آشپزیرژیم غذاییرژیم لاغری

انواع رژیم غذایی محبوب دنیا

آیا تابه‌حال تجربه استفاده از رژیم غذایی سالم را داشته‌اید؟ همان‌طور که می‌دانید رعایت برنامه تغذیه، اصل بسیار مهمی در بحث لاغری و کاهش وزن است. البته که داشتن یک برنامه غذایی منظم و سالم، می‌تواند سلامت بدن هر شخصی را تضمین کند. نکته مهمی که وجود دارد، رژیم تغذیه مناسب برای هر شخصی متفاوت بوده و بر اساس شرایط بدنی و محیطی او تنظیم می‌شود.یکی از بزرگترین مشغله های ذهنی بشر اضافه وزن و چاقی است چرا که افزایش وزن نه تنها موجب به هم خوردن تناسب اندام می شود، بلکه منشا بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، انواع سرطان، فشارخون بالا و…است. تاکنون روش های گوناگونی برای کاهش وزن و لاغری ارائه شده است که مبتنی بر رعایت یکسری برنامه غذایی در کنار افزایش تحرک و ورزش است درمیان انواع رژیم های لاغری سریع، بهترین نوع رژیم لاغری رژیمی است که سبک زندگی سالم را ترویج می کنند و کاهش وزن  معقولی را در پی دارد چراکه امکان بازگشت به چاقی و اضافه وزن را کاهش می دهد.

اگر اضافه وزن داشته و قصد دارید با راهکاری سالم و بدون عارضه، وزن خود را کاهش دهید، بهترین روش استفاده از یک رژیم تغذیه‌ای سالم و دقیق است. در این مطلب چند مورد از بهترین و سالم‌ترین رژیم های غذایی را معرفی می‌کنیم.

مناسب‌ترین برنامه تغذیه‌ای برای شما کدام است؟

یکی از رایج‌ترین سوالات افرادی که قصد کاهش وزن دارند، این است که مناسب‌ترین رژیم غذایی برای من کدام است؟ اگر یک سرچ ساده در اینترنت را انجام دهید، صدها نتیجه برنامه تغذیه‌ای را مشاهده خواهید کرد؛ اما استفاده از تمامی این برنامه‌ها ممکن است با بدن شما سازگاری نداشته باشد؛ به‌همین‌دلیل باید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. البته پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام این کار، اطلاعات نسبی در مورد انواع برنامه غذایی جمع‌آوری کنید.

محبوب‌ترین انواع رژیم غذایی در دنیا

در بین صدها یا شاید هزاران برنامه رژیم غذایی، در این بخش قصد داریم تنها معروف‌ترین آن‌ها را معرفی کنیم.

 • رژیم مدیترانه‌ای

 • رژیم اکتینز

 • رژیم زون

 • رژیم کتوژنیک

 • رژیم گیاه‌خواری

1- رژیم غذایی مدیترانه‌ای (Mediterranean)

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا مردم ساکن حاشیه مدیترانه، عمر طولانی‌تر و زندگی سالم‌تری دارند؟ علت اصلی این امر برنامه غذایی بسیار مناسب آن‌هاست. این افراد با استفاده از مواد غذایی سالم و داشتن روتین خاص برای تغذیه خود، می‌توانند وزن خود را به خوبی کنترل کنند. در برنامه تغذیه‌ای این افراد میزان مصرف مواد غذایی چون گوشت قرمز، گوشت پرندگان، مغز انواع حبوبات و … بسیار کم است. در مقابل میزان مصرف برخی غذاها اعم از غلات کامل، روغن زیتون، انواع میوه و سبزیجات کمی بالاتر از حد متعادل است.

در کل حدود یک سوم از این رژیم را چربی تشکیل می‌دهد، مابقی نیز پروتئین‌ها، فیبرها، ویتامین‌ها و … هستند؛ به‌همین‌دلیل است که رژیم مدیترانه‌ای، جزو یکی از سالم‌ترین و پرخاصیت‌ترین برنامه‌های غذایی در دنیاست. حتی مردمان بسیاری از کشورها در قاره آسیا نیز به منظور افزایش طول عمر خود از این برنامه کمک می‌گیرند.

فواید برنامه رژیم غذایی مدیترانه‌ای

 • جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی

 • بهبود سلامت مغز

 • کاهش وزن مطلوب

 • پیشگیری از سرطان و دیابت

2- رژیم غذایی اکتینز (Aktins)

این برنامه غذایی، یکی دیگر از بهترین برنامه‌های لاغری و کاهش وزن است. رژیم اکتینز به علت داشتن مقدار مصرفی کربوهیدرات بسیار کم، برای آن دسته از افرادی که از چاقی رنج می‌برند، مناسب است. با رعایت این برنامه، می‌توانید مقدار پروتئین و ویتامین بیشتری دریافت کرده و هم‌زمان با لاغری نسبتا سریع و متعادل، استقامت عضلات خود را حفظ کنید.

رژیم غذایی اکتینز از 4 مرحله تشکیل شده است؛ در مرحله اول شما باید در دو هفته اول تنها کمتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. بعد از اتمام این دوره، باید در مراحل بعدی کربوهیدرات‌های سالم را مصرف کنید. از فواید بی‌نظیر رژیم اکتینز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش سطح قند خون

 • کاهش فشار خون

 • افزایش سطح کلسترول خون

 • کاهش چربی موجود در خون

3- رژیم زون (Zone)

در این رژیم، وعده‌های غذایی شما به گونه‌ای چیده و تنظیم می‌شوند که حدود 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد چربی و 30 درصد پروتئین داشته باشند. در حقیقت تمرکز اصلی این برنامه تغذیه‌ای روی کنترل میزان ترشح انسولین در بدن است. به عبارتی، رژیم زون بهترین برنامه غذایی برای بیماران دیابتی است که تنها توسط متخصصین و پزشکان تغذیه تجویز می‌شود.

در این رژیم، شما حجم مناسبی از کربوهیدرات‌های مرغوب را دریافت می‌کنید تا با این کار، سطح انسولین در بدن شما کاهش یابد. یکی از بزرگ‌ترین فواید zone diet، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. همچنین بیماران دیابتی و افرادی که قصد لاغری شکم و پهلوهای خود را دارند، می‌توانند زیر نظر یک متخصص از این برنامه غذایی استفاده کنند.

4- برنامه غذایی کتوژنیک (Ketogenic)

اگر اهل ورزش و رژیم باشید، حداقل یکبار نام برنامه کتوژنیک را شنیده‌اید. این رژیم غذایی برای کاهش وزن و لاغری اندام بسیار مناسب است. افرادی که قصد دارند در مدت زمان کوتاهی بدون استفاده از داروها و مکمل‌های شیمیایی وزن خود را کاهش دهند، این برنامه بهترین راهکار سالم و مفید برای آن‌ها خواهد بود.

در این برنامه، میزان مصرف کربوهیدرات بسیار کم است؛ به‌همین‌دلیل برخی از افراد نمی‌توانند تا انتها آن را رعایت کنند! اما در اصل، بیشترین تاثیرگذاری را در روند لاغری دارد. ترکیب غذایی استاندارد در کتوژنیک به صورت زیر است:

 • 20 درصد پروتئین

 • 75 درصد چربی

 • 5 درصد کربوهیدرات

5- برنامه غذایی گیاه‌خواری (Vegetrian)

تعداد کثیری از ورزشکاران، به‌خصوص فیتنس‌کارها، با هدف کاهش سطح چربی در بدن و افزایش میزان پروتئین دریافتی، از رژیم غذایی گیاه‌خواری استفاده می‌کنند. این برنامه تغذیه‌ای انواع مختلفی داشته و هر کدام بایستی توسط یک متخصص تغذیه تهیه و تنظیم شوند:

 • برنامه غذایی زنده گیاهی

 • گیاه‌خواری به سبک تخم‌مرغ

 • گیاه‌خواری از نوع میوه

 • رژیم تغذیه نیمه گیاه‌خواری

 • گیاه‌خواری از نوع پسکو (شامل ماهی)

تعداد زیادی از افراد، در بین این موارد، برنامه رژیم غذایی گیاه‌خواری لاکتو-اوو (خوردن تخم‌مرغ) را انتخاب می‌کنند؛ به‌عبارتی در این روتین غذایی، به‌جای لبنیات، عسل و غذاهای حیوانی، فقط تخم‌مرغ مصرف می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده، استفاده از این برنامه غذایی، می‌تواند تا حد زیادی از چاقی جلوگیری کرده و مانع از بروز برخی بیماری‌ها همچون سکته قلبی می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب، چند مورد از بهترین انواع رژیم‌های غذایی را معرفی کردیم. هر یک از این روتین‌های غذایی فواید و خواص خاص خود را داشته و باید توسط یک متخصص تغذیه تنظیم شوند. نکته مهمی که وجود دارد، متاسفانه بسیاری از افراد بدون مشورت با متخصص تغذیه، رژیم غذایی را برای خود تنظیم می‌کنند که نه تنها فایده‌ای ندارند، بلکه منجر به بروز برخی عارضه‌ها و بیماری‌ها می‌شوند.

برای اطلاعات بهتر و دقیقتر در خصوص انواع رژیم غذایی میتوانید به وب سایت ما در اینجا مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا