خدماتچطوردانستنی ها

چگونه فروش مغازه خود را افزایش دهیم؟ راهکارهای عملی برای رشد فروش

زمانی که یک فروشگاه راه اندازی می‌کنید، بعد از مدتی برای رشد و پیشرفت مغازه خود باید به فکر راهکارهای جدید و عملی برای رشد فروش خود بیفتید.

اگر درباره افزایش فروش مغازه در اینترنت جستجو کرده باشید، احتمالا راه‌های خیلی زیادی را دیده‌اید که به شما معرفی شده است. با این حال بسیاری از این روش‌ها به درد مغازه‌های ایرانی نمی‌خورد یا برای تعداد محدودی از فروشگاه‌ها کاربرد دارد. در این مقاله ما نگاهی به کاربردی‌ترین راهکارهای افزایش فروش انداخته‌ایم که همه فروشگاه‌ها با رعایت یا بهبود آن‌‌ها می‌توانند رشد قابل توجهی را در فروش خود تجربه کنند. برای آشنایی با این راهکارها با ما همراه باشید.

راهکارهای عملی برای افزایش فروش

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مغازه‌های فیزیکی یا فروشگاه‌های اینترنتی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، این است که بعد از مدتی فروش آن‌ها ثابت می‌شود یا کاهش پیدا می‌کند. زمانی که چنین اتفاقی برای یک کسب و کار رخ می‌دهد، صاحب آن کسب و کار باید به دنبال راههای افزایش فروش مغازه خود باشد. در ادامه ۵ راهکار عملی برای افزایش فروش را به شما معرفی می‌کنیم که در صورت رعایت اصولی آن‌ها، می‌توانید تغییر را به وضوح در فروش محصول یا خدمات خود احساس کنید.

۲- فروش محصول چشم گیر

یکی دیگر از راه‌هایی که برای افزایش فروش دارید، این است که یک محصول خاص را بفروشید. مثلا یکی از محصولات خود را به قیمت خیلی خوب در سایت یا مغازه قرار دهید، به‌طوری‌که قیمت آن از تمام فروشگاه‌های دیگر پایین‌تر باشد. سپس تبلیغات خود را روی آن محصول انجام دهید تا مشتری وارد مغازه یا سایت شما شود. بعد از اینکه مشتری آن محصول خاص را با سود خیلی کم یا حتی بدون سود از شما دریافت کرد، احتمالا چند قلم جنس دیگر نیز در کنار آن برمی‌دارد. بدین ترتیب می‌توانید سایر محصولات خود را نیز به فروش برسانید. حتی برای این کار می‌توانید از استراتژی زیان هم استفاده کنید.

استراتژی زیان یک استراتژی قابل توجه است که در آن قیمت یک محصول را حتی پایین‌تر از قیمت خرید قرار می‌دهید و به واسطه آن مشتریان زیادی را به سمت فروشگاه خود جذب می‌کنید. این مسئله باعث می‌شود تا مشتریان شما زیاد شود و محصولات با سود بالاتر را نیز در کنار آن به فروش برسانید. این استراتژی می‌تواند یک برنامه فوق‌العاده برای افزایش فروش فروشگاه شما باشد، به شرطی که آن را به صورت اصولی انجام دهید.

۱- ایجاد جذابیت برای مشتری

یکی از بهترین راه‌هایی که برای افزایش فروش پیش روی شما قرار دارد، این است که محصولات خود را برای مشتری‌ها جذاب کنید. راه‌های زیادی برای افزایش جذابیت یک محصول وجود دارد. برای مثال فرض کنید دو فروشگاه محصولی یکسان را می‌فروشند. فروشگاه شماره یک آن محصول را با قیمتی ارزان به فروش می‌رساند، اما فروشگاه دوم برای آن محصول یک قیمت معمولی با تخفیف ۲۰ درصدی قرار داده است. در این حالت شاید هزینه تمام شده در فروشگاه اول کمتر باشد، اما وجود کد تخفیف در فروشگاه دوم باعث می‌شود تا مشتری از خرید با تخفیف خود هیجان بیشتری دریافت کند و محصول تخفیف دار برایش جذاب‌تر شود.

شما با استفاده از روش‌های مختلف مثل استفاده از کد تخفیف، می‌توانید مشتریان خود را بیشتر از قبل خوشحال کنید؛ چرا که با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مشتری خود را غافلگیر کنید و بدون اینکه خودش انتظارش را داشته باشد، به او هدیه دهید.

۳- فروش اینترنتی

اگر یک فروشگاه فیزیکی دارید و احساس می‌کنید که فروش شما کم شده است، باید بدانید که بخش از مشتریان شما هم اکنون از فروشگاه‌های آنلاین خریدهای خود را انجام می‌دهند. پس اگر می‌بینید بازار فروش حضوری برای شما به هم ریخته است، به نظر زمان آن رسیده است که شما نیز وارد دنیای اینترنت و فروش آنلاین شوید. فرقی نمی‌کند در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید، اگر رقبای آنلاین دارید و می‌بینید آن‌ها از طریق اینترنت و دنیای مجازی فروش خوبی را تجربه می‌کنند، بدانید که چنین فرصتی برای شما و کسب و کار شما نیز وجود دارد.

فروش اینترنتی محصولات راه‌های زیادی دارد. مثلا شما می‌توانید یک وب‌سایت فروشگاهی راه‌اندازی کنید و محصولات خود را از طریق سایت به فروش برسانید. از طرفی می‌توانید با مارکت پلیس‌ها یا سایت‌های فروشگاهی بزرگ‌تر همکاری کنید و محصولات خود را برای فروش در آن‌ها قرار دهید. همچنین برای فروش اینترنتی حتما لازم نیست که یک وب سایت فروشگاهی راه اندازی کنید؛ بلکه می‌توانید با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و پیام‌رسان‌هایی مثل تلگرام، فروش خود را داشته باشید. حتی می‌توانید از این شبکه‌های اجتماعی، فروش حضوری خود را نیز افزایش دهید. برای مثال ببینید طیف قالب مشتری‌های شما مخاطب چه پیج‌ها و صفحاتی هستند، سپس با انجام تبلیغات در اینستاگرام می‌توانید مشتریان حضوری بیشتری را نیز به سمت مغازه خود جذب کنید.

۴- وفادار کردن مشتری (مدیون)

کارهای کوچکی هستند که در صورت انجام آن‌ها، می‌توانید مشتری را مدیون خود کنید. برای این موضوع دو مثال می‌زنیم. در مثال اول فرض کنید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کرده‌اید و منتظر هستید تا محصول آن فروشگاه به دست شما برسد. زمانی که بسته‌بندی محصول مورد نظر خود را دریافت می‌کنید، می‌بینید که آن فروشنده دست نوشته کوچکی با خطی زیبا قرار داده که در آن از خرید شما تشکر و آرزوی یک روز زیبا را برای شما کرده است. این دست نوشته احتمالا از آن دست چیزهایی است که شما آن را فراموش نخواهید کرد.

از طرفی فرض کنید به یک سوپرمارکت کوچک می‌روید و مقداری خرید می‌کنید. سپس فروشنده آن مغازه یک آبمیوه کوچک و ارزان‌قیمت را به عنوان هدیه خرید به شما می‌دهد. شاید آن آبمیوه نسبت به خرید شما ارزش بالایی نداشته باشد، اما همان آبمیوه باعث می‌شود تا شما آن سوپرمارکت را فراموش نکنید. در واقع شما با انجام چنین کارهایی می‌توانید خودتان را در ذهن خریدار ماندگار کنید و او را به کسب و کار خود وفادار کنید. این وفاداری باعث می‌شود تا مشتریان قدیمی دوباره به شما برگردند.

۵- مشتری خود را روان‌شناسی کنید

همان‌طور که تا اینجا فهمیدیم، احساسات یک مشتری، در تصمیم گیری او برای خرید نقش به سزایی دارد. به همین دلیل باید سعی کنید با استفاده از روان شناسی و شناختن مشتریان احتمالی، شرایط را برای ایجاد حس خوب در آن‌ها فراهم کنید. مثلا اگر مشتریان شما از سنین ۱۵ تا ۲۵ سال و سنین جوان هستند، باید با توجه به سلیقه موسیقی آن‌ها، یکی از سبک‌های مدرن‌تر موسیقی را در فروشگاه خود پخش کنید. اما اگر جامعه هدف مشتریان فروشگاه شما افراد با سن بالاتر و پخته‌تر هستند، بهتر است از موسیقی‌های قدیمی‌تر و آرام‌تری استفاده کنید.

در واقع تمام اتفاقات فروشگاه شما، ‌روی یک مشتری تاثیر خواهد گذاشت. از زمانی که یک مشتری وارد مغازه یا سایت فروشگاهی شما می‌شود، تمام موارد به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی او تاثیر خواهند گذاشت؛ بنابراین بهتر است که فضای فروشگاه خود و برخوردی که با مشتری دارید را به گونه‌ای طراحی کنید که تاثیر مثبتی روی مشتری داشته باشد.

کلام آخر

در این مطلب، راهکارهای عملی افزایش فروش مورد بررسی قرار گرفتند. گفتیم که یکی از راه‌های افزایش فروش، ایجاد جذابیت برای مشتریان است. این می‌تواند از طریق ارائه تخفیف‌ها و کد تخفیف‌ها، یا ارائه هدایا و امتیازهای وفاداری به مشتریان انجام شود. همچنین، ایجاد فروشگاه آنلاین یا همکاری با سایت‌های معتبر فروشگاهی می‌تواند به افزایش فروش کمک کند. برای مثال، با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، می‌توانید فروش خود را افزایش دهید و به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنید.

همچنین، ارائه خدمات و محصولات با کیفیت و تخفیف‌های جذاب می‌تواند مشتریان را مدیون و وفادار به شما کند. در کل، شناخت و روان‌شناسی مشتریان نقش مهمی در افزایش فروش دارد و باید با توجه به نیازها و تمایلات آن‌ها، استراتژی‌های مناسبی را برای جلب و نگهداری آن‌ها انتخاب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا