیم‌الجثه تمساح‌ها برای انسان بسیار خطرناک‌اند و دندان‌ها و آرواره‌های قوی آن‌ها می‌توانند تهدیدکننده زندگی انسان باشند. تمساح نیل و تمساح آمریکایی و انواع بزرگ کایمن سیاه از خطرناک‌ترین جانوران هستند.

تفاوت تمساح و سومار چیست؟

تمساح و سوسمار هر دو جزوی از خزندگان هستند و به همین خاطر ویژگی‌های مشترک متعددی دارند‌؛ اما سوسمارها قبل‌تر از کروکودیل‌ها و تمساح‌ها پا به عرصه هستی گذاشتند. به عبارتی تمساح‌ها و کروکودیل‌ها، تکامل‌یافته‌تر از سوسمارها هستند. یک فرق بین سوسمار و کروکودیل، در تکامل قلب آن‌هاست. قلب خزندگان ابتدایی‌تر مانند سوسمار از چهار حفره تشکیل شده؛ اما دیواره بین دو بطن هم‌چنان ناقص است و مقداری از خون بین دو بطن جریان می‌یابد. در تمساح و کروکودیل دیواره بین دو بطن کامل شده و قلب کاملاً چهار حفره‌ای است. این مسئله به سیستم گردش خون کامل‌تر و خون رسانی بهتر کمک می‌کند.

فرق تمساح و کروکودیل چیست؟

عموم مردم تصور می‌کنند تمساح  و کروکودیل یکسان هستند؛  اما  این‌طور نیست. در این قسمت به بررسی فرق تمساح و کروکودیل می‌پردازیم و تفاوت کروکودیل و تمساح را بیان می‌کنیم.

فرق تمساح و کروکودیل در خانواده

اولین فرق کروکودیل و تمساح در خانواده آن‌هاست. به نظر می‌رسد این جانوران در انتها به اجداد مشتریک می‌رسند؛ اما خانواده متفاوتی دارند. کروکودیل‌ها از خانواده Crocodylidae و تمساح‌ها از خانواده Alligatordae هستند.

فرق کروکودیل و تمساح در جثه

فرق تمساح و کروکودیل هم‌چنین در اندازه و ابعاد جثه آن‌هاست. به طور کلی کروکودیل‌ها بزرگ‌تر از تمساح‌ها هستند و جثه آن‌ها می‌تواند به 19 فوت برسد. در حالی که تمساح‌ها نهایتاً 14 فوت طول خواهند داشت؛ نتیجتاً تفاوت اندازه تمساح و کروکودیل چیزی نزدیک به 5 فوت است.

تفاوت تمساح و کروکودیل در ظاهر

شاید واضح‌ترین فقر کروکودیل و تمساح در ظاهر آن‌ها باشد. کروکودیل‌ها پوزه بلندتر و نوک‌تیزتری دارند؛ در حالی که پوزه تمساح‌ها گرد و کوتاه‌تر است. زمانی که دهان تمساح بسته باشد، هیچ یک از دندان‌هایش قابل مشاهده نیستند؛ اما در چنین حالتی دندان‌های پشتی کروکودیل بر روی لب‌ بالایی قرار گرفته و حالتی شبیه به پوزخند را ایجاد می‌کنند. پوزه تمساح‌ها قوی‌تر از پوزه کروکودیل‌هاست و این، به سبب پهن‌تر بودن آن است. قوی‌تر بودن پوزه تمساح نسبت به کروکودیل یک فرق تمساح و کروکودیل است که باعث می‌شود توانایی خرد کردن طعمه‌های مانند لاک‌پشت را داشته باشد.

یک تفاوت بین تمساح و کروکودیل، رنگ آن‌هاست. کروکودیل‌ها اغلب رنگ روشن‌تری دارند و به رنگ‌های سبز و قهوه‌ای دیده می‌شوند. تمساح‌ها اغلب تیره‌ترند و می‌توان آن‌ها را در رنگ‌های خاکستری و سیاه مشاهده کرد.

تفاوت بین تمساح و کروکودیل در مهارت

تمساح و کروکودیل، هر دو حس فوق‌العاده قوی‌ای دارند که از آن‌ها شکارچیان ماهری ساخته است. با دید تیز، دید بالای آب، دید در شب، شنوایی حساس و مردمک‌های عمودی که نور بیشتری به خود می گیرند، هم تمساح و هم کروکودیل یک کابوس برای طعمه های خود هستند.

هر دو حیوان حفره‌های حسی کوچکی در امتداد آرواره‌های خود دارند که به آن‌ها امکان تشخیص تغییرات فشار آب را می‌دهند و به کمک همین حفره‌ها، طعمه را پیدا و شکار می‌کنند. هیچ یک از خزندگان علاقه زیادی به جویدن غذای خود ندارند. هر دو ترجیح می دهند تکه های بزرگ، یا حیوان کامل را ببلعند. یک فرق بین تمساح با کروکودیل، در غدد نمکی آن‌هاست.

کروکودیل‌ها دارای غدد نمکی با عملکرد بالاتری هستند که به آنها اجازه می دهد مقادیر بیشتری نمک از آب را نسبت به تمساح‌ها دفع کنند. غدد تمساح به این شدت کار نمی‌کند؛ بنابراین در محیط‌های آب شور تحمل کمتری دارند و آب شیرین را ترجیح می‌دهند. با این قابلیت، کروکودیل‌ها در زندگی در آب‌های شور موفق هستند.

تفاوت کروکودیل و تمساح در رفتار

دیگر تفاوت تمساح وکروکودیل، در رفتار آن‌هاست. در مقایسه رفتار تمساح و کروکودیل دیده شده که کروکودیل‌ها رفتار تهاجمی‌تری نسبت به تمساح‌ها دارند. تمساح‌ها علاقمند به زندگی  در زمین‌های باتلاقی هستند و تا زمانی که خطری آن‌ها را تهدید نکند یا گرسنه نباشند، اقدام به حمله نمی‌کنند. این در حالیست که کروکودیل‌ها به هر موجودی که اطرافشان باشد حملع می‌کنند. با این وجود، خطر آن‌ها برای انسان به وضوح مشخص است و باید در هر شرایطی از آن‌ها دور بمانیم.

فرق تمساح و کروکودیل در محل زندگی

معمولاً کروکودیل‌ها تمایل به زندگی در آب دارند؛ اما تمساح‌ها زندگی در زمین‌های باتلاقی ساحل را ترجیح می‌دهند. این، تفاوت کروکودیل و تمساح در محل زندگی‌شان است. هم‌چنین، کروکودیل‌ها هم در آب شور و هم در آب شیرین زندگی می‌کنند؛ اما تمساح‌ها زندگی در آب شیرین را ترجیح می‌دهند. بنابراین تفاوت بین تمساح با کروکودیل می‌تواند در محل زندگی‌شان باشد.

سوالات متداول

قدرت تمساح بیشتر است یا کروکودیل؟

به طور کلی قدرت آرواره تمساح‌ها از کروکودیل‌ها بیشتر است و این، به سبب پهن‌تر بودن پوزه تمساح‌ها در مقایسه با کروکودیل‌هاست.

چند نوع کروکودیل داریم؟

در کل خانواده کروکودیل‌ها چهارده عضو دارد که کروکودیل آمریکایی، کروکودیل فیلیپین، کروکودیل آب شیرین استرالیا و کروکودیل گینه‌نو از جمله آن‌ها هستند.

چند نوع تمساح داریم؟

خانواده تمساح‌ها شش عضو دارد که می‌توان به تمساح سیاه و تمساح پوزه پهن را نام برد.

آیا در ایران تمساح وجود دارد؟

تمساح پوزه کوتاه، از جمله تمساح‌هاییست که در ایران دیده می‌شود.

نام دیگر تمساح ایرانی چیست؟

نام دیگر تمساح پوزه کوتاه ایرانی، گاندو است.

آیا در ایران کروکودیل وجود دارد؟

گاندو به عنوان کروکودیل ایرانی نیز در نظر گرفته می‌شود.

جمع‌بندی

خزندگان از جمله حیواناتی هستند که گونه‌های مختلف و متعددی دارند و در همه‌جای دنیا انواع مختلفی از آن‌ها دیده می‌شود. از کوچک‌ترین مارمولک‌ها گرفته تا عظیم‌الجثه‌‌ترین خزندگان، همگی در این دسته جای می‌گیرند. سوالات متعددی پیرو فرق تمساح و کروکودیل و تفاوت کروکودیل با تمساح وجود دارد. برای بسیاری از ما که آن‌ها را به طور علمی نمی‌شناسیم، هر دو شبیه به هم و یکسان‌اند؛ اما حقیقت این است که تفاوت‌های جزئی وجود دارند که این دو را از هم متمایز می‌کنند.

تفاوت‌هایی که با شناختن آن‌ها می‌توانید این دو موجود را از هم تشخیص دهید. در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت تمساح و کروکودیل و هم‌چنین تفاوت سوسمار و تمساح آشنا کنیم. حالا تفاوت های بین تمساح و کروکودیل را می‌دانید، با تفاوت تمساح و سوسمار آشنایی و می‌توانید بگویید فرق تمساح با کروکودیل چیست. اگر می‌دانید تمساح با کروکودیل چه فرقی دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 2 / 5. تعداد 4

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا