آرایشی و زیباییبهترینچه چیزیدانستنی هاسلامت و پزشکیلیستمراقبت از مومراقبت و سلامتیموضوعات پزشکی

علت موخوره مو و راه درمان آن + بهترین ماسک برای موخوره شدید

موخوره مو چیست و چرا از مهم‌ترین مشکلات مشترک در بسیاری از خانم‌ها و آقایان است. درمان موخوره به شما کمک می‌کند، تا بتوانید بقیه موهای خود را از آسیب جدی نجات دهید. اولین راهکاری که برای درمان به ذهن افراد خطور می‌کند، کوتاه‌کردن موها است. کوتاه‌کردن موها برای از بین بردن موخوره روشی کارا و آسان است؛ اما اگر مراقبت‌های لازم از موهای خود را انجام ندهید، دوباره به آن مبتلا می‌شوید. اگر شما هم از مشکل رنج می‌برید، تا پایان این مطلب برای آشنایی با علت موخوره، راهکارهای درمان و پیشگیری با فارسیرو همراه باشید.

موخوره چیست

موخوره چیست؟

موخوره مو چیست؟ در واقع مو خوره پدیده‌ای است که در نتیجه عدم مراقبت از مو ایجاد می‌شود. در حقیقت هر پدیده‌ای که باعث کاهش رطوبت و آسیب موها شود، سبب ایجاد آن خواهد شد. در این فرایند، مواد مغذی به علل مختلف از فولیکول مو به ساقه مو نمی‌رسند. همین نرسیدن مواد لازم به ساقه مو باعث حالت شاخه‌ای موها می‌شود.

در موخوره، ساختار ساقه مو به شدت آسیب می‌بیند و همین زمینه‌ساز پیدایش آن خواهد شد. در فرایند موخوره ساقه مو به رشته‌های نازک تقسیم شده و در صورت عدم درمان موخوره تا بالا ساقه مو ادامه می‌یابد؛ پس همین امروز برای جلوگیری از آسیب بیشتر به موهایتان به فکر درمان آن باشید.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بسیاری از افراد تمایلی به کوتاهی موهای خود ندارند؛ به همین دلیل استفاده از ماسک برای موخوره ‌‌به‌عنوان پیشگیری، از کوتاهی مو جلوگیری می‌نماید. مو خوره در قسمت‌های مختلف مو بر اثر عوامل مختلف رخ می‌دهد.

انواع موخوره مو

برخلاف تصور بسیاری از افراد، این عارضه دارای انواع گوناگونی است. بسته به نوع آن، مو خوره در قسمت‌های مختلف ساقه مو ظاهر می‌شود. علت پیدایش هر نوع با نوع دیگر متفاوت است. بر اساس علت مو خوره باید نسبت به درمان موخوره اقدام نمائید. مو خوره بسته به شکل و محل تشکیل دسته‌بندی می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا با انواع موخوره آشنا شوید.

 • موخوره دو شاخه

رایج‌ترین مدل موخوره مو، دوشاخه‌شدن در انتهای ساقه مو است. این نوع معمولاً Y شکل بوده و در قسمت انتهایی ساقه مو قابل مشاهده است. برای پیشگیری از این نوع باید پایین ساقه مو خود را کوتاه نمائید.

 • موخوره سه شاخه

از مهم‌ترین علل بروز این نوع از موخوره مو، خشکی، کاهش آب و رطوبت در ساقه مو است. همین عوامل زمینه ضعف کوتیکول مو و آسیب به ساقه مو را ایجاد می‌کنند. در نتیجه این عوامل انتهای ساقه مو شکل سه شاخه خواهد داشت.

 • موخوره به شکل پر

این نوع شکلی شبیه به پر دارد. عوامل مختلفی مانند بعضی از مدل‌های کوتاهی مو، آلودگی موها و عدم رعایت بهداشت باعث پیدایش این نوع می‌شود.

 • موخوره درختی

استفاده از سشوار و همچنین ماندن در زیر آفتاب از مهم‌ترین عوامل بروز موخوره درختی است. در این نوع کوتیکول مو به شدت آسیب می‌بیند.

 • موخوره گره‌ای

در این نوع ساقه مو حالت گره پیدا می‌کند. استفاده از وسیله‌های حرارتی برای زیبایی موها از بزرگترین عوامل ایجاد این نوع است. در صورت مشاهده سریعاً برای از بین بردن موخوره اقدام نمائید؛ زیرا در صورت عدم درمان موخوره، این نوع آسیب زیادی به ساقه مو وارد می‌کند.

 • موخوره ناقص

این نوع بیشتر در افرادی که از مدل دم اسبی استفاده می‌کنند، دیده می‌شود. در موخوره ناقص در نتیجه کشش بیش از حد مو، کوتیکول ضعیف می‌شود.

 • موخوره نقاط سفید

این نوع در افرادی که برای پوشاندن سفیدی موها از رنگ استفاده می‌کنند، دیده می‌شود. در واقع این مشکل به علت تاثیر مواد شیمیایی رخ می‌دهد.

 

ماسک موخوره

عکس موخوره

مو خوره یکی از بیماری‌های مو است که در اثر عوامل آسیب‌رسان به موها ایجاد می‌شود. در این مشکل، انتهای موها تغییر شکل می‌دهند. در زیر شاهد تصویر موخوره هستیم.

عکس موخوره

علت موخوره مو

این مشکل به دلیل عوامل گوناگونی رخ می‌دهد. این عوامل می‌توانند شامل آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی باشند. در ادامه به مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان اشاره می‌کنیم:

 • استفاده مداوم از برس

اگر شما هم از شانه پلاستیکی و یا برس فلزی برای شانه‌‍زدن موهایتان استفاده می‌کنید، باید حتماً منتظر این آسیب باشید. سریع و محکم شانه‌زدن نیز باعث آسیب به ساقه مو و در نهایت موخوره می‌شود. از بدترین معایب شانه‌های پلاستیکی ایجاد الکتریسیته ساکن و اصحکاک در موها است. برس‌های فلزی با ایجاد ضربات محکم زمینه را برای موخوره فراهم می‌نمایند.

 • کشیدگی بیش از اندازه موها

بسیاری از افراد، مخصوصاً ورزشکاران عادت دارند موهای خود را به صورت دم‌اسبی و یا گوجه‌ای ببندند. کشیدن بیش از حد موها و استفاده از یک مدل خاص باعث موخوره می‌شود.

 • استفاده مداوم از سشوار

استفاده از سشوار بعد از حمام و یا استخر تا حد زیادی باعث ایجاد مو خوره مو می‌شود. باد داغ سشوار باعث آسیب به ساقه مو و فولیکول‌ها خواهد شد. علاوه براین ساقه مو در اثر حرارت زیاد و خشکی مو مستعد این آسیب می‌شود.

 • اتوکشیدن موها

حرارت مستقیم اتوکشیدن آن هم با درجه بالا باعث آسیب به ساقه موها می‌شود.

 • زیاد ایستادن در نورآفتاب

اشعه فرابنفش نور آفتاب از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان به موها است؛ بنابراین تمام افرادی که در فضای باز کار می‌کنند، باید برای پیشگیری از موخوره از کلاه حفاظتی استفاده نمایند.

 • وجود گرد و غبار و آلودگی هوا

گرد و غبار و آلودگی یکی دیگر از عوامل آسیب‌رسان به موها و پیدایش این مشکا است.

 • مش و رنگ کردن موها

از رایج‌ترین علل پیدایش موخوره استفاده از رنگ‌های شیمیایی است. دکلره، انواع رنگ و مش و هایلایت‌های فانتزی و استفاده از اکسیدان تا حد زیادی به ساقه مو آسیب می‌رساند. همین آسیب‌ها باعث خشکی مو می‌شود.

 

درمان موخوره

جلوگیری، از بین بردن و درمان موخوره مو شدید

حتماً باید قسمت‌های دارای مو خوره مو را کوتاه نمائید. استفاده از انواع ماسک موخوره و روش‌های گفته شده باعث جلوگیری از آن می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از موخوره را شرح خواهیم داد.

 • عدم هرگونه آسیب به موها

از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان به موها استفاده از سشوار، انواع رنگ و مش، اتوی مو، ماندن در زیرآفتاب و گرد و غبار است. دوری از این عوامل تا حد زیادی به داشتن موهای سالم و فاقد موخوره کمک می‌کنند؛ به عنوان مثال هنگام سشوار به جای باد داغ از باد گرم استفاده نمائید. همچنین در زیر نور خورشید و یا محیط‌های آلوده از یک پوشش مناسب استفاده کنید.

 • تغییر شیوه بستن موها

همیشه برای بستن موهای خود از یک مدل استفاده نکنید. استفاده از مدل‌های متعدد و جلوگیری از کشیدن موها، به پیشگیری از موخوره بسیار کمک می‌کند.

 • استفاده از روغن‌های طبیعی

روغن‌های طبیعی مانند نارگیل، آرگان و بادام بهترین درمان طبیعی برای جلوگیری از موخوره است. این روغن‌ها به عنوان یکی از روش‌های درمان موخوره بدون کوتاهی در بسیاری از کشورها برای پیشگیری از آن نیز استفاده می‌شوند.

 • استفاده از داروهای تقویتی

استفاده از داروهای تقویتی تا حد زیادی فولیکول مو را تقویت و از خشکی ساقه مو و مو خوره جلوگیری می‌نمایند.

 • استفاده از شامپو مناسب

همیشه شامپو متناسب با جنس مو خود را انتخاب نمایید. علاوه براین انتخاب شامپو  با  مواد مغذی و انواع روغن‌های تقویتی به سلامت موهای شما بسیار کمک می‌کند.

 • استفاده از شانه مناسب

استفاده از شانه چوبی و دانه درشت از به‌ وجود آمدن این آسیب به مو جلوگیری می‌نماید.

درمان موخوره با سرکه

برای درمان موخوره با سرکه پیشنهاد می‌گردد که دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک فنجان آب ترکیب نمائید. بعد از شستشوی موها با شامپو مناسب مو و آبکشی، از این محلول استفاده کنید. مدت زمان استفاده از این محلول روی موها دو دقیقه است. بعد از آن موها را به خوبی آبکشی نمائید.

بهترین ماسک مو خانگی برای درمان موخوره مو

بسیاری از افراد مواد طبیعی را به دلیل نداشتن مواد شیمیایی برای تهیه ماسک ترجیح می‌دهند. مواد طبیعی به علت داشتن انواع ویتامین و مواد مغذی، عالی‌ترین انتخاب برای تهیه انواع ماسک ضد موخوره هستند. شما عزیزان به راحتی می‌توانید با مواد موجود در منزل ماسک‌ موخوره طبیعی و سالم تهیه نمائید. در ادامه همراه ما باشید تا با ماسک برای موخوره آشنا شوید.

ماسک آلوئه‌ورا برای موخوره

خشکی ساقه مو از مهم‌ترین عوامل ایجاد این عارضه برای مو است. این گیاه به دلیل خاصیت آبرسانی، رطوبت لازم برای ساقه مو را تامین می‌کند. جهت تهیه ماسک آلوئه‌ورا برای موخوره از این گیاه پرخاصیت، باید به توجه به حجم موی خود مقدار مناسب از ژل این گیاه را از برگ آن استخراج نمائید. پس از آغشته کردن آن به موهای خود، بعد از نیم ساعت آن را با شامپوی مناسب بشوئید.

 موخوره مو چیست

ماسک گوجه برای موخوره مو

گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین سی و ویتامین آ است. این ویتامین‌ها به طرز عمیقی مواد مغذی را به فولیکول و ساقه مو می‌رسانند. جهت تهیه ماسک گوجه برای موخوره برای درمان آن می‌توانید از گوجه‌فرنگی به تنهایی و یا از موادی مانند روغن زیتون و یا روغن نارگیل استفاده کنید. بعد از پوره‌کردن گوجه‌فرنگی، آن را به مدت 20 دقیقه به قسمت‌های دارای مو خوره با استفاده از یک برس بزنید. هفته‌ای یکبار می‌توانید از این ماسک استفاده نمائید. قبل از استفاده از این ماسک حتماً تست حساسیت را انجام دهید.

ماسک مایونز برای موخوره مو

سس مایونز به دلیل داشتن روغن و تخم‌مرغ درمانی مناسب برای این مشکل است. همیشه از مایونزهای پرچرب برای ماسک استفاده نمائید. مایونز کم‌چرب برای تهیه ماسک، به دلیل ترکیبات رژیمی مفید نیست. برای استفاده از این ماسک ابتدا مایونز را در دمای محیط قرار دهید. بعد از خیس کردن موهای خود سس مایونز را روی موهای خود ماساژ داده و با یک کلاه بپوشانید. در مرحله آخر با استفاده از آب ولرم رو به سرد موهای خود را بشوئید. استفاده از آب ولرم رو به سرد برای جلوگیری از تکه‌ تکه شدن سس مایونز روی موها است. از این ماسک هفته‌ای یکبار و به مدت 20 دقیقه روی موهای خود استفاده کنید.

ماسک موز برای موخوره مو

موز به دلیل داشتن انواع ویتامین، از آسیب به موها جلوگیری می‌کند. برای تهیه ماسک موز برای موخوره، هم می‌توانید به‌تنهایی از موز و هم از ترکیب آن با سایر مواد مانند شیر استفاده نمائید. این ماسک را حدود یک ساعت روی موهای خود قرار داده، سپس با شامپوی مناسب بشوئید. از این ماسک می‌توانید هفته‌ای دوبار استفاده نمائید. از مهم‌ترین فواید ماسک موز تامین مواد مغذی برای ساقه مو و آبرسانی به موها است.

 

جلوگیری از موخوره مو

سوالات متداول

آیا ماسک موخوره باعث ریزش می‌شود؟

خیر. ماسک موخوره با داشتن مواد مغذی نه تنها باعث ریزش مو نمی‌شود، بلکه با داشتن مواد مغذی تا حد زیادی فولیکول و ساقه مو را نیز تقویت می‌کند.

بعد از ماسک موخوره سشوار بکشیم؟

بهتر است بعد از استفاده از ماسک‌های موخوره از سشوار استفاده نکنیم. در صورت استفاده از سشوار، حتماً باید باد شسوار از فاصله زیاد به موها برخورد نماید.

بعد از ماسک موخوره شامپو بزنیم؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی بستگی به نوع ماسک دارد. اگر ماسک شیمیایی باشد، با توجه به دستورالعمل استفاده باید عمل کرد. اما در مورد ماسک‌های گیاهی حتماً نیاز به استفاده از شامپو بعد از استفاده از ماسک است.

جمع بندی

موخوره مو از آن دسته مشکلاتی است که در اثر عدم مراقبت صحیح از موها ایجاد می‌شود. عواملی فیزیکی و شیمیایی زیادی مانند نورآفتاب، استفاده از محصولات نامناسب، استفاده از وسایل حرارتی، عدم استفاده از ویتامین‌های لازم و داشتن استرس باعث ایجاد آن می‌شود. اولین قدم برای درمان کوتاه کردن موها است. در مرحله بعدی می‌توان برای درمان آن از ماسک مخصوص استفاده کرد.

بسیاری از افراد به دلیل داشتن ترکیبات طبیعی ماسک‌های گیاهی را به ماسک‌های شیمیایی ترجیح می‌دهند. جهت تهیه ماسک‌های گیاهی برای درمان موخوره مو، می‌توان از ترکیبات زیادی مانند گوجه‌فرنگی، موز، مایونز و… استفاده کرد. علاوه براین، روغن‌های گیاهی مانند زیتون، نارگیل و بادام نیز به مقدار زیادی از مو خوره جلوگیری می‌نماید.خیلی خوشحال می‌شویم تا شما عزیزان نظرات و ترکیبات گیاهی را که برای رفع این مشکل استفاده کرده‌اید، با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا