دانستنی هاچرانکات

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش

رنگ گرفتن و قاطی شدن رنگ لباس ها بعد از شستشو در لباسشویی بوش یکی از مشکلات رایجی است که شاید برای هر کسی اتفاق بیافتد. این اتفاق ناخوشایند می تواند برخی لباس های شما را خراب و غیرقابل استفاده کند. اگرچه روش هایی برای از بین بردن لکه های رنگ روی لباس وجود دارد، اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی بوش را بدانیم می توانیم به راحتی از وقوع این مشکل پیشگیری کرده و بهترین نتیجه را از شستشوی لباس ها به دست آوریم. در ادامه در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

چرا رنگ لباس ها در لباسشویی بوش قاطی می شود؟

اگر لباس های تیره و روشن را همزمان داخل لباسشویی قرار می دهید، باید انتظار تغییر رنگ آن ها را داشته باشید. تغییر رنگ لباس ها گاهی بسیار جزئی است اما گاهی رنگ لباس روشن کاملا دگرگون می شود.

مهمترین دلایل انتقال رنگ لباس های تیره به لباس های روشن در لباسشویی شامل موارد زیر است:

 • شستشو با آب داغ

شستن لباس ها با آب داغ باعث ترکیب رنگ لباس ها با یکدیگر می شود. هنگامی که دمای آب در حین شستشو بالا باشد رنگ از پارچه خارج شده و به لباس های دیگر سرایت می کند. طولانی بودن زمان شستشو این اتفاق را تشدید می کند. تا حد امکان لباس های رنگی را با آب سرد و برنامه کوتاه مدت بشویید.

 • شستشوی مداوم لباس های تیره و روشن با هم

شستشوی زیاد و طولانی به رنگ و الیاف پارچه ها آسیب می رساند. همچنین شستن همیشگی لباس های تیره و روشن باهم، احتمال قاطی شدن رنگ لباس ها در لباسشویی را افزایش می دهد. به ویژه زمانی که مدت برنامه شستشو طولانی است و لباس ها زمان زیادی در مجاورت هم قرار دارند. طوری برنامه ریزی کنید که لباس های تیره و روشن به طور مجزا درون لباسشویی شسته شوند.

 • استفاده بیش از حد مواد شوینده

یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ و قاطی شدن رنگ لباس ها در لباسشویی، استفاده از مواد شوینده بی کیفیت یا ریختن مقدار زیادی شوینده داخل دستگاه است. این کار هم رنگ و بافت پارچه را خراب می کند هم به دستگاه صدمه می زند. برای سالم ماندن رنگ لباس ها به مقدار کافی ماده شوینده مرغوب را به کار ببرید. تکنسین ها معمولا این موضوع را در زمان نصب لباسشویی بوش به شما آموزش می دهند اما چناچه ابهامی در این زمینه دارید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

چطور از رنگ دادن لباس ها در لباسشویی بوش جلوگیری کنیم؟

زمانی که رنگ دادن و قاطی شدن رنگ لباس ها اتفاق می افتد، کار زیادی برای برگرداندن رنگ آن ها نمی توان انجام داد. پس بهتر است با انجام اقدامات زیر از این رویداد پیشگیری کنید تا مجبور نشوید لباس هایتان را دور بریزید.

 • جدا کردن لباس ها بر اساس رنگ

به جای اینکه همه لباس ها را باهم داخل لباسشویی بریزید، لباس های سفید، رنگی و تیره را از هم جدا کنید. با این اقدام ساده خیالتان از بابت قاطی شدن رنگ لباس ها راحت می شود. برای جلوگیری از اتلاف وقت هنگام شستشوی لباس ها، چند سبد کوچک برای جداسازی لباس های مختلف کنار لباسشویی قرار دهید.

 • استفاده از تثبیت کننده رنگ لباس

با استفاده از ماده تثبیت کننده رنگ لباس، از لباس های خود در برابر انتقال رنگ محافظت کنید. این ماده شیمیایی، ذرات سست و شل رنگ در بافت پارچه را تثبیت می کند تا هنگام شستشو در ماشین لباسشویی به لباس های دیگر منتقل نشوند. البته ماده تثبیت کننده رنگ برای پارچه هایی از جنس پلی استر و اکریلیک کاربرد ندارد.

گذاشتن دستمال جذب رنگ لباس در لباسشویی

 • استفاده از دستمال جذب رنگ لباس

این دستمال ها رنگ آب داخل مخزن لباسشویی را مانند یک اسفنج درون حفره های خود جذب کرده و داخل خود نگه می دارند که مانع از رنگی شدن سایر لباس ها می شود.

 • جلوگیری از اصطکاک و سایش لباس ها

سایش لباس ها به هم باعث آسیب به بافت پارچه ها و از بین رفتن رنگ آن ها می شود. این اتفاق در دور تند لباسشویی بیشتر رخ می دهد. بنابراین لباسشویی را در چرخه آرام تری قرار دهید، لباس هایی که بافت خشن یا زیپ و دکمه دارند را قبل از قرار دادن در لباسشویی برعکس کنید و برای شستشوی لباس های زیر از سبد یا کیسه های مخصوص استفاده نمایید.

 • استفاده از آب ولرم یا سرد

شستشو با آب سرد بهترین راه برای جلوگیری از قاطی شدن و تغییر رنگ لباس ها در لباسشویی است. آب داغ بافت پارچه و رنگدانه ها را سست می کند و باعث می شود رنگ به راحتی به لباس های دیگر منتقل شوند. تنظیمات لباسشویی را روی دمای پایین و چرخه شستشوی آرام قرار دهید. فراموش نکنید برای شستشو موثر با آب سرد کیفیت ماده شوینده بسیار مهم است.

چگونه رنگ لباس ها را برگردانیم؟

 • برای از بین بردن لکه های کوچک و کم رنگ، لباس رنگ گرفته را چندین بار بشویید.
 • لباس های هم رنگ لباس رنگ گرفته را چند بار با هم شستشو دهید.
 • برای پاک کردن برخی لکه های رنگ لازم است لباس رنگ گرفته را با مواد سفید کننده و لکه بر بشویید.
 • لباس های رنگی حساس را با دست شستشو دهید.
 • لباسی که رنگ گرفته را قبل از خشک شدن از لباسشویی خارج کنید.
 • ترکیب یک یا دو لیوان سرکه سفید و ماده شوینده در لباسشویی ریخته و شروع به شستشوی لباس های لکه دار کنید. اگر لکه ها زیاد است یک شبانه روز لباس ها را در سرکه و ماده شوینده قرار دهید.
 • لباس ها را با سرد بشویید. داخل یک قابلمه آب در حال جوش، چای سبز ریخته و لباس ها را برای 15 دقیقه داخل آن قرار دهید. سپس آن ها را 20 دقیقه پهن کرده و دوباره با آب سرد آبکشی کنید. اگر لکه پاک نشد این چرخه را تکرار کنید.
 • چند قرص آسپرین پودر شده را داخل آب جوش بریزید و لباس لکه دار را داخل آن قرار دهید. بعد از 20 دقیقه لباس را بیرون آورده با آب سرد آبکشی کنید تا لکه ها از بین برود.
 • یک لیوان جوش شیرین را با 4 لیتر آب ترکیب کرده و لباسی که تغییر رنگ داده را به مدت 20 دقیقه داخل آن بگذارید. سپس با آب سرد شستشو دهید تا لکه ها پاک شوند.
 • برای پاک کردن لکه از روی لباس های ورزشی سفد کافی است مقداری نمک و جوش شیرین را در آب حل کرده و لباس را داخل آن بگذارید. اندکی صبر کنید سپس لباس را بشویید. لکه ها از بین می روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا