آموزشچطوردانستنی هانکات

تشخیص هندوانه خوب : 12 روش انتخاب هندوانه رسیده، قرمز و شیرین

گرما و دمای بالای هوا یکی از معضلات فصول گرم سال است. بهار و تابستان فصل‌های دلنشین و دوست‌داشتنی‌ای هستند، به شرط آن که دمای هوا از حد معینی بالاتر نرود. هر سال با گرم‌تر شدن هوا و ورود به تابستان، بسیاری از افراد با مشکلاتی چون گرمازدگی مواجه می‌شوند. تعریق بیش از حد و فعالیت در معرض آفتاب می‌توانند مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کنند. از دست دادن بیش از حد آب از طریق تعریق، می‌تواند تعادل را در بدن به هم بریزد و عملکرد ارگان‌های بدن را با مشکل مواجه کند. یکی از راه حل‌ها برای کنترل شرایط بدن و هیدراته کردن آن، خوردن هندوانه است.

میوه تابستانی آبداری که راه فرار از گرمای تابستان بوده و حتی تصور آن هم حس خنکی را القا می‌کند. مسئله‌ای که همه ما به آن معتقدیم این است که انتخاب هندوانه رسیده و قرمز کار هر کسی نیست و تشخیص هندوانه خوب، مهارت خاصی است که شاید همه افراد نداشته باشند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که در پروژه انتخاب هندوانه با شکست مواجه می‌شوید، نگران نباشید. در این مقاله از سایت فارسیرو شما را با راه تشخیص هندوانه خوب و شیرین و انتخاب هندوانه خوب آشنا می‌کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

12 روش انتخاب و راه تشخیص هندوانه خوب و شیرین

تشخیص هندوانه خوب و انتخاب هندوانه رسیده همیشه یکی از دغدغه‌های آن‌هاییست که به این میوه خنک و تابستانی علاقمند بوده و برای خریدن آن به بازار می‌روند. انتخاب یک هندوانه خوب سخت است؛ به همین خاطر هرچیزی که  از ماهیت اصلی و ذاتش خبر نداریم را به هندوانه در بسته تشبیه می‌کنیم. صرفاً می‌توانیم با دانستن برخی نشانه‌ها، انتخاب بهتری داشته باشیم. در ادامه این مطلب طرز انتخاب هندوانه و انتخاب هندوانه مناسب را برایتان شرح داده‌ایم.

توجه به شکم هندوانه

برای تشخیص هندوانه رسیده و شیرین، باید به شکم آن توجه کنید. شکم هندوانه قسمتی از آن است که در طول رشد هنداونه، روی زمین قرار گرفته و می‌تواند نشانه خوبی برای تشخیص هندوانه خوب باشد. روی این قسمت از هندوانه لکه‌هایی وجود دارد که رنگ آن‌ها خبر از درون هندوانه می‌دهند. اگر لکه روی هندوانه زرد باشد، به این معناست که هندوانه خوبی را انتخاب کرده‌اید و کاملاً رسیده است؛ اما اگر این لکه سفید باشد، یعنی هندوانه هنوز کال است. هرقدر لکه بیشتر به سمت زردی حرکت کند، رسیده‌تر می‌شود.

ضربه زدن به هندوانه برای تشخیص هندوانه رسیده و شیرین

یکی از راه های انتخاب هندوانه خوب، ضربه زدن به آن است. جالب است که صدای ضربه زدن به هندوانه می‌تواند رسیده یا کال بودن آن را اطلاع دهد. البته که این روش، سنتی‌ترین روش تشخیص هندوانه خوب است و همیشه برای خرید هندوانه به کار گرفته می‌شود. برای انجام این کار کافیست چند ضربه به وسط هندوانه وارد کرده و با دقت به صدای آن گوش کنید. هندوانه رسیده صدای توخالی بودن و بم‌تری دارد؛ اما هندوانه نارس یا کال صدای توپر و محکمی  دارد. این هم یک ویژگی هندوانه خوب است.

راه تشخیص هندوانه خوب و شیرین

توجه به بوی پوست هندوانه

برای تشخیص هندوانه شیرین و تشخیص هندوانه قرمز، می‌توانید از بو کردن پوست هندوانه نیز استفاده کنید. نکته مهم این است که هندوانه نباید در کنار میوه‌های دیگر قرار گرفته باشد. در چنین حالتی ممکن است دچار اشتباه شوید. پوست هندوانه رسیده، بوی شیرینی دارد؛ اما اگر هندوانه کال باشد، این بو را احساس نخواهید کرد.

فشار دادن پوست هندوانه

برای انتخاب هندوانه خوب و انتخاب هندوانه رسیده، می‌توانید از فشار دادن پوست آن نیز کمک بگیرید. هنگامی که گوشه‌ای از پوست هندوانه را فشار می‌دهید، اگر هندوانه رسیده باشد، پوست آن به اندازه سنگ سفت نخواهد بود. یعنی فقط کمی نرم‌تر به نظر می‌رسد؛ اما پوست هندوانه کال و نارس درست به اندازه یک سنگ سفت است.

وزن کردن هندوانه یک روش شناخت هندوانه خوب

در شرح نحوه انتخاب هندوانه خوب، می‌توان وزن کردن هندوانه را نیز نام برد. اگر از هیچ یک از روش‌های گفته شده موفق به تشخیص هندوانه خوب نشدید، می‌توانید از وزن کردن آن کمک بگیرید. از بین دو هندوانه هم‌اندازه، هندوانه‌ای رسیده‌تر و بهتر است که وزن بیشتری داشته باشد. هرقدر هندوانه رسیده‌تر باشد، آب‌دارتر می‌شود و به همین خاطر وزن آن نیز بیشتر می‌شود. پس اگر وزن هندوانه به نسبت اندازه آن زیاد باشد، هندوانه رسیده و شیرین است.

توجه به براق یا مات بودن پوست هندوانه

یک روش انتخاب هندوانه خوب، توجه به براق یا مات بودن پوست آن است. اگرچه هندوانه‌های براق زیباتر به نظر می‌رسند، اما هنداونه‌های رسیده‌تر و شیرین‌تر عموماً پوستی مات دارند. پس این هم می‌تواند یک طریقه انتخاب هندوانه خوب و راه تشخیص هندوانه خوب و شیرین باشد.

توجه به ساقه متصل به انتهای هندوانه

این روش شناخت هندوانه خوب چندان دقیق و قابل اطمینان نیست؛ چون احتمال خطا در آن زیاد است. بعضی از هندوانه‌ها در قسمت انتهایی خود ساقه باریکی دارند که می‌تواند یکی از نشانه های هندوانه خوب باشد. اگر این ساقه قهوه‌ای و کمی خشک به نظر برسد در حالی که به تازگی چیده شده باشد، به این معناست که هندوانه رسیده و آبداری است؛ اما اگر رنگ ساقه روشن بوده و حالت شادابی داشته باشد، احتمالاً هندوانه کال است. نکته‌ای که وجود دارد این است که هندوانه‌ها اگر مدت زیادی از چیده شدنشان بگذرد نیز با ساقه‌های خشک و قهوه‌ای دیده خواهند شد. بنابراین در چنین حالتی این مورد نمی‌تواند نشانه درستی باشد. تنها زمانی ساقه هندوانه را ملاک قرار دهید که می‌دانید هندوانه به تازگی چیده شده است.

توجه به خط های تیره روی پوست هنداونه

توجه به میزان تیرگی خطوط روی پوست هندوانه نیز می‌تواند یک نحوه تشخیص هندوانه خوب باشد. هندوانه‌ای رسیده‌تر است که خطوط سبز روی آن تیره‌تر باشد. کم‌رنگ بودن خطوط روی هندوانه نشان از نارس بودن آن است.

طریقه انتخاب هندوانه خوب

تشخیص هندوانه نر و ماده

برای آن که بتوانید یک هندوانه شیرین انتخاب کنید، باید نر و یا ماده بودن هندوانه را تشخیص دهید. هندوانه‌های بیضی و بزرگ غالباً نر هستند و هندوانه‌های کوچک و گرد ماده‌اند. اگر به دنبال هندوانه ‌شیرین هستید، یک هندوانه ماده انتخاب کنید. هندوانه‌های نر اغلب آبدار هستند و شیرینی کمی دارند؛ اما هندوانه‌های ماده شیرین‌اند. پس تشخیص هندوانه ماده، نحوه انتخاب هندوانه شیرین است.

توجه به رنگ هندوانه

یک روش تشخیص هنداونه خوب برای انتخاب هندوانه رسیده، توجه به رنگ هنداونه‌های تک رنگ است. این هنداونه‌ها که اصطلاحاً «هنداونه سفید» خوانده می‌شوند، هر قدر روشن‌تر باشند آبدارتر و شیرین‌تر هستند. هندوانه‌های تیره معمولاً به اندازه کافی شیرین و آبدار نیستند و فقط تخمه‌های خوبی برای بو دادن دارند.

توجه به فرم هندوانه

یکی از مشخصات هندوانه خوب این است که کاملاً متقارن است. هندوانه‌هایی که دارای فرورفتگی و برآمدگی هستند و یا تیره و روشنی دارند، معمولاً آفتاب مناسبی دریافت نکرده‌اند و یا آبیاری به درستی انجام نشده است. بنابراین سعی کنید برای خرید هندوانه خوب، به دنبال متقارن‌ترین آن‌ها باشید.

توجه به رنگ هنداونه قاچ خورده

اگر از هنداونه‌های قاچ‌خورده خریداری می‌کنید یا اصطلاحاً هنداونه را به شرط چاقو می‌خرید، خوب است به یک سری نکات توجه کنید. هندوانه باید کاملاً قرمز باشد و رگه‌های سفید در آن دیده نشود. به علاوه، نباید دانه‌های سفید در هندوانه ببینید؛ چون نشان از کال و نارس بودن میوه‌ است. دانه‌ها باید قهوه‌ای یا سیاه باشند. اگر گوشت هندوانه خشک و رنگ‌پریده بود، از خریدن آن اجتناب کنید.

خواص میوه هندوانه و اهمیت انتخاب هندوانه خوب

هندوانه به عنوان یک میوه آبدار و شیرین، بهترین انتخاب برای فصل تابستان است؛ البته به شرط آن که بتوانید یک هندوانه خوب و رسیده و شیرین بخرید. هندوانه فواید بسیاری دارد که باعث می‌شود رد کنار لذت بردن از خوردن یک میوه تابستانی، مواد مورد نیاز بدنتان را هم تأمین کرده و از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید. در ادامه به بررسی چند مورد از خواص هندوانه، اهمیت انتخاب هندوانه خوب و تشخیص هندوانه خوب می‌پردازیم.

اولین مورد این که هندوانه کالری بسیار کمی دارد. این مسئله باعث می‌شود تا میوه مناسبی برای کم کردن وزن به حساب بیاید. جالب است بدانید هر یک عدد هندوانه کوچک، فقط 46 کالری دارد.

مورد دیگر این که دو تا از ویتامین‌های مهم و ضروری بدن به مقدار زیاد در این میوه وجود دارند. ویتامین A که به شکل کاروتنوئید در هندوانه وجود دارد و ویتامین C که در هر یک فنجان از آب هندوانه، به میزان 12 میلی‌گرم دیده می‌شود و این میوه یکی از بهترین منابع ویتامین سی است.

هندوانه هم‌چنین مقدار قابل قبولی از کربوهیدرات، فیبر و یون‌هایی چون پتاسیم را در خود دارد که در بهبود عملکردهای بدن مؤثر واقع می‌شوند. هندوانه در بهبود عملکرد قلبی مؤثر است. در واقع خوردن روزانه یک برش از هندوانه می‌تواند کلسترول‌های مضر را از بدن دفع کرده و ذخیره شدن چربی در دیواره عروق را متوقف کند. هم‌چنین لیکوپن موجود در این میوه، یک عامل مؤثر برای درمان التهاب به حساب می‌آید. بنابراین خوردن هندوانه می‌تواند به درمان التهاب کمک کند.

روش انتخاب هندوانه خوب و رسیده

یکی دیگر از خواص هندوانه، کمک به کاهش خستگی عضلانی  است. اگر روز پرکاری داشته‌اید و با خستگی به خانه برگشته‌اید، حتماً خودتان را به یک قاچ هندوانه و یا یک لیوان از آب آن مهمان کنید. هندوانه می‌تواند با استفاده از آمینواسید‌های خود و هم‌چنین افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت عضلانی، خستگی عضلات را کاهش دهد.

بدیهی‌ترین خاصیت میوه هندوانه، توانایی آن در هیدراته کردن بدن است. در روزهای گرم تابستانی که تعریق و از دست دادن آب بدن تشدید می‌شود، برای جلوگیری از آسیب دیدن کلیه‌ها و گرمازدگی، حتماً از هندوانه استفاده کنید. این میوه بدن شما را هیدراته کرده و عملکرد کلیه‌هایتان را تسهیل می‌کند. ناگفته نماند که فشار خون را نیز می‌‌توان با کمک هندوانه کنترل کرد.

حالا برای بهره‌مندی از این خواص بی‌شمار هندوانه لازم است در انتخاب هندوانه رسیده و تشخیص هندوانه خوب، عملکرد مطلوبی داشته باشید. هندوانه کال که هنوز فرآیند رسیدن را به درستی طی نکرده، فواید هندوانه رسیده و آبدار را ندارد. پس تنها در صورت انتخاب هندوانه خوب از خواص بی‌نظیر هندوانه بهره‌مند خواهید شد.

نحوه نگهداری هندوانه پس از انتخاب هندوانه خوب

پس از تشخیص هندوانه خوب و خرید آن، لازم است بتوانید آن را به درستی نگهداری کنید تا مدت زمان معقولی قابل استفاده باشد. برای نگهداری هندوانه لازم است به این نکته توجه کنید که دمای نگهداری هندوانه نباید کمتر از 4 درجه سلسیوس باشد؛ چرا که در این صورت هندوانه که 90 درصد آن از آب تشکیل شده است، شروع به یخ زدن می‌کند.

اگر می‌خواهید هندوانه را در یخچال  نگه‌دارید، آن را پس از برش زدن، در ظرف دربسته گذاشته و در یخچال بگذارید. در این صورت می‌توانید سه الی چهار روز هندوانه سالمی در یخچال داشته باشید. بعد از این مدت هندوانه شروع به له شدن می‌کند. اگر می‌خواهید تخم هندوانه را جدا کنید نیز باید بدانید که اکثر آن‌ها در خط وسط هنداونه تجمع دارند. با برش دادن هنداونه به چهار قسمت، می‌توانید آن‎‌ها را جدا کنید.

سوالات متداول

هندوانه خوب را چگونه بشناسیم؟

برای تشخیص هندوانه خوب باید نشانه هندوانه خوب را بشناسید. نشانه‌هایی از قبیل رنگ هندوانه، فرم هندوانه، صدا و حتی بوی آن می‌توانند برای انتخاب هندوانه خوب مفید باشند.

راه تشخیص هندوانه خوب از بد چیست؟

هندوانه بد یا خراب نیز مثل هندوانه خوب، نشانه‌هایی دارد که در صورت دیدن آن‌ها، باید از خریدن آن هندوانه اجتناب کنید. هندوانه‌هایی که لکه‌های غیر عادی دارند و یا بوی نامطبوعی از آن‌ها به مشام می‌رسد، هندوانه‌های سالمی نیستند.

روش انتخاب هندوانه شیرین و قرمز

جمع‌بندی

هندوانه به عنوان آبدارترین میوه در تابستان و فصل گرما طرفداران زیادی دارد. شیرینی دلچسب این میوه در کنار آبدار بودن آن، حس خنکی فوق‌العاده‌ای را به شما القا می‌کند. شاید شما هم اینطور باشید که با دیدن تصویر آن نیز جریان خنکی از هوای تازه را حس کنید و این خنکی دلچسب در عمق جانتان نفوذ کند. در کنار این‌ها، هندوانه فواید بی‌شماری را نیز در دل خود جای داده که آن را به یک میوه پرطرفدار تبدیل کرده است. تأثیر آن بر عملکرد قلبی و متابولیسم بدن، درمان التهاب و کمک به کنترل فشار خون از جمله فواید هندوانه‌اند که در مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.

نکته مهم این است که خواص هندوانه زمانی تکمیل می‌شوند که هندوانه رسیده و آبدار باشد. هندوانه‌های کال و نارس، به اندازه کافی فرآیند تکامل را طی نکرده‌اند؛ به همین خاطر خواص آن‌ها کامل نیست. انتخاب هندوانه خوب، مهارتی است که باید با دانستن نشانه‌های آن کسب کنید. در این مقاله به بررسی راه‌های تشخیص هندوانه خوب و انتخاب هندوانه رسیده پرداختیم. اگر راه دیگری برای تشخیص هندوانه قرمز و روش انتخاب هنداونه شیرین و قرمز می‌شناسید، با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا