چه زمانیدانستنی هاراهنما

روز پدر 1402 کی است؟تاریخ روز مرد ۱۴۰۲و روز جهانی پدر 2024

در تقویم شمسی، روز ولادت امام علی علیه السلام، روز پدر یا روز مرد نام گذاری شده است. روز پدر فقط مختص ایران نیست و اکثر کشورها روز جهانی پدر را جشن می گیرند. شما می‌توانید هر ساله، روز پدر را هم در بر اساس تقویم شمسی و هم روز پدر جهانی گرامی بدارید. اگر به دنبال تاریخ روز پدر 1402 و روز جهانی پدر 2024 هستید تا انتهای این مقاله همراه فارسیرو باشید.

روز پدر چندمه و چندشنبه هست؟

روز پدر 1402 برابر است با پنجشنبه 5 بهمن مصادف با 25 ژانویه 2024 میلادی و یا 13 رجب سال 1445 قمری.

تاریخ میلادی و قمری و شمسی

تاریخ دقیق روز جهانی پدر سال 2024 کی و چه روزی است؟

روز پدر فقط مختص ایران نیست و علاوه بر کشورمان در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی جشن گرفته می‌شود؛ که این نشان از ارزش پدر برای همگان است. تقریبا بیشتر کشور‌ها روز پدر را جشن گرفته می‌گیرند و فقط تاریخ روز جهانی پدر با همدیگر فرق دارد. روز پدر میلادی هر سال در روز  19 ژوئن یا همان سومین یکشنبه ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود.

دوشنبه، 30 خرداد 1403
13 ذی الحجه 1445
Monday, 19 June 2024

بیشتر بخوانید: بهترین کادو برای روز پدر چیست؟+ 7 تا از بهترین ایده های تبریک روز پدر

تاریخچه روز جهانی پدر

روز پدر، روزی برای بزرگداشت پدران و قدردانی از نقش آنها در خانواده و جامعه است. این سنت، ابتدا در ایالات متحده آمریکا آغاز شد و سپس به سایر کشورها گسترش یافت. در سال 1909، زنی به نام سونورا اسمارت داد از ایالت واشنگتن، از جشن روز مادر آمریکایی الهام گرفت و تصمیم گرفت روزی را برای بزرگداشت پدران نیز در نظر بگیرد. او نامه‌ای به نمایندگان مجلس ایالت واشنگتن نوشت و از آنها خواست تا روزی را به عنوان روز پدر اعلام کنند. در سال 1910، مجلس ایالت واشنگتن، روز 19 ژوئن را به عنوان روز پدر اعلام کرد. این روز، به سرعت در سایر ایالات آمریکا نیز گسترش یافت و در سال 1972، به عنوان یک روز ملی در ایالات متحده به رسمیت شناخته شد.

بیشتر بخوانید: روز مادر چه روزی است؟|همه آنچه در روز مادر بهتر است بدانید

روز پدر

سوالات متداول

آیا روز پدر تعطیل رسمی است؟

بله در تقویم جمهوری اسلامی ایران، 5 بهمن 1402 مصادف با روز ولادت امام علی علیه السلام، روز پدر یا روز مرد و تعطیل رسمی است.

روز پدر چه روزی است ؟

روز پدر روزی است برای یادآوری زحمات و مهربانی‌ همه پدرانی که با ایثار و تلاش خود، همواره برای فرزندان خود می‌کوشند.

چرا باید در روز پدر 1402 برای پدر یا همسر هدیه خرید ؟

روز پدر، روزی برای بزرگداشت پدران و قدردانی از نقش آنها در خانواده و جامعه است. پدران، نقشی بسیار مهم در تربیت و پرورش فرزندان دارند. فرزندان می‌توانند با خرید یک هدیه، نامه یا حتی صرف یک روز کنار پدر خود، از زحمات و ایثار پدر خود قدردانی کنند و به او بگویند که چقدر برای آنها عزیز هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا