سلامت و پزشکیجراحی‌ها و اقداماتسوالات پزشکی

رفتن به حمام بعد از عمل بینی باز| محدودیتها و مراقبتها

جراحی بینی به روش باز، با ایجاد برش‌های خارجی در ناحیه کلوملا (تیغه وسط بین حفره‌های بینی) انجام می‌شود. در این روش جراحی، تغییرات به صورت گسترده روی بینی ایجاد می‌شوند. بنابراین احتمال جای زخم و برش، روی پوست بینی و همچنین پانسمان زخم وجود خواهد داشت. همین موضوع باعث می‌شود، تا رعایت مراقبت‌ها از جمله نحوه رفتن به حمام بعد از عمل بینی باز، از حساسیت بیشتری برخوردار باشد. گاهی بعد از عمل بینی ممکن است از آتل، گچ یا اسپلینت استفاده شود. به طور حتم استحمام با این نوع تجهیزات درمانی، با چالش‌های بیشتری همراه خواهد بود.

خیلی مهم است که در هفته‌های ابتدایی، تجهیزات حمایت کننده و نگهدارنده بینی، در معرض فشار یا آب قرار نگیرند؛ زیرا این کار باعث می‌شود تا پانسمان خیس بخورد و زخم‌ها و برش‌ها در معرض آسیب یا عفونت قرار بگیرند. اینکه تا چه مدت باید از آتل یا اسپلینت استفاده کنید؛ به تشخیص پزشک و نوع جراحی شما بستگی دارد. به طور معمول یک هفته بعد از جراحی آتل برداشته می‌شود. در طی این مدت باید بسیار مراقب بود و اقدامات احتیاطی را برای استحمام رعایت کرد.

عمل باز بینی

اگر نگران چگونگی استحمام بعد از جراحی زیبایی بینی هستید نگران نباشید ما در این مقاله تمام نکات کلیدی و مهم را در این زمینه آورده و با شما در مورد محدودیت‌ها و چگونگی استحمام بعد عمل بینی باز صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما بمانید.

رفتن به حمام بعد از عمل بینی باز ممکن است؟

افرادی که رینوپلاستی باز انجام می‌دهند، به هیچ وجه نباید در معرض بخار آب، حرارت و گرما قرار بگیرند. بخار آب باعث می‌شود تا پانسمان بینی خیس شده و آتل بینی شل شود، به همین دلیل نباید بعد از جراحی حمام کرد. استفاده از دوش آب گرم، وان آب گرم، سونا بخار و خشک بعد از انجام جراحی زیبایی بینی ممنوع است شما به هیچ وجه نباید سر و صورت خود را خیس کنید.

تمیز و خشک نگه داشتن زخم‌ها و پانسمان یکی از نکات اصلی مراقبتی بعد از انجام عمل بینی باز است. حمام بعد از عمل بینی باز تا زمانی که پانسمان روی صورت شما قرار دارد، ممنوع است و در طی این مدت هرگونه شستشوی صورت و مو باید با احتیاط انجام شود.

اگر می‌خواهید صورت یا اطراف گردن خود را تمیز کنید، می‌توانید از دستمال‌های مرطوب استفاده کرده و به آرامی نواحی مورد را تمیز کنید. مراقب باشید هنگام استفاده از دستمال مرطوب هیچگونه فشاری به نواحی جراحی شده و اطراف آن وارد نشده و پانسمان و آتل خیس نشوند.

تا چه مدت باید برای استحمام بعد عمل بینی باز صبر کرد؟

به طور معمول بعد از عمل بینی باز، آتل یا اسپلینت مدت یک هفته روی بینی باقی می‌ماند. البته بنا به وضعیت و گستردگی جراحی ممکن است، قرارگیری آتل روی صورت کمتر از یک هفته یا بیشتر از آن باشد. در هر صورت پزشک است که تصمیم می‌گیرد چه زمانی شما باید آتل را بردارید. در طی این مدت جهت استحمام بعد عمل بینی باز به هیچ وجه نباید خود بدون مشورت پزشک اقدام به خارج کردن آتل کنید. این ممکن است به بخیه‌ها، غضروف‌ها و استخوان‌های جراحی شده آسیب وارد کند و منجر به خونریزی‌های شدید یا جابجایی ساختار استخوانی و غضروفی بینی شود.

حمام بعد از عمل بینی

اگرچه ممکن است یک هفته نشستن سر و موها برای شما سخت به نظر برسد، اما فراموش نکنید که شما یک جراحی زیبایی بزرگ انجام داده‌اید که برای رسیدن به نتایج مطلوب نیازمند رعایت نکات و مراقبت‌های اصولی پس از جراحی است. حمام بعد از عمل بینی باز یکی از مهمترین اقدامات مراقبتی است.

شما می‌توانید ساعاتی پیش از ویزیت پزشک برای برداشتن آتل دوش بگیرید و موهای خود را به آرامی بشویید. این کار باعث می‌شود تا آتل یا پانسمان شل شده راحت‌تر خارج شود، اما به هیچ وجه خود اقدام به برداشتن آتل نکنید. این کار را باید در مطب پزشک انجام شود.

روش صحیح حمام کردن بعد عمل باز بینی

همانطور که گفته شد، حمام کردن بعد عمل بینی باز زمانی مجاز است که شما به پزشک مراجعه کرده و آتل و پانسمان را کامل خارج کنید. در این صورت می‌توانید به آرامی سر و موهای خود را بشویید. البته همیشه بعد از انجام رینوپلاستی باز استفاده از آتل ضرورتی ندارد و پزشک ممکن است تنها از یک پانسمان ساده استفاده کند. فراموش نکنید که بخیه‌ها و هر پانسمانی حداقل تا 48 ساعت پس از جراحی باید خشک نگه داشته شود. در هر صورت بهتر است استحمام بعد عمل بینی باز حدود یک هفته بعد از جراحی باشد. روش صحیح حمام بعد از عمل بینی باز به صورت زیر است:

 • اگر با وجود داشتن آتل یا اسپلینت قصد حمام کردن دارید، این کار را نباید به تنهایی انجام دهید. بهتر است از یکی از افراد خانواده کمک بگیرید. برای این منظور روی صندلی تکیه داده و سر خود را به سمت عقب حرکت دهید حالا از دوست یا همراه خود بخواهید دوش را بالای سر شما بگیرد، طوری که آب به سمت پایین سرازیر نشود. حالا به آرامی موهای خود را بشویید.

 • هنگام شستشوی صورت، مو، سر و گردن مراقب باشید تا هیچگونه فشار یا ضربه‌ای به نواحی جراحی شده بینی وارد نشود.

 • برای شستشوی موها، زمانی که آتل یا گچ روی بینی خود دارید، می‌توانید از کلاه‌های محافظ شبیه کلاه‌های مخصوص حمام کودک استفاده کنید.

 • جهت استحمام بعد از عمل بینی باز باید از دوش متحرک استفاده کرده، طوری‌که فقط از گردن به پایین خیس شود.

 • برای حمام کردن بعد عمل بینی باز بهتر است بخیه‌ها را با یک پانسمان ضد آب بپوشانید. مراقب باشید، هنگام دوش گرفتن بخیه‌ها خیس یا آلوده نشوند.

 • اگر محل بخیه‌ها خیس شد بلافاصله آن را با یک حوله یا سشوار ملایم خشک کنید.

 • در اکثر موارد پس از انجام رینوپلاستی باز بینی، پزشکان جهت فرم دهی و حفاظت از پوست بینی ممکن است از چسب‌های مخصوص استفاده کنند. نحوه صحیح چسب زدن به بیمار آموزش داده می‌شود شما باید بعد از هر بار استحمام صورت خود را کاملاً خشک کرده و چسب بینی را بچسبانید. این چسب‌ها تا زمان استحمام بعدی باید روی صورت باقی بماند. هنگام استحمام بعد عمل بینی باز و زیر دوش آب، شما می‌توانید به آرامی چسب را برداشته و پس از بیرون آمدن از حمام و خشک کردن صورت دوباره چسب بزنید.

 • هنگام حمام بعد از عمل بینی باز مراقب باشید تا مواد شوینده وارد محل زخم‌ها و بخیه‌ها نشود.

نکات استحمام بعد عمل بینی باز و مشکلات احتمالی

برای پیشگیری از عوارض احتمالی باید نکات مراقبتی حمام کردن بعد عمل بینی باز را جدی بگیرید:

 1. به هیچ وجه هنگام حمام، از آب گرم یا داغ استفاده نکنید. استفاده از آب گرم باعث افزایش خونریزی، به ویژه در روزهای ابتدایی پس از جراحی می‌شود. همچنین آب گرم در دو روز ابتدایی بعد جراحی، احتمال تورم و کبودی را افزایش خواهد داد.
 2. برای حمام کردن حتماً از آب ولرم استفاده کنید.
 3. هنگام شستشوی سر یا صورت، از مالش دادن ناحیه تحت جراحی خودداری کنید. این کار می‌تواند، باعث جابجایی غضروف‌های تازه جراحی شده شود و به آنها آسیب برساند.
 4. پس از استحمام موهای خود را به آرامی خشک کنید.
 5. از شامپو زیاد استفاده نکنید، زیرا این کار باعث ایجاد کف شده و شما برای مهار آن به شستشوی بیشتری نیاز دارید.

سخن پایانی در مورد حمام بعد از عمل بینی باز

حمام کردن بعد عمل بینی باز باید با احتیاط انجام شود تا از ایجاد هرگونه فشار ناخواسته به بینی و نواحی تحت جراحی خودداری شود. در دو روز ابتدایی شما مجاز به استفاده از حمام یا دوش آب گرم نیستید.

استفاده از حمام بعد از عمل بینی باید بعد از گذشت حداقل یک هفته باشد. زمانی که آتل یا اسپلینت خارج شد می‌توانید حمام کنید. در طی این مدت با رعایت نکات مراقبتی می‌توان موها و سر را شستشو داد.  نکات مراقبتی مانند استفاده از دوش دستی، شستن سر و مو با آب ولرم، استفاده از صندلی، کمک گرفتن از یک همراه، عدم استفاده زیاد از شامپو همگی کمک می‌کنند تا یک حمام امن و بی‌خطر داشته باشید.

با مراجعه به کلینیک جراحی بینی تهران ضمن انجام یک عمل عالی و موفقیت آمیز زیر نظران پزشکان مجرب و متخصص این مرکز می‌توانید تمام نکات و دستورالعمل‌های مراقبتی را به شکل صحیح بیاموزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا