دوربینفناوری در زندگی

دوربین مداربسته ترمال چیست و چگونه کار می‌کند؟

بر اساس آمارهای جهانی حدود ۶۰ درصد سرقت‌ها در اوقات شب اتفاق می‌افتد. این آمارها نشان می‌دهد هنوز کسب‌وکارها چندان به مسائل ایمنی توجه ندارند یا شاید سیستم‌های امنیتی خود را به صورت نابه‌جا استفاده می‌کنند. اولین نکته‌ای که لازم است مورد توجه قرار گیرد این است که نباید انتظار داشته باشیم دوربین‌های مداربسته معمولی در تمام مدت شبانه‌روز بدون مشکل می‌توانند به ضبط تصاویر بپردازند. چراکه در ساعات تاریک شب دوربین‌ها نیاز به نور دارند و در این زمینه دوربین مداربسته ترمال یا حرارتی و دوربین‌های دید در شب گزینه‌های بهتر و مؤثرتری هستند.

دوربین مداربسته ترمال چیست؟

دوربین ترمال با مشاهده بازتاب انرژی گرمایی اجسام و موجودات کار می‌کند. از آنجاکه اغلب چیزها انرژی گرمایی دارند، دوربین‌های مادون قرمز این حرارت‌ها را در قالب تصویر نمایش می‌دهند. اطلاعات مادون قرمز توسط این دوربین‌ها به تصاویری تبدیل می‌شود که دمای سطح جسم یا سوژه‌ی اندازه‌گیری شده را نشان می‌دهد و رنگ یا سایه خاکستری متفاوتی به آن اختصاص می‌دهد.

به‌عنوان مثال در روز‌های خنک که فرد گرم‌تر از محیط خود هست، با رنگ‌های روشن نشان داده می‌شود ولی در روز‌های گرم با رنگ تیره‌تر، چون نسبت به محیط اطرافش خنک‌تر است.

دوربین های مداربسته حرارتی امکان مشاهده سوژه‌ها را در تاریکی شب فراهم می‌کنند به این صورت که محیط اطراف سوژه که از او خنک‌تر است متمایز دیده می‌شود. بنابراین فایده دوربین‌ های گرمایی ترمال این است که تشخیص افراد را در مواقعی که ممکن است به چشم هیچ انسانی نیاید، ممکن می‌سازد. از این قابلیت به‌ویژه در سایت‌های ساخت و ساز استفاده می‌شود، زیرا این محیط‌ها پیچیده‌تر هستند و اغلب قربانی سرقت می‌شوند.

در واقع دلیل اصلی استفاده مجریان قانون از دوربین های مداربسته ترمال هم همین است. این دوربین‌ها به افسران و کارآگاهان اجازه می‌دهد که مجرمان را به طور دقیق‌تری مکان‌یابی و دستگیر کنند. مخصوصاً اگر عملیات در شرایط نامساعد جوی یا در جنگل و بین انبوه درختان باشد.

مزایای دوربین مدار بسته حرارتی

از آنجاییکه دوربین های حرارتی قادرند چیزهایی که ما نمی‌بینیم را ببینند، مزایای امنیتی زیادی به‌ویژه در شب دارند. اگر هم حمله‌ای رخ دهد که نیاز به تصاویر باکیفیت بالا را ضروری کند، اغلب از دوربین های بدون قابلیت حرارتی کاری ساخته نیست. مگر دوربین‌های حرفه‌ای جدیدی که برند‌های مطرح دنیا مانند هایک ویژن و داهوا در رده دوربین‌های دید در شب رنگی کالرویو و فول کالر تولید کرده‌اند.

۱- مناسب نور کم

احتمالاً با دوربینهای مداربسته معمولی بتوان دست و پا شکسته و سیاه و سفید مزاحمان احتمالی در شب را شناسایی کرد ولی به کمک دوربین ترمال که در شرایط کمبود نور هم گرما را جذب می‌کند، این مشکل حل خواهد شد.

مزایای خرید دوربین مداربسته حرارتی

۲- بدون محدودیت بصری

دوربین های معمولی مداربسته در تاریکی شب مانند چشم ما انسان‌ها در بازتاب نور مشکل دارند ولی دوربین های تشخیص حرارتی می‌توانند تابش حرارتی که از موانع عبور می‌کند را به راحتی ببینند.

۳- استتار شاخ و برگ

دوربین‌های مرسوم و عادی فقط نور مرئی را می‌گیرند و این یعنی با ترکیب رنگ و الگوها کار تشخیص سوژه‌ها سخت می‌شود. اما دوربین حرفه‌ای ترمال اینگونه نیست.

۴- کمتر شدن هشدارهای نادرست

نرم‌افزارهای تحلیل و آنالیز پیشرفته‌ای که توسط دوربین‌های صنعتی ترمال استفاده می‌شود کمک می‌کنند که کنتراست تصاویر ویدیویی بالاتر از حالت عادی باشد و آلارم‌ها و تشخیص‌های کاذب کاهش یابد. طبیعی است که همین امر هزینه‌های انسانی و زمانی کمتری را متوجه سازمان‌ها یا شرکت‌ها می‌کند.

۵- قابلیت تشخیص حریق

از کاربردهای جالب دوربین های حرارتی که مشابه یک هشداردهنده آتشنشانی عمل می‌کند، قابلیت تشخیص نقاط داغ و افزایش دما قبل از احتراق است که باعث می‌شود ساختمانی که در خطر است به کمک هشدارهای اولیه و اقدامات به موقع آسیب کمتری ببیند.

۶- بازگشت سرمایه بیشتر

دوربین‌های مداربسته حرارتی برای سازمان‌ها هم مقرون به صرفه هستند و هم بازگشت سرمایه بالایی به همراه دارند. چراکه هم فواصل بیشتر از 200 متر را هم پوشش می‌دهند و هم تصویربرداری کاراتری دارند و لذا از نصب تعداد بالای دوربین مداربسته که نگهداری بیشتری هم دارند جلوگیری می‌کند.

سخن آخر؛ کارايی و عملکرد بالا دلیل محوبیت دوربین‌های ترمال

اگرچه در ابتدا دوربین های حرارتی به دلیل گران‌قیمت بودن برای عملیات نظامی استفاده می‌شند ولی در حال حاضر از نظر تجاری نیز دوام کافی و صرفه اقتصادی دارند و ارگان‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی، کارخانه‌ها و انبارها نیز از این دوربین‌های پیشرفته صنعتی استفاده می‌کنند. به‌علاوه اینکه دوربین های حرارتی ترمال نه تنها دید بیشتری در محیط‌ها و ساعات کم نور فراهم می‌کنند، بلکه بازگشت سرمایه بیشتری هم دارند.

اکنون که می‌دانید دوربین مداربسته ترمال چیست و چه کاربرد و مزایایی نسبت به دوربین‌های امنیتی معمولی دارد، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این دوربین‌ها برای شما هم کارایی لازم را دارند و به صرفه هستند یا خیر. چنانچه قصد خرید دوربین حرارتی و نصب آن را دارید، بهتر است به تأمین‌کنندگان قابل اعتماد و متخصص که قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای هم دارند مراجعه کنید و ضمن خرید کالای گارانتی‌دار و باکیفیت از خدمات پس از فروش آنها نیز استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا