سلامت و پزشکیآزمایش‌های پزشکیموضوعات پزشکی

کولپوسکوپی چیست و به چه منظور انجام می گیرد؟

کولپوسکوپی چیست و به چه منظور انجام می گیرد؟

کولپوسکوپی به عنوان یکی از روش های معاینه در حوزه زنان و زایمان به شمار می رود که در این عرصه مورد استفاده قرار می گیرد. نیاز است که بدانید، این نوع معاینه مختص به افراد خاصی بوده و تحت شرایط لازم از سوی پزشک شما تجویز خواهد شد. به دلیل به کار گیری امکانات و تجهیزات گوناگون در این روش معاینه، بسیاری از بیماران اطلاعات لازم را نسبت به این روش در اختیار ندارند. به همین منظور پیشنهاد می کنیم تا برای تجربه معاینه بهتر، در این رابطه اطلاعات مفیدی را به دست بیاورید. این مسئله باعث خواهد شد تا شما بتوانید سطح کیفی معاینه خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

در سال های گذشته مراکز و مجموعه های زیادی در سراسر کشور ایران تاسیس شده اند که به انجام معاینه کولپوسکوپی می پردازند. برخی از این مراکز توانسته اند در سال های گذشته با به کار گیری بهترین امکانات تاثیر مستقیمی را در روند معاینه بگذارند. در همین راستا پیشنهاد می کنیم تا برای تجربه بهتر در این زمینه با پزشکان خود مشورت کرده و اطلاعاتی را قبیل نحوه انجام این معاینه و دلایل انجام کولپوسکوپی به دست آورید. با این شرایط شما می توانید با خیال آسوده تری به انجام این معاینه در مراکز درمانی مختلف بپردازید.

کولپوسکوپی چیست؟

به طور کلی، کولپوسکوپی یک روش معاینه است که اغلب از سوی پزشک زنان و زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دهانه رحم یا همان قسمت پایینی رحم از سوی دستگاه های مخصوص مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. همچنین دیوار واژن از طریق این روش معاینه بررسی خواهد شد. لازم به ذکر است که در صورت وجود بافت غیرطبیعی در قسمت های ذکر شده، نتیجه لازم به پزشک زنان و زایمان شما ارائه می شود تا به بررسی بیشتر آن بپردازد. معمولا برای بررسی بافت غیر طبیعی به وجود آمده در ناحیه دهانه رحم و دیواره واژن، نمونه ای از آن برداشته شده و در آزمایشگاه های مخصوص مورد بررسی قرار می گیرد.

اصلی ترین وظیفه این دستگاه در معاینه دهانه رحم، بزرگنمایی دهانه رحم و دیواره های واژن می باشد. در واقع این دستگاه به عنوان یک میکروسکوپ نوری ویژه شناخته می شود که نام آن کولپوسکوپ بوده و از طریق آن می توان بیماری های مختلف مربوط به اندام تناسلی بانوان را بررسی کرد. توجه داشته باشید که نتیجه این معاینه می تواند در تشخیص بیماری های مختلف تاثیر مستقیمی را داشته باشد. در همین راستا پیشنهاد می شود تا نکات مربوط به این نوع معاینه را همواره مورد بررسی قرار دهید.

چرا به کولپوسکوپی نیاز داریم؟

معاینه کولپوسکوپی تشابه بسیار زیادی را با معاینه پاپ اسمیر دارد. معمولا اگر پزشک شما در آزمایشات پاپ اسمیر به نتایج غیر شفاف دست پیدا کند، شما را ملزم به انجام کولپوسکوپی خواهد کرد. از این رو می توان دریافت که دقت بررسی ناحیه تناسلی در این نوع معاینه بیشتر است. همچنین در معاینه به وسیله کولپوسکوپ، می توان بخش بیشتری از اندام تناسلی و دهانه رحم را مورد بررسی قرار داد. در واقع این نوع معاینه می تواند به وسیله بزرگنمایی دهانه رحم و دیوار های واژن، نتایج دقیق تری را به بیماران ارائه کند.

به چه دلیل به انجام این معاینه می پردازیم؟

دلایلی وجود دارند که پس از آن پزشک زنان و زایمان شما پیشنهاد می کند تا از به استفاده از کولپوسکوپی بپردازید. برخی از این دلایل شامل:

 • نتایج به دست آمده از تست پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد و در چنین شرایطی پزشک، پیشنهاد استفاده از کولپوسکوپ را می دهد.

 • وجود التهاب یا زخم به دلایل مختلف

 • دلیلی برای خونریزی نباشد و مشکلات دیگری وجود داشته باشد.

 • غیر طبیعی بودن دهانه رحم در حین آزمایشات مربوط به لگن

 • رویت داده های لازم که مربوط به بیماری هایی همچون زگیل تناسلی و پاپیلومای انسانی می شود.

 • تشخیص سرطان فرج، سرطان دهانه رحم و سرطان واژن از طریق این دستگاه

چگونه برای معاینه به وسیله کولپوسکوپ آماده شویم؟

 • در برنامه ریزی معاینه به وسیله کولپوسکوپی باید مراقب باشید تا زمان آن را در دوران قاعدگی خود قرار ندهید.

 • دو الی سه روز قبل از انجام این معاینه به هیچ وجه به استفاده از دارو های مربوط به واژن نپردازید.

 • از داشتن رابطه جنسی تا 48 ساعت قبل از انجام معاینه به وسیله کولپوسکوپ پرهیز کنید.

 • وضعیت بارداری خود را به وسیله پزشک چک کرده و در صورت نیاز مشورت های لازم را انجام دهید.

 • یک الی دو روز قبل از انجام این فرآیند از تامپون استفاده نکنید.

 • امکان استفاده از داروهای مسکن همچون استامینوفن در روز آزمایش وجود دارد.

آشنایی مختصر با نحوه انجام کولپوسکوپی

 • در ابتدا بر روی میز معاینه دراز کشیده و پای خود را در محل مخصوص در نظر گرفته شده قرار می دهید.

 • پس از قرارگیری بر روی میز معاینه دستگاهی با نام اسپکولوم به باز کردن واژن پرداخته و پزشک مشاهدات لازم را انجام می دهد. در این مرحله دهانه رحم نیز بررسی خواهد شد.

 • با استفاده از این دستگاه پزشک موردنظر به بزرگنمایی دیواره های واژن و دهانه رحم پرداخته و هر گونه بافت غیر طبیعی را تشخیص خواهد داد.

 • برای برجسته نمودن بافت و همچنین سلول هایی که از دیدگاه پزشک مشکوک به نظر می رسند از سواب پنبه ای به منظور استفاده از ترکیب اسید استیک استفاده می شود. در این مرحله ممکن است بیمار دچار احساساتی همچون سوزش و خنکی شود.

کولپوسکوپی با دکتر بیتا زلالی

یکی از مسائل مهمی که بسیاری از مردم کشورمان به آن توجه ندارند، عدم انجام معاینه کولپوسکوپی زیرنظر پزشک متخصص است. به دلیل حساس بودن این روش معاینه نیاز است تا حتما پزشکی با تجربه به انجام آن بپردازد. پیشنهاد ما این است تا حتما زیر نظر افراد متخصصی همچون دکتر بیتا زلالی به معاینه کولپوسکوپی بپردازید. در این صورت شما می توانید نتایج دقیق تری را به دست آورید و در صورت وجود مشکل به حل آن در کمترین زمان بپردازید. لازم به ذکر است که دکتر بیتا زلالی به واسطه عملکرد درخشان خود در حوزه زنان و زایمان توانسته است گزینه منحصر به فردی برای بانوان به شمار برود. دکتر زلالی خدمات مربوط به انجام آزمایشات تشخیصی زنان را در تهران و اندیمشک خوزستان ارائه می کند. در صورتی که نیاز به دریافت نوبت برای معاینه و یا انجام آزمایشات خاص دارید، می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۱۷۶۹۱۷ برای نوبت گیری در تهران و با شماره تلفن ۰۶۱۴۲۶۲۸۵۳۵ برای نوبت گیری در اندیمشک تماس حاصل فرمایید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات درمانی، زیبایی و نازایی که دکتر بیتا زلالی و کادر مجرب ایشان می توانند به شما هموطنان عزیز ارائه کنند می‌توانید به سایت ایشان به آدرس www.drzolali.com مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا