مراقبت و سلامت جنسیمراقبت از پوستمراقبت و سلامتی

زگیل تناسلی چیست؟+ از كجا بفهميم زگيل تناسلي داريم؟

زگیل تناسلی چیست؟و از كجا بفهميم زگيل تناسلي داريم؟اگر این سوال را از افرادی که روزمره می بینید جویا شوید اکثر افراد اطلاعاتی دقیق و جامعی ندارند و این مسئله واقعا برای جامعه می تواند خطرساز باشد. اطلاعات در مورد زگیل تناسلی نه به جنس و نه به سن مرتبط نیست وهمه باید در مورد آن بدانند. در این مقاله از فارسیرو علائم، راه های تشخیص و درمان و پیشگیری از زگیل تناسلی را شرح خواهیم داد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی عفونت مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس می تواند از طریق تماس پوست به پوست در طی رابطه جنسی دهانی، واژن یا مقعد منتقل شود. زگیل تناسلی معمولاً به صورت برجستگی های کوچک، گوشتی و شبیه گل کلم در ناحیه تناسلی یا مقعد ظاهر می شود. این زگیل ها ممکن است در هر نقطه از ناحیه تناسلی، از جمله آلت تناسلی، واژن، دهانه رحم، مقعد، کیسه بیضه یا کشاله ران ایجاد شوند.

زگیل تناسلی

از كجا بفهميم زگيل تناسلي داريم؟

زگیل تناسلی همیشه علائم ایجاد نمی کند. برخی از افراد مبتلا به این بیماری هیچ علامتی ندارند. در صورت ایجاد علائم، این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی
 • درد در ناحیه تناسلی
 • خونریزی از زگیل ها
 • ترشح از واژن یا مقعد

اگر فکر می کنید ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا باشید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند زگیل ها را معاینه کند و تشخیص دهد که آیا واقعاً زگیل تناسلی هستند یا خیر.

در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایشی را برای تشخیص زگیل تناسلی تجویز کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش اسید استیک: در این آزمایش، پزشک اسید استیک را روی ناحیه تناسلی می مالد. اگر زگیل تناسلی وجود داشته باشد، اسید استیک باعث می شود که زگیل ها سفید رنگ شوند.
 • بیوپسی: در این آزمایش، پزشک نمونه کوچکی از بافت زگیل را برای بررسی در زیر میکروسکوپ برمی دارد.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی معمولاً با هدف از بین بردن زگیل ها انجام می شود. روش های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

 • درمان های موضعی

این درمان ها شامل کرم ها، ژل ها یا پمادهایی هستند که برای از بین بردن زگیل ها استفاده می شوند. دو داروی موضعی که برای درمان زگیل تناسلی تأیید شده اند، ایمیکویمد (Aldara) و پودوفیلوکس (Condylox) هستند. این داروها معمولاً باید به مدت 2-4 هفته استفاده شوند.

 • درمان های جراحی

این درمان ها شامل برداشتن زگیل ها با لیزر، جراحی یا کرایو تراپی (یخ زدن) است. لیزر درمانی و جراحی معمولاً توسط یک متخصص پوست یا اورولوژیست انجام می شود. کرایو تراپی یک روش ساده و بدون درد است که توسط پزشک یا پرستار در مطب انجام می شود.

 • درمان های ایمونوتراپی

این درمان ها سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با زگیل ها تحریک می کنند. یک درمان ایمونوتراپی که برای درمان زگیل تناسلی تأیید شده است، سیمتیکیون (Vaxinix) است. این درمان معمولاً به مدت 3 هفته استفاده می شود.

در اکثر موارد، زگیل تناسلی پس از درمان از بین می رود. با این حال، ممکن است زگیل ها دوباره عود کنند.

کاندوم

پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی است. کاندوم می تواند از تماس پوست به پوست در ناحیه تناسلی جلوگیری کند، که می تواند از انتقال ویروس HPV جلوگیری کند.

واکسن HPV نیز می تواند به پیشگیری از زگیل تناسلی کمک کند. این واکسن برای دختران و پسران 9 تا 26 سال در دسترس است. واکسن HPV می تواند از ابتلا به انواع خاصی از ویروس HPV که می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، جلوگیری کند.

در اینجا چند نکته دیگر برای کمک به پیشگیری از زگیل تناسلی آورده شده است:

 • فقط با شریک جنسی خود که مطمئن هستید عاری از زگیل تناسلی است، رابطه جنسی داشته باشید.
 • اگر فکر می کنید ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا باشید، از خود درمانی خودداری کنید و به پزشک مراجعه کنید.

واکسن HPV

واکسن HPV یک واکسن سه دوز است که برای محافظت از افراد در برابر انواع خاصی از ویروس HPV طراحی شده است. این واکسن می تواند از ابتلا به انواع خاصی از ویروس HPV که می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان واژن، سرطان آلت تناسلی و سرطان سر و گردن شوند، جلوگیری کند. واکسن HPV برای دختران و پسران 9 تا 26 سال در دسترس است. توصیه می شود واکسن HPV را در سنین 11 یا 12 سالگی دریافت کنید، زیرا در این سن سیستم ایمنی بدن به بهترین شکل به واکسن پاسخ می دهد.

عوارض جانبی واکسن HPV

عوارض جانبی واکسن HPV معمولاً خفیف هستند و به سرعت از بین می روند. عوارض جانبی شایع واکسن HPV عبارتند از:

 • درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق
 • سردرد
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • تب

سخن پایانی 

در نهایت در پاسخ به این سوال که زگیل تناسلی چیست؟و از كجا بفهميم زگيل تناسلي داريم؟باید بگیم زگیل تناسلی یک بیماری شایع مقاربتی است که توسط ویروس HPV ایجاد می شود. این بیماری می تواند باعث ایجاد برجستگی های کوچک، گوشتی و شبیه گل کلم در ناحیه تناسلی یا مقعد شود. اگر فکر می کنید ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا باشید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند زگیل ها را معاینه کند و تشخیص دهد که آیا واقعاً زگیل تناسلی هستند یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا