مراقبت و سلامت جنسیمراقبت و سلامتی

چگونه جواب آزمایش بارداری را بخوانیم؟

در آزمایش خون بارداری، میزان هورمون HCG در خون شما اندازه ‌گیری می‌شود و نتیجه آن در بخش “Result” ثبت می‌شود. در قسمت مقابل آن، یک راهنما قرار دارد که توضیح می ‌دهد که اگر عدد نوشته شده در بخش “Result” در چه بازه‌ا ی باشد، جواب بارداری شما مثبت یا منفی است.

در برخی موارد، بازه‌ های بیشتری نیز ذکر شده‌ اند که سن بارداری (هفته چندم) را نشان می ‌دهند. اما در واقع، مهم نیست که سن بارداری به صورت دقیق چقدر باشد؛ اصلی ‌ترین نکته مقایسه عدد در بخش “Result” با راهنمای مقابل آن است، به سادگی می‌ توان باردار بودن یا عدم بارداری را تشخیص داد.

بنابراین، خواندن جواب آزمایش نیازی به تفسیر حتمی از سوی یک پزشک ندارد، حتی آزمایشگاه می‌ تواند نتیجه را بررسی و اطلاع دهد. البته در موارد خاص مانند بارداری‌ های مشکوک به سقط، بارداری خارج از رحم یا پریود نا منظم، ضروری است که حتما یک پزشک متخصص آن را تفسیر کند. حتی افراد با سیکل‌ های منظم، در صورت تاخیر جزئی حتی یک روز در قاعدگی، آزمایش بارداری نتیجه مثبتی در پی خواهند داشت. اما اگر سیکل‌ های شما نا منظم است، باید اول  آزمایش خون بارداری را انجام دهید و در نهایت، برای تنظیم سیکل ‌ها بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

هورمون HCG  یا بتا چیست؟

هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی یا به اختصار HCG، یکی از هورمون‌ های تولید شده در حین بارداری است. این هورمون توسط جفت ایجاد می ‌شود که تخمک بارور شده را پس از لانه‌ گزینی در رحم تغذیه می کند.

معمولا با نام اچ‌ سی‌ جی (HCG) نیز شناخته می ‌شود و برای اولین بار حدود 11 روز پس از لقاح در خون و بین 12 تا 14 روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه‌ گیری است. میزان این هورمون در هفته ‌های 8 تا 11 به حداکثر خود می ‌رسد و سپس در طول باقی‌ مانده حاملگی کاهش می ‌یابد.

آزمایش ‌های ادرار و خون از HCG برای تایید بارداری به‌ خصوص در اوایل دوره استفاده می ‌شوند. این آزمایش، که به نام آزمایش بتا-HCG هم شناخته می‌ شود، میزان گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) را اندازه ‌گیری می‌ کند.

اگر مقدار هورمون HCG  بالا باشد نشانه چیست؟

مقدار زیاد و بالای HCG ممکن است به علت دلایل متفاوتی باشد، و توصیه می ‌شود که آزمایش در فاصله زمانی 48-72 ساعت دیگر تکرار شود تا با تغییرات سطح هورمون، تشخیص دقیق‌ تری انجام شود. بالا بودن سطح HCG ممکن است نشان ‌دهنده موارد زیر باشد:

 1. اشتباه در تخمین سن حاملگی
 2. حاملگی مولار (تومورهای خوش‌خیم در رحم)
 3. حاملگی چندقلویی

اگر مقدار هورمون HCG  پایین باشد نشانه چیست؟

مقادیر پایین HCG ممکن است به دلایل گوناگون باشد و توصیه می ‌شود که آزمایش پس از 48-72 ساعت دیگر تکرار شود تا با در نظر گرفتن تغییرات سطح هورمون، نتیجه گیری بهتری انجام شود. سطوح کم HCG ممکن است نشان‌ دهنده موارد زیر باشد:

 1. اشتباه در تعیین سن حاملگی
 2. احتمال سقط یا Blighted Ovum (تومور نادر در رحم)
 3. حاملگی نابجا یا Ectopic Pregnancy (حاملگی خارج از رحم)

در هفته های مختلف بارداری مقدار هورمون HCG چه قدر است؟

سطوح هورمون HCG در هفته‌های مختلف بارداری به شرح زیر تغییر می‌ کند:

– در هفته‌های 3 از اولین روز آخرین قاعدگی: 5-50 mIU/mL

– در هفته‌های 4 از اولین روز آخرین قاعدگی: 5-426 mIU/mL

– در هفته‌ های 5 از اولین روز آخرین قاعدگی: 18-7340 mIU/mL

– در هفته‌ های 6 از اولین روز آخرین قاعدگی: 1080-56500 mIU/mL

– در هفته‌ های 7-8 از اولین روز آخرین قاعدگی: 7650-229000 mIU/mL

– در هفته‌ های 9-12 از اولین روز آخرین قاعدگی: 25700-288000 mIU/mL

– در هفته‌ های 13-16 از اولین روز آخرین قاعدگی: 13300-254000 mIU/mL

– در هفته‌ های 17-24 از اولین روز آخرین قاعدگی: 4060-165400 mIU/mL

– در هفته‌ های 25-40 از اولین روز آخرین قاعدگی: 3640-117000 mIU/mL

– زنان غیرباردار: 0-5 mIU/mL

– زنان یائسه: 0-8 mIU/mL

لطفاً توجه داشته باشید که این اعداد تقریبی هستند و میزان هورمون بتا برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. مهم ترین نکته در این باره تغییرات آن است که باید توجه شود و مقدار و عدد آن آنچان اهمیت ندارد.

6.jpg

نحوه خواندن آزمایش بارداری چگونه است؟

نکات حائز اهمیت درباره آزمایش بارداری شامل موارد زیر می ‌شوند:

 1. در بارداری طبیعی، مقدار هورمون HCG ممکن است کم باشد، اما نوزاد سالم به دنیا می ‌آید. در این مواقع، صحت سونوگرافی در هفته‌ های 5 تا 6 بیشتر است نسبت به اندازه‌گیری HCG.
 2. در صورت شک به سلامت بارداری، توصیه می ‌شود چندین آزمایش با فواصل زمانی مختلف انجام دهید تا به نتایج دقیق ‌تری برسید.
 3. هر گونه داروی مصرفی، از جمله آنتی ‌بیوتیک، دارو های ضد درد، و داروهای جلوگیری از بارداری، ممکن است بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد؛ بنابراین، در زمان انجام آزمایش بارداری، از مصرف چنین دارو هایی خودداری کنید.
 4. در تفسیر آزمایش بارداری، اگر مقدار هورمون BhCG کمتر از 10 باشد، شخص باردار نیست.
 5. اگر مقدار هورمون BhCG بیشتر از 25 باشد، فرد باردار است.
 6. اگر مقدار هورمون BhCG بین 10 تا 25 باشد، نمی ‌توان با قطعیت گفت که شخص باردار است یا خیر.
 7. در کل، سطح هورمون HCG کمتر از mIU/ml 5 نشان دهنده عدم حاملگی است، و هر مقداری بیشتر از mIU/ml 25 نشان دهنده وجود حاملگی است.

نتیجه گیری

در این مقاله بررسی کردیم که بارداری چه شرایطی درد و در نتایج تست چه مواردی هائز اهمیت است. سعی کردیم به صورت کلی  یک مطلب جامع را برای شما آماده کنیم، اما اگر باز هم سوالی دارید می توانید به سایت لیماطب مراجعه کنید و با مشاوران آن در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا