نکات تغذیه ایتغذیه

موارد استفاده از روغن کنجد

روغن کنجد یک روغن پخت و پز است که از دانه های کنجد تهیه می شود و استفاده از آن در آشپزی بسیار رایج است. انواع کمی از این روغن با دانه های خام و برشته نشده فشرده ومقدار زیادی از آن با دانه های برشته ساخته می شود و به روش های مختلف در غذاهای چینی، ژاپنی، هند جنوبی و خاورمیانه استفاده می شود. روغن کنجد برشته نشده یا خام معمولاً به عنوان یک روغن خنثی برای پخت و پز استفاده می شود، در حالی که روغن کنجد برشته شده به عنوان طعم دهنده در سس ها، سوپ ها و غذاهای دیگر استفاده می شود.

روغن کنجد و مواردی که باید به آن توجه کرد!

روغن کنجد با فشار دادن دانه های روغنی برشته شده و یا برشته نشده به دست می آید و به عنوان روغنی با طعم طبیعی بدون تصفیه مصرف می شود. روغن کنجدی که بدون بو دادن و با پرس استخراج می شود به عنوان روغن بکر فروخته می شود. نسخه تصفیه شده روغن نیز برای سس سالاد استفاده می شود. تعدادی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی از دانه های کنجد جدا شده اند، از جمله سزامینول، سزامولین، و پینورزینول. روغن کنجد حاوی مقادیر قابل توجهی (تا 1.5٪) از این لیگنان های کنجد است

 

اهمیت تغذیه ای روغن کنجد

روغن کنجد عملاً عاری از اجزای سمی است. این روغن حاوی اسیدهای چرب غیراشباع بیشتری نسبت به بسیاری از روغن های گیاهی دیگر است. نسبت بالای وجود اسیدهای چرب غیراشباع در روغن کنجد باعث شده این روغن را به منبع مهمی از اسیدهای چرب ضروری در رژیم غذایی تبدیل می کند .

اسید لینولئیک برای ساختار غشای سلولی، انتقال کلسترول در خون و خواص انعقادی طولانی مدت خون مورد نیاز است . روغن کنجد سرشار از ویتامین E است، اما باید ذکر کرد کمبود ویتامین A را دارد. روغن خام حاوی مقدار نسبتا کمی اسیدهای چرب آزاد است. ترکیبات جزئی موجود در روغن کنجد، سسامین و سزامولین، روغن را در برابر ترشیدگی اکسیداتیو محافظت می کند.

 

آنتی اکسیدان های درون زا

تصور می شود که روغن کنجد در بین روغن های گیاهی رایج در برابر ترشیدگی اکسیداتیو مقاوم است. به دلیل وجود توکوفرول ها (ویتامین E) مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون از خود نشان می دهد. ماده غیر صابونی که مسئول پایداری بالا است شامل سزامول و فیتوسترول است که معمولاً در روغن های دیگر یافت نمی شوند. سزامولین، پس از هیدرولیز، سزامول تولید می کند. روغن کنجد حاوی 0.5 تا 1.0 درصد سزامین ، 0.3 تا 0.5 درصد سزامولین و تنها آثاری از سزامول آزاد است. آنتی اکسیدان ها و پایداری روغن کنجد بر پردازش و ذخیره سازی تأثیر می گذارد. ساختارهای آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در روغن کنجد در شکل نشان داده شده است.

 

موارد استفاده از روغن کنجد

 • آشپزی و پخت و پز
 • سالاد و سس ها
 • درمان بیماری ها با روغن کنجد
 • ماساژ و استفاده برای پوست

 

1/روغن کنجد، بهترین روغن برای پخت و پز

یکی از پر کاربرد ترین استفاده روغن ها، بدون شک پخت و پز می‌باشد و هر روغن برای نشان دادن استفاده خود با توجه به نقطه دود مشخص می‌کند که در پخت و چه کاربردی دارد.

روغن کنجد یکی از روغن هایی است که برای پخت و پز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به اینکه خواص به شدت فوق العاده و بالایی دارد قطعا می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اما آیا روغن کنجد برای سرخ کردن هم مناسب می‌باشد؟

توجه داشته باشید که روغن کنجد را برای پخت و پز و سالاد بسیار مناسب معرفی کردیم اما در نظر داشته باشید که این روغن با توجه به نقطه دود یا دمای سوختن برای سرخ کردن با شعله و دمای ملایم بسیار کاربردی است و برای سرخ کردن با شعله بالا و دمای بالاتر می‌توانیم به روغن های آفتابگردان رجوع کنیم.

اما در نظر داشته باشید که روغن کنجد خواص به شدت شگفت انگیزی دارد که نمی‌توان این موارد را در نظر نگرفت. برای همین منظور ما روغن کنجد کانولا مانیاد که یک برند معتبر و مفید است را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

توجه داشته باشید روغن کنجد خام و استخراج شده توسط پرس سرد و خام معمولا همراه با اندکی بو می‌باشد و روغن های فراوری شده که از کنجد که معمولا برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد ترجیحا بو آن ها گرفته شده است.

انواع استخراج روغن کنجد

روغن کنجد در کاربردهای خوراکی مختلف، به عنوان حلال برای تزریق عضلانی و در تولید داروها، عطرها، لوازم آرایشی، کرم ها، روان کننده ها، حشره کش ها و قارچ کش ها استفاده می شود. روغن کنجد در بدنه‌های روغنی که عمدتاً از تری‌اسیل گلیسرول‌ها تشکیل شده‌اند، ذخیره می‌شود که توسط لایه‌ای از فسفولیپیدها که در پروتئین‌های کپسوله‌کننده، یعنی اولئوزین، کالئوزین و استرولئوزین، احاطه شده‌اند.

می توان انواع مختلفی از روغن کنجد را استخراج و فرآوری کرد که از نظر خواص و زیست فعالی بسیار متفاوت هستند. همچنین می توان دانه های کنجد را با فشار سرد به دست آورد تا روغن کنجد بکر بدست آید که برتر از روغن های استخراج شده با حلال است.

روغن‌های کنجد خام (تصفیه‌نشده) گاهی حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب آزاد هستند و طعم مشخصی دارند که در چندین کشور آفریقایی مورد استقبال قرار گرفته است.

در سال 1993 با استفاده از یک پرس آزمایشگاهی، نشان دادند که عملیات حرارتی ملایم (40-85 درجه سانتیگراد) برای کاهش رطوبت، و بازده استخراج روغن را افزایش می دهد.

در کشورهای غربی، روغن‌های کنجد خام را تصفیه می‌کنند (خنثی‌سازی، سفیدکننده‌های اسیدی و بوی‌زدایی) برای تولید چندین درجه روغن کنجد تصفیه‌شده، که هر کدام رنگ روشن و طعم و مزه‌ای ملایم دارند. اما در کشورهای خاور دور (مانند چین، ژاپن و کره)، دانه‌های کنجد را قبل از استخراج روغن (180 تا 220 درجه سانتی‌گراد) برشته می‌کنند. روغن‌های کنجد استخراج‌شده از دانه‌های برشته شده به دلیل تشکیل محصولات ناشناخته واکنش Maillard که به‌طور قابل‌توجهی به پایداری اکسیداتیو شدید این روغن‌ها کمک می‌کنند، رنگ قرمز دارند. روغن های حاصل از دانه های برشته شده نیز از نظر طعم و مزه به طور قابل توجهی در مقایسه با روغن های بکر و تصفیه شده متفاوت هستند.

2/استفاده در سالاد و سس ها

استفاده از روغن ها در سس ها و سالاد ها یکی از کارهایی است که خیلی از افراد به آن تمایل دارند برای همین موضوع است که به سمت روغن هایی می‌روند که علاوه بر خواص آن ها دارای بو و مزه مطبوعی باشند.

معمولا برای این موضوع از روغن هایی چون زیتون و کنجد استفاده می‌کنند که باعث خوش طعم شدن آن می‌شود که معمولا از روغن های کنجد برشته شده استفاده می‌کنند.

3/روغن کنجد به درمان بیماری های کمک می‌کند

روغن کنجد، برای درمان بیماری ها، دارای خواص بی‌شمار و بی‌نظیری می‌باشد. یکی از علل موثری که این روغن بسیار برای سلامتی مفید است این می‌باشد که دارای مقدار زیادی امگا 3 می‌باشد و همچنین چربی غیراشباع زیادی نسبت به چربی اشتباع دارا می‌باشد.

این روغن جزء غذاهای سنتی کشورهای آسیایی است. مکملی است که به داشتن خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شناخته شده است که آن را برای کاهش تصلب شرایین و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی موثر می کند

روغن کنجد از لیگنان هایی مانند سزامین، سزامول، سزامینول و سزامولین تشکیل شده است. لیگنان های آن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند و به داشتن خواص ضد پیری، ضد سرطان، ضد دیابت، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شناخته شده اند

 

برخی از خواص استفاده دراز مدت ازین روغن:

 • پیشگیری از ابتلا به سرطان
 • بسیار کمک کننده به یبوست و سختی در اجابت مزاج
 • پیشگیری از انسداد رگ ها
 • بهبود چین و چروک ها در پوست
 • جلوگیری از آلزایمر و بیماری های قلبی
 • کاهش LDL و افزایش HDL
 • بهبود کم خونی

 

4/چرا ماساژ با روغن کنجد مفید است؟

 • باعث کاهش و درمان جوش های صورت می‌شود
 • خشکی پوست را درمان می‌کند
 • با اگزما مقابله می‌کند و به درمان آن کمک می‌کند
 • التهابات پوستی را کاهش می‌دهد
 • سلول های آسیب دیده را بازسازی می‌کند

 

یکی از از روغن هایی که برای ماساژ و یا روتین پوستی بسیار مفید و قابل استفاده است روغن کنجد طبیعی فراوری نشده و استخراج به وسیله پرس می‌باشد. این روغن مزایا شگفت انگیزی برای پوست شما دارد که باعث می‌شود در استفاده دراز مدت مزایا آن را متوجه شوید.

برای خرید روغن حتما توجه داشته باشید باید حتما فروشگاه و برند مناسبی را انتخاب کنید، برای این موضوع مانیاد را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا