دانستنی هاآموزشنکات

مهمترین نکات در صافکاری بدون رنگ که ماشینتان را مثل روز اول می‌کند!

یکی از دغدغه‌هایی که ذهن صاحبان خودرو‌ها را مشغول کرده، هزینه‌های مرتبط به ماشین است. اگر جسم سنگینی به ماشینتان برخورد کند و یا تصادف کنید، هزینه‌های بسیار زیادی را باید برای برطرف کردن آسیب‌های خودرو پرداخت کنید. ما در این مطلب سعی داریم روش بسیار راحت و کاربردی را برای از بین بردن انواع فرورفتگی و صافکاری بدون رنگ به شما معرفی کنیم.

صافکاری بدون رنگ یا PDR

پی دی ار به معنای تعمیر فرورفتگی بدون رنگ است. این مدل صافکاری نسبتا مدرن است و به منظور تعمیر و ترمیم گودی و فرورفتگی‌های ناچیز که ناشی از تصادف‌های بسیار کوچک است، استفاده می‌شود. این روش صافکاری، سریع و کم هزینه بوده و عالی‌ترین نتیجه را ارائه می‌دهد.

به این روش، صافکاری بدون رنگ نیز می‌گویند. در واقع حرفه‌ای بودن اپراتور انجام دهنده این روش و استفاده از ابزار آلات ویژه، موجب می‌شود که هیچ آسیبی به رنگ بدنه خودرو وارد نشود. با کمک این روش می‌توانید آسیب‌های کوچک تا متوسط بدنه خودرویتان را بدون نقاشی تعمیر کنید. برای دریافت خدمات صافکاری بدون رنگ در تهران کلیک کنید.

روش انجام صافکاری بدون رنگ ماشین PDR

اغلب در صافکاری‌های بدون رنگ از گیره‌های بدنه و میله‌های فلزی برای بیرون کشیدن فرورفتگی استفاده می‌کنند. یکی از ابزارهای که برای این مدل صافکاری استفاده می‌کنند؛ چسب بدنه است. با استفاده از این چسب بدنه قسمت‌های که دسترسی به آن‌ها بسیار سخت و دشوار است و یا دسترسی کمی دارند به آسانی تعمیر می‌شوند.

 • بررسی بخش‌های آسیب دیده

انجام این روش صافکاری مدرن به این صورت است که در ابتدا کارشناسان بخش آسیب دیده را مورد بررسی قرار می‌دهند. انتخاب ابزار و وسایل مناسب، نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت کار دارد.

 • تعیین ابزار

یک صافکار حرفه‌ای و با تجربه به صورت کامل بدنه و ظاهر خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهد تا تعیین کند که برای صافکاری قسمت آسیب دیده به چه ابزاری نیاز دارد. صافکار کیفیت رنگ اطراف قسمت آسیب دیده را نیز بررسی می‌کند تا در زمان تعمیر هیچ‌ گونه آسیبی به اطراف محل تعمیر وارد نشود. مثلا پریدگی رنگ یا ترک خوردگی رنگ در اطراف محل آسیب دیدگی، تعمیر را بسیار دشوار و سخت می‌کند.

عمق و وسعت فرورفتگی از نکاتی محسوب می‌شود که در انتخاب ابزار کار بسیار تاثیرگذار است. در اغلب اوقات برای دسترسی به محل آسیب دیده باید بخشی بسیار کوچکی از بدنه خودرو شکافته شود. هیچ جای نگرانی برای این مرحله وجود ندارد چون اندازه شکاف به اندازه قطر ابزاری است که باید از آن عبور کند.

نمونه کار صافکاری PDR اتوآچار

 • استفاده از گرما

در حین تعمیر بدنه خودرو از گرما یا سشوار صنعتی نیز استفاده می‌کنند و این کار از ترک خوردگی یا تراشیده شدن رنگ جلوگیری می‌کند. باید به این نکته دقت کنید که سطحی که یک بار رنگ شده است، احتمال اینکه در زمان تعمیر دچار ترک خوردگی شود، بسیار زیاد است. گرم کردن بخش آسیب دیده خاصیت چکش‌خواری آن را افزایش می‌دهد و باعث گرم شدن فلز می‌شود، پس کار تعمیر سریع‌تر انجام می‌شود.

ابزار و وسایلی که در صافکاری پی دی ار استفاده می‌شوند بسیار کاربردی و ظریف هستند. علاوه بر این‌ها به آسانی با استفاده از آن‌‌ها می‌توان به محل‌های مانند دوبل در، کاپوت، گلگیر و … دسترسی پیدا کرد و صافکاری مورد نظر را انجام داد.

اغلب انجام صافکاری با این ابزار به شکلی است که ابزار مورد نظر در پشت سطح فرورفتگی قرار می‌گیرند و با ایجاد فشار بر روی آن و کشیدن، قسمت آسیب دیده و فرو رفته را با سطح بدنه خودرو یکدست و صاف می‌کنند.

 • موج‌گیری

در پایان کار اگر نیاز به موج گیری باشد، موج‌گیری انجام می‌شود. موج گیری با قلم‌های بسیار ظریفی انجام می‌گیرد که به وسیله چکش‌های بسیار کوچک، سبک و با ضربه‌های با فشارهای متناوب و یکسان، سطح یکدست و صاف می‌شود.

 • قلم گیری

در اغلب اوقات ممکن است که رنگ بدنه نیز دچار آسیب شود، در این زمان بعد از انجام مراحل صافکاری لازم است که رنگ‌های قسمت‌های آسیب دیده با دقت بسیار زیاد توسط قلم‌های کوچک و ظریف خش گیری شوند.

در این مرحله رنگ انتخاب شده را با دقت بسیار زیاد بر روی قسمت‌های آسیب دیده می‌کشند. رنگ باید پوشش‌دهی و غلظت بسیار مناسبی داشته باشد. بعد از خشک شدن رنگ با سمباد‌ه بسیار نرمی سطح روی رنگ را می‌تراشند تا رنگ بدنه با بخش تعمیر شده هم سطح شود. سپس این قسمت را به خوبی پولیش می‌کنند تا رنگ بدنه کاملا صاف و یکدست شود.

نکات مهم صافکاری پی دی ار

تاکنون با مراحل انجام صافکاری پی دی ار آشنا شدید.حالا باید به نکاتی که کیفیت کار شما را بالا می‌برند، توجه داشته باشید. در ادامه این نکات کاربردی و مهم را ذکر می‌کنیم:

 • مهم‌ترین و اولین نکته انتخاب یک مرکز عالی و تخصصی پی دی ار است که از متخصصان و تکنسین‌های بسیار ماهری برخوردار باشد. چرا که نقش اساسی این روش نوین به تجربه و مهارت‌های شخص صافکار مربوط می‌شود. برای پیدا کردن چنین مراکزی، ما به شما «اتوآچار» را معرفی می‌کنیم.

 • برای جلوگیری از افت قیمت خودرو با صافکاری پی دی ار بهتر است به مرکزی بروید که شیک و مدرن باشد و تمامی لوازم و ابزار مورد نیاز را دارا باشد. در بیشتر اوقات لازم است که صافکاری بدون رنگ و صافکاری سنتی را تلفیق کنند تا تعمیری بدون افت قیمت و عالی داشته باشید.

 • صافکاری بدون رنگ از نظر هزینه و زمان بسیار بهتر از روش صافکاری صنعتی است ولی این روش به ظرافت و دقت بسیار زیادی نیاز دارد. تفاوت صافکاری با رنگ و بدون رنگ را اینجا بخوانید.

تفاوت صافکاری بدون رنگ و سنتی

ابزار صافکاری بدون رنگ

ادوات و لوازم صافکاری بدون رنگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • کاردک پلاستیکی

 • چکش سمبه‌ای و چکش معمولی

 • سمبه‌های بادگیری

 • اسپری مخصوص الکل

 • آینه صافکاری ( جهت تشخیص موج بدنه )

 • چسب مخصوص صنعتی

 • سری‌های پلاستیکی

 • تفنگ ذوب کننده چسب مخصوص

 • کشنده دو پایه

 • کشنده مشتی ( تی شکل )

 • کشنده دقیق دارای دسته فنری

 • کشنده چکشی

سخن پایانی

صافکاری بدون رنگ یا همان پی دی ار روشی از صافکاری است که کمک می‌کند تا آسیب‌های ناچیز و جزئی بدون نیاز به رنگ و نقاشی، تعمیر شوند. این روش صافکاری شیوه‌ای بسیار کاربردی و مدرن است و از به‌روز‌ترین روش‌ها برای تعمیر بهره می‌برد. انجام این روش صافکاری بدون رنگ، نیاز به ابزار‌ و وسایل بسیار تخصصی و همچنین مهارت بالا و تسلط شخص صافکار دارد. هرچه مهارت و تجربه شخص صافکار بالاتر باشد، نتیجه بهتر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا