دیزاین و دکوراسیون

دلایل محبوبیت بتن اکسپوز در نمای ساختمان

از گذشته تا کنون استفاده از بتن اکسپوز در سازه ی ساختمان امری رایج بوده، اما امروزه با تغییر در برخی فرمول های تشکیل دهنده بتن توانسته اند، متریالی جدید با اسم بتن اکسپوز را تولید کنند که از قابلیت های بالایی برخوردار است، در این مقاله بیشتر با این نوع از متریال ساختمانی آشنا خواهید شد.

از جمله متریال های که امکان اجرا در انواع اقلیم های آب و هوایی را دارد، می توان به بتن اکسپوز اشاره کرد.
این نوع از متریال ساختمان را می توان در بسیاری از کاربری ها همچون کف، نما، مسیر های رفت و آمد، دکوراسیون داخلی و … استفاده کرد.

بتن اکسپوز تشکیل شده از متریال های همچون خاک، آب، سنگدانه و سیمان است، از این رو این نوع از مصالح ساختمانی را به عنوان مصالح حامی محیط زیست نیز می شناسند.

اجرای مصالح بتن اکسپوز نیازمند نیروی با تجربه و متخصص دارد، چرا که پانل های بتن اکسپوز از وزن بیشتری نسبت به دیگر متریال های ساختمانی برخوردار هستند، از این رو نیازمند زیرسازی مقاوم و مستحکم دارند تا بتوانند نمایی ماندگار و در عین حال پایدار را اجرا کنند، در غیر این صورت پانل های بتن اکسپوز از نمای ساختمان سقوط می کنند و سبب به وجود آمدن خسارت های جانی و مالی می شوند.

در این مقاله پاسخ سوالات زیر را در رابطه با بتن اکسپوز پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

 • انواع بتن اکسپوز را به چند دسته می توان تقسیم بندی کرد؟
 • مزایای استفاده از بتن اکسپوز چیست؟
 • مهمترین عوامل در برآورد قیمت بتن اکسپوز چیست؟
 • راهکارهای کاهش هزینه اجرای بتن اکسپوز چیست؟

انواع بتن اکسپوز در نمای ساختمان

همانطور که ذکر شد، بتن اکسپوز را می توان در انواع کاربری ها نصب کرد، با این حال آشنایی با انواع بتن اکسپوز این امکان را برای شما به وجود می آورد تا مناسب با کاربری خود اقدام به تهیه متریال بتن اکسپوز کنید.

انواع بتن اکسپوز را می توان از لحاظ نحوه تولید به دو دسته ی اصلی تقسیم بندی کرد.

 • بتن اکسپوز درجا: این نوع از تولید بتن اکسپوز در زمین محل پروژه و با استفاده قالب ها انجام می گیرد، مراحل تولید این نوع از بتن اکسپوز نیازمند بازرسی تیم نظارت به صورت لحظه ای است، چرا که در صورت عدم کنترل مراحل تولید، ممکن است متریال های بتن اکسپوز از کیفیت و مقاومت لازم برخوردار نباشند.
  اجرای بتن درجا به دو روش امکان پذیر است.
 1. روش قالب بندی: در این روش ابتدا قالب های تولید بتن اکسپوز متناسب با نقشه های شاپ تولید می شود و در ادامه بتن ریزی انجام می گیرد.
 2. روش مرحله ای: در این روش از اجرای بتن اکسپوز از قسمت زیرین نما قالب بندی و مراحل نصب انجام می گیرد و بعد از خشک شدن بتن اکسپوز، قالب ها جد شده و به طبقات بالایی انتقال پیدا می کند.
 • بتن اکسپوز پیش ساخته: همانطور که از نام این روش از تولید بتن اکسپوز می توان متوجه شد، کلیه مراحل تولید بتن اکسپوز در کارخانه و به وسیله دستگاه های پیشرفته انجام می گیرد، از این رو این روش از تولید بتن اکسپوز از کیفیت و مقاومت بالاتری نسبت به روش بتن درجا برخوردار است.
  در ادامه و بعد تولید پانل های بتن اکسپوز به روش پیش ساخته، کلیه پانل ها به محل پروژه ارسال می شوند و بروی زیرسازی سازه ساختمان نصب می شوند.
  استفاده از پانل های بتن اکسپوز پیش ساخته سبب بالا رفتن سرعت اجرایی می شود.

با اجرای نمای بتن اکسپوز در ساختمانتان می‌توانید زیبای معماری مدرن را به نمایش در بیاورید و با استفاده از این مصالح سرد تجلی از صنعت را در ساختمانتان تداعی کنید.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز در نمای ساختمان چیست؟

استفاده از متریال بتن اکسپوز سبب افزایش ارزش اقتصادی ساختمان شما خواهد شد، چرا که نمای بتن اکسپوز از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است و امکان اجرا به صورت تک متریال ی و یا در ترکیب با دیگر متریال های ساختمان همچون شیشه، چوب، آجر و … را دارد.

از جمله دیگر مزایای نمای بتن اکسپوز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش سرعت اجرایی
 • عایق حرارتی
 • امکان اجرا به صورت خشک و ملاتی
 • استحکام بالا
 • امکان تعویض یا تعمیر
 • عایق صوتی
 • مقاوم در برابر یخ زدگی و حریق
 • ماندگاری بالا در گذر زمان
 • تنوع بالا
مزایای استفاده از متریال بتن اکسپوز در نمای ساختمان
اجرای انواع بتن اکسپوز

برای برآورد هزینه بتن اکسپوز به چه عواملی باید دقت کرد؟

یکی از سوالات متداول کارفرمایان برای اجرای متریال بتن اکسپوز در نمای ساختمان، نحوه برآورد و هزینه اجرای بتن اکسپوز در نمای ساختمان است.

در این بخش از مقاله به برخی عوامل تاثیر گذار در قیمت بتن اکسپوز اشاره خواهیم کرد.

 • برند و کیفیت تایل بتن اکسپوز
 • نحوه تولید بتن اکسپوز (پیش ساخته، اجرا در محل پروژه)
 • جنس و نوع قالب
 • متراژ نمای ساختمان
 • نحوه اجرا نمای بتن اکسپوز (جوشی، ملاتی و پیچی)
 • و …
قیمت بتن اکسپوز
تهیه بتن اکسپوز با قیمت بدون واسطه

راهکاری برای کاهش قیمت بتن اکسپوز

همانطور که ذکر شد، یکی از مهمترین عوامل در برآورد قیمت بتن اکسپوز را کیفیت و دستمزد تیم اجرایی تشکیل داده اند.

شرکت نما دیزاین از جمله شرکت های قابل در طراحی و اجرای بتن اکسپوز در نمای ساختمان به حساب می آید، که همواره توانسته مورد تایید بسیاری از پیمانکاران و کارفرمایان باشد.

این شرکت بعد از ثبت سفارش شما مبنی بر طراحی و اجرای بتن اکسپوز، تیم نقشه برداران خود را برای برداشت از وضع موجود سازه ی ساختمان اعزام می کند، تا ازبیلتی از وضع موجود ساختمان شما را به طراحان تحویل دهند.

در ادامه طراحان نما دیزاین اقدام به طراحی نمای ساختمان خواهند کرد، بعد از تایید کارفرمایان از طراحی نما، نقشه های شاپ متناسب با نقشه های ازبیلت و ابعاد اصلی متریال های ساختمانی، نقشه های شاپ را طراحی می کنند و به تیم اجرایی ارائه می دهند.

تیم اجرایی با توجه به نقش های شاپ اقدام به تهیه متریال بتن اکسپوز برای تجهیز کارگاه خواهند کرد، به دلیل وجود نقشه های شاپ پرتی مصالح تا 15 درصد کاهش خواهد یاقت.

همچنین به دلیل سابقه ی 10 ساله این شرکت در طراحی و اجرای نمای ساختمان، تهیه متریال ساختمانی از کارخانه ها به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام می گیرد، به این صورت هزینه تهیه مصالح تا 30 درصد کاهش می یابد.

شما می توانید برای اطلاع از نمونه پروژه های این شرکت و ثبت سفارش تهیه متریال بتن اکسپوز و یا اجرای بتن اکسپوز در نمای ساختمان خود به سایت نما دیزاین مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا