سفرجاذبه های گردشگریجهان گردیهتل ها و اقامتگاه ها

زمان ثبت نام تور کربلا ویژه نوروز ۱۴۰۳

تقاضای بالای سفر در ایام نوروز، باعث شده است که در این روز‌ها، بسیاری از افراد به‌دنبال اطلاع از زمان ثبت‌نام عتبات عالیات ویژه نوروز ۱۴۰۳ باشند. کاروان‌هایی که از اواخر اسفندماه راهی عراق می‌شوند تا در لحظه تحویل سال نو، در بین‌الحرمین کربلا یا در حرم امیرالمومنین در نجف حضور داشته باشند. در این مطلب، از زمان و نحوه ثبت‌نام در تور‌ زیارتی کربلا نوروز ۱۴۰۳ خواهیم گفت و جزئیات و شرایط این سفر را مشخص خواهیم کرد.

ماه رمضان و شب‌های پرفضیلت قدر

یکی از توفیقات بزرگی که آرزو بسیاری از عاشقان سیدالشهداء است، حضور در حرم ایشان در شب‌های قدر است. همزمانی تعطیلات نوروز با دو شب از شب‌های قدر، باعث شده است که عده‌ای به‌دنبال آن باشند تا طوری‌ برنامه‌ریزی کنند که در شب‌های قدر در کربلا حضور داشته باشند؛ همچنین در یکی از شب‌های قدر که متقارن با شهادت حضرت علی (ع) است، نجف مملو از جمعیت دل‌سوخته امیرالمومنین خواهد شد و فضای وصف‌ناشدنی در این شهر برقرار خواهد بود.

سفر‌ه‌های نذری و اطعام نیز از افطار تا سحر برای زائران در شهر‌های زیارتی عراق فراهم است. البته در تور‌های زیارتی کربلا سازمان حج و زیارت، همانند سایر ایام سال، تمامی‌ وعده‌های غذایی به‌صورت گرم، سرو می‌شود تا مسافران نگرانی از این بابت نداشته باشند.

برنامه حج و زیارت برای اعزام زائران در سفر‌های نوروزی کربلا

به نقل از سایت آوای رسم سفر، زمان ثبت‌نام کاروان‌های نوروزی عتبات عالیات را اوایل اسفند‌ماه اعلام کرده‌ است. این کاروان‌ها از ۲۲ اسفند‌ماه تا پایان تعطیلات نوروز راهی کربلا می‌شوند. سفر‌های نوروزی در ۶ یا ۷ شب برنامه‌ریزی شده‌اند؛ کاروان‌های ۶ شب معمولاً ۳ شب در کربلا و ۳ شب در نجف حضور دارند و زیارت سامرا و کاظمین را به‌صورت‌ عبوری انجام می‌دهند. البته بعضی از این کاروان‌‌ها، اسکان در نجف را ۲ شب و کربلا را ۴ شب در نظر می‌گیرند.

در کاروان‌های ۷ شبی هم شرایط فوق وجود دارد؛ فقط با این تفاوت که زائران یک روز در کاظمین اقامت خواهند داشت و به‌ زیارت حرم امام موسی کاظم (ع)، امام جواد (ع) و همچنین آرامگاه سید‌محمد و درنهایت حرم امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) در سامرا مشرف می‌شوند.

زیارت دوره مسجد سهله، مسجد کوفه، آرامگاه میثم تمار در نجف و بازدید از خیمه‌گاه امام حسین (ع)، تل زینبیه، کف‌العباس در کربلا نیز همانند سایر ایام سال، از سوی کاروان برگزار می‌شود.

ترتیب اسکان در این شهر‌ها بستگی به‌ برنامه کاروان دارد. مثلاً تور‌های هوایی که به مقصد فرودگاه نجف به زمین می‌نشیند، اسکان نخست آنها در نجف خواهد بود. البته مجریان کاروان‌ها معمولاً طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که زائران شب‌های جمعه در کربلا حضور داشته باشند.

اتوبوس‌هایی که برای اعزام درنظر گرفته شده، هم از نوع vip ۲۵ نفری و هم از نوع اسکانیا ۴۴ نفری هستند؛ بیشتر تور‌های کربلا زمینی، با اتوبوس vip از مبدأ استان تهران، راهی کربلا می‌شوند و از مبدأ شهر‌ستان‌ها، اکثر کاروان‌ها با اتوبوس اسکانیا ۴۴ نفره عازم عراق می‌شوند.

امکانات هتل‌های محل اقامت زائران

سازمان‌ حج و زیارت، هتل‌هایی که به‌عنوان محل اسکان زائران رزرو می‌کند که نزدیک به حرم باشند؛ این هتل‌ها بین ۲۰۰ متر تا 9۰۰ متر تا حرم فاصله دارند تا مسافران به‌راحتی بتوانند در شهر‌های زیارتی عراق، در کمتر از ۱۵ دقیقه با پای پیاده به زیارت حرم ائمه بروند.

بسته به استان‌های مختلف، مجریان کاروان‌ها، هتل‌های مختلفی را برای اقامت انتخاب می‌کنند. هتل‌هایی که در سه درجه ۱، ۲ و ۳ تقسیم‌بندی می‌شوند. هر کدام از این درجه‌ها نیز، سه سطح الف، ب و ج دارند. بهترین هتل‌‌های کربلا و نجف از درجه ۱ج آغاز می‌شوند. به‌همین ترتیب، درجه ۲الف، ۲ب، ۲ج، ۳الف و… در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرد. البته برای راحتی کار، بین دفاتر زیاتی مرسوم است که هتل‌ها را تنها به‌ سه درجه الف، ب و ج تقسیم می‌کنند و براین اساس به معرفی هتل‌ها به زائران می‌پردازند.

هتل اوروک، هتل کوثر هتل‌های درجه ۱ج نجف به‌ شمار می‌آیند؛ در کربلا نیز هتل عطاءالوارث، کربلاالدولی، امپراطور و کورال در این درجه قرار دارند. البته هتل‌های نوساز و لوکس دیگری نیز در کربلا، نجف و حتی کاظمین وجود دارد که در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. هتل برج‌الاماره، الریان، جابر، جواهر در کربلا، هتل یاقوت، ارض‌القداح، ام‌القری، کروان پلاس، العیان، قصرالضیافه در نجف و هتل کمیل، خفاجی، قصرالکاظمیه، جنه‌الباقر در کاظمین، جزو هتل‌های سطح بالا و باکیفیت در این شهر‌های زیارتی به شمار می‌آیند.

قیمت کاروان‌های کربلا عید نوروز ۱۴۰۳

تقاضای بالای سفر و درنتیجه افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و اسکان در شهر‌های زیارتی باعث شده است هزینه‌ تور‌ها در نوروز، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته باشد. از این‌رو، می‌توان گفت تور کربلا هوایی از تهران، در عید نوروز، از قیمت 15 میلیون تومان شروع خواهد شد و تا بسته به درجه هتل اسکان زائران، قیمت آنها بیشتر خواهد بود.

تور زمینی کربلا نیز به همین منوال افزایش خواهد داشت و از قیمت 7 میلیون تومان آغاز خواهد شد. در شهرستان‌ها نیز، رنج قیمت‌ها در همین حدود خواهد بود؛ فاصله شهر‌ها از عراق و هتل‌های اسکان زائران، قیمت دقیق تور‌ها را مشخص خواهد کرد.

هزینه سفر برای کودکان اما کمی تفاوت است؛ برای نوزاد زیر ۲ سال، تنها هزینه بیمه مسافرتی او دریافت می‌شود که در سفر‌های هوایی حدود ۱ میلیون تومان و در سفر‌های زمینی زیر ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال نیز، حدود ۱ میلیون تومان از مبلغ اصلی تور در سفر‌های زمینی و هوایی کسر می‌شود.

نحوه ثبت‌نام در تور‌های زیارتی کربلا عید نوروز

سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام کاروان‌های زیارتی کربلا را برعهده دفاتر و کارگزاری‌های خود قرار داده است. شما می‌توانید ازطریق ارتباط تلفنی یا حضوری با این دفاتر، نسبت به انتخاب کاروان مدنظر خود اقدام کنید. پس از صدور فیش ثبت‌نامی شما، تا ساعت ۲۴ روز بعد مهلت خواهید داشت تا با واریز وجه به حساب سازمان حج، ثبت‌نام خود را نهایی کنید. مدیر کاروان ۳ تا ۱ روز پیش از سفر با شما تماس خواهد گرفت تا جزئیات حرکت و هماهنگی‌ها را با شما در جریان بگذارد.

درصورتی‌که به‌ هردلیل از رزرو کاروان کربلا خود منصرف شدید، اگر واریز وجه انجام نداده‌ باشید، به‌طور خودکار، ثبت‌نام شما اسم شما پس از ۴۸ ساعت از لیست کاروان خارج خواهد شد. اما اگر واریز وجه را انجام داده‌ باشید، نهایتاً ۲ هفته طول خواهد ‌کشید که هزینه به حساب شما بازگشت داده شود. مبلغ جریمه در سفر‌های زمینی، ناچیز خواهد بود؛ اما در سفر‌های هوایی درصورتی‌که بلیط هوایپما شما صادر شده باشد، هزینه پرواز از مبلغ کاروان شما، کسر خواهد شد.

جهت پیش ثبت نام در کاروان کربلانوروز 1403 می توانید با دفتر زیارتی آوای رسم سفر کارگزار حج و زیارت، با شماره 02143000109تماس بگیرید و از لیست کاروان ها مطلع شوید .

منبع: rasmesafar.co

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا