دانستنی هاچطور

چطور ماشین را از گل در بیاوریم؟

گیر افتادن در گِل و لای می تواند نا امید کننده باشد، بخصوص در زمانی که نمی دانید برای رها شدن چه کاری باید انجام دهید. گل با لغزندگی خود به چرخ‌های شما اجازه نمی‌ دهد که کشش مورد نیاز برای حرکت خودرو را به سمت جلو به دست آورند و هر چه پدال گاز را فشار دهید، مقاومت گل بیشتر می شود.

همیشه این احتمال وجود دارد که تلاش برای رهایی از گل و لای کمی موفقیت آمیز باشد. اگر وسیله نقلیه شما شروع به حرکت به جلو کرد، به جای اینکه به آن اجازه دهید در نقطه ای که در آن گیر کرده اید قرار بگیرد، حرکت را حفظ کنید. اما در بیشتر مواقع تلاشهای انجام شده نتیجه ای عکس داده و موجب خالی تر شدن فضای زیر چرخ و فرو رفتن بیشتر در گل می شود. در این شرایط چه باید کرد؟

در ادامه مطلب به نکاتی که موجب پیشگیری از گیر کردن در گل و باتلاق می شود اشاره می شود. همچنین به معرفی 4 مرحله ابتدایی برای رهایی از گل و لای که دانستن آنها موجب نجات شما در شرایط بحرانی می شود، می پردازیم.

1- موقعیت را ارزیابی کنید.

ابتدایی ترین گام هنگام گیر کردن در گل، چک کردن وضعیت خودرو است. از خودرو خارج شوید و وضعیت را ارزیابی کنید. در این ارزیابی باید ببینید عمق گل چقدر است، تایرها چقدر در آن فرو رفته‌اند، و آیا زمین محکم‌تری درنزدیکی شما هست یا خیر. بررسی کنید تا مطمئن شوید ماشین واقعاً گیر کرده است. در غیر این صورت، ممکن است به سادگی با یک فشار به حالت اولیه بازگردد..

2-  اطراف چرخ را خالی کنید.

هنگامی که وضعیت را ارزیابی کردید و تشخیص دادید که واقعاً گیر کرده اید، ابزار هایی که همراه دارید را بررسی کنید. اگر یک بیل، طناب قوی، تکه‌های چوب، مقوا یا حتی یک تشک لاستیکی کف ماشین خود داشته باشید، عالی خواهد بود. اگر بیل دارید، تا جایی که می توانید گل و لای را از اطراف لاستیک ها پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که مسیر جلوی وسیله نقلیه هیچ مانعی ندارد.

3- کشش ایجاد کنید.

برای مقابله با لغزندگی گل باید کشش ایجاد کنید. همانطور که گفته شد، چرخیدن چرخ‌ها احتمالاً شما را در گل و لای عمیق‌تر فرو و به خودروی شما آسیب برساند. اگر خاک گربه یا ماسه دارید، آن را در اطراف لاستیک ها پخش کنید تا چیزی برای گرفتن آن ها ایجاد کنید. اگر تخته چوبی یا تکه مقوا دارید، آنها را زیر جلوی لاستیک قرار دهید تا با شتاب گرفتن خودرو به سمت جلو، روی سطح جامد و از گل و لای بیرون بیاید. موارد دیگری که می توانند به افزایش کشش کمک کنند عبارتند از یک تکه فرش، یک فرش ماشینی، یک پتو، یک ژاکت یا شاخه ها و برگ هایی که روی زمین در مقابل لاستیک های گیر کرده پهن شوند.

4- پشت فرمان بنشینید.

فرمان خود را بچرخانید تا مطمئن شوید که چرخ‌های جلوی شما مستقیم هستند. به آرامی پدال گاز را فشار دهید و از وزن خودرو استفاده کنید تا کمی کشش داشته باشید. اگر ماشین شما اتوماتیک است، آن را در کمترین دنده قرار دهید. اگر تعویض دنده است، از دنده 2 یا 3 استفاده کنید و کلاچ را رها کنید. مهم ترین نکته که در این مرحله باید به آن توجه کنیم، ثابت نگه داشتن لاستیک های جلویی است. به آرامی با نکات گفته شده پدال را فشار دهید و از شر گل و لای راحت شوید.

به طور معمول مرحله آخر تاثیر بالایی در رهایی از گل دارد؛ اما اگر باز هم موفق به خروج از گل نشدید، کمی از باد لاستیک را خالی کرده و دوباره امتحان کنید.

بکسل کردن خودرو با وینچ

از دیگر راهکار هایی که بعد از تلاشهای ابتدایی به ذهن می رسد، کمک گرفتن از خودرو های دیگر است. در این مرحله با یک دوست تماس بگیرید یا از راننده دیگری کمک بخواهید. اگر وینچ و کابل بکسل داشته باشند، کمک بزرگی در رهایی شما می کند.

بکسل کردن خودرو با وینچ از راهکار هایی است که حتی به خودروی دیگری نیاز نیست. وینچ خودرو از دسته ابزار های مفیدی است که برای طبیعت گردان یا سایر رانندگان الزامی و کاربردی است. این ابزار به صورت دستی و با قابلیت نصب بر سطوح سفت، قادر به بکسل کرد و کشیدن اجسام با وزن های بالا می باشد. برای انجام اینکار کافیست وینچ را در زمینی سخت یا به یک درخت نصب کرده و سیم بکسل آنرا به قلاب یدک کش خودروی خود وصل کنید. در ادامه با دورانی چرخاندن دسته وینچ، به راحتی شاهد حرکت خودرو رو به جلو هستید. البته بد نیست دراین مرحله برای سهولت در کار، نیروی کمکی از انتهای خودرو شروع به هل دادن بکند.

بکسل با وینچ خودرو

یکی دیکر از راهکار های رهایی خودرو از گل ، بکسل کردن با یک خودروی دیگر است.

یادگیری نحوه کشیدن ماشین با بند بکسل چندان دشوار نیست، البته تا زمانی که یک بند بکسل، وسیله نقلیه دوم و راننده ای داشته باشید که مایل به بیرون کشیدن شما باشد. تسمه‌های بکسل از رشته‌های بلند نایلون قوی با قلاب‌هایی که در هر انتهای آن به سختی دوخته شده‌اند، تشکیل شده‌اند. از آنجایی که آنها کوچک و سبک هستند (حتی با قلاب)، حمل دائمی آنها در خودرو کار دشواری نیست. برای استفاده از وینچ و رهایی از گل با وینچ، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

رهایی خودرو از گل با سیم بکسل

ابتدا قلاب را به عقب خودروی یدک کش، یا به پایه روی سپر عقب یا به گیره تریلر وصل کنید. قبل از ادامه، مطمئن شوید که قلاب به طور ایمن به پایه وصل شده است.

بکسل ماشین با سیم

سپس، انتهای دیگر تسمه را به قلاب یدک‌کش ماشین خود وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که سیم به هر خودرو به درستی قلاب شده است. در ادامه ماشین خود را، در دنده اول قرار دهید و ترمز دستی را خاموش بگذارید. در این مرحله نوبت خودروی یدک کش است.

فردی که ماشین یدک کش را هدایت می کند باید به آرامی حرکت کند تا مطمئن شود بند بکسل کاملا سفت شده است. بعد از کمی تلاش و حرکت میبینید که از شر گل هایی که گیر کرده بودید خلاص شدید. در ادامه با احتیاط رانندگی کنید و به لاستیک‌های خود فرصت دهید تا قبل از رسیدن به سرعت کامل، از شر گل‌های اضافی خلاص شوند. و در آخر از صحت ترمز های خود اطمینان حاصل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا