آرایشی و زیباییآرایش صورتمراقبت و سلامتی

بهترین ورزش ها برای فرم دادن صورت

بیش از 57 عضله در صورت و گردن وجود دارد که بسیاری از این ما به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنیم و از آن‌ها غافل می‌شویم. ورزشهای صورت راهکاری برای داشتن یک صورت زیبا و جوان‌تر هستند. در این مطلب، بهترین ورزشهای صورت را به شما معرفی می‌کنیم تا با انجام دادن منظم آن‌ها، پوستی شاداب و روشن داشته باشید، عضلات صورت خود را تقویت کنید و از پیری زودرس پوست خود جلوگیری کنید.

فواید ورزشهای صورت

حرکات یوگای صورت فواید زیادی دارند که می‌توانند به بهبود ظاهر و سلامت پوست کمک کنند. برخی از فواید این ورزش‌ها عبارت‌اند از:

 • تقویت عضلات صورت: عضله‌های صورت، مانند سایر عضلات بدن، با استفاده منظم قوی‌تر می‌شوند. عضلات قوی‌تر می‌توانند پوست را سفت‌تر نگه دارند و از افتادگی آن جلوگیری کنند.
 • افزایش گردش خون: تمرینات صورت به بهبود گردش خون کمک می‌کنند. گردش خون با رساندن مواد مغذی و اکسیژن به پوست، باعث شادابی و طراوت پوست می‌شوند.
 • کاهش چین‌وچروک: چین‌وچروک‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که پوست سفت نباشد. تمرینات صورت از ایجاد چین‌وچروک‌های زودرس جلوگیری می‌کنند و به حفظ جوانی پوست کمک می‌کنند.
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست: نداشتن خاصیت ارتجاعی موجب افتادگی پوست می‌شود. روتین صورت به پوست اجازه می‌دهند تا انعطاف‌پذیری خود را حفظ کرده و از تأثیرات پیری پوست می‌کاهند.
 • لاغر شدن صورت: تمرینات صورت در دراز مدت می‌توانند به کاهش چربی‌های اضافی در صورت کمک کرده و باعث خوش‌فرم تر شدن صورت شوند.

چگونه روتین تمرین صورت خود را شروع کنید؟

قبل از شروع تمرینات صورت، به این نکات توجه کنید تا از مزایای ورزشهای صورت خود نهایت استفاده را ببرید: با کمر صاف و شانه‌های ریلکس راحت بنشینید. چند نفس عمیق بکشید، به آرامی بازدم کنید و سعی کنید هر گونه تنشی در صورت و گردن خود را آزاد کنید. عضلات صورت خود را شل نگه دارید و از ایجاد حالات یا حرکات غیرضروری در طول تمرینات خودداری کنید. همیشه از فشار ملایم استفاده کنید و از فشار دادن یا کشیدن بیش‌ازحد خودداری کنید. از انگشتان خود برای ماساژ و تحریک عضلات صورت خود استفاده کنید و با حرکات دایره‌ای به آهستگی ضربه بزنید.

انواع ورزشهای صورت

ورزشهای صورت انواع مختلفی دارند که هر کدام روی یک ناحیه از صورت مانند خطوط اخم و چین‌وچروک پیشانی، پف و تیرگی دور چشم ، برجسته شدن گونه‌ها، کاهش خطوط خنده اطراف لب و فرم دهی به چانه تمرکز می‌کنند. حرکات یوگای صورت که بر اساس اصول یوگا طراحی شده‌اند، در بهبود گردش خون، کاهش استرس، تقویت عضلات صورت و بهبود ظاهر مؤثرند. در ادامه با بهترین ورزش‌ها برای صورت آشنا می‌شویم:

کاهش چین‌وچروک پیشانی

برای کاهش چین‌وچروک پیشانی تمرین زیر را انجام دهید:

 1. انگشتان میانی خود را در گوشه‌های چشمان خود و انگشتان اشاره خود را در خارج از چشمان خود قرار دهید.
 2. پلک پایین خود را سفت کنید.
 3. این کار را 10 بار با چشمان باز تکرار کنید و در آخرین بار به مدت 20 ثانیه نگه دارید.
 4. همه مراحل را یک بار دیگر تکرار کنید.

از بین بردن خط اخم

کاهنده خط اخم از ورزشهای صورت است که جایگزینی عالی برای بوتاکس است. این تمرین می‌تواند به کاهش خطوط عمودی بین ابروهای شما کمک کند. به این منظور:

 1. ابتدا انگشت اشاره و وسط یک دست خود را در گوشه‌های داخلی ابروهای خود قرار دهید.
 2. کمی فشار دهید و انگشتان خود را باز کنید تا پوست بین ابروهای شما صاف شود. این موقعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
 3. درحالی‌که انگشتان شما هنوز در این موقعیت قرار دارند، سعی کنید ابروهای خود را به هم فشار دهید. باید در برابر این حرکت احساس مقاومت کنید. حرکت فشار دادن را 10 بار تکرار کنید.
 4. انگشتان خود را بردارید و صورت خود را برای چند ثانیه ریلکس کنید.
 5. مراحل فوق را دو بار دیگر تکرار کنید تا در مجموع 3 ست تمرین انجام شود.

پف زیر چشم

ضربه زدن آرام به پوست اطراف چشم باعث بهبود جریان خون در اطراف چشم می‌شود و پف چشم را کم می‌کند. این تمرین در طول صبح یا بعدازظهر به شکل زیر انجام بدهید:

 1. از نوک انگشتان خود را زیر پای چشم قرار دهید. هنگام قرار دادن انگشتان خود مراقب باشید که ناخن‌ها پوست نازک پلک پایین شما را خراشیده یا مجروح نکنند.
 2. شروع به ضربه زدن آرام با نوک انگشتان خود به ناحیه پلک پایین کنید. اجازه دهید ضربه‌های شما به سمت ابروها، گونه‌ها و پیشانی حرکت کند. به ضربه زدن در این نواحی صورت با تمرکز بر پلک پایین ادامه دهید.
 3. مرحله 3: در مجموع 20 تا 30 ثانیه ضربه بزنید. انگشتان را بردارید و نفس عمیق بکشید. این کار را 1 تا 2 بار دیگر تکرار کنید.

خط گونه‌

هر چه عضلات صورت قوی‌تر باشند، می‌توانید پدهای چربی را در ارتفاع بالاتری نگه دارید و زیبایی گونه‌های خود را حفظ کنید. برعکس، ضعف عضلات صورت باعث ایجاد غبغب و افتادگی می‌شوند. در ادامه دو روش مفید برای مراقبت از فرم گونه‌ها و بهبود آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

تمرین ماهی

این تمرین ساده راهی عالی برای تمرکز روی عضلات گونه‌های شما است. می‌تواند به تعریف صورت شما کمک کند و گونه‌های شما را برجسته کند. نحوه انجام آن:

 1. گونه‌های خود را به داخل بکشید و صورت خود را شبیه ماهی کنید.

 2. حداقل ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

 3. ۱۰ ثانیه استراحت کنید.

 4. این کار را ۳ بار تکرار کنید.

 5. با قوی‌تر شدن عضلاتتان، می‌توانید هر بار تا ۶۰ ثانیه و سپس تا ۹۰ ثانیه در حالت ماهی بمانید.

تمرین O

این تمرین تمام عضلات صورت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و راهی عالی برای تقویت عضلات صورت و خط گونه‌های شماست. نحوه انجام آن:

 1. دهان خود را کاملاً باز کنید و با لب‌های خود شکل “o” ایجاد کنید.
 2. مطمئن شوید که لب‌های شما به طور کامل دندان‌های شما را پوشانده‌اند.
 3. بدون اخم کردن پیشانی خود به بالا نگاه کنید.
 4. به مدت 15 ثانیه نگه دارید.
 5. به مدت 5 ثانیه ریلکس کنید.
 6. این کار را 3 بار تکرار کنید.

خط خنده

عضله اوربیکولاریس اوراتیس عضله‌ای است که دور لب‌های شما قرار دارد. با استفاده از این تمرین می‌توانید از افتادگی خط خنده جلوگیری کنید:

 1. با استفاده از انگشت اشاره خود، گوشه‌های دهان خود را به آرامی به سمت طرفین بکشید.
 2. کشش را بیش‌ازحد انجام ندهید.
 3. این وضعیت را چند ثانیه نگه دارید.
 4. سپس گوشه‌های دهان خود را به سمت هم بکشید و در برابر این حرکت با استفاده از انگشت اشاره خود مقاومت کنید.
 5. چند ثانیه ریلکس کنید و برای ۲۵ بار این کار را تکرار کنید.

خط چانه

برای اینکه عضلات گونه، لب، فک و گردن خود را تقویت کنید حرکت لیفت چانه از بهترین ورزشهای صورت است. برای این تمرین مراحل زیر را انجام دهید:

 1. چانه را بیرون بیاورید و سر خود را به عقب کج کنید تا چشمانتان سقف را ببیند.
 2. همان‌طور که به سمت سقف نگاه می‌کنید، لب پایین خود را به سمت سقف بیرون بیاورید، انگار که می‌خواهید سقف را با لب پایین خود ببوسید.
 3. کشش خفیفی در عضلات نزدیک گوش خود احساس خواهید کرد.
 4. این وضعیت را حدود 5 تا 7 ثانیه نگه دارید، سپس ریلکس کنید.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست

محصولات مراقبت از پوست در ترکیب با ورزشهای صورت تأثیر این تمرینات را افزایش می‌دهد. محصولات فب پابلیک (Fab Public)، به‌عنوان مکمل و تسریع‌کننده تأثیرات ورزشهای صورت، می‌توانند بسیار مؤثر واقع شوند. پیشنهاد ما این است که قبل از شروع ورزشهای صورت، از کرم‌های مرطوب‌کننده و آبرسان فب پابلیک (Fab Public) استفاده کنید چون پوست هیدراته پوست سالم‌تری است که بهتر به ورزش پاسخ می‌دهد. این محصولات در ترکیب با روتین ورزش صورت به شما کمک می‌کنند تا جوان‌تر و سالم‌تر باقی بمانی و به نتایج مطلوب‌تری برسید.

سخن پایانی

در پایان، ورزشهای صورت به‌عنوان راهکاری طبیعی و مؤثر برای داشتن صورت زیبا و جوان‌تر از اهمیت بسزایی برخوردار است. این تمرینات نه تنها به تقویت عضلات صورت کمک می‌کنند بلکه باعث به بهبود جریان خون، کاهش چین‌وچروک‌ها و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست نیز می‌شوند. با بهره‌گیری از ورزشهای صورت به همراه استفاده از محصولات مراقبتی مناسب، می‌توانید صورت خود را جوان‌تر و جذاب‌تر نگه دارید. به یاد داشته باشید که تداوم و عملکرد منظم در تمرینات صورت نقش مهمی در بهبود کیفیت پوست شما ایفا می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا