تغذیهآشپزیبهتریندانستنی هادسرهاصبحانهلیست

انواع پنیر: بهترین و خوشمزه ترین پنیرهای معروف دنیا و ایران

انواع پنیرهای دنیا چند نوع است؟ لبنیات از دیرباز بخشی از غذای بشر را تشکیل داده و برای سلامت انسان ضروری‌ است. در هرم غذایی بخش مهمی از غذای ما، لبنیات بوده که در واقع خوراکی‌هایی بر پایه شیر هستند و از فراوری این ماده به دست می‌آیند. ماست، دوغ، کشک، کره و پنیر از جمله لبنیاتی هستند که در برنامه غذایی افراد دیده می‌شوند. در بسیاری از کشورها دوغ یا کشک شناخته شده نیستند و یا علاقه چندانی به ماست ندارند. چیزی که میان اغلب کشورها مشترک است، پنیر است.

پنیر ماده لبنی محبوبیست که در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. اگر چه ممکن است برخی افراد به هیچ وجه علاقه‌ای به پنیر نداشته باشند، اما در مقابل عده‌ای از افراد حاضرند برای کشف دنیای پنیرها، کیلومترها سفر کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پنیرها آشنا کنیم. احتمالاً تعداد زیادی از انواع پنیرهای دنیا برایتان ناآشنا هستند و تا به حال اسمشان را نشنیده‌اید. در این مقاله از سایت فارسیرو با انواع پنیر در دنیا آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

انواع پنیرها از لحاظ نوع بافت

تا به حال به بافت انواع پنیرها توجه کرده‌اید؟ پنیرها با توجه به کابردشان، تفاوت‌هایی دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. اگر  بخواهیم پنیرها را با توجه به بافتشان تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در شش دسته جای دهیم:

 • پنیرهای با بافت خیلی نرم
 • پنیرهای نیمه خشک
 • پنیرهای خشک
 • پنیرهای خیلی خشک
 • پنیرهای ذوب یا پاستوریزه
 • پنیرهای سفید یا سرم شیر

هر یک از این گروه پنیرها ویژگی‌های خاصی دارند که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع پنیرهای دنیا

پنیرهای خیلی نرم

این دسته از پنیرها بیشترین رطوبت را در میان انواع پنیرها دارند و رطوبت آن‌ها چیزی بین 45 تا 70 درصد در نظر گرفته می‌شود. در فرآوری این پنیرها از هیچ‌گونه مخمری استفاده نمی‌شود و به عبارتی تازه‌ترین نوع پنیر محسوب می‌شوند؛ مثل پنیر کاممبرت. جالب است بدانید در ترکیبات این پنیرها نوعی قارچ یا کپک به نام «پنی‌سیلیوم کاممبرت» وجود دارد که البته بی‌ضرر است.

پنیرهای نیمه خشک

رطوبت این پنیرها از دسته قبلی کمی کمتر بوده و بین 35 تا 45 درصد است. پنیرهایی چون فتا، لیقوان، راکوفورت بلغاری، دانمارکی و پنیر تبریزی در این دسته جای می‌گیرند. معمولاً این پنیرها را در اتاق‌های عمل‌آوری با حرارت و رطوبت مشخص فرآوری کرده و هم‌چنین از قالب‌های پر از موم استفاده می‌کنند.

پنیرهایی با بافت خشک

پنیرهای سخت که ماندگاری بالاتری دارند، نباید رطوبتی بیشتر از 30 تا 35 درصد داشته باشند. همین‌ امر باعث عمر طولانی‌تر این پنیرها شده و مدت‌زمان نگهداری آن‌ها را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید برای تهیه پنیرهای خشک تا زمانی که به مصرف برسند، تقریباً یک سال زمان صرف می‌شود. پنیرهای چدار، سوئیسی و موتزارلا از انواع این پنیرها هستند.

پنیرهایی با بافت خیلی خشک

پنیرهایی با بافت خیلی خشک غالباً در تهیه غذاها کاربرد دارند. برای مثال در درست کردن انواع پاستا می‌توانید از پنیر پارمسان استفاده کنید که در دسته پنیرهای خیلی خشک جای می‌گیرد. این پنیرها رطوبت کمتر از 30 درصد دارند و گاهی این میزان به کمتر از 13 درصد نیز کاهش پیدا می‌کند. همین ویژگی سبب شده تا به راحتی قابلیت رنده شدن را داشته و برای استفاده در انواع غذا مناسب باشند. برخی از انواع موتزارلا و پنیر رومانو در این دسته قرار می‌گیرند.

پنیر پاستوریزه

این پنیرها در دمای 80 تا 90 درجه فراوری می‌شوند و اغلب به عنوان پنیر صبحانه کاربرد دارند. این پنیرها را می‌توان در اشکال ورقه‌ای، مکعبی و سه‌گوش در کاسه‌های پلاستیکی یا پلی‌اتیلنی خریداری کرد.پنیر فتا، چدار و موتزارلا از انواع پنیرهای پاستوریزه هستند.

پنیر سفید یا سرم شیر

پنیر سفید در واقع پس‌آب پنیر است که با اضافه کردن یک‌سری مواد، رسوب کرده و نوعی پنیر را به وجود می‌آورد. پنیر لورک ایرانی و پنیر ریکوتا خارجی متعلق به این گروه هستند.

حالا که انواع پنیرهای دنیا را از نظر بافت بررسی کردیم، به سراغ معرفی انواع بهترین پنیرهای دنیا و اسم انواع پنیر در جهان می‌رویم.

اسم انواع پنیر

اسم انواع پنیرهای معروف در دنیا از خوشمزه ترین تا عجیب ترین

پنیرها به عنوان پرطرفدارترین لبنیات در سراسر دنیا، طیف وسیع و گسترده‌ای دارند و می‌توان ساعت‌ها راجع به آن‌ها صحبت کرد. از خوشمزه ‌ترین پنیرهای جهان که به ذائقه اغلب افراد خوش می‌آیند، تا عجیب ترین پنیرهای دنیا که طرفداران اندکی دارند، همگی فرایند تولید و پیشینه جالب توجهی دارند که ممکن است برایتان جالب باشد. احتمالاً اسم پنیرهای زیادی را شنیده‌اید؛ اما قطعاً برخی از آن‌ها برایتان عجیب و ناآشنا هستند. اسم برخی از انواع پنیرهای دنیا را باهم مرور می‌کنیم:

 • پنیر هالومی
 • پنیر روگافورت
 • پنیر پروسس
 • پنیر لیقوان
 • پنیر پکورینو رومانو
 • پنیر هاوارتی
 • پنیر موتزارلا
 • پنیر کاممبرت
 • پنیر گرویر
 • پنیر بلوچیز
 • پنیر لانکاشایر
 • پنیر بوترکیزه
 • پنیر ونسلی‌داله
 • پنیر سوئیسی
 • پنیر پارمسان
 • پنیر گورگونزولا
 • پنیر کاتج
 • پنیر پروولون
 • پنیر اسرم
 • پنیر توفو
 • پنیر فیلافیلا
 • پنیر کاممبرت
 • پنیر بری
 • پنیر ماسکارپونه

به جز پنیرهای نام برده، تعداد بسیار زیادی از انواع پنیرها وجود دارند که روزبه‌روز هم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

انواع پنیر در دنیا

انواع خوشمزه ترین و بهترین پنیرهای دنیا

پنیر آسیاگو

پنیر آسیاگو یک پنیر ایتالیایی است که از شیر گاو تهیه می‌شود. بسته به مدت زمانی که از تهیه این پنیر می‌گذرد می‌تواند نرم و لطیف تا سفت و شکننده بوده و رنگ آن از سفید به زرد تغییر کند. این پنیر که عطری ملایم و طعمی تند دارد، هموارع در لیست بهترین پنیرهای دنیا جا داشته است. از آسیاگو می‌توان برای طعم دادن به سوپ و سالاد و پاستا و هم‌چنین به عنوان یک سس استفاده کرد.

پنیر بلوچیز

پنیر بلوچیز به دسته‌ای از پنیرها گفته می‌شود که به آن‌ها کپک پنی‌سیلیوم تزریق می‌شود و اغلب بافت سفتی دارند. تزریق این قارچ‌ها رگه‌های آبی، فیروزه‌ای، قهوه‌ای و حتی خاکستری در دل پنیر ایجاد می‌کنند. پنیر بلوچیز طعم شور قوی‌ای دارد؛ به همین خاطر باید با دسرهای شیرین یا غذاهایی سرو شود که طعم آن را تعدیل کنند. این پنیر یکی از پرطرفدارترین پنیرهای دنیاست که به عنوان طعم‌دهنده بسیاری از غذاها استفاده می‌شود.

پنیر بری

پنیر بری از قدیمی‌ترین پنیرهاست که شهرت جهانی داشته و از آن به عنوان «ملکه پنیر» نیز یاد می‌شود. این پنیر که اصالتی فرانسوی دارد، با طعم شیرین و ملایم خود در ترکیب با انواع میوه‌ها و آجیل‌ها طعم بی‌نظیری را خلق  می‌کند. بنابراین می‌توان گفت پنیر بری بیشتر برای تهیه دسرها کاربرد دارد.

پنیر کممبرت

پنیر کممبرت یا کامامبر یکی از شناخته‌شده‌ترین پنیرهای فرانسوی است که بسیاری از دیگر انواع پنیر از آن منشأ گرفته‌اند. جالب است بدانید نام کاممبرت را ناپلئون روی این پنیر گذاشت؛ چون خودش هم به آن علاقمند بود. پنیر کاممبرت با ته مزه قارچ و سیر و بافت خامه‌ای خود، طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. این پنیر نیز با تزریق کپک پنی‌سیلیوم فرآوری می‌شود و در انواع خوراکی‌ها از جمله انواع دسرها، سس‌ها، چاشنی برای گوشت و مرغ و یا همراه با نان برای صبحانه استفاده می‌شود.

پنیر چدار

چدار یک پنیر محبوب با اصالتی انگلیسی است که امروزه در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد؛ خصوصاً این روزها که دیپ چدار را در کنار اکثر فست‌فودها می‌بینیم. این پنیر اصالتاً به دهکده‌ای در انگستان برمی‌گردد و قدمتی هزار ساله  دارد. بافت سفت این پنیر آن را برای رنده کردن مناسب کرده؛ اما پنیرهایی که تازه‌تر هستند، به راحتی ذوب می‌شوند. از پنیر چدار می‌توان به همراه سالاد و یا با انواع فست‌فودها سرو کنید.

پنیر گرویر

پنیر گرویر به قدری محبوب است که تولید سالانه آن به 30 هزار تن نیز می‌رسد. این پنیر که در سوئیس تهیه می‌شود، برخلاف دیگر انواع پنیرهای سوئیسی، منافذ متعدد و بزرگی نداشته و صرفاً چند سوراخ کوچک دارد. گرویر از شیر گاو تهیه می‌شود و زمانی که هنوز کهنه نشده، بافت خامه‌ای و طعم شیرینی درد.  با این حال گرویر کهنه بیشتر مورد پسند افراد واقع شده است. از این پنیر می‌توان روی انواع غذاها به عنوان طعم‌دهنده و چاشنی استفاده کرد.

پنیر امنتال

امنتال یکی دیگر از پنیرهای سوئیسی با منافذ و سوراخ‌های بزرگ است که از شیر خام گاو تهیه می‌شود. این پنیرها توسط باکتری‌های به عمل می‌آیند که اسید لاکتیک را مصرف کرده و گاز کربنیک آزاد می‌کنند. علت ایجاد سوراخ‌های پنیر، همین گاز کربنیک است. از پنیر امنتال که رنگ زرد و بافتی سفت دارد، می‌توان در انواع دسرها و هم‌چنین روی استیک و املت استفاده کرد.

پنیر ریکوتا

پنیر ریکوتا از دسته پنیرهای سفید یا سرم شیر است و از شیر گاو تهیه می‌شود. این پنیر طعمی شیرین و بافتی نرم دارد که خیلی زود فاسد می‌شود. از این پنیر خوشمزه و محبوب می‌توان در انواع لازانیا، اسپاگتی یا انواع ساندویچ‌ها استفاده کرد.

انواع پنیر در جهان

انواع گرانترین پنیرهای دنیا

در میان تعداد زیادی پنیر که در سرتاسر دنیا تولید و مصرف می‌شوند، برخی از پنیرها به سبب سختی تولید و کم‌یاب بودن، گران‌تراند. این پنیرها احتمالاً در کنار گران بودن، در دسته عجیب‌ ترین پنیرهای دنیا نیز جای بگیرند. در ادامه این مطلب گرانترین پنیرهای دنیا را با هم بررسی می‌کنیم.

پنیر پلو یا پنیر شیر الاغ

پنیر پلو یکی از گران‌ترین پنیرهای دنیاست که هر بسته کوچک آن تقریباً 600 دلار قیمت دارد. این پنیر در صربستان تولید می‌شود و ماده اولیه آن، شیر الاغ است. جالب است بدانید شیر الاغ چیزی نزدیک به 60 برابر شیر گاو ویتامین C دارد و چربی موجود در آن، تنها یک درصد است که همین موضوع باعث شده تا قیمت آن به مراتب بیشتر از شیر گاو باشد. برای تهیه این پنیر خوشمزه، الاغ‌ها باید سه بار در روز دوشیده شوند و هربار تنها مقدار کمی شیر حاصل می‌شود. مجموع شیر 15 الاغ در یک روز، یک گالن خواهد بود.

این در حالیست که برای تهیه یک کیلوگرم پنیر پلو، به سه گالن شیر نیاز است. حالا دلیل گران بودن این پنیر برایتان مشخص شد. تهیه پنیر پلو، به وقت و انرژی زیادی نیاز داشته و ضمناً خواص بی‌شماری نیز دارد.طعم شیرین و نسبتاً پیچیده آن مشهور است؛ اما به علت گران بودن، چندان در دسترس نیست. بنا به دلایل گفته شده این پنیر، گران‌ترین پنیر دنیا به حساب می‌آید.

پنیر موس یا پنیر شیر گوزن

پنیر موس یکی دیگر از انواع پنیرهای دنیاست که در دسته گرانترین پنیرهای دنیا جای می‌گیرد. این پنیر که اصالتی سوئدی دارد، از شیر گوزن تولید می‌شود. جالب است بدانید گوزن‌ها تنها در ماه‌های مه تا سپتامبر شیردهی دارند و در این بازه زمانی، تقریباً روزی 5 لیتر یر تولید می‌کنند. ناگفته نماند که دوشیدن شیر آن‌ها نیز دشواری‌های خاص خود را دارد و مجموعه این عوامل در کنار هم، پنیر موس را به یکی از گرانترین پنیرهای دنیا تبدیل کرده‌اند. این پنیر که معمولاً در روغن نگهداری می‌شود، به قیمت 800 دلار به ازای هر یک کیلوگرم به فروش می‌رسد.

پنیر استیلتون یا طلای سفید

پنیر استیلتون یکی از گران‌ترین پنیرهاست که در بریتانیا تهیه می‌شود و به دلیل گران بودن، به عنوان طلای سفید بریتانیا شناخته می‌شود. قیمت این پنیر مشهور چیزی نزدیک به چهارصد دلار است و طعمی معمولی اما رایحه‌ای بی‌نظیر دارد. ماده اولیه این پنیر، شیر گاو است.

انواع عجیب ترین پنیرهای دنیا

در دنیای پنیرها نیز با کمی جست‌وجو، به پنیرهایی می‌رسیم که با تصوراتمان از پنیر زمین تا آسمان تفاوت دارند. پنیرهایی که از چیزی غیر از شیر گاو یا گوسفند یا بز تهیه می‌شوند و یا روش تهیه عجیب و غریبی دارند. در میان انواع پنیر در فرانسه، انواع پنیر در آلمان یا حتی انواع پنیر در ترکیه، احتمالاً بتوانید برخی از عجایب جهان را کشف کنید. در ادامه این مطلب به بررسی عجیب ترین پنیرهای دنیا می‌پردازیم.

پنیر با چاشنی حشره

یکی از عجیب‌ترین پنیرهای دنیا «کاسو مارزو»، یک پنیر ایتالیایی است. این پنیر از شیر گوسفند تهیه می‌شود؛ اما تفاوتی که با سایر انواع پنیرها دارد، در وجود هزاران هزار حشره زنده درون آن است. این پنیرها را بعد از گرفتن ار شیر گوسفند، درون تعداد زیادی از تخم حشرات قرار می‌دهند تا تخم‌ها شکسته و اسید معده آن‌ها وارد پنیر شود و چربی آن را از بین ببرد.  در نهایت پنیری حفره‌دار و کمی مایع حاصل می‌شود که در مواردی حشره زنده هم در آن وجود دارد.

پنیر شیر الاغ گران‌ترین پنیر دنیا

گران‌ترین پنیر دنیا همان‌طور که قبلاً گفته شد، پنیر شیر الاغ است که می‌تواند در دسته عجیب‌ترین پنیرها نیز جای بگیرد. پنیر پلو یا پوال در سیبری و منطقه بلگراد از شیر الاغ تهیه می‌شود و یکی از خوشمزه ترین پنیرهای جهان نیز هست. برای پاسخ به پرسش «بهترین پنیر دنیا مال کدام کشور است» نباید خاستگاه پوال را فراموش کنید.

چند نوع پنیر داریم

پنیر طلایی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چندی پیش یک کمپانی تولید مواد غذایی به نام «فودی» اعلام کرد پنیری تهیه کرده که در آن از رگه‌های طلای خوراکی استفاده شده است. این پنیر علاوه بر عجیب بودن، یکی از گران‌ ترین پنیرهای دنیا نیز هست. پنیر طلایی به قیمت 1000 دلار به ازای هر یک کیلوگرم به فروش می‌رسد.

پنیر هالومی

پنیر هالومی یکی از عجیب ترین پنیرهای دنیا و البته یکی از پنیرهای خوشمزه است که کاربرد زیادی داشته و طرفداران خود را پیدا کرده است. پنیر هالومی از پنیرهای معروف دنیاست که اصالتی قبرسی دارد. علت جالب بودن این پنیر، دمای ذوب بسیار بالای آن است؛ به همین دلیل از آن برای تهیه پنیر کبابی ساتفاده می‌شود که این روزها بسیاری  از مردم به آن علاقمندند. هالومی نیز در لیست عجیب‌ترین‌ها جا دارد.

بدبوترین پنیر دنیا

یکی از انواع پنیرهای فرانسوی، لقب بدبوترین پنیر دنیا را به خودش اختصاص داده است. پنیر «اپویسی» که گویا مورد علاقه ناپلئون بناپارد نیز بوده، به قدری بدبو است که قانون فرانسه حمل و نقل آن را ممنوع اعلام کرده است.

انواع پنیر در ایران

همان‌طور که انواع پنیر در آلمان و حتی انواع پنیر در افغانستان وجود دارند، بسیاری از انواع پنیرهای معروف دنیا را نیز می‌توان در ایران پیدا کرد. بسیاری از شرکت‌های ایرانی این پنیرها را در اختیار مردم قرار می‌دهند؛ پس اگر علاقمند به امتحان کردن آن‌ها بودید، می‌توانید با کمی تحقیق آن‌ها را پیدا کنید. به علاوه، در میان انواع پنیر در ایران، پنیرهای محلی ایرانی نیز بسیار پرطرفدارند. پنیر لیقوان، پنیر تبریزی، پنیر خیکی عشایر، پنیر تالشی و بسیاری از پنیرهای ایرانی دیگر را می‌توان نام برد که طعمی اصیل و بی‌نظیر دارند.

سوالات متداول

چند نوع پنیر داریم؟

در پاسخ به پرسش چند نوع پنیر داریم باید بگوییم که در جهان بیش از 900 نوع پنیر شناخته شده است که چیزی نزدیک به 400 تای آن‌ها فرانسوی‌اند.

بهترین پنیر دنیا مال کدام کشور است؟

تشخیص بهترین پنیرهای دنیا و پنیرهای خوشمزه دنیا، امری کاملاً سلیقه‌ای است و از دیدگاه هر کس فرق می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور کلی راجع به این موضوع نظر داد.

خوشمزه ترین پنیر ایرانی چیست؟

در میان انواع پنیر در ایران و انواع پنیر ایرانی، هر کدام طرفداران خاص خود را داشته و طعمی منحصر به فرد و متفاوت دارند. تشخیص خوشمزه ترین پنییر ایرانی کاملاً به ذائقه و سلیقه افراد بستگی دارد.

جمع‌بندی

تا زمانی که تحقیق و جست‌وجو نکرده باشید، دنیای پنیرها را محدود به پنیر صبحانه و ترکیبش با نان بربری می‌دانید؛ اما با کمی تحقیق خواهید فهمید که دنیای پنیرها بزرگ‌تر از این حرف‌هاست و به تنهایی می‌تواند یک صنعت مستقل در میان انواع لبنیات باشد. در نقاط مختلف جهان علاقمندان به پنیر در جست‌وجوی کشف طعمی ناب و جدید سفر می‌کنند و حتی کافه‌هایی برای سرو پنیر ساخته شده‌اند. به  علاوه، پنیرها نقش اساسی در انواع دسر ایفا می‌کنند که احتمالاً این هم کمی عجیب به نظر برسد؛ چرا که از میان دسرهای پنیری، فقط چیزکیک برای ما آشناست.

بیان بسیاری از موارد برای پنیرها، به ذائقه و سلیقه شخصی بر می‌گردد؛ برای مثال بهترین نوع پنیر از دیدگاه هر کس متفاوت است. با این حال در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع پنیرها آشنا کرده و اسم انواع پنیرها را بگوییم. اگر اطلاعات دیگری درباره انواع پنیرهای دنیا دارید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا