ارزهای دیجیتالبازارها

رصد کردن و ردیابی کیف پول نهنگ‌های ارز دیجیتال

زمانی که نهنگ‌ها در اقیانوس حرکت می‌کنند، جریان‌های بزرگی به راه می‌افتد. در بازار ارز‌های دیجیتال نیز آن‌هایی که دارایی عظیمی دارند و به اصطلاح نهنگ بازار هستند، می‌توانند با حرکات خود روند‌های بزرگی را در بازار به راه بیاندازند و یا خبر از آغاز یک روند بدهند. اما چرا رصد کردن کیف پول نهنگ ‌ها باید برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خُرد مهم باشد؟

چرا رصد کردن کیف پول و سبد نهنگ‌های ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

 نهنگ‌ها می‌توانند کار‌های مهمی در بازار انجام دهند. مثلا، از آنجا که این افراد ثروت قابل توجهی در کیف پول‌های خود دارند، می‌توانند مسیر حرکت قیمت رمزارز‌ها را برای کوتاه مدت تغییر دهند و بر بازار تأثیر بگذارند.

نهنگ‌ها می‌توانند افراد یا سازمان‌هایی باشند که دارای مقدار زیادی ارز دیجیتال هستند. به عنوان مثال، MicroStrategy سازمانی است که تقریباً 130000 بیت کوین در اختیار دارد و هر حرکت آن در بازار می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. علاوه بر این، با رصد کردن کیف پول نهنگ‌ها اطلاعات مفیدی در مورد حرکات قیمت، احساسات حاکم بازار، حجم بازار و … به دست می‌آید.

به طور معمول، نهنگ‌ها به دلیل نفوذی که دارند زودتر از دیگران از اتفاقات باخبر می‌شوند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با ردیابی حرکات این نهنگ‌ها و رصد حرکات کیف پول آن‌ها، می‌توانند پیش‌بینی کنند بازار به کدام سمت می‌رود. بنابراین، بنا به چند دلیل تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران باید رصد کردن کیف پول نهنگ‌ ها را در اولویت تحلیل خود قرار دهند:

 1. بررسی وضعیت و سلامت شبکه

 2. احساسات و روند‌های بازار

 3. محبوبیت توکن‌های خاص

 4. امنیت

مزایا و معایب رصد کردن کیف پول نهنگ ‌های ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم، سرمایه‌گذاران باید حساب‌های نهنگ‌ها را زیر نظر داشته باشند. مثلاً زمانی که یک ارز دیجیتال مانند BTC یا ETH در مقادیر زیادی از یک ولت مانند کیف پول تراست ولت جابه‌جا می‌شود، انتظار می‌رود که یک ریزش بزرگ رخ دهد و باعث کاهش قیمت شود. برعکس، اگر ارز‌های دیجیتال از صرافی‌ها به کیف پول‌ها سرازیر شوند، سیگنالی از افزایش قیمت در آینده در نظر گرفته می‌شود. اما سؤال اصلی این است که رصد کردن کیف پول نهنگ ‌ها با استفاده از ابزار‌های مختلف چه مزایا و چه معایبی دارد؟

مزایا

 • سرعت در بررسی و رصد فعالیت نهنگ‌ها

 • بررسی بازار و نمای کلی از آن

 • سیگنال برای خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

 • سهولت در استفاده و تجزیه و تحلیل شرایط حاکم بر بازار

 • رایگان بودن برخی از آن‌ها

معایب

 • تمرکز بیش از حد روی نهنگ‌ها و کم توجهی به شاخص‌های دیگر

 • ریسک در سیگنال‌های ارائه‌شده از این روش

 • هزینه‌بر بودن برخی از آن‌ها

 همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد نگهداری ارز‌های دیجیتال برای طولانی مدت را دارید به سراغ خرید کیف پول سخت ‌افزاری بروید و دارایی خود را پس از خرید از صرافی به این ولت‌های امن منتقل کنید. برای خرید انواع ولت‌های سخت‌افزاری و خواندن اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت، معتبرترین سایت صرافی ایرانی مراجعه کنید.

7 ابزار مفید برای بررسی و ردیابی کیف پول نهنگ‌های ارز دیجتال

برای راحتی کار ابزار‌های ردیابی کیف پول نهنگ‌ها به وجود آمده تا کار همه راحت شود. این ابزار‌ها با اسکن بلاکچین تراکنش‌های بزرگ را ضبط می‌کنند و به کاربران اطلاع می‌دهند. در ادامه به معرفی ۷ نمونه از مشهورترین ابزار‌های رصد کیف پول نهنگ‌های بازار می‌پردازیم.

Whale Alert

وال آلرت (Whale Alert) یک ردیاب بلاک‌چین است که فعالیت‌ها را در انواع پلتفرم‌های بلاکچین اسکن می‌کند و در صورت وقوع تراکنش‌های بزرگ یا خاص، هشدار می‌دهد. این ردیاب در دو نسخه رایگان و پرمیموم موجود است. نسخه رایگان این ابزار به صورت یک حساب توییتر است که هشدار تراکنش‌های بالای 500 هزار دلار را در بلاک‌چین‌های مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، XRP، Polygon منتشر می‌کند.

Arkham Intelligence

آرخام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) یک پلتفرم جامع و هوشمند بلاکچین است که از طیف گسترده‌ای از شبکه‌ها از جمله بیت کوین، اتریوم، BNB Chain، TRON و چندین شبکه دیگر پشتیبانی می‌کند. این ابزار در واقع ترکیبی بین یک کاوشگر بلاکچین و یک ردیاب نهنگ کریپتو است که نهنگ‌ها را ردیابی می‌کند.

برای مثال، اگر می‌خواهید بدانید که یک آدرس بلاکچین خاص متعلق به چه کسی است، Arkham Intelligence گزینه مناسبی خواهد بود. زیرا این پلتفرم در برچسب‌گذاری آدرس‌های متعلق به افراد برجسته در صنعت کریپتو و همچنین نهاد‌هایی مانند صرافی‌ها، DAO‌ها و خزانه‌های پروژه‌های کریپتو اطلاعات مفیدی دارد.

در این پلتفرم، می‌توانید برای هر نهنگی نمونه کار، تاریخچه سود و زیان، استفاده از مبادلات ارز دیجیتال و همچنین تمام تراکنش‌های بلاکچینی که توسط کیف‌پول‌هایی که به‌عنوان متعلق به آن‌ها برچسب‌گذاری شده‌اند را مشاهده کنید. تمام این امکانات به صورت رایگان ارائه می‌شود.

DeBank

دبانک (DeBank) پلتفرمی برای تحلیل و مدیریت دارایی‌ها در بلاکچین‌های مختلف است که بر بستر وب 3 فعالیت می‌کند. این ابزار، رمزنگاری درون زنجیره‌ای را در تمامی بلاک‌چین‌های سازگار با اتریوم مانند بایننس چین، پالیگان و … ردیابی می‌کند.

DeBank یک گزینه عالی برای کسانی است که تراکنش‌های NFT را دنبال می‌کنند. همچنین از بزرگ‌ترین زنجیره‌ها و پروتکل‌های DeFi پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد طیف وسیعی از انتخاب‌ها را مشاهده کنند.

Cryptocurrency Alerting

کریپتوکارنسی آلرتینگ (Cryptocurrency Alerting) فراتر از یک ابزار برای رصد کردن کیف پول نهنگ ‌ها است. این ابزار به به کاربران اجازه می‌دهد تا هشدار‌هایی که بر اساس فعالیت بلاکچین فعال می‌شوند را فعال کنند. برای مثال، کاربران می‌توانند هشداری تعیین کنند تا هر زمان که یک آدرس مشخص تراکنش روی بلاک چین انجام داد فعال شود. این ابزار بیشتر زمانی مفید است که کاربر دقیقاً بداند چه چیزی را می‌خواهد در بلاکچین ردیابی کند.

DexCheck

دکس چک (DexCheck) ابزاری است که میزان توکن در گردش و میزان معاملات در 24 ساعت گذشته برای تعداد قابل توجهی از ارز‌های دیجیتال را نشان می‌دهد. مانند DeBank، DexCheck یک پلتفرم نسبتاً جدید برای ردیابی کیف پول است که ویژگی‌های ردیابی متعددی را ارائه می‌دهد. اکثر این ویژگی در حال حاضر به صورت رایگان در دسترس هستند. DexCheck از ده بلاک چین پشتیبانی می‌کند و قابلیت Analyzer Wallet آن به کاربران امکان می‌دهد خرید‌های توکن را ردیابی کنند.

Etherscan

اتر اسکن Etherscan یک موتور جستجوی تراکنش‌های اتریوم است که اطلاعات بسیار دقیقی در مورد تمام تراکنش‌ها و آدرس‌های موجود در بلاک‌چین اتریوم ارائه می‌دهد. این ابزار اطلاعات بسیار زیادی را ارائه می‌دهد و تحلیل آن‌ها می‌تواند کار دشواری باشد. اتر اسکن به طور خاص یک ردیاب نهنگ نیست اما در این ابزار رصد ورود و خروج رمز ارز به آدرس کیف پول افراد امکان‌پذیر است.

Whalemap

وال مپ (Whalemap) ابزاری رایگان و جامع است که نمودار‌هایی را با اطلاعات مربوط به فعالیت نهنگ برای بیت کوین و بعضی توکن‌های ERC-20 ارائه می‌دهد. در این پلفترم کاربران می‌توانند جریان‌های ورودی کیف پول بزرگ، حجم تراکنش‌های زنجیره‌ای و تراکنش‌های غیرمعمول و همچنین معیار‌های تحلیلی خاص مانند هولدر‌های بزرگ و آدرس ولت‌ها نیز قرار می‌گیرد.

وال مپ می‌تواند راهنمای خوبی برای گرفتن تصمیمات معاملاتی ارز‌های دیجیتال باشد. مثلا، اگر دارندگان بیت کوین که برای مدت طولانی بیت کوین خود را HODL کرده‌اند شروع به جابجایی دارایی کند، کاربران می‌توانند سیگنالی برای ورود حجم زیادی بیت کوین به بازار را دریافت کنند.

WhaleBot

وال بات (WhaleBot) یک ربات رایگان در تلگرام است که تحرک نهنگ‌ها در دنیای ارز‌های دیجیتال را رصد می‌کند. با کمک این ابزار می‌توان تراکنش‌ها و کیف پول‌های نهنگ‌ها را برای ارز‌های دیجیتال مختلف بررسی کرد.

تحلیل آنچین در تحلیل کیف پول نهنگ‌های ارز دیجیتال

رصد کردن معاملات و تراکنش‌های نهنگ‌های ارز دیجیتال روی بلاکچین، تحلیل آنچین (On-Chain Analysis) نامیده می‌شود. در تحلیل آنچین آدرس کیف پول‌های فعال مرتبط با نهنگ‌ها رصد می‌شود و با استفاده از این تحلیل سرمایه‌گذاران می‌توانند تشخیص دهند ارز دیجیتال الف چقدر نسبت به ارز دیجیتال ب رشد خواهد کرد.

در تحلیل آنچین کیف پول نهنگ‌ها، شما باید چهار معیار را مورد بررسی قرار دهید:

 • تراکنش‌های ولت به صرافی: این معیار به شما کمک می‌کند تا بدانید آیا تراکنش توکن یا ارز دیجیتال از یک کیف پول به یک صرافی است یا خیر. این موضوع می‌تواند باعث پامپ یا دامپ یک ارز دیجیتال شود.

 • تراکنش صرافی به ولت: اگر نهنگ‌ها دارایی خود را از یک صرافی به کیف پول انتقال دهند، عرضه آن ارز‌های دیجیتال را در بازار کاهش می‌دهند. با کاهش عرضه، کمبود ارز دیجیتال یا توکن وجود خواهد داشت و قیمت دارایی‌ها با افزایش تقاضا افزایش می‌یابد.

 • تراکنش کیف پول به کیف پول: این نوع تراکنش معمولاً هیچ گونه احساسات منفی یا مثبتی را نشان نمی‌دهد و باعث اتفاق خاصی نخواهد شد.

 • مبادله صرافی به صرافی: انتقال عظیم توکن‌ها یا ارز‌های دیجیتال از یک صرافی به صرافی دیگر توسط یک نهنگ می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که صرافی ممکن است در خطر ورشکستگی یا موارد دیگر باشد.

به جر تحلیل آنچین می‌توانید به فاکتور‌های دیگر در حوزه رصد کردن کیف پول نهنگ ‌ها نیز توجه داشت. مثلاً وقتی یک ارز دیجیتال با حجم بالا وارد کیف پول نهنگ‌ها شده یعنی سرمایه‌گذاری روی آن ارز دیجیتال یک گزینه هوشمندانه است. به طور کلی تحلیل‌های مختلفی در بازار وجود دارد که می‌تواند از آن‌ها کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی و معرفی 7 ابزار ردیابی برای رصد کردن کیف پول نهنگ ‌ها پرداختیم و با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شدیم. فراموش نکنید که رصد نهنگ‌ها به تنهایی برای تصمیم‌گیری در بازار رمزارز‌ها کافی نیست و باید از ابزار‌های دیگر نیز برای تأیید تحلیل کمک بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا