ارزهای دیجیتال

ریپل و آینده سیستم های پرداخت جهانی

حتی اگر به تازگی وارد بازار رمز ارزها شده‌اید، احتمالاً نام ریپل را شنیده‌اید. افزایش قیمت ریپل موجب شده است تا بسیاری از افراد به این ارز علاقه‌مند باشند و از آن به عنوان یک راهکار مناسب جهت انجام پرداخت‌های جهانی یاد کنند. البته این موضوع در رابطه با سایر ارزهای دیجیتال نیز ذکر شده است و به همین دلیل نمی‌توان بر اساس تصورات واهی بر آن تکیه کرد. با ما همراه باشید تا این موضوع مهم را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

چالش‌های ریپل

سیستم‌های پرداخت جهانی شامل شبکه‌های پیچیده از مراکز مالی متعدد هستند که به صورت مداوم با هم ارتباط دارند. حتی یک اختلال کوچک بین ارتباطات آن‌ها می‌‌تواند منجر به مشکلات بسیار زیادی شود به نحوی که رفع کردن هر یک از آن‌ها به سال‌ها زمان نیاز دارد. به همین دلیل، هرگونه تغییر در رابطه با سیستم‌های پرداخت جهانی باید به دقت و پس از انجام آزمون و خطاهای بسیار زیاد صورت بگیرد. اگر به این موضوع توجه نشود، با هیچ پیشرفتی روبرو نخواهیم بود.

ارز ریپل اگرچه پتانسیل بسیار خبوی دارد و می‌تواند به جایگاه رفیعی در این زمینه دست یابد، اما با چالش‌های مختلفی روبرو است که هر یک از آن‌ها امکان متوقف کردن پیشرفت ریپل را دارند. به منظور مواجه با هر یک از این مشکلات و چالش‌ها،‌ توسعه‌دهندگاه ریپل باید به فکر انتخاب یک راه چاره جدید باشند و خود را با نیاز بازار تطبیق دهند.

تلاش برای کسب اعتماد موسسات مالی

اولین چالش مهمی که ریپل با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تلاش جهت کسب اعتماد موسسات مالی مختلف در سراسر جهان است. اگر قصد دارید یک سیستم پرداخت بین‌المللی داشته باشید، طبیعتاً باید نظر بسیاری از این موسسات را به سمت خود جلب کنید. ریپل به دلیل سرعت مناسب خود از پتانسیل خوبی در این زمینه برخوردار است، اما هم اکنون بسیاری از موسسات مالی آن را به طور کامل نپذیرفته‌اند.

دلیل اصلی چنین امری را می‌توان کمبود اعتماد به ریپل دانست. این ارز برخلاف ارزهای سنتی‌تری همچون یورو و دلار پشتوانه مشخصی ندارد و توسط دولت خاصی ارائه نمی‌شود. ترکیب این موارد در کنار هم، آن را به یک ریسک بزرگ برای شرکت‌ها و موسسات مالی تبدیل می‌کند.

خود را به جای هیئت مدیره یک بانک بسیار بزرگ بگذارید که باید به افراد زیادی پاسخ دهد. طبیعتاً چنین کاربرانی به جای انتخاب ریپل که یک راهکار جدید و نسبتاً پر ریسک محسوب می‌شود، ترجیح می‌دهند که از راهکارهای قدیمی، اما جوابگو، بهره ببرند. همین امر، گسترش ریپل به عنوان یک روش جهت انجام پرداخت‌های بین‌المللی را دشوار‌تر از قبل کرده است. چنانچه موسسات مالی بزرگ از خود انعطاف خوبی نشان دهند، موسسات کوچک‌تر نیز به سمت به کارگیری ارزهای دیجیتال مختلف از جمله ریپل روی می‌آورند.

امکان تأثیر بر روی دلار

دلار هم اکنون به عنوان مهم‌ترین ارز در جهان شناخته می‌شود و هیچ فردی نمی‌تواند این موضوع را کتمان کنند. سازمان‌هایی همچون کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده که با نام اس ای سی نیز از آن یاد می‌شود،‌ منبع بسیار مهمی است که بر روی ارزش دلار اثر می‌گذارد. در واقع باید گفت که حیات این کمیسیون به دلار بستگی دارد و هر اتفاق ناگواری برای دلار آن را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به همین دلیل، این کمیسیون ترجیح می‌دهد تا به جای به کارگیری ارزهای نسبتاً جدیدی همچون ریپل، از همان دلار استفاده ببرد تا بتواند جایگاه خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کند. نمی‌توان انتظار داشت که مجمعی با این اهمیت و ارزش، به صورت ناگهانی کل ساختار خود را به هم بریزد و ارزهایی همچون ریپل را به کار بگیرد. چنین موضوعی تنها زمانی قابل انجام است که ریپل به اعتبار و شهرتی همچون دلار برسد.

آینده ریپل

سرمایه‌گذاری بر روی ریپل می‌تواند انتخاب خوبی باشد، اما این بدان معنا نیست که باید در سال‌های آتی انتظار تنظیم آن به عنوان یک راهکار پرداخت جهانی را داشته باشیم. این موضوع تحت تأثیر پارامترهای بسیار گسترده‌ای است که برخی از آن‌ها عملاً از دست توسعه‌دهندگان و کاربران ریپل خارج هستند.

یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به نتایج مناسب، افزایش تعداد کاربران ریپل است. اگر این اتفاق انجام بگیرد و چند صد میلیون نفر از ریپل استفاده کنند (آن هم در معاملات روزمره و یا معاملات میلیون دلاری) مراجع مختلفی همچون موسسات مالی و یا کمیسیون اس ای سی به اهمیت چنین ارزهایی پی می‌برند.

البته با وجود تعداد بسیار زیاد ارزهای دیجیتال این امر کمی دشوار به نظر می‌رسد. ریپل باید به دقت به کار گرفته شود. اگر توسعه‌دهندگان ریپل به دنبال افزایش تعداد کاربران و تعیین این ارز به عنوان یک راهکار پرداخت جهانی هستند، باید بیشتر بر روی پروژه خود وقت بگذارند و ارزش آن را ثابت نگه‌ دارند. این همان چیزی است که موجب شده تا دلار برای چندین سال به عنوان مهم‌ترین ارز جهت پرداخت‌های بین‌المللی در نظر گرفته شود.

سخن پایانی

وقتی صحبت از آینده سیستم‌‌های پرداخت جهانی به میان می‌آيد، بسیاری از افراد به یاد قیمت ریپل و روند به کارگیری آن در حوزه‌های مختلف می‌افتند. اگرچه این ارز باید چالش‌های بسیار زیادی را پشت سر بگذارد تا بتواند به اهداف خود دست یابد، اما به طور قطع در صورت غلبه بر آن‌ها به نتایج بی‌نظیری می‌رسد. اگر علاقه‌مند به بازار رمز ارزها هستید و دوست دارید قیمت ارزهایی همچون ریپل را به صورت مداوم بررسی کنید، سایت بیت ۲۴ انتخابی عالی برای شما محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا