آرایشی و زیباییآموزشچه چیزیدانستنی هاراهنمامراقبت از پوستمراقبت و سلامتینکات

روتین پوست چیست؟ آموزش مراحل، مزایا و اشتباهات روتین پوستی روزانه

داشتن یک روتین پوست روزانه به داشتن چهره‌ای سالم و شادابی پوست بدن بسیار کمک می‌کند. بسیاری از افراد بزرگترین عامل در جلوگیری از پیری زودرس چهره خود را استفاده منظم از روتین پوستی می‌دانند. شما بعد از چندین ماه داشتن روتین به طور واضح متوجه تغییرات شگرفی در چهره خود خواهید شد. برای استفاده از اثرات بیشتر روتین باید حتماً آن را به طور منظم انجام دهید.

روتین روز و روتین شب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. مراقبت از پوست به طور مداوم و استفاده از ترکیبات مناسب تا حد زیادی شما را از روش‌های مانند بوتاکس، تزریق چربی و ژل و روش‌های تهاجمی مانند جراحی زیبایی دور نگه می‌دارد. همراه فارسیرو باشید تا با انجام روتین مراقبت از پوست بیشتر آشنا شوید.

اهمیت روتین پوستی

روتین روزانه پوست چیست؟

منظور از روزانه انجام یکسری از کارها براساس برنامه از قبل تنظیم شده است. انجام روتین روزانه پوستی بهترین راهکار برای حل بسیاری از مشکلات پوستی مانند انواع جوش و آکنه، کدری، خستگی، شلی و افتادگی است. در روتین روزانه پوستی با استفاده از محصولات متناسب با نوع پوست خود به شادابی و نشاط گذشته باز می‌گردید.

اهمیت روتین پوستی

داشتن پوست سالم و شفاف از مهم‌ترین عوامل اعتماد به نفس افراد است. بدن ما هر روز در حال تولید سلول‌های جدید و بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده است. حذف سلول‌های مرده برای کارایی بهتر پوست صورت بسیار ضرورت دارد.

از سویی با افزایش سن، پوست دیگر آن شفافیت و طراوت گذشته را نخواهد داشت. با افزایش سن ساخت کلاژن و اسید هیالورونیک در بدن به شدت کاهش می‌یابد. کاهش ساخت این دو ماده ضروری به افزایش روند پیری سرعت می‌بخشد. بسیاری از افراد به محض مشاهده اولین چروک از روش‌های غیر تهاجمی مانند تزریق بوتاکس، ژل و یا چربی استفاده می‌کنند. خطوط اخم صورت و چهره و بسیاری از مشکلات به محض عمیق‌شدن و به تاخیر انداختن درمان، دیگر با روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس، ژل و چربی درمان نمی‌شوند.

تنها راه درمان این مشکلات روش‌ها تهاجمی مانند جراحی و… است. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. روتین پوست روزانه با پاکسازی منافذ پوست و رفع آلودگی‌ها پوست شما را برای جذب مواد مغذی آماده می‌کند. استفاده از سرم‌های آبرسان، حاوی کلاژن و سایر مواد معدنی بعد از پاکسازی پوست به روند جوانسازی، شادابی و شفافیت کمک زیادی می‌کند.  روتین پوست روزانه به دلیل موارد فوق تا حد زیادی باعث کاهش روند پیری پوست می‌شود. به همین دلیل داشتن روتین روزانه از اهمیت ویژه‌ای برای جوانی پوست در سال‌های آینده برخوردار است.

انواع روتین پوستی

راز شادابی پوست در داشتن روتین پوستی منظم است. روتین مراقبت از پوست به دو صورت روتین پوست در خانه و روتین پوست در کلینیک صورت می‌پذیرد. هرکدام از این روتین‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. هر فردی باید با توجه به شرایط خود، روتین مورد نظر را انتخاب نماید.  روتین در منزل توسط خود فرد و با استفاده از ترکیبات تهیه شده توسط فرد صورت می‌گیرد. روتین در کلینیک توسط افراد با تجربه و متخصص انجام می‌شود. قطعاً باید ترکیبی از روتین پوستی در کلینیک و خانه را انجام داد. نحوه انجام صحیح روتین پوستی روزانه بسیار برروند بهبود و سلامت پوست اهمیت دارد.

کلینیک‌های معتبر با داشتن متخصصان مجرب و شناسایی مشکلات پوستی به شما به طور ریشه‌ای برای حل مشکلات کمک می‌کنند. بعد از شناسایی مشکلات و تجویز محصولات لازم، بخشی از مراحل روتین در خانه و بخشی در کلینیک انجام می‌شود. بزرگترین تفاوت روتین  در خانه و در کلینیک در شیوه انجام کار است. در کلینیک روتین شما به طور تخصصی زیر نظر متخصصین با تجربه و مجرب انجام می‌شود. انجام روتین در کلینیک دارای هزینه بسیار بالاتری نسبت به خانه است. حتماً در هنگام مراجعه به کلینیک از اعتبار و داشتن پرسنل متخصص مطمئن شوید.

روتین پوستی خانگی

روتین پوست در خانه روشی ساده و کم هزینه برای داشتن پوستی شفاف و شاداب است. روتین پوستی خانگی به دلیل انجام کارها توسط خود فرد، فقط دارای هزینه تهیه ترکیبات مورد نظر است.

روتین پوست در کلینیک

این نوع از روتین زیرنظر متخصصین با تجربه و با شناسایی دقیق انواع مشکلات پوستی انجام می‌شود.  بهتر است برای آموزش نحوه صحیح انجام روتین در منزل، حتماً به کلینیک‌های معتبر مراجعه نمائید.

مراحل روتین پوستی روزانه

مراحل روتین پوستی روزانه شامل روتین صبح و شب است.  داشتن یک برنامه دقیق برای انجام روتین صبح و شب بسیار اهمیت دارد. محصولات مورد استفاده در روتین صبح تا حد زیادی مشابه روتین شب است. محصولات و کرم‌های ضدچروک برای روتین شب، دارای ترکیبات مغذی‌تری نسبت به محصولات روز هستند. خواب خوب از مهم‌ترین عوامل داشتن پوستی شاداب است. استفاده از محصولات مناسب شب و داشتن یک خواب با کیفیت، آثار پیری را در چهره شما به حداقل می‌رساند.

مراحل روتین پوست به ترتیب

روتین پوستی روزانه

 1. شوینده مناسب

استفاده از شوینده در روتین مراقبت از پوست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  شوینده با توجه به انواع پوست مختلط، چرب و خشک انتخاب شود. شوینده مناسب برای هرنوع از پوست به تمیزی منافذ و از بین‌بردن کثیفی‌های روی پوست کمک می‌کند. انتخاب نوع شوینده با توجه به نوع پوست شما از آسیب به پوستتان جلوگیری می‌نماید. مقدار مناسب استفاده از شوینده با توجه به نوع پوست معمولاً دوبار در روز است.

 1. تونر

استفاده از تونر بهترین راهکار برای  تنظیم PH پوست است. تنظیم PH پوست تا حد زیادی از  ایجاد جوش و چربی اضافه برروی آن جلوگیری می‌کند. استفاده از تونرهای فاقد الکل انتخاب مناسب‌تری برای همه انواع پوست است. تونر با داشتن مواد طبیعی مانند عصاره گیاهان مختلف و محافظت از پوست شما تا حد زیادی از آسیب به آن جلوگیری می‌نماید.

 1. سرم

سرم‌ها با توجه به مشکلات پوستی و برای انجام روزتین روزانه پوستی تهیه می‌شوند. انتخاب سرم باید در جهت حل مشکلات پوستی مانند تیرگی، خشکی، قرمزی و… باشد. سرم‌های حاوی اسید هیالورونیک مناسب‌ترین انتخاب برای آبرسانی به پوست خشک است. سرم ویتامین سی برای روشن‌کردن رنگ پوست و از بین‌بردن تیرگی‌ها استفاده می‌شود. ترکیبات حاوی نیاسید برای رفع قرمزی و التهاب مناسب است.

 1. کرم دور چشم

داشتن یک دورچشم تیره و پر از چروک، کل زیبایی صورت شما را محو می‌کند. استفاده از کرم‌های دور چشم با  ترکیبات حاوی ویتامین سی، اسید هیالورنیک و کافئین، مانع از تیرگی و چروک دور چشم می‌شود.

 1. مرطوب‌کننده

مرطوب‌کننده به حفظ آب بافت میان پوستی کمک می‌کند. استفاده از مرطوب‌کننده بعد از آبرسان از  تبخیر رطوبت و خشکی جلوگیری می‌نماید. انتخاب مرطوب‌کننده باید با توجه به نوع پوست باشد.

 1. ضدآفتاب

استفاده از ضدآفتاب در روتین پوست روزانه از اهمیت بالایی برخودار است. ضدآفتاب از چین و چروک، تیرگی، انواع لک و بیماری‌های خطرناک مانند سرطان پوست پیشگیری می‌نماید.

برنامه روتین پوستی روزانه

 

روتین پوستی شبانه

 1. شستشوی صورت

شستشوی صورت در ابتدا و انتهای روز از اهمیت زیادی برخوردار است. روتین پوست در شب از طریق شستشوی صورت با یک شوینده مناسب جنس پوست انتخاب می‌شود. شستشو با حذف آلودگی‌های پوست به جذب بهتر مواد مغذی کرم‌های شب کمک می‌کند.

 1. تونر

تونرها نه تنها بعد از شستشوی روزانه، بلکه در هنگام خواب و استفاده از انواع کرم‌های شب کاربرد دارد. تونر با تنظیم PH پوست، آن را برای جذب انواع مواد مغذی آماده می‌کند.

 1. کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم باید در دو نوبت صبح و شب انجام شود. کرم دور چشم در طول شب با از بین‌رفتن چین و چروک و تیرگی دور چشم شما کمک زیادی می‌نماید.

روتین پوست روزانه

 

 1. مرطوب‌کننده

تولیدکنندگان مرطوب‌کننده مناسب شب از بافتی غلیظ‌تر نسبت به مرطوب‌کننده روزانه برای تولید آن استفاده می‌کنند. مرطوب‌کننده شب با داشتن بافت غلیظ‌تر به صورت تدریجی و در طی شب جذب پوست شما می‌شود. استفاده از مرطوب‌کننده شب به شما در صبح روز بعد پوستی شادابی و شفاف را هدیه می‌دهد.

 1. کرم ضدچروک شب

در هنگام شب پوست و سایر اعضای بدن شروع به بازسازی خود می‌کنند. استفاده از کرم ضدچروک شب با داشتن انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی در طول شب باعث جوانسازی و از بین‌رفتن چروک‌های پوست شما می‌شوند.

مزایای روتین پوستی

 • عدم نیاز به استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی و غیرتهاجمی مانند تزریق بوتاکس و ژل به دلیل بهبود ساختار پوست
 • داشتن پوستی شاداب و شفاف
 • عدم بروز مشکلاتی مانند جوش و آکنه
 • از بین‌رفتن جوش‌های سرسیاه و سرسفید با انجام مرتب روتین
 • پیشگیری از خشکی پوست با آبرسانی عمیق
 • پیشگیری و درمان انواع لک‌های پوستی
 • درمان انواع چروک‌های دور چشم با استفاده از محصولات دارای مواد مغذی
 • محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر به دلیل استفاده از ضدآفتاب
 • کاهش چین و چروک

اشتباهات رایج روتین پوستی

با وجود فواید بسیار روتین روزانه، انجام بعضی از کارها در روتین پوستی باعث آسیب به پوست می‌شود. در ادامه با  مهم‌ترین اشتباهات رایج روتین پوستی آشنا می‌شوید:

 • استفاده بیش از حد از لایه‌بردار

استفاده از لایه‌بردار را با توجه به دستورالعمل روی آن انجام دهید. استفاده بیش از حد از لایه‌بردار باعث نازک شدن پوست و به نظر رسیدن مویرگ‌های صورت می‌شود. علاوه براین پوست به علت نازک‌شدن به سرعت قرمز می‌شود.

 • استفاده از محصولات حاوی ترکیبات مضر

استفاده از محصولات حاوی ترکیبات مضر مانند پارابن، فتالات و … نه تنها به پوست شما، بلکه به سلامت جسم نیز آسیب‌های زیادی وارد می‌کند. پارابن از مهمترین ترکیبات سرطان‌زا است.

روتین پوستی روزانه

 

 • مصرف بیش از اندازه محصولات بهداشتی

در مصرف هر ماده غذایی و یا آرایشی باید اعتدال داشت. مصرف بیش از اندازه بهترین ترکیبات نیز به پوست صورت آسیب می‌رساند.

 • عدم استفاده از ضدآفتاب

بسیاری از افراد به هنگام استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی دارای SPF از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند. این تصور بسیار اشتباه است. SPF اینگونه محصولات توانایی مقابله با اشعه آفتاب در روزهای بسیار گرم تابستان را ندارد.

 • استفاده از رتینول به مقدار زیاد

استفاده از رتینول به مقدار کم و در هنگام شب توصیه می‌شود. رتینول  از رایجترین مواد برای درمان چین و چروک و انواع آکنه است.

 • شستشوی بیش از حد

شستشو بیش از اندازه حتی با بهترین شوینده باعث برهم خوردن PH ، کاهش چربی و خشکی پوست خواهد شد.

 • عدم رعایت نوبت استفاده از محصولات

در روتین پوستی روزانه باید محصولات به ترتیب استفاده شوند. مثلاً ابتدا شوینده و سپس سرم  استفاده شود.

 • عدم استفاده از محصولات مشابه در روتین پوستی صبح و شب

محصولات مورد استفاده مانند انواع سرم و کرم‌های ضدچروک باید در روتین صبح و شب متفاوت باشد. به عنوان مثال در روتین صبح از سرم ویتامین سی و در روتین شب از سرم اسیدهیالورنیک استفاده شود.

سوالات متداول

چگونه روتین پوستی داشته باشیم؟

برای داشتن روتین پوست صحیح باید قبل از هرچیز با نحوه درست انجام آن آشنا شوید. خرید محصولات با کیفیت و متناسب با نوع پوست برای سلامت پوست شما بسیار ضروری است. روتین پوستی در دو نوبت صبح و شب انجام می‌شود. مواد مورد استفاده در نوبت صبح و شب با یکدیگر تقریباً متفاوت است.

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

انجام روتین پوست روزانه منظم و استفاده از محصولات با کیفیت به داشتن پوستی شاداب و جوان کمک می‌کند. انجام منظم روتین با رفع بسیاری از مشکلات پوستی از حادشدن این مشکلات جلوگیری می‌نماید.

جمع بندی

داشتن پوستی زیبا و جوان از مهمترین آرزوی هر فردی است. این روزها روش‌های زیادی برای جوانی و شادابی پوست وجود دارد. این روش‌ها شامل انواع روش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی است. روش‌های تهاجمی مانند جراحی با درد و خونریزی زیاد همراه است. روش‌های غیر تهاجمی شامل تزریق ژل، چربی و انجام انواع روتین در منزل و کلینیک است.  بسیاری از افراد لطافت پوست را فقط محدود به پوست صورت می‌دانند. داشتن پوست دست و پای آسیب‌دیده در نشان‌دادن افزایش سن تاثیر زیادی دارد. شادابی پوست پا مانند چهره از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است.  برای انجام روتین پوستی روزانه حتماً باید از روند انجام روتین آگاه باشید.

رعایت ترتیب محصولات بهداشتی در روتین پوست برای جلوگیری از هرگونه آسیب  بسیار لازم و ضروری است. اولین مرحله برای انجام روتین پاکسازی پوست و استفاده از شوینده مناسب خواهد بود. یک شوینده مناسب با حذف چربی و آلودگی‌های پوست به جذب بهتر سرم‌ها و مواد مغذی کمک می‌کند. این روزها کلینیک‌های زیادی به انجام و آموزش روتین پوست می‌پردازند. هنگام مراجعه به این کلینیک‌ها و استفاده از خدمات آنها، حتماٌ باید به معتبربودن و داشتن متخصصان مجرب توجه نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا