ارزهای دیجیتال

چگونه از آربیتراژ پولدار شویم؟

در چند سال اخیر خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط کاربران ایرانی افزایش چشمگیری داشته است. در این میان صرافی‌های خارجی مشکلات و چالش‌های زیادی به دلیل تحریم‌های اعمالی برای تریدرها ایجاد کرده‌اند و به همین دلایل نیاز به معامله ارزهای دیجیتال در صرافی‌های داخلی افزایش شدیدی پیدا کرده است. کاربران ایرانی برای این که بتوانند سود بیشتری در بازار رمزارزها به دست آورند، لازم است به صورت همزمان در چند صرافی ثبت نام و فعالیت کنند. دلیل این امر به کسب سودهای کلان از فرایند آربیتراژ مربوط می‌شود. برای آشنایی با آربیتراژ در این گزارش تصمیم گرفته‌ایم شما را با نکات انتخاب بهترین صرافی‌ها برای کسب سود از آربیتراژ آشنا کنیم و در نهایت بهترین صرافی فعال در این حوزه برای کاربران ایرانی را به شما معرفی کنیم. شما میتوانید برای خواندن مقالات و اخباره به روز در حوزه کریپتو به بلاگ کیف پول من مراجعه کنید.

مفهوم آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال

آربیتراژ در اقتصاد به معنای به دست آوردن سود از مسیر تفاوت قیمتی یک دارایی بین دو یا چند بازار در زمانی معین و معمولا کوتاه است. در واقع آربیتراژ فرصتی ایده آل برای کسب سود با ریسک کم است و از آن جایی که شمار صرافی‌هایی که انواع ارزهای دیجیتال در آن‌ها عرضه می‌شود، بسیار زیاد است، می‌توان با این راهکار سودهای کلانی از بازار به دست آورد.
آربیتراژ تنها در بازار ارزهای دیجیتال معنا پیدا نمی‌کند، بلکه تا قبل از این نیز در بازارهای مختلف با روش آربیتراژ افراد زیادی سودهای بسیار خوبی به دست می‌آوردند و حالا این روش کسب سود به بازار رمزارزها نیز پا گذاشته است. در این فضای ارز دیجیتال کسب درآمد از راه اختلاف قیمت یک توکن بین دو یا چند صرافی ممکن می‌شود و تریدرها با بررسی قیمت رمزارزها در صرافی‌های مختلف، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت برای یک ارز دیجیتال را پیدا می‌کنند و سپس با خرید آن ارز دیجیتال در صرافی با قیمت کمتر، در مدت زمان کوتاهی همان ارز دیجیتال را در صرافی با قیمت بالاتر آن ارز به فروش می‌رسانند.
جالب است بدانید که ارزهای دیجیتال در کل جهان با یک قیمت معامله نمی‌شوند و این اختلاف قیمت نه تنها در بازار رمزارزها بلکه در تمامی ابعاد بازارهای مالی کشورها وجود دارد. برخی اوقات اتفاقاتی در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد که منجر به تفاوت قیمتی در صرافی‌های مختلف می‌شود. برای نمونه میزان عرضه و تقاضا در صرافی‌های مختلف این تفاوت قیمتی را ایجاد می‌کند و این جاست که تریدرهای حرفه‌ای از این فرصت طلایی به مفع خود استفاده می‌کنند. شایان ذکر است که این روش نکات، ظرافت و ریزه کاری‌هایی دارد و به همین خاطر به همین سادگی‌ها انجام نمی‌گیرد؛ اما اگر کمی بیشتر اطلاعات خود را در این باره بروز کنید، نتیجه بسیار خوبی به دست می‌آورید.

نحوه کسب درآمد از آربیتراژ

تریدرها می‌توانند آربیتراژ را به صورت دستی انجام دهند؛ اما باید در نظر داشته باشند که در این حین فاکتور زمان اهمیت بالایی دارد. دلیل این اهمیت به خاطر اختلاف قیمتی موقت و نوسانات بازار ارزهای دیجیتال است. از سوی دیگر رصد قیمت رمزارزها در چندین صرافی داخلی و خارجی به صورت همزمان بسیار دشوار است. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید که اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در دو یا چند صرافی در یک زمان معین ممکن است صرفا تا چند دقیقه دوام داشته باشد و اگر دیر بجنبید احتمال ضرر و زیان برای سرمایه پیش خواهد آمد. پس با این حساب هر چه شما بتوانید عمل آربیتراژ را سریع‌تر انجام دهید، سود بیشتری نیز به دست خواهید آورد. به همین خاطر تریدرها اغلب به ربات‌های تریدینگ روی می‌آورند تا به این شیوه از معاملات آربیتراژ توکن‌ها سود کسب کنند. برای انجام آربیتراژ باید مراحل زیر پیگیری شود:
1.مرحله اول در بازار ارزهای دیجیتال، انتخاب صرافی‌های با حجم معاملاتی بالا است؛ مقوله‌ای که در کمتر صرافی داخلی مشاهده می‌شود و اغلب صرافی‌های بزرگ خارجی از این فاکتور تبعیت می‌کنند. پس همین جا کار در انتخاب صرافی داخلی سخت می‌شود؛ اما نگران نباشید! در ایران نیز صرافی‌هایی مانند کیف پول من وجود دارند که بیشترین حجم معاملات ارزهای دیجیتال در داخل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
2. در مرحله بعدی پس ار انتخاب صرافی با حجم معاملاتی بالا، باید احراز هویت صرافی را چک کنید. معمولا صرافی‌های خارجی احراز هویت را برای تمامی کاربران اجباری کرده‌اند. این قضیه برای تریدرهای ایرانی به هیچ وجه خوشایند نیست و لزوم استفاده از آی پی ثابت و وریفای صرافی از طریق سایت‌های پرداخت ارزی و بین‌المللی را نشان می‌دهد. اگر در چنین مواقعی بتوانید این مراحل پشت سر بگذارید، می‌توانید همزمان در صرافی‌های داخلی بدون مشکل احراز هویت و در صرافی‌های خارجی پس از گذراندن مراحل وریفای به فعالیت و پیگیری مراحل آربیتراژ بپردازید.
3. پس از مرحله دوم و یافتن چند صرافی ایده آل نوبت به رصد کردن قیمت ارز دیجیتال موردنظر در این صرافی‌ها می‌رسد. در این حالت اگر اختلاف قیمتی خوبی مشاهده شود، می‌توان نسبت به خرید ارز دیجیتال با قیمت کمتر در یکی از صرافی‌ها اقدام کرد. لازم به ذکر است که حین بررسی قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف، حتما کارمزد خرید و فروش و انتقال آن رمزارز به سایر صرافی‌ها بررسی کنید؛ چراکه این احتمال وجود دارد که کارمزد بالای یک صرافی سود ناشی از فرایند آربیتراژ را خنثی کند و حتی در مواقعی باعث بروز ضرر و زیان برای سرمایه کاربر شود.
4. بعد از آن که ارز دیجیتال را در صرافی مورد نظر خود با کارمزد پایینی خریداری کردید، نوبت به فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دیگر می‌رسد. به عنوان نمونه فرض کنید شما توکنی را در یک صرافی با قیمت 50 دلار و کارمزد 0.2 درصد خریداری کرده‌اید و قیمت همان توکن در صرافی دیگر 54 دلار است. در این حالت باید توکن را در صرافی اول خریداری و در صرافی دوم با قیمت بالاتر به فروش برسانید و از روش آربیتراژ سود کسب کنید.
5. آخرین مرحله برداشت سود از صرافی است که اگر توکن خود را در صرافی داخلی به فروش رسانده باشید، این عملیات راحت‌تر انجام می‌گیرد و نیازی به واسطه برای انتقال سود به حساب بانکی خود نخواهید داشت.

استراتژی آربیتراژ؛ قانونی یا غیرقانونی؟استراتژی آربیتراژ؛ قانونی یا غیرقانونی؟

آربیتراژ نه تنها قانونی است؛ بلکه هر چه تعداد کاربران بیشتری نسبت به کسب سود از روش آربیتراژ اقدام کنند، حجم معاملات در صرافی‌های مختلف بالا می‌رود و قیمت ارزهای دیجیتال در این صرافی‌ها زودتر به تعادل می‌رسد و سفارش تراکنش‌های ارزهای دیجیتال تکمیل می‌شود. پس با این حساب می‌توان گفت که فرایند آربیتراژ نه تنها ضرری به بازار ندارد و غیرقانونی نیست، بلکه به ثبات بازار کمک کرده و حجم معاملات در صرافی‌ها را افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال

کسب سود از بازارهای مالی ساده نیست و نیاز به یادگیری و تجربه اندوزی دارد. آربیتراژ هم از این قاعده مستثنی نیست و نیاز به تسلط به بازار رمز ارزها و آشنایی با صرافی‌های مختلف دارد. این استراتژی مزایا و معایبی دارد که در ذیل با هم مرور می‌کنیم:

مزایای کسب سود از آربیتراژ

• به دلیل سرعت بالا در فرایند آربیتراژ، ریسک کمتری برای تریدرها و سرمایه کاربران پیش می‌آید؛ به این دلیل که پوزیشن‌ها برای طولانی مدت باز نمی‌مانند و اگر از ربات‌های معتبر در این باره استفاده کرد، می‌توان به سودهای فوق‌العاده‌ای دست پیدا کرد.
• به دلیل افزایش شمار صرافی‌های ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، فرصت‌های زیادی برای کسب سود از آربیتراژ برای معامله‌گران فراهم می‌شود.
• با این استراتژی هم در بازار نزولی و هم در بازار صعودی می‌توان سودهای بسیار خوبی کسب کرد. بنابراین نوسانات بازار در این روش جلوی درآمدزایی را نمی‌گیرد.
• به دست آوردن سود با این روش سریع بوده و نیازی به صبر کردن و نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال ندارد.

معایب کسب سود از آربیتراژ

• تاخیر در ثبت و تایید تراکنش‌های رمزارزها به دلیل تراکم شبکه‌ها به ویژه در صرافی‌های خارجی ممکن است یاعث تغییرات قیمتی خارج از قیمت مدنظرمان شود و با همین چالش تریدرها دچار ضرر و زیان شوند؛ اما اگر در صرافی معتبر بدون مشکلات تایید تراکنش فعالیت کنید، این مورد برطرف می‌شود.
• کارمزد برخی صرافی‌ها بسیار زیاد است و همین عامل باعث می‌شود تا سود به دست آمده از روش آربیتراژ خنثی و حتی در شرایطی ضرر و زیان ایجاد کند. بنابراین هنگام انتخاب صرافی‌های معتبر برای کسب سود از آربیتراژ حتما به دنبال صرافی‌های با کارمزد کم باشید.
• برای فعالیت در صرافی‎های خارجی معامله‌گران نیاز به احراز هویت یا وریفای صرافی دارند. این مسئله کار تریدرها مشکل می‌کند و باید از آی پی ثابت استفاده کرده و در کنار آن از طریق سایت‌های پرداخت ارزی و بین‌المللی داخلی اقدام به تکمیل مراحل احراز هویت صرافی خارجی کنند. با این وجود اگر در صرافی داخلی مطمئنی ثبت نام و احراز هویت کنید، با چنین چالش‌هایی مواجه نمی‌شوید.
• این امکان وجود دارد که قیمت رمزارزی در یک صرافی پایین باشد، اما سفارش آن تکمیل نشود و نتوانید خرید خود را برای آن رمزارز تکمیل کنید.
• روش آربیتراژ با سرمایه بسیار کم توجیه اقتصادی ندارد.
با این توصیفات پی می‌بریم که عمل آربیتراژ هر چند سود بسیار خوبی برای معامله‌گران دارد، اما باید در انتخاب صرافی و ارز دیجیتال بسیار دقت شود؛ در غیر این صورت نمی‌توان انتظار بازده بالا با این استراتژی را داشت.

ولت و صرافی کیف پول من؛ انتخابی هوشمندانه برای کسب سود از آربیتراژولت و صرافی کیف پول من

همان طور که گفتیم کسب سود از استراتژی آربیتراژ به عوامل متعددی بستگی دارد و این عوامل می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در معامله ارزهای دیجیتال داشته باشند. برای نمونه زمان تایید تراکنش‌ها و محدودیت‌های واریز و برداشت منجر به این می‌شود که همه چیز طبق انتظارات ما پیش نرود و از سوی دیگر به خاطر نوسانات قیمتی و سرعت بالای معاملات رمزارزها فرصت کسب سود از آربیتراژ را از دست بدهیم. در چنین شرایطی اگر بتوانید صرافی‌های معتبر و ایده‌آلی را برای فعالیت به روش آربیتراژ انتخاب کنید، سودهای کلانی به دست خواهید آورد.
کیف پول من از جمله صرافی‌های معتبر داخلی در حوزه بازار ارزهای دیجیتال است که توانسته رتبه اول را در بین صرافی‌های داخلی با بیشترین حجم معاملات به دست آورد. این صرافی کارمزد بسیار پایینی دارد و از بیش از 1500 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. بنابراین اگر رمز ارزی را در صرافی دیگر خریداری کرده و به کیف پول من انتقال دهید، مشکلی از بابت پشتیبانی صرافی از آن ارز دیجیتال نخواهید داشت. علاوه بر این‌ها ریسک تحریم و بلوکه شدن دارایی‌های دیجیتالی در کیف پول من وجود ندارد و اگر کمی با ترفندهای آربیتراژ آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌توانید از این روش سود کسب کنید. برای فعالیت در صرافی مطمئن و با امنیت بالای کیف پول من Kifpool.me نیازی به طی کردن مراحل سخت و وقت گیر نیست و احراز هویت به سادگی و در عرض چند دقیقه انجام می‌گیرد؛ علاوه بر این به ازای هر ثبت نام پاداشی به ولت صرافی کاربران اضافه می‌شود که می‌توان در همان ابتدا با این راه سود کسب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا