زوج و خانوادهروابط زناشویی و جنسی

10 علت سرد مزاجی در زنان چیست ؟| بررسی دلایل سردی و روش های درمان

سرد مزاجی تعاریف گسترده ای دارد اگر بخواهیم همه تعاریف را در یک جمله خلاصه کنیم؛ به لذت نبردن و حتی عدم تمایل برای داشتن رابطه جنسی گفته می شود. سرد مزاجی یکی از متداول ترین مشکلات زوجین هست . در این مقاله از فارسیرو، قصد داریم 10 علت سرد مزاجی در زنان و روش های درمان آن را بررسی کنیم.

سرد مزاجی در زنان

گاهی ویژگی سرد مزاجی در زنان در بازه‌های زمانی خاص به‌صورت موقت و گاهی ممکن است به صورت دائمی بروز کند. این مسئله ممکن است منجر به ایجاد مشکلات زیادی در زندگی زناشویی بشود. با این حال، با استفاده از روش‌های درمانی مناسب، سرد مزاجی در زنان قابل درمان است و می‌توان با اجرای این روش‌ها، به حل مسئله و بهبود وضعیت پیشرفت کرد.سرد مزاجی در زنان به عوامل زیادی بستگی دارد

علت سرد مزاجی در زنان

شما بعد از نشانه های سرد مزاجی زنان، باید به دنبال علت کم شدن میل جنسی در زنان بگردید. سردمزاجی در زنان اتفاق یکی دو روزه نیست و با گذر زمان اگر نتوانیم جلوی پیشرفتش را بگیریم، مرحله به مرحله بیشتر خواهدشد. اگر نشانه ها را دقیق بشناسیم؛ راحت تر می توانیم راه‌حل های مناسب برای پاسخ علت سرد مزاجی در زنان پیدا کنیم. در ادامه به چند تا از مهم ترین علت کم شدن میل جنسی در زنان اشاره خواهیم کرد:

1.اگر بخواهیم فقط به یک علت اشاره کنیم می توانیم به باور های غلط درباره رابطه جنسی اشاره کنیم. اگر طرف مقابل در رابطه جنسی اشتباه خود را نپذیرد شما باید یه زمانی صرف توضیح راه درست کنید؛ تازه آن هم به شرطی است که طرف مقابل آن را قبول کند.

2.نداشتن علاقه به همسر شاید در اوایل ازدواج شدید نباشد ولی به مرور علاقه می تواند آنچنان کم شود که بتوان یک علت سرد مزاجی در زنان شود. این کم شدن علاقه می تواند به صورت دوست نداشتن یا تنفر بروز کند.

3.  یک سری از اتفاقات مالی، خانوادگی و شغلی ممکن است باعث استرس و سرد مزاجی در زنان شود. مثل مرگ یک عزیز که می‌تواند به سکوت میل جنسی منجر شود.

4. کمبود اعتماد به نفس یکی از دلایل تمایل نداشتن زنان به برقراری نزدیکی است. زنانی که با اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند یا به هر دلیلی از بدن خود راضی نیستند ممکن است خود را با زنانی که در تبلیغات و فیلم‌ها نقش ایفا می کنند مقایسه و احساس حقارت را تجربه کنند.

5. یکی از علت های سرد مزاجی در زنان که به سختی ممکن است درمان شود تجربه ناموفق گذشته است.خشونت جنسی، رابطه بی لذت یا آزار جنسی در گذشته، ممکن است باعث کاهش اشتیاق جنسی در زنان شود.

6.پیش قدم نشدن یا تمایل نداشتن برای برقراری رابطه جنسی به دلیل لذت نبردن از رابطه جنسی یکی از شایع ترین علت سرد مزاجی در زنان است.

7. یک علت سرد مزاجی در زنان که به سختی قابل حل است تفاوت شخصیتی با همسر است مثل اینکه در دو محیط مختلف بزرگ شدند. تفاوت شخصیتی به مرور در سال های بعد ازدواج نمایان می شود. معمولا زوجین در اوایل ازدواج به آن توجهی نمی کنند یا فکر می کنند بتوانند خودشان آن را حل کنند.

8.بعضی از دلایل عاطفی هستند مثل مشکلاتی بین زوجین که به صورت کامل حل نشدند ، دوری عاطفی طرفین از هم و….

9.بعضی از دلایل فیزیکی و موقتی هستند مثل خستگی از بی خوابی یا کار زیاد، عفونت یا خشکی واژن، یائسگی و…..

10.مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر یکی از عواملی هم که کمتر بین زنان شایع هست ولی یک علت سرد مزاجی در زنان است.

درمان سرد مزاجی در زنان

بعد از نشانه های سرد مزاجی زنان و فهمیدن علت آن باید به دنبال درمان باشیم.روش های مختلفی برای درمان وجود دارد که با توجه به علت سرد مزاجی در زنان، متخصصین راهکارهای مختلفی پیشنهاد می دهند که با رعایت آن ها می توانید زندگی زناشویی خود را از سر بگیرید.در ادامه به متداول ترین راه های درمان سرد مزاجی در زنان اشاره خواهیم کرد.

آموزش مهارت‌های جنسی

برای همه لازم و ضروری است که اطلاعات خودشون را در مهارت های جنسی بالا ببرند تا بتوانند رابطه درستی داشته باشند. در صورت داشتن تفکرات نادرست درباره روابط جنسی یا ناتوانی هر یک از شرکا در برقراری این نوع ارتباط، باعث سرد مزاجی طرفین خواهد شد.

درمان خانگی سرد مزاجی در زنان

1.به ورزش کردن بپردازید: از تمرین آرامش‌بخش یوگا تا ورزش های هوازی سنگین چه در باشگاه و  چه در خانه می تواند در درمان سرد مزاجی کمک کننده باشد

2.انجام کارهای کم استرس: لیست کار‌های روزمره تان رابررسی کنید تا حد توان کارهای بدون استرس را جایگزین کارهای تنش زا کنید.

3.اگر به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی اعتیاد دارید به مرور مصرف آن ها را کم و بعد به طور کامل کنار بگذارید.

4.وقتی برای فیلم دیدن، گوش کردن پادکست و آهنگ، خواندن کتاب های عاطفی و به طور کلی افزایش اطلاعات خود اختصاص بدید.

درمان های گیاهی و سنتی سرد مزاجی در زنان

  • سعی کنید در برنامه غذایی هفتگی خودتان میزان غذاها تند را افزایش دهید؛ حتی در دسر و سالاد هم می تونید این نکته را رعایت کنید.
  • سعی کنید از میوه ها،سبزیجات و به طور کلی مواد تازه استفاده کنید.
  • از موادی که میل جنسی را زیاد می کنند؛ مثل هندوانه، سیب، زنجبیل، دارچین، ماهی، موز، جو دو سر، اسفناج، کدو تنبل، تخم مرغ و…استفاده کنید.

سرد مزاجی در زنان

روان درمانی

در صورتی که علت سردمزاجی در همسر شما به تجربیات تلخ گذشته، تجاوز یا سوءاستفاده برمی‌گردد، دکتر روانشناس می‌تواند با شناسایی و حل اثرات مشکلات گذشته، میل جنسی خانم را به حالت عادی بازگرداند. این مورد بسته به شرایط همسر شما ممکن است تا مدت زمان زیادی طول بکشد بدیهی است که باید در این مدت صبوری کنید تا بتوانید دوباره کانون گرم خودتان را بسازید.

زوج درمانی

در صورتی که علت سردمزاجی در زنان، مشکلات ارتباطی باشد، زوج درمانگر می‌تواند با شناسایی و درمان مشکلات ارتباطی زوجین، به بهبود وضعیت کمک کند. هر چه رابطه سالم‌تر و بهتر باشد، احتمال سردمزاجی زنان کمتر است. در روابطی که بر پایه عشق و محبت استوار است، اختلال یا کاهش میل جنسی ممکن است باعث احساس رد شدن در طرف مقابل شود که در طول زمان به دوری و فاصله‌گرفتن زوجین منجر می‌شود.

هورمون درمانی

با پیشرفت سن و نزدیک شدن به دوران یائسگی، میزان هورمون‌های زنانه کاهش می‌یابد. همین دلیل می تواند باعث سرد مزاجی در بانوان شود که برای افزایش میل جنسی، هورمون‌های استروژن و یا پروژسترون به زنان تجویز می‌شود.

سرد مزاجی در زنان

 

سوالات متداول

آیا افزایش تعداد روابط جنسی به سرد مزاجی در زنان منجر می‌شود؟

بطور کلی، خیر. در واقع، کیفیت و احساسات فرد اهمیت بیشتری نسبت به تعداد روابط جنسی دارد. ایجاد صمیمیت با شریک زندگی منجر به احساس رضایت و بهبود ارتباط می‌شود. احساس سختی، الزام و تحمیل از جمله دلایلی است که ممکن است منجر به کاهش میل جنسی شود.

آیا من دچار سرد مزاجی هستم؟

میزان میل جنسی و فعالیت جنسی به عنوان معیارهای طبیعتی استانداردی شناخته نمی‌شوند. این تجربه فردی بوده و تنها زمانی غیرطبیعی است که به مشکلات در زندگی فردی یا روابط زناشویی ایجاد کند. سطح میل جنسی به دلایل گوناگون ممکن است تغییر کند و کاهش آن حتی در صورت شباهت نسبی میان دو نفر، ضرورتاً به مشکل نمی‌انجامد.

چرا میلم برای رابطه کاهش یافته است؟

اگرچه نوسان در میل جنسی در روابط طولانی‌مدت طبیعی است، مشاوران زناشویی بر این باورند که خشم و دلخوری، اصلی‌ترین عامل در سردمزاجی زناشویی است. ابراز خشم به دلیل انتقاد سخت، کنترل بیش از حد یا بی‌تفاوتی طولانی‌مدت می‌تواند منجر به نادیده گرفتن نیازهای یکدیگر شود، که در نهایت باعث کاهش میل جنسی و عدم تمایل به برقراری روابط جنسی با همسر می باشد.

علت سرد مزاجی زنان در رابطه زناشویی چیست؟

علل سردی مزاجی زنان در رابطه زناشویی ممکن است متنوع باشند، از جمله مشکلات روحی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی، عدم ارتباط عاطفی کافی با همسر، اختلافات در نیازهای جنسی، عدم توجه به نیازهای زنان در رابطه، یا مشکلات جسمی مثل درد یا عدم راحتی در هنگام رابطه جنسی. برای حل این مسائل، ارتباط با همسر، توجه به نیازهای همدیگر، و مشاوره حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد.

سخن پایانی

علت سرد مزاجی در زنان و روش های درمانی را بررسی کردیم. اگر احساس می‌کنید که علت سرد مزاجی یا عدم علاقه به روابط جنسی باعث مشکلاتی در زندگی شما شده است و نمی توانید علت آن را بیابید تا درمان مربوطه را لحاظ کنید، توصیه می‌شود با یک متخصص روانشناس یا تراپیست جنسی مشاوره کنید. این متخصصان می‌توانند به شما کمک کنند تا علل احتمالی این مسائل را شناسایی کرده و راه‌حل‌های مناسبی را پیشنهاد دهند. در پایان اگر مطلبی نیاز به توضیح بیشتری داشت نظراتتون را بنوبسید تا در مقاله ای مفصل به شرح آن بپردازیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا