ارزهای دیجیتالبازارها

Fundamental Analysis چیست و چه کمکی به تحلیل قیمت ارز دیجیتال می‌کند؟

شاید مهم‌ترین دلیلی که باعث معرفی مقوله‌ای به نام تحلیل فاندمنتال در دنیای ارزهای دیجیتال شد، دغدغه کاربران و تریدرهای این بازار نسبت به پیش‌بینی آینده وضعیت بازار انواع کریپتو کارنسی بوده است. طبعا هر سرمایه‌گذاری با وارد کردن میزان مشخصی از سرمایه خود در دنیای رمز ارزهای دیجیتالی نگران آینده آن سرمایه‌گذاری خواهد بود؛ بنابراین تداعی یک چشم‌انداز کلی و پیش‌بینی منطقی از مسیر پیش روی سرمایه‌گذاران می‌تواند باعث اطمینان خاطر شود و اعتماد به این ابزار را برای افق‌های پیش رو به ارمغان آورد.

منظور از آنالیز فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندمنتال به عنوان یکی از سبک‌ها و روش‌های ارزیابی قیمت ارز دیجیتال و برآورد پیش‌بینی‌هایی از نوسانات آینده آن تلقی می‌شود‌. این روش تحلیلی در کنار روش تکنیکال از موثرترین و کاربردی‌ترین روش‌های مورد علاقه فعالان حوزه بازار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. علت محبوبیت این شیوه برای تحلیلگران قیمت ارز دیجیتال در فرآیند منطقی و بازدهی نسبتا بالای آن است که تجربه ثابت کرده می‌تواند تا حد زیادی مورد اعتماد و استناد قرار بگیرد.

در واقع تحلیل فاندمنتال یک تحلیل پایه‌ای و از بالا به پایین است که در آن با بررسی ارزش دارایی یک کالا یا ارز تحت تاثیر عوامل خارجی و نوسانات بازار، یک ارزیابی کلی از آینده سرمایه‌گذاری در حوزه مورد نظر حاصل خواهد شد. تخمین‌های به دست آمده از این نوع تحلیل می‌تواند هم به صورت کوتاه‌مدت و هم بلندمدت باشند؛ اما با توجه به ماهیت این سبک تحلیل و همچنین ترجیح عمده سرمایه‌گذاران معمولا از آن برای بلندمدت استفاده می‌شود.

تحلیل فاندمنتال چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

تحلیل فاندمنتال چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

مبدع و معرفی‌کننده روش تحلیل فاندمنتال مدیر سرمایه‌گذاری، فعال بورس ایالات متحده آمریکا و اقتصاددان معروف بنجامین گراهام (Benjamin Graham) بود. وقتی گراهام برای اولین بار این نوع تحلیل را معرفی کرد، هدف آن مورد توجه قرار گرفتن عوامل موثر بر ارزش یک سهام به منظور افزایش ضریب اطمینان از پیش‌بینی‌های تحلیلی بود. او که یک فعال حوزه بورس اوراق بهادار بود، اعتقاد داشت اوراق بهادار دارای ارزش درونی هستند که عوامل خارجی نظیر ضرایب قیمت‌ها، تورم، درآمد و پرداختی‌های شرکت، عوامل اجتماعی و … بر این ارزش تاثیر گذارند. از همین رو در ارزیابی و بررسی‌های تحلیلی نمی‌توان از این موارد و نحوه تاثیر آن‌ها غافل شد.

بازار ارزهای دیجیتال یک بستر اقتصادی نوین و نوظهور است. واضح است که این بازار اقتضاهای مختص خودش را دارد و در موارد بسیاری متفاوت از بازار سنتی بورس است؛ بنابراین اقدام به تحلیل فاندمنتال در بازار ارزهای دیجیتال دانش و داده‌هایی فراتر از بازار بورس را می‌طلبد. باید توجه داشت که در بازارهای سنتی اقتصادی نظیر بورس اوراق ما با اموال و دارایی‌های واقعی و قابل پیگرد سر و کار داریم. در حالی که این موضوع در مورد بازار رمز ارزها وجود ندارد و دارایی‌های مورد خرید و فروش ما در این بستر مجازی هستند.

ماهیت و شاخصه‌های بازار ارزهای دیجیتال ایجاب می‌کند تا بعضا حساسیت و تاثیرپذیری آن از عوامل اقتصادی پیرامون بیشتر از سایر بسترهای اقتصادی باشد. ضمن اینکه پیچیدگی‌های محاسبات و تجزیه داده‌های آماری و ارقامی در این حوزه گاهی کار حرفه‌ای‌ترین کارشناسان را هم برای تحلیل و بررسی دشوار می‌کند؛ در نتیجه تحلیل فاندمنتال بازار ارز دیجیتال متمایز از سایر فضاهای مشابه خواهد بود.

کارکردها و مزایای تحلیل فاندمنتال چیست؟

کارکردها و مزایای تحلیل فاندمنتال چیست؟

با انجام یک تحلیل دقیق و اساسی از روند پیشروی ارزش ارز در بازار کریپتوکارنسی‌ها می‌توان از آینده کلی و همچنین آینده هر کدام از رمز ارزها پیدا کرد. این تحلیل و ارزیابی عمدتا متوجه قیمت ارزها و تغییرات آن می‌شود؛ بنابراین می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار مفید واقع شود تا روند سوددهی را برای این افراد تسهیل و تسریع کند. تریدرهای تازه وارد به فضای ارزهای دیجیتال از جمله کاربرانی هستند که این روش تحلیل بازار می‌تواند آن‌ها را در شروع موفق تریدینگ کمک کند.

در صورتی که خریداران یک رمز ارز خاص پیش از خرید یک تحلیل فاندامنتال از ارز مورد نظر خود داشته باشند، این امکان فراهم می‌شود تا از روند صعودی یا نزولی بودن قیمت آن در آینده برآوردهایی داشته باشند. اگر روند صعودی یک ارز به گونه‌ای باشد که با فروش آن ارز در نقاط اوج قیمت بتوان به سود مطلوب دست پیدا کرد، نشان از بازدهی مناسب سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

در حال حاضر رایج‌ترین ارز دیجیتال مورد تبادل بیت کوین است که با توجه به ارزش بازاری بالایی که دارد، رایج و فراگیر شده است. تریدرهای بیت کوین روش آنالیز فاندمنتال را به طور جدی برای سرمایه‌گذاری و تبادل‌های خود به کار می‌برند. از سایر مزایای این نوع تحلیل به طور تیتروار می‌توان به این موارد اشاره نمود:

  • ارزیابی نرخ افزایش ارزش
  • پیش‌بینی قیمت در بلندمدت
  • تعیین زمان مناسب خرید یا فروش

فاکتورهای تاثیرگذار بر تحلیل فاندمنتال کدام‌اند؟

مهم‌ترین کارکرد تحلیل فاندمنتال برای فعالان و کاربران حوزه کریپتوکارنسی‌ ارزیابی و پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال است. سوال اصلی اینجا مطرح می‌شود که چه عواملی در این ارزیابی و پیش‌بینی دخیل هستند و با استفاده از چه فاکتورهایی می‌توان یک تحلیل صحیح انجام داد؟ از مهم‌ترین عوامل در این تحلیل شامل این موارد هستند:

  • بررسی عرضه و فرآیند استخراج ارز
  • بررسی میزان تقاضای رمز ارز
  • تحلیل فضای رقابتی بازار رمز ارز
  • مطالعه وایت پیپر پروژه سرمایه‌گذاری
  • ارزیابی موجودی و حجم معاملات ارز

تحلیل فاندمنتال؛ یک ارزیابی پربازده

در تعاریف و معیارهای تحلیل فاندمنتال جمع‌آوری داده‌های صحیح و مفید بر مراحل دیگر اولویت دارد. در گام‌های بعدی تحلیلگران باید اطلاعات به دست آمده را پردازش و تحلیل نمایند که در این میان گاهی نیاز به محاسبات اعداد و ارقام و آمارهای گوناگون وجود دارد. با این حال این نوع تحلیل غیر ممکن یا حتی خیلی دشوار نیست و با داشتن انگیزه کافی می‌توان نتیجه مطلوبی از آن گرفت.

با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد قابل توجهی از انواع ارز دیجیتال وجود دارد و این مقدار همچنان در حال رشد و توسعه است، به منظور عملکرد مطلوب برای سرمایه‌گذاری در این حوزه استفاده از روش‌های تحقیقاتی مطمئن نظیر تحلیل فاندمنتال مثمر ثمر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا