سلامت و پزشکیموضوعات پزشکی

کلینیک دل آسا وبسایت مرجع معرفی و مقایسه بهترین روانشناسان جهت درمان وسواس فکری

پیش از بحث در خصوص خدمات کلینیک دل آسا ” مرجع معرفی و مقایسه بهترین روانشناسان جهت درمان وسواس فکری” ، باید افزود که اگر بخواهیم وسواس را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم که وسواس در واقع یک نوع تصور ، فکر و یا ایده مضر و عملی تکراری می باشد که فرد در برابر آن علاقه به مقاومت برای متوقف نمودن آن ، یا حتی اجبار برای انجام آن دارد . تا حدی که تعادل روانی و رفتاری فرد را کاهش دهد و او را ، نسبت به هماهنگی و همچنین سازگاری با محیط اطراف ، دچار مشکل کند .

نکته ای که باید به آن توجه نمود ، این است که وسواس دارای انواع مختلفی می باشد که در هر فردی به شکلی متفاوت و همراه با ضعف ها و حتی شدت های مختلفی رخ می دهد . انواع وسواس، عبارت است از :

۱ / وسواس فکری : برای درک بهتر این موضوع ، بهتر است با مثالی این اختلال توضیح داده شود . به عنوان مثال : فردی را تصور کنید که در تمام طول روز مدام به این فکر است که مبادا دستم آلوده شده باشد و یا حتی ، ممکن است فرد به طور دائم و مدام در این فکر باشد که نکند به یک نوع بیماری مثل ایدز مبتلا شود ، به طوری که این حالت به قدری شدید باشد که فرد قادر نباشد آن را متوقف کند و دائما با این افکار درگیر باشد . شرایطی که ذکر شد دقیقا مصداق چیزی است که در وسواس فکری نمایان می شود ‌. تصاویر ، تکانه ها و حتی افکاری که دائما در ذهن فرد تکرار می شود و برخلاف میل او ، ادامه پیدا می کنند . روانشناسان به منظور درمان وسواس فکری ، از شیوه های مختلف و گوناگونی بهره می گیرند تا در نهایت به کم شدن حالات وسواس فکری در بیمار و یا حتی اصلا بهبودی کامل بیمار ، کمک کنند . در واقع وسواس فکری به گونه ای است که ، طولانی مدت با فرد باقی می ماند و به قدری شدت پیدا می کند که ، زندگی طبیعی و نرمال فرد را مختل کرده و سپس او را به چالش می کشد . حال ممکن است این سوال برای برخی افراد مطرح شود که ، وسواس فکری در چه زمینه هایی رخ می دهد ؟ در خصوص پاسخ به این سوال باید افزود که : وسواس فکری درباره هر موضوعی می تواند رخ دهد ، به عنوان مثال : ممکن است فردی دائما به این موضوع فکر کند که مبادا در اثر تصادف با دیگری ، آسیبی به او برساند . یا فرد دائما موارد مختلفی را چک کند ، مثل این که ببیند درب قفل است ، شعله گاز خاموش است ، اتو از برق کشیده شده است ، و …. . یا حتی ممکن است فرد دچار سرزنش دائمی یا به عبارت دیگر نشخوار ذهنی باشد ، آن هم درباره رفتاری که در گذشته انجام داده است . و مسائلی از این قبیل .

۲ / وسواس فکری عملی: نوع دیگری از وسواس که می توان به آن اشاره کرد ، وسواس فکری عملی می باشد . در این نوع از وسواس فرد بیمار به دنبال فکر آزاردهنده ای می باشد که در سر دارد و به همین منظور ، دست به عملی می زند تا آن رفع شود . به عنوان مثال فردی که فکر می‌ کند دستان او دائما آلوده است ، بی آن که این موضوع را به زبان بیاورد پشت سر هم چندین بار دستان خود را میشوید . به عبارت دیگر می توان گفت که وسواس فکری و عملی حالتی است که در آن افکار مزاحم ، آزار دهنده و همچنین غیر قابل کنترلی ، به انجام نمودن عملی منجر می شود .

از اعمالی که به عنوان وسواس فکری عملی شناخته می شوند ، به این شرح می باشد :

۱ / کندن مداوم مو و پوست بدن ، ۲ / شستشوی مداوم و مکرر لباس ، بدن ، دست و یا حتی تمیز کردن مداوم محیط اطراف ، ۳ / راه رفتن هایی که با قوانین و ضوابط خاصی صورت می گیرد. ۴ / شمردن موارد گوناگون ، همچون : تیر های چراغ برق ، پله ها ، و … به صورتی دقیق به طوری که اشتباهی در شمارش رخ ندهد. ۵ / انجام رفتار های منحرفانه ، مانند فردی که دزدی می کند بدون آن که نیاز مالی داشته باشد و … .

حال ممکن است این سوال برای برخی پیش آید که به چه دلایلی فرد به وسواس مبتلا می شود ؟

در واقع وسواس نیز همانند دیگر بیماری های‌ روانشناختی ، عوامل و منشا گوناگونی دارد ، که این عوامل به این شرح است :

۱ / عوامل ژنتیکی ( که می توان به جرات گفت این عامل جزء اولین مواردی است که در این خصوص مطرح می شود . به عبارت دیگر بخشی از انتقال وسواس ، به وراثت مربوط می شود ) ،

۲ / افسردگی ( از دیگر عوامل وسواس ، افسردگی می باشد . در واقع بعضی از روانشناسان بروز وسواس را از حس بی کفایتی می دانند . به این صورت که فرد پس از احساس کمبود اعتماد به نفس و بی کفایتی ، به رفتار های تکرار پذیر و وسواسی روی می آورد ) ،

۳ / عوامل بیرونی و محیطی ( وجود عوامل بیرونی و محیطی هم از دیگر عواملی است که باعث بروز وسواس می شود ، که باید به آن توجه ویژه ای نمود ) .

لازم به ذکر است که تقریبا تمامی افراد فارغ از سن و سال ، جنسیت ، طبقه اجتماعی ، شرایط زندگی و … ممکن است به این بیماری مبتلا شوند . اما به طور معمول سن شیوع این بیماری ، از ۲۰ تا ۳۰ سالگی می باشد .

مجموعه روانشناسی دل آسا ، با سال ها سابقه درخشان و موفق در زمینه روانشناسی ، آماده ارائه بهترین و تضمینی ترین خدمات به هموطنان عزیز می باشد . این کلینیک روانشناسی معتبر و معروف ، از میان هزاران نفر از روانشناسان پایش به عمل می آورد و سپس بر اساس نظر کاربران و مراجعه کنندگان خود ، بهترین و مجرب ترین روانشناسان را انتخاب و در وبسایت خود معرفی می نماید . به طوری که دیگر نیاز نیست که افراد مدت ها درگیر بررسی و تحقیق برای یافتن بهترین روانشناس باشند ، بلکه می توانند تنها با مراجعه به این وبسایت بهترین روانشناسان را انتخاب کنند و از خدمات آن ها برخوردار شوند .

به همین خاطر است که کلینیک روانشناسی دل آسا ، اینک به عنوان بزرگ ترین مرجع معرفی بهترین روانشناسان و مشاورین در کشور ، شناخته شده است . لازم به ذکر است که : مجموعه روانشناسی دل آسا ، با معرفی معتبر ترین کلینک های روانشناسی و همچنین با معرفی برترین و مجرب ترین پزشکان در حوزه های : مشاوره تحصیلی ، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره قبل از بارداری ، مشاوره بعد از زایمان ، مشاوره کودک و نوجوان ، کنترل استرس و اضطراب ، ناامنی ، اعتیاد ، مشاوره دوران بارداری ، و … به مراجعه کنندگان محترم خود کمک می کند تا با دیدی وسیع تر و اطلاعاتی بیش تر تصمیم بگیرند و سپس مرجع خود را ، مشخص نمایند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا