دانستنی هاراهنمانکات

بررسی علت روشن نشدن اسپیکر جی بی ال و راهکارهایی برای رفع آن

بررسی علت روشن نشدن اسپیکر جی بی ال و راهکارهایی برای رفع آن

با یک جستجوی ساده در اینترنت برای پیدا کردن بهترین برند‌های تولیدکننده اسپیکر متوجه می‌شوید که جی بی ال جزء محبوبترین برند‌ها است. JBL در تولید محصولات خود مطابق با فناوری روز دنیا پیش می‌رود تا اسپیکری کاربردی را به دست مشتری برساند. با وجود تمام مزیت‌ها، گاهی اسپیکر‌های این برند روشن نمی‌شوند، اما علت چیست؟

دلایل روشن‌نشدن اسپیکر جی بی ال مختلف است، در برخی موارد صرفاً شارژ دستگاه تمام شده، ولی در برخی مواقع مشکلات جدی‌تری مثل خرابی مدار داخلی به وجود آمده که باید برای رفع این مشکل چاره‌ای بیندیشید.

مراکز تعمیرات اسپیکر JBL نیز به‌صورت تخصصی در زمینه تعمیرات این دستگاه‌ها کار می‌کنند؛ بنابراین اگر دلیل مشکل به وجود آمده را تشخیص ندادید یا به‌هر دلیلی تمایلی به تعمیر اسپیکر در خانه نداشتید، توصیه می‌کنیم که به‌سراغ این مراکز بروید.

چرا اسپیکر جی بی ال روشن نمیشه؟

بنا به دلایل مختلفی اسپیکر جی بی ال روشن نمی‌شود، برخی از این دلایل عبارت هستند از:

مشکلات نرم افزاری

بنا به مشکلات نرم‌افزاری مختلف شاید دستگاه روشن نشود که در اینجا کافیست یکبار اسپیکر را ریست کنید. در اغلب موارد فقط با ریست‌کردن مشکل برطرف می‌شود. به‌منظور ریست‌کردن اسپیکر‌های جی بی ال باید دکمه پاور به همراه دکمه‌های افزایش صدا را به مدت چند ثانیه بفشارید.

گاهی اوقات دلیل روشن‌نشدن دستگاه عدم بروزرسانی نرم‌افزار آن است. برای بروزرسانی نرم‌افزار باید به وب‌سایت اصلی کمپانی جی بی ال مراجعه کرده و آخرین نسخه از نرم‌افزار دستگاه‌تان را دانلود و روی آن نصب کنید.

اگر تمام این کار‌ها را انجام دادید، اما همچنان دستگاه روشن نمی‌شود، شاید ایراد از سخت‌افزار است.

سایر روش‌های ریست‌کردن اسپیکر جی بی ال

در صورتی که روش ذکره‌شده را انجام دادید، اما به نتیجه مطلوبی نرسیدید، روش‌های دیگر برای ریست‌کردن اسپیکر‌های جی بی ال وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

  • روش اول

به مدت چند ثانیه دکمه قطع صدا یا Mute را فشار دهید و دوباره دستگاه را راه‌اندازی کنید. با انجام همین ترفند ساده اسپیکر ریست می‌شود.

  • روش دوم

در برخی از اسپیکر‌های جی بی ال سوراخ مخصوصی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید دستگاه را ریست کنید. برای این کار کافیست یک سوزن را به مدت 10 تا 15 ثانیه داخل آن فرو ببرید. بعد از گذشت این بازه زمانی عملیات راه‌اندازی مجدد تکمیل شده و بسیاری از مشکلات نرم‌افزاری برطرف می‌شوند.

مشکلات سخت افزاری

مشکلات سخت‌افزاری معمولاً جدی‌تر از مشکلات نرم‌افزاری هستند. در این زمان شاید یکی از قطعات داخلی یا بیرونی دستگاه آسیب دیده باشد که باید برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. در بسیاری از مواقع مدار داخلی، برد یا بلندگو‌ها دچار مشکل می‌شوند.

رفع ایرادات سخت‌افزاری در اغلب موارد تخصصی هستند و رفع مشکلات مربوط به آنها فقط از عهده نیروی کار حرفه‌ای بر می‌آید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که در صورت نداشتن علم تعمیرات خود اقدام به تعمیر دستگاه نکنید.

خالی یا خراب شدن باتری

خرابی باتری، دلیلی برای روشن نشدن اسپیکر JBL

اسپیکر‌های شارژی دارای باتری‌های مخصوصی هستند که به مرور زمان باتری آنها شاید آسیب ببیند و شارژ نگه ندارد. در برخی موارد نیز باتری آسیبی ندیده و صرفاً شارژ آن کامل نیست که برای رفع این مشکل کافیست اسپیکر خود را به شارژر متصل کنید.

برای اینکه مطمئن شوید مشکل از باتری است یا خیر، دستگاه را چند دقیقه به شارژر متصل کنید. حالا که مطمئن هستید دستگاه مقداری شارژ شده، دکمه پاور را نگه دارید. اگر با انجام این کار دستگاه روشن شد، یعنی مشکل از طرف باتری نیست.

از کار افتادگی آداپتور برق

کمپانی جی بی ال برای اتصال برق شهری به اسپیکر‌های خود از آداپتور‌های مخصوص استفاده می‌کند. آداپتور‌ها در معرض آسیب‌های مختلفی قرار دارند و شاید بعد از مدتی به‌طور کامل از کار بیفتند. قطعاً با آسیب‌ دیدن آداپتور، برق کافی به دستگاه نمی‌رسد، برای همین اسپیکر روشن نخواهد شد.

برای اینکه مطمئن شوید آیا آداپتور آسیب دیده یا نه، توصیه می‌کنیم که آن را به دستگاه با اسپیکر دیگری متصل کنید. در صورتی که دستگاه دیگر شارژ نشد، یعنی این قطعه آسیب دیده است. در برخی موارد سایر دستگاه‌ها به‌واسطه آداپتور شارژ می‌شوند که این یعنی مشکل از طرف اسپیکرتان بوده و باید برای رفع آن به‌سراغ مراکز تعمیراتی بروید.

خراب شدن مدار

در صورتی که به‌شیوه نامناسبی از اسپیکر استفاده کنید، به آن ضربه بزنید یا دستگاه را در محیط‌های مرطوب بگذارید، احتمال آسیب‌رسیدن به برد داخلی وجود دارد. در صورت از کار افتادن مدار نیاز به تعویض قطعات یا تعمیر تخصصی اسپیکر دارید. انجام این کار فقط از عهده نیروی کار حرفه‌ای بر می‌آید، برای همین بهترین مرکز تعمیراتی شهرتان را پیدا کرده و به‌سراغ آن بروید.

اتصالات نادرست

اتصالات نادرست یکی از مهمترین دلایل کار نکردن اسپیکر‌های جی بی ال است که در بسیاری از مواقع از چشم مشتری پنهان می‌ماند. در واقع اتصالات نادرست به‌دلیل تکان‌خوردن‌های فیزیکی، فرسودگی قطعات یا حتی افتادن دستگاه از دستتان به وجود می‌آید. با این مشکل شاید برق به درستی به باتری نرسد یا مشکلی در اتصالات داخلی دستگاه به وجود بیاید. در صورتی که مشکلی برای محل شارژ ایجاد شود، معمولاً متوجه این موضوع حین اتصال شارژر به دستگاه می‌شوید، اما چنانچه مشکل داخلی باشد، باید از مراکز تعمیراتی برای رفع این چالش کمک بگیرید.

راه‌‌حل‌های جلوگیری از مشکل روشن نشدن اسپیکر جی بی ال

بهترین راهکارها برای جلوگیری از روشن نشدن اسپیکر JBL

انجام برخی کار‌ها می‌تواند جلوی آسیب‌رسانی به قطعات داخلی یا بیرونی اسپیکر‌های جی بی ال را بگیرد و موجب کارکرد مطلوب آنها شود:

  • به هیچ عنوان اسپیکر را در محیط‌های مرطوب و پر آب قرار ندهید.

  • دستگاه را در معرض آسیب و ضربه قرار ندهید.

  • گرما یا سرمای شدیدی روی کارکرد اسپیکر تاثیر نامطلوب می‌گذارد، برای همین دستگاه را در محیط‌های سرد یا گرم قرار ندهید.

  • شارژ بیشتر از اندازه می‌توانید به باتری آسیب برساند، برای همین فقط تا کامل‌شدن شارژ باتری دستگاه را به شارژر متصل کنید.

  • تمیزکاری مداوم اسپیکر جی بی ال جلوی نفوذ گرد و خاک به اجزای داخلی آن و از کارافتادگی‌اش را می‌گیرد.

روشن نشدن اسپیکر جی بی ال، مشکلی متداول اما قابل حل

روشن‌نشدن اسپیکر جی بی ال مشکلی متداول برای اغلب مشتریان این محصول است که با استفاده از برخی ترفند‌های خاص به راحتی برطرف می‌شود. در صورتی که تمام راهکار‌ها را امتحان کردید، اما به نتیجه قابل‌قبولی نرسیدید، تنها راه چاره مراجعه به نمایندگی‌های تعمیرات این دستگاه خواهد بود. این نمایندگی‌ها با استفاده از تجهیزات کاربردی می‌توانند در سریعترین زمان ایراد به وجود آمده در اسپیکرتان را تشخیص داده و برای رفع آن چاره‌ای بیندیشند.

در برخی مواقع متاسفانه علت روشن‌نشدن اسپیکر جی بی ال ریشه‌ای بوده و باید بسیاری از قطعات را تعویض کنید که انجام این کار هزینه‌بر است. در این مواقع کارشناس‌ها توصیه می‌کنند که اقدام به خرید دستگاهی جدید کنید. البته مراکز تعمیراتی معتبر تمام تلاششان را خواهند کرد تا مشکلات را برایتان برطرف کرده و کمترین میزان هزینه را دریافت کنند. برای همین قبل از مراجعه به مراکز تعمیرات اسپیکر جی بی ال حتماً درباره معتبر‌بودن آنها تحقیقات لازم را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا