دانستنی هاتعبیر خوابچه چیزی

خداحافظی با نقاط ضعف: تمرکز بر قدرت‌های نهان با تست کلیفتون

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد، نقاط قوت بسیاری داشته باشید ولی نقاط ضعف، خودشان را بیشتر در ذهن شما نمایان می‌کند. غالبا دلیل این امر است که نقاط قوت و استعدادهای شما، پنهان مانده است و به همین دلیل باید به خودآگاهی درباره استعداد و نقاط قوت خود برسید.

آیا شما هم فکر می‌کنید که استعداد کافی را برای شروع یک شغل یا تحصیل در رشته جدید ندارید؟ قصد دارید به تازگی استعدادیابی خود را آغاز کنید و یا در اواسط مسیر زندگی هستید و می‌خواهید در استعداد خود، بازنگری داشته باشید؟ اگر دغدغه شما، این است که به جای تمرکز به نقاط ضعف، نقاط قوت خود را تقویت کنید، تست کلیفتون به شما کمک شایانی خواهد کرد، پس با دقت این مطلب را مطالعه کنید.

تست کلیفتون چیست؟

تست کلیفتون که به عنوان بهترین تست استعدادیابی در دنیا شناخته شده است، توسط دکتر کلیفتون پایه‌ریزی شده است. دکتر کلیفتون معتقد بود که ترکیب استعداد انسان و مهارت، می‌تواند منجر به ایجاد یک قدرت فوق‌العاده در انسان شود.

استعدادهای طبیعی انسان، همچون جرقه ای هستند که می توانند آتشی را در درون ما روشن کنند. این آتش، انگیزه و اشتیاق ما برای رسیدن به اهدافمان است. وقتی از استعدادهای طبیعی خود استفاده می کنیم، احساس رضایت و سرزندگی بسیاری را تجربه خواهیم کرد.

مهارت ها و دانش‌های آموخته شده، مانند سوختی هستند که این آتش را زنده نگه می دارند.  مهارت‌ و دانش به ما کمک می کند تا استعدادهای طبیعی خود را پرورش دهیم و در زمینه های مختلف زندگی خود موفق شویم.

بنابراین، برای رسیدن به بهترین نسخه از خود، ابتدا باید استعدادهای طبیعی خود را شناسایی کنیم. با شناسایی استعدادهای طبیعی خود، می توانیم مسیر زندگی خود را انتخاب کنیم و از زندگی خود بیشترین بهره را ببریم.

تست کلیفتون بر همین مبنا طراحی شده است تا با بتوانیم با تبدیل ویژگی‌ها به نقاط قوت، به بالاترین پتانسیل خود دست پیدا کنیم.

اطلاعات کلی تست کلیفتون

این تست به نام آقای گالوپ کلیفتون نامگذاری شده و دارای 217 سوال و زمان 40 دقیقه برای پاسخگویی است. نتایج تست گالوپ کلیفتون می تواند به افراد کمک کند تا مسیر زندگی خود را به درستی انتخاب کنند و از زندگی خود بیشترین بهره را ببرند، اما این نتایج برای پیش بینی عملکرد افراد در یک شغل خاص مناسب نیستند.

تفاوت قدرت و استعداد در نظریه و تست کلیفتون

همانطور که در اشاره کردیم، تست استعدادیابی و مهارت یابی کلیفتون بر دو مولفه استعداد و نقطه قوت (قدرت) تاکید دارد. برای اینکه بتوانیم به صورت کامل این تست و نظریه را درک کنیم نیاز است که از تفاوت این دو اصطلاح آگاهی داشته باشیم.

مهارت مجموعه ای از توانایی‌هایی هستند که با تمرین و تکرار به دست می آیند اما استعداد به صورت ذاتی وجود دارد و از بدو تولد با ما همراه هستند.

مهارت ها را می توان با تلاش و پشتکار پرورش داد. برای مثال، اگر کسی می خواهد در نواختن گیتار مهارت داشته باشد، باید تمرین کند و وقت بگذارد. با تمرین منظم، مهارت نواختن گیتار در آن فرد بهبود می یابد.

از طرفی استعدادها ذاتی هستند و به ژنتیک و محیط فرد بستگی دارند. برای مثال، اگر کسی استعداد موسیقی ندارد، با تمرین و تکرار می‌تواند مهارت نواختن یک ساز را به دست آورد ولی سرعت او نسبت به شخصی که استعداد موسیقی دارد کمتر است.

برای اینکه یک ویژگی، نقطه قوت ما محسوب شود باید باید بتوانیم در آن فعالیت را با بالاترین استاندارد انجام دهیم، به همین دلیل برای ایجاد نقطه قوت باید به سه موضوع مهم توجه داشت: استعداد، مهارت و دانش

4 استعداد اصلی در تست کلیفتون

تست کلیفتون چه استعدادهایی را اندازه‌ گیری می‌کند؟

به طور کلی 34 استعداد وجود دارد که هر کدام از این موارد در 4 دسته اصلی قرار می‌گیرند، که در زیر آمده است:

تم عملکرد اجرایی

روش انجام یک فعالیت تاثیر مستقیمی در استعداد شما در آن کار دارد، اگر شما فردی با استعداد باشید می‌توانید به بهترین شکل ممکن فعالیت را آغاز کرده و به نتیجه‌ دلخواه برسید.

تم تاثیرگذار

میزان اثرگذاری شما بر روی اطرافیان نیز در تست کلیفتون سنجش می‌شود، اگر شما قادر هستید که برای دیگران، الهام‌بخش باشید و به عنوان فردی کاریزماتیک شناخته شده هستید استعداد یک رهبری قدرتمند برای سازمان را دارید.

تم تعاملات بین فردی یا رابطه ساز

افرادی با مضامین تاثیرگذار مانند: ایجاد انگیزه، رهبری و جلب اعتماد در برقراری ارتباط با دیگران مهارت دارند. آنها می توانند به طور موثر ایده ها و افکار خود را بیان کنند و دیگران را تحت تأثیر قرار دهند. تست کلیفتون به شما کمک می کند تا بفهمید که چگونه با دیگران ارتباط برقرار می کنید و چگونه می توانید آنها را برای رسیدن به یک هدف مشترک متحد کنید.

تم استراتژیک

یکی دیگر از مضامین مهم در تست کلیفتون، تفکر استراتژیک است که به صورت کامل اندازه‌گیری می‌شود، اگر شما فردی هستید که دوست دارید مسائل را از زوایای مختلف ببینید، ایده های جدید ایجاد کنید و بهترین تصمیم را برای موقعیت های مختلف اتخاذ کنید، احتمالاً در مضامین تم راهبردی قوی هستید.

سخن نهایی

به احتمال زیاد، شما هم به اهمیت تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت با مطالعه این نوشتار پی برده‌اید، با انجام تست کلیفتون می‌توانید که از استعداد و توانایی‌های پنهان خود، در راستای اهداف خود استفاده کنید.

استعداد یابی قدم مهمی برای حرکت در مسیر توسعه فردی و پیشرفت است، پس اگر شما هم مانند بسیار از افراد این دغدغه را دارید بهتر است که عملگرا باشید و از طریق تست کلیفتون، دریچه‌ای جدید از دنیا را به روی خود باز کنید.

برای انجام تست کلیفتون و دریافت تحلیل جامع، می‌توانید همین حالا از سایت های معتبر آنلاین معتبر این تست را تهیه کرده و از نتایج آم حیرت زده شوید! اگر قصد دارید از دیگران متمایز شوید همین الان برای انجام تست کلیفتون اقدام کنید.

منبع: esanj.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا