دانستنی هاآموزش

تری فنیل فسفات، شرح ویژگی ها و نحوه خرید

با توجه به گسترش مراکز تحقیقاتی و آموزشی خرید اینترنتی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان به شدت گسترش یافته است.  بسیاری از شرکتهای بزرگ جهانی مانند مرک میلیپور اقدام به عرضه محصولات خود به صورت آنلاین نموده اند. شما می توانید  محصولات این شرکت را که بسیار با کیفیت هستند از نمایندگی مرک در ایران تهیه نمایید.

از جمله این مواد می توان به تری فنیل فسفات اشاره کرد که دارای خواص درمانی خاصی است. ما در ادامه به ویژگی ها و مشخصات و همچنین نحوه خرید این ماده اشاره خواهیم کرد.

توضیحات تری فنیل فسفات

تری فنیل فسفات عضوی از گروه فسفات‌های آروماتیک غیر هالوژنه می‌باشد. فرمول این ترکیب شیمیایی  OP(OC6H5)3است و ساده‌ترین ارگانوفسفات آروماتیک محسوب می‌شود.  این جامد بی‌رنگ، استر فسفریک اسید و فنول است و به عنوان نرم کننده و بازدارنده شعله در انواع محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تری فنیل فسفات یک بازدارنده شعله‌ی ارگانوفسفات است که به عنوان پیشگیرنده شعله به انواع ترکیبات نظیر فوم مورد استفاده در ساخت مبلمان،  وسایل کودکان و تجهیزات الکترونیک افزوده می‌شود. این ترکیب همچنین در لاک ناخن و به عنوان افزودنی جهت افزایش مقاومت و انعطاف پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تری‌فنیل فسفات Triphenyl phosphate یک ماده شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۸۲۸۹ و فرمول شیمیایی C۱۸H۱۵O۴P میباشد. جرم مولی آن ۳۲۶٫۲۸ g/mol است. این ترکیببا شکل ظاهری مایع بی‌رنگ میباشد.
حلالیت تری فنیل فسفات به این صورت میباشد که در آب غیر محلول است، در صورت وجود رطوبت به فنل آزاد هیدرولیز میگردد، حلال این ترکیب، حلال های آلی مانند استون، اتر الکل و بنزن میباشد و خاصیت جذب در اشعه ماوراء بنفش را دارا میباشد.

کاربرد تری فنیل فسفات

 

  1. بازدارنده شعله

بازدارنده شعله ترکیبی است که جهت مهار،  سرکوب و به تاخیر انداختن پخش شدن شعله به مواد تولیدی کارخانه ها اضافه می‌شود.

هنگامی که ساختار تری فنیل فسفات بر اثر گرما از بین می‌رود فسفریک اسید شکل می‌گیرد و پس از آن پیروفسفریک اسید تشکیل خواهد شد.  پیروفسفریک اسید در فاز فشرده‌ی خود جلوی انتقال گرما را می‌گیرد.

این ماده به عنوان بازدارنده شعله در تجهیزات الکترونیک، پی وی سی PVC) )،  سیالات هیدرولیک،  چسب،  لاک ناخن و رزین استفاده می‌شود.

  1. تری فنیل فسفات یک نرم کننده

نرم کننده ترکیبی که به عنوان افزودنی جهت افزایش پلاستیسیتی یا سیالیت مواد خصوصا پلیمرهای سنتزی استفاده می‌شود. این ماده توسط کارکنان متخصص در فرمول سازی محصولات متعدد در نواحی صنعتی و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. سایر موارد

در چسب،  درزگیر،  پوشش محافظتی،  مواد بهداشتی آرایشی و مراقبتی تری فنیل فسفات کاربرد دارد. این ماده در محصولاتی که از جنس پارچه، منسوجات (مانند لباس، تشک، پرده، فرش و اسباب بازی های نساجی)، کاغذ (مانند دستمال کاغذی، محصولات بهداشتی زنانه، پوشک، کتاب، مجلات و کاغذ دیواری) و پلاستیک (مانند بسته بندی مواد غذایی، اسباب بازی و تلفن همراه)  بکار می‌رود.

PVC،  لاستیک و رزین مصنوعی مثال‌هایی از محصولات دارای این ترکیب هستند. این ترکیب آلی به عنوان جزء اصلی روغن‌های روان کننده و سیالات هیدرولیک استفاده می‌شود.

 

البته باید در نظر داشت که تری فنیل فسفات اثرات سمی نیز دارد و بعضی مطالعات نشان داده‌اند که تماس پوستی یا خوردن آن‌ها مسمومیت را به دنبال دارد. تماس با این ترکیب شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در تولید مثل،  تکوین جنین و متابولیسم شود. همچنین بر آبزیان اثرات طولانی مدت دارد.

نرم کننده‌ها قدرت پیوند بین ملکول‌های پلیمر را کاهش می‌دهد.  این پیوندها یا جاذبه‌ها ی بین مولکولی (نیروهای واندروالس)  به PVC استحکام بالایی می‌بخشند.  تری فنیل فسفات، حلال باقی مانده و اثرات آن بر مورفولوژی سطح پوشش دهنده ها را به حداقل می‌رساند و به این صورت اثر نرم کنندگی برجا می‌گذارد.

فرمول تری فنیل فسفات

اقدامات احتیاطی حمل و نقل تری فنیل فسفات

در هنگام حمل و نقل، نباید در معرض تابش آفتاب، باران و درجه حرارت بالا باشد. بسته بندی به صورت کاملا ایمن و بسته باید باشد و بارگیری آن ایمن انجام گردد و اطمینان حاصل شود که بسته بندی در حین بارگیری و حمل دچار نشت، فروریختگی، ریزش یا خرابی نمیگردد.

تری فنیل فسفات در هنگام انبار و ذخیره سازی میبایست در یک محل خنک با تهویه مناسب نگهداری شود. از آتش و گرما حفظ گردد. تجهیزات آتش نشانی مناسب در محل نگهداری تعبیه گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا