دانستنی هاچطور

چگونه زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 را به‌درستی تشخیص دهیم؟

اگر پژو 405 دارید، باید زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 را بدانید. در این صورت خودرو شما بهترین عملکرد را خواهد داشت. در واقع یکی از مهم‌ترین قطعات این خودرو محبوب، تسمه تایم آن محسوب می‌شود. تسمه تایم عملکردی بسیار حیاتی در خودرو ۴۰۵ ایفا می‌کند و به‌طورکلی این قطعه با ایجاد نظم و هماهنگی درست میان اجزای موتور موجب حرکت صحیح آن می‌شود. در ادامه شما را با زمان مناسب تعویض تسمه تایم پژو ۴۰5 آشنا خواهیم کرد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم پژو 405

همان‌طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، تسمه تایم یکی از اصلی‌ترین قطعات به کار رفته در خودرو ۴۰۵ و همچنین سایر خودروها به شمار می‌آید. خوب است بدانید که بدون حضور تسمه تایم، خودرو قادر به روشن‌شدن نخواهد بود و حتی موتور خودرو ۴۰۵ نیز به حرکت در نمی‌آید.

تسمه تایم روی میل‌سوپاپ و میل‌لنگ قرار می‌گیرد و این دو بخش موتور را به یکدیگر وصل می‌کند. این قطعه وظیفه زمان‌بندی عملکرد میل‌سوپاپ را بر عهده دارد. به‌گونه‌ای که در مقابل دو دور چرخش میل‌لنگ، میل‌سوپاپ تنها یک‌بار می‌چرخد. به عبارتی دیگر تعداد دفعات چرخش میل‌سوپاپ، نصف تعداد دفعات چرخش میل‌لنگ است.

البته لازم به ذکر است که در برخی از انواع خودروها، به‌جای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می‌شود. اما در خودرو ۴۰۵ تسمه تایم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنجیر تایم طول عمر بیشتری دارد، اما تسمه تایم در واقع یک قطعه لاستیکی است و یک طول عمر خاص دارد و پس از گذشت یک مدت زمان به تعویض نیاز پیدا می‌کند.

علائم خرابی تسمه تایم؛ نشانه مهم

پیش‌تر بیان کردیم تعویض به‌موقع تسمه تایم پژو ۴۰۵ اهمیت بسیار زیادی دارد. اما با این وجود ممکن است از خود بپرسید که چطور بفهمیم تسمه تایم خودرو ما نیاز به تعویض دارد؟ پاسخ به این سؤال بسیار راحت است، شما باتوجه‌به علائم و نشانه‌های خرابی تسمه تایم خودرو می‌توانید به خرابی آن پی ببرید و نسبت به تعویض این قطعه از خودرو اقدام کنید. به‌طورکلی شما با شناخت خرابی تسمه تایم، می‌توانید زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 را بدانید. نشانه‌های خرابی تسمه تایم عبارت‌اند از:

ایجاد اختلال در استارت خوردن

 یکی از رایج‌ترین علائم خرابی تسمه تایم پژو ۴۰۵، بروز اختلال و مشکل در استارت خوردن پیشرانه و همچنین حرکت خودرو است. برای عملکرد بهینه و منظم تسمه تایم، تنظیم بودن این قطعه از خودرو اهمیت زیادی دارد. دو بار چرخیدن میل‌لنگ در مقابل هر بار چرخش بادامک، به معنای عملکرد درست و منظم تسمه تایم است. بروز اختلال در این زمان‌بندی موجب ایجاد مشکل در عملکرد دیگر قطعات و همچنین استارت نخوردن و خراب‌شدن استارت خودرو ۴۰۵ می‌شود.

تنظیم نبودن دور موتور

زمانی که دور موتور خودرو ۴۰۵ به ۲ الی 4 هزار دور در دقیقه برسد، حکایت از تنظیم نبودن و خارج شدن پیشرانه از حالت مناسب و منظم دارد. فرسودگی و یا شل شدن تسمه تایم خودرو موجب افزایش نادرست دور موتور خودرو می‌شود.

فرسودگی دندانه‌های تسمه تایم

از دیگر علائم و نشانه‌های خرابی تسمه تایم پژو ۴۰۵ می‌توان به فرسودگی دندانه‌های تسمه تایم اشاره کرد و در صورت بروز این مشکل لازم است تا به فکر تعویض تسمه تایم خودرو خود باشید. کارکرد پیوسته و مداوم خودرو موجب خوردگی و فرسایش دندانه‌های تسمه تایم پژو ۴۰۵ می‌شود. با بررسی و ارزیابی دوره‌ای تسمه تایم خودرو می‌توان از فرسودگی و خوردگی دندانه‌های آن مطمئن شد. به طور معمول، زمان تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ در دفترچه راهنمای این قطعه ذکر شده است.

خروج دود زیاد

خروج دود بیش از حد و غیرعادی از اگزوز خودرو جزو یکی دیگر از دلایل خرابی تسمه تایم پژو ۴۰۵ محسوب می‌شود. در چنین شرایطی، پیشرانه فشار بسیار زیادی را به قطعات خودرو وارد می‌کند که این امر موجب خارج‌شدن دود بسیار زیاد از اگزوز می‌شود. افزایش دود این موضوع را نشان می‌دهد که عمل احتراق در خودرو به‌صورت صحیح انجام نمی‌شود. یکی از دلایل این احتراق نامناسب می‌تواند عملکرد نادرست تسمه تایم باشد.

 بهترین زمان تعویض تسمه تایم

 اگر نمی‌دانید بهترین زمان تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ چه زمانی است؟ قبل از هر چیزی خوب است بدانید که تعویض تسمه تایم به کارکرد و عملکرد خودرو شما بستگی دارد. به عبارتی دیگر، تسمه تایم قطعه‌ای نیست که در همه خودروها نیاز باشد در یک مدت‌زمان و یا یک کیلومتر مشخص تعویض شود. اما زمانی که کارکرد خودرو شما به ۶۰ هزار کیلومتر رسید، باید نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کنید. عوامل زیر موجب نیاز تعویض زود هنگام تسمه تایم می‌شود.

عدم کارکرد مرتب خودرو

 اما تنها کیلومتر خودرو ملاک زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 نیست، زیرا امکان دارد یک خودرو چندین سال متمادی کار نکرده باشد، در چنین شرایطی تاریخ استفاده از تسمه تایم خودرو می‌گذرد و باید آن را تعویض کنید.

 به طور معمول از زمانی که تسمه تایم تولید می‌شود تا ۳ الی ۵ سال می‌توان از آن استفاده کرد؛ بنابراین برای تعویض تسمه تایم خودرو باید هم مدت زمانی که این قطعه تولید شده است را مدنظر داشته باشید و هم اینکه به مقدار کیلومتری که خودرو شما طی کرده است، توجه کنید. اما در برخی مواقع شما باید تسمه تایم را زودتر از زمانی که شرکت سازنده پژو 405 تعیین کرده است، تعویض کنید. به‌طورکلی نشانه‌هایی وجود دارند که می‌تواند زنگ خطر پارگی این قطعه از خودرو را برای شما به صدا درآورد.

استارت نخوردن خودرو

 زمانی که شما استارت می‌زنید، در اصل میل‌لنگ را به گردش در می‌آورد و سپس یک سیکل احتراق موتور خودرو اتفاق می‌افتد تا خودرو روشن شود. اگر تسمه تایم به‌خوبی کار نکند، با هر بار استارت‌زدن شما میل‌لنگ خودرو را حرکت می‌دهید. اما این حرکت به‌خوبی به میل‌سوپاپ انتقال نمی‌یابد و خودرو نیز روشن نمی‌شود. یک نشانه دیگر نیز می‌تواند کارکردن نامناسب خودرو حین حرکت باشد.

 به‌عنوان‌مثال، قدرت موتور خودرو کمتر می‌شود و می‌لغزد که در اصل بیانگر این موضوع است که دور موتور به‌درستی کار نمی‌کند. خوب است زمان تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵، بلبرینگ تایم خودرو را نیز عوض کنید. بلبرینگ در مقایسه با تسمه تایم طول عمر بیشتری دارد. به طور معمول، پس از هر صدهزار کیلومتر مسافت، بلبرینگ باید تعویض شود، اما به شما توصیه می‌کنیم که همراه با تسمه تایم، بلبرینگ خودرو را نیز تعویض کنید، زیرا خرابی بلبرینگ خودرو همان خسارات و عواقبی را پی دارد که پاره شدن و خرابی تسمه تایم به وجود می‌آورد.

 

عواقب پاره شدن تسمه تایم

باتوجه‌به اهمیت بالای تسمه تایم ایساکو ۴۰۵، پاره شدن و خرابی آن می‌تواند خسارات و آسیب‌های بسیار جدی را به دیگر قطعات خودرو وارد کند. سوپاپ جزو اولین قطعه‌ای است که پس از خرابی و پارگی تسمه تایم خراب می‌شود. در چنین شرایطی زمان‌بندی چرخش میل‌سوپاپ و میل‌لنگ به هم می‌ریزد و در نهایت موجب برخورد این قطعات به یکدیگر می‌شود. در آخر نیز سوپاپ‌ها یا می‌شکنند و یا کج می‌شوند. حتی در برخی از مواقع امکان دارد که کار حتی به تعویض موتور خودرو نیز برسد. به‌طورکلی، برخی دیگر از عوامل پارگی تسمه تایم خودرو عبارت‌اند از:

 • خاموش‌شدن ناگهانی خودرو

 • روشن‌نشدن خودرو

 • آسیب‌دیدن سرسیلندرها

 • از کار افتادن کامل موتور

 عوامل آسیب‌زننده به تسمه تایم را بشناسید

 در برخی مواقع، تسمه تایم زودتر از زمان مقرر خراب می‌شود. برخی از مواردی که موجب آسیب رسیدن به تسمه می‌شوند را در موارد زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • استفاده از دور موتور بالای چهار هزار به مدت طولانی

 • ریختن روغن روی تسمه

 • عدم کارکرد خودرو به مدت طولانی

 • عدم استفاده از دنده مناسب مخصوصاً در سربالایی

 • ریختن روغن روی تسمه

 • عدم استفاده از دنده مناسب مخصوصاً در سربالایی

 • شتاب‌گیری ناگهانی هنگام شروع حرکت یا همان تیک‌آف

جمع‌بندی

شما باید زمان تعویض تسمه تایم پژو ۴۰۵ را جدی بگیرید. تسمه تایم را می‌توان یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو پژو ۴۰۵ معرفی کرد که وظیفه بسیار مهمی را در خودرو ایفا می‌کند و خرابی آن نیز می‌تواند مشکلات بسیار متعددی برای سایر قطعات خودرو به وجود آورد. در این بخش به ارائه مطالبی دررابطه‌با تسمه تایم پژو ۴۰۵ و بهترین زمان برای تعویض آن پرداختیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا