چطوردانستنی هامهارت های ارتباطی

چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟|5 تکنیک برای جلوگیری از دخالت افراد فضول

آدم فضول کیست؟چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟یک سری افراد در اطرافیان وجود دارند که در کارهایی که به آن ها مربوط نیست دخالت می کنند. این افراد صرفا افراد غریبه نیستند و ممکن است افراد خیلی نزدیک هم در کارهای شخصی شما دخالت کنند. شما باید از حریم شخصی خودتان محافظت کنید؛ نه باید آن ها را برانید و نه آن ها را بیش از اندازه به حریم خود نزدیک کنید این بدان معناست که باید دقیق بدانید با افراد فضول چگونه برخورد کنید. در این مقاله از فارسیرو ما ابتدا آدم فضول را می شناسیم و راه های چگونگی برخورد با افراد فضول را بررسی خواهیم کرد.

آدم فضول کیست ؟

فضول کسی است که در مورد زندگی دیگران کنجکاو است و دوست دارد در مورد آنها اطلاعات کسب کند. گاهی اوقات، فضولی می تواند طبیعی و بی ضرر باشد. اما گاهی اوقات، می تواند آزاردهنده یا حتی توهین آمیز باشد.

تفاوت آدم فضول و کنجکاو

کنجکاوی یک ویژگی طبیعی انسان است. همه ی ما کنجکاو هستیم و دوست داریم در مورد چیزهای جدید یاد بگیریم. اما کنجکاوی همیشه به معنای فضولی نیست. کنجکاوی می تواند مثبت باشد، زیرا می تواند به یادگیری و رشد ما کمک کند. اما شخصیت افراد فضول معمولاً منفی است، زیرا می تواند به حریم خصوصی دیگران تجاوز کند.

دلیل فضولی کردن چیست؟

دلایل مختلفی برای فضولی وجود دارد. برخی از افراد فضول هستند زیرا دوست دارند در مورد دیگران اطلاعات کسب کنند و از آنها سر در بیاورند. برخی دیگر فضول هستند زیرا احساس تنهایی یا کمبود می کنند و با دانستن اطلاعات در مورد دیگران می خواهند احساس بهتری داشته باشند. و برخی دیگر فضول هستند زیرا قصد دارند از اطلاعات کسب شده برای اهداف خود استفاده کنند، مانند قضاوت کردن یا آسیب رساندن به دیگران.

چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟

اگر با فردی فضول مواجه شدید، مهم است که به گونه ای با او برخورد کنید که هم احترام او را حفظ کنید و هم از خودتان و حریم خصوصی تان دفاع کنید. در اینجا چند نکته برای برخورد با افراد فضول آورده شده است:

  • ابتدا سعی کنید علت فضولی فرد را درک کنید. آیا او واقعاً به شما اهمیت می دهد و می خواهد بیشتر در مورد شما بداند؟ یا فقط کنجکاو است و دوست دارد در مورد زندگی دیگران اطلاعات کسب کند؟ اگر فرد واقعاً به شما اهمیت می دهد، ممکن است بتوانید با او صحبت کنید و به او توضیح دهید که چرا نمی خواهید به سوالاتش پاسخ دهید.

  • اگر فرد کنجکاو شما را آزار می دهد، می توانید به او بگویید که سوالاتش را دوست ندارید. می توانید با لحنی مودبانه و قاطع بگویید: “متاسفم، اما ترجیح می دهم در مورد این موضوع صحبت نکنم.”

  • اگر فرد اصرار دارد که به سوالاتش پاسخ دهید، می توانید از او بخواهید که سوال خود را به گونه ای متفاوت بپرسد. به عنوان مثال، اگر از شما بپرسد “چرا ازدواج نمی کنی؟” می توانید بگویید: “آیا منظور شما این است که آیا قصد دارم در آینده ازدواج کنم؟”

  • می توانید از سوالات فرد برای تغییر موضوع گفتگو استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر از شما بپرسد “درآمدت چقدر است؟” می توانید بگویید: “خیلی خوبه، ممنون که پرسیدی. اما نظرت در مورد جدیدترین فیلم اکران شده چیه؟”

  • اگر فرد فضول از شما سوالات شخصی می پرسد، می توانید به او بگویید که این اطلاعات به او مربوط نیست. به عنوان مثال، اگر از شما بپرسد “چرا بینی ات رو عمل نمی کنی؟” می توانید بگویید: “این موضوعی شخصیه و به تو مربوط نیست.”

آدم فضول کیست؟

رفتار صحیح با افراد فضول

در پاسخ به سوالات آزاردهنده ی افراد فضول، مهم است که قاطع باشید و از خود دفاع کنید. اما در عین حال، احترام دیگران را نیز حفظ کنید. اگر با آرامش و خونسردی با این افراد برخورد کنید، احتمال اینکه آنها در آینده از شما سوالات آزاردهنده نپرسند بیشتر خواهد بود.

در اینجا چند نمونه از پاسخ های مناسب به سوالات آزاردهنده ی افراد فضول آورده شده است:

  • “متاسفم، اما ترجیح می دهم در مورد این موضوع صحبت نکنم.”
  • “این موضوعی شخصیه و به تو مربوط نیست.”
  • “لطفاً سوال خود را به گونه ای متفاوت بپرسید.”
  • “آیا منظور شما این است که …؟”
  • “نظرت در مورد … چیه؟”

با رعایت این نکات، می توانید به گونه ای با افراد فضول برخورد کنید که هم احترام آنها را حفظ کنید و هم از خودتان و حریم خصوصی تان دفاع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا