کودکچه چیزیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهفرزندپروریمادر و فرزند

شورت آموزشی کودک چیست: مزایا، مضرات و نحوه استفاده از آن

آیا می‌دانید که شورت آموزشی کودکان چیست؟ اگر به تازگی مادر شده‌اید و دغدغه تربیت فرزند خود را دارید، حتماً تا حالا به آموزش توالت رفتن به کودک هم فکر کرده‌اید. این قسمت یکی از سخت‌ترین مراحل تربیت کودک به نظر می‌رسد که صبر و حوصله زیادی را می‌طلبد. برای این که بتوانید فرزندتان را از پوشک بگیرید، باید روزهای زیادی را با صبوری به او آموزش دهید که خود را کنترل کرده و از پوشک جدا شود. ممکن است بارها احساس کنید این مسئله غیر ممکن است و فرزند شما توالت رفتن را یاد نخواهد گرفت. اما نگران نباشید. اگر تداوم داشته باشید و وسط راه دوباره به پوشک رجوع نکنید، می‌تواند فرزندتان را از پوشک بگیرید.

تکنیک‌های زیادی برای آموزش توالت رفتن به کودک وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، شورت آموزشی برای بچه است. شورت آموزشی برای کودکان یک ابزار برای آموزش توالت رفتن به کودک است که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم. در ادامه این مقاله خواهید فهمید که شورت آموزشی چیست و شورت آموزشی کودکان چیست. هم‌چنین نحوه استفاده از شورت آموزشی کودک را به شما خواهیم گفت. تا انتهای این مقاله همراه فارسیرو باشید.

شورت آموزشی چیست؟

همان طور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین قسمت تربیت کودک، جدا کردن او از پوشک و عادت دادنش به لباس زیر است. این قضیه هم برای مادر و هم برای کودک، می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد. برای کودک سخت است که کنترل دفع را در دست بگیرد. او عادت کرده که در هر زمان و هر مکانی به راحتی حس رهایی را به خود هدیه کند؛ اما حالا باید جلوی خودش را تا رسیدن به توالت بگیرد. علاوه‌ بر این، کودکان به پوشیدن لباس زیر عادت ندارند و این مسئله برای آن‌ها حسی عجیب و ناآشنا دارد.

والدین نیز دائماً نگرانند که فرزند دلبندشان همه جا را کثیف کند و این مسئله آن‌ها را آزار می‌دهد. پیش از هرچیز به عنوان یک مادر یا پدر، باید بپذیرید که فرزند شما با سایر کودکان متفاوت است. اغلب والدین از پوشک گرفتن کودک را ازدو سالگی آغاز می‌کنند؛ اما ممکن است این فرایند تا سه یا چهار سالگی نیز طول بکشد. پس به هیچ عنوان نباید خود و یا فرزندتان را سرزنش کنید. صبر و تحمل داشته باشید و بپذیرید که فرزند شما با دیگران متفاوت است.

برای آن که فرزندتان را از پوشک بگیرید، راه‌های متعددی وجود دارد. یکی از این راه‌ها که به نظر نتیجه‌بخش بوده است، استفاده از شورت آموزشی کودکان است. آیا می‌دانید شورت آموزشی کودک چیست؟ این شورت ابزاری برای گرفتن کودک از پوشک است تا بتوانید او را به توالت رفتن عادت دهید. این شورت‌ها ظاهری شبیه به لباس زیر دارند و جنس آن‌ها نیز نسبتاً شبیه به لباس زیر است تا کودک به پوشیدن آن عادت کند.

در ابتدای گرفتن کودک از پوشک، او هنوز به کنترل کردن خود عادت ندارد؛ در نتیجه ممکن است گاهی کنترل خود را از دست بدهد. به همین خاطر یک لایه جاذب از جنس پارچه درون این شورت آموزشی برای از پوشک گرفتن کودک استفاده شده است.

این شورت‌ها بیشتر به لباس زیر شباهت دارند تا به پوشک؛ اما تا حدودی عملکرد پوشک را نیز در خود دارند. به همین دلیل کودک متوجه می‌شود که دیگر محلی برای تخلیه را با خود حمل نمی‌کند و باید تا رسیدن به توالت خود را کنترل کند. دانستید که شورت آموزشی چیست. در ادامه مزایا و معایب شورت آموزشی کودک را بررسی می‌کنیم و به شما می‌گوییم که شورت آموزشی کودک از کجا بخریم. با ما همراه باشید.

شورت آموزشی کودک

انواع شورت های آموزشی کودکان

شورت آموزشی برای از پوشک گرفتن کودک انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط و موقعیت و هم‌چنین مزایا و معایب آن‌ها، می‌توانید انتخاب درست و مناسبی داشته باشید. در ادامه دو مدل شورت آموزشی کودک که انواع اصلی آن هستند را معرفی و بررسی می‌کنیم.

شورت آموزشی یکبار مصرف

شورت آموزشی برای کودکان از نوع یکبار مصرف، بسیار شبیه پوشک عمل میکنند و رطوبت را به طور کامل از پوست کودک دور می‌کنند. همین مسئله می‌تواند یکی از عیب‌های این نوع شورت آموزشی کودک  باشد. این که کودک کمی رطوبت را حس کند، باعث می‌شود انگیزه لازم را برای توالت رفتن به دست آورد. زمانی که متوجه دفع  خود نشود، نمی‌تواند توالت رفتن را یاد بگیرد. البته برای سنین 2 تا 3 سال در شب، خوب است از این شورت‌ها استفاده کنید.  قرار گرفتن کودک در معرض رطوبت برای چندین ساعت، باعث بروز آسیب‌های پوستی می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، شورت آموزشی یکبار مصرف قیمت بالا و سازگاری با محیط زیست کمی دارد.

شورت آموزشی قابل شست‌وشو

شورت آموزشی قابل شست‌وشو یک شورت پارچه‌ای است که از نظر اقتصادی صرفه بیشتری دارد. این شورت‌ها از جنس الیاف پنبه‌ای و پارچه هستند که به صورت چند لایه در کنار هم قرار گرفته و لایه جاذب قابل قبولی را ایجاد می‌کنند. این شورت‌ها باعث می‌شوند تا کودک با حس کردن رطوبت، تمایل به توالت رفتن و رهایی از پوشک و شورت آموزشی برای کودکان را داشته باشد. به نظر می‌رسد والدین تمایل بیشتری به استفاده از شورت‌های قابل شست‌وشو نشان می‌دهند. این شورت‌ها نم پس نمی‌دهند و هم‌چنین نیاز به هزینه زیادی ندارند؛ در نتیجه انتخاب خوبی به نظر می‌رسند.

مزایا و معایب شورت آموزشی کودک چیست؟

شورت آموزشی کودک نیز مانند تمام روش‌های از پوشک گرفتن کودک دارای مزایا و معایبی است که باید آن‌ها را مد نظر قرار دهید. اغلب برای انجام این کار، از ابزار خاصی به جز لگن دستشویی کودک استفاده نمی‌شود و تکنیک‌ها جنبه تربیتی-رفتاری دارند؛ اماشورت آموزشی برای بچهابزاری است که برای تسهیل این امر، استفاده می‌شود. تجربیات والدین،  نتایج گوناگونی داشته است که در قالب مزایا و معایب شورت آموزشی کودک آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: مزایا و معایب نداشتن فرزند: زندگی بدون بچه یا با بچه؟

شورت آموزشی چیست

فواید شورت آموزشی کودک چیست؟

این شورت آموزشی برای بچه به عنوان روش و ابزاری که بسیاری از والدین از آن استفاده می‌کنند، راهی نسبتاً مطمئن برای جلوگیری از خراب‌کاری و کثیف شدن محیط است. مزایای شورت آموزشی کودک را در ادامه بیان کرده‌ایم:

  • یکی از فواید شورت آموزشی کودک، شباهت آن به لباس زیر است. این مسئله باعث می‌شود که کودک به پوشیدن لباس زیر عادت کند. از طرفی پوشیدن و درآوردن آن راحت است و کودک را اذیت نمی‌کند. هم‌چنین در هنگام بازی کردن و تحرک، مانعی برای کودک به حساب نمی‌آید و بسیار راحت است.
  • در صورت دفع ادرار یا مدفوع، این نوع شورت او را اذیت نخواهد کرد. او می‌تواند تا صبح که شورت را از تن او خارج کنید، خواب آرام و راحتی داشته باشد.
  • برای مواقع حضور کودک در مکان‌هایی غیر از منزل، استفاده از شورت‌های آموزشی بهداشتی و ایمن است. می‌توانید به آسانی آن را عوض کنید.
  •  

مضرات شورت آموزشی کودک چیست؟

شورت آموزشی کودک هم‌چنین می‌تواند مضراتی نیز داشته باشد که باید مد نظر قرار دهید. تجربه مادران از استفاده از شورت‌ آموزشی برای کودکان، برخی نتایج منفی را نیز گزارش می‌کند که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم:

  • اصلی‌ترین مورد از مضرات شورت آموزشی کودک این است که ممکن است کودک شورت آموزشی برای از پوشک گرفتن کودک را با پوشک اشتباه بگیرد. این مسئله تقریباً توسط نیمی از مادرانی که برای کودکانشان از شورت آموزشی برای بچه استفاده کرده‌اند، گزارش شده است.
  • اشتباه گرفتن شورت آموزشی کودک با پوشک، باعث می‌شود تا این روند طولانی‌تر شود. اگر کودک متوجه شود که پوشک ندارد و نمی‌تواند خود را تخلیه کند، راحت‌تر توالت رفتن را می‌آموزد. البته که این مسئله خراب‌کاری بیشتری را به همراه خواهد داشت. دلیل اصلی استفاده از شورت آموزشی برای کودکان، جلوگیری از کثیف شدن محیط است.
  • برخی از انواع شورت آموزشی یکبار مصرف ممکن است جذب کافی و مناسب نداشته باشند. این مسئله باعث می‌شود تا مزیت اصلی شورت آموشی کودک نیز زیر سوال برود و دردسر ایجاد کند.
  • عوض نکردن شورت و تماس پوست کودک با رطوبت ادرار، می‌تواند مشکلاتی را برای پوست کوئک ایجاد کند. برای مثال جوش‌های زیرپوستی ایجاد می‌شوند که می‌توانند زمینه‌ساز عفونت باشند. بنابراین باید توجه کنید که شورت آموزشی کودک برای مدت طولانی بر تن او نماند.
  • شستن شورت‌های آموزشی قابل شست و شو با شوینده‌های بسیار قوی در صورت حساس بودن پوست فرزندتان باعث بروز واکنش‌های جلدی آلرژیک می‌شود. در روزهای ابتدایی استفاده از شورت آموزشی کودک حتماً به موارد این‌چنینی توجه داشته باشید.

همچنین بخوانید: 9 تعبیر خواب شیر دادن به نوزاد، بچه و کودک پسر و دختر

شورت آموزشی کودک چیست

نحوه استفاده از شورت آموزشی کودک

طریقه مصرف شورت آموزشی کودک نکته خاصی ندارد. شورت‌های آموزشی یکبار مصرف، یک شورت پوشیدنی موقت است که درست شبیه لباس زیر استفاده می‌شود. شورت‌های آموزشی قابل شست‌وشو نیز یا مثل لباس زیر تن کودک می‌شوند و یا شورت آموزشی کودک دکمه دار هستند که به‌جای چسب پوشک، دکمه دارند. این شورت‌ها مثل پوشک استفاده شده و دکمه‌ها از دو طرف بسته می‌شوند. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که شورت‌های قابل شست‌وشو را زود به زود تعویض کنید تا فرزندتان اذیت نشود.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب زایمان: انواع تعبیر خواب بچه دار شدن و زاییدن در خواب

سوالات متداول

بهترین مارک شورت آموزشی کودکان چیست؟

نظرات ضد و نقیضی درباره انواع مارک شورت آموزشی کودک وجود دارد. بهتر است با توجه به شرایط، هزینه و نیازهای کودکتان شورت آموزشی مناسب را انتخاب کنید.

شورت آموزشی از کجا بخریم؟

برای خرید شورت‌های آموزشی می‌توانید به مغازه‌های سیسمونی فروشی، فروشگاه‌های لباس کودک و یا سایت‌ها مراجعه کنید. امکان سفارش آنلاین این محصول در بسیاری از سایت‌ها وجود دراد.

شورت آموزشی برای کودکان

جمع‌بندی

از پوشک گرفتن بچه شاید یکی از سخت‌ترین مراحل تربیت کردن او باشد که نیازمند صبر و حوصله زیاد است. این مرحله برای بسیاری از مادران، خصوصاً آن‌ها که اولین فرزند خود را تربیت می‌کنند، ترسناک و دلهره‌آور به نظر می‌رسد و ممکن است گاهی فکر کنند که هرگز موفق به گذر از این مرحله نخواهند شد. در صورتی که این مسئله کاملاً اشتباه است.

فرزند شما ممکن است خیلی زود توالت رفتن را یاد بگیرد و یا برعکس، نیاز به مدت زیادی برای یادگیری آن داشته باشد. در هر صورت باید بدانید که مقایسه فرزندتان با دیگران و یا تنبیه کردن او، بسیار اشتباه است. تحت هیچ شرایطی کودک را سرزنش نکنید. چرا که این مسئله، کار را برای شما سخت‌تر می‌کند. به او اجازه دهید برای این کار تلاش کند و آرام آرام کنترل خود را به دست بگیرد.

در این مقاله یکی از ابزارهای کمکی برای از پوشک گرفتن کودکان یعنی شورت آموزشی برای بچه را بررسی کردیم. در این مقاله به شما گفتیم که شورت آموزشی کودک چیست. حالا اطلاعات کافی برای خرید شورت آموزشی کودکان برای از پوشک گرفتن کودک را دارید. اگر اطلاعات بیشتری درباره این که شورت آموزشی از کجا بخریم و بهترین مارک شورت آموزشی کودکان چیست دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا