دانستنی هاچه چیزی

معنی پرچم کشورها / لیست زیباترین پرچم های جهان به همراه عکس

اولین راه برای شناخت هر کشور توجه به پرچم و نماد آن کشور است. هر کشوری برای معرفی خود در عرصه بین‌الملل پرچمی دارد که به ‌وسیله‌ی آن شناخته می‌شود. پرچم کشورها با یکدیگر متفاوت است و هرکدام از طرح و رنگ ویژه‌ای تشکیل شده‌اند. بهتر است بدانید که این رنگ‌ها و طرح‌ها دارای معانی بسیار مهم روانشناسی هستند و برحسب اتفاق انتخاب نشده‌اند. آشنایی با معنی پرچم کشورها این فرصت را به شما می‌دهد که با سیاست کلی و یا فرهنگ و اقلیم آن کشور آشنا شوید. برخی از پرچم‌ها از نگاه دیگران بسیار زیبا و برخی زشت هستند.

ما در این مقاله به معرفی لیست زیباترین پرچم های جهان خواهیم پرداخت. برای دریافت اطلاعات کامل، لطفا با سایت فارسیرو همراه باشید.

معرفی و معنی معروف ترین پرچم کشورها

شاید برای شما جالب باشد که بدانید معنی پرچم کشورهایی که مدام اسم آن‌ها را می‌شنوید و یا پرچم آن‌ها را مشاهده می‌کنید چیست؟ همه‌ی کشورها برای پرچم خود تعاریفی دارند و نمی‌توان پرچم کشورها را صرفا ترکیبی از چندرنگ یا طرح دانست. به همین دلیل است که افراد زیادی معمولا به دنبال دریافت این معنی هستند تا بدانند پشت این رنگ‌ها چه معنایی نهفته است. در ادامه به معنی معروف ترین پرچم های جهان خواهیم پرداخت.

پرچم ایران:

اگر تابحال به معنای دقیق پرچم ایران توجه نکرده‌اید بهتر است بدانید که سه رنگ پرچم کشور ما نشانه‌ای از آزادی و استقلال هستند. همچنین اطراف پرچم با 22 الله اکبر مزین شده‌اند که نمادی از پیروزی انقلاب در 22 بهمن سال 57 است.

پرچم کشورها

پرچم ترکیه:

پرچم قرمز رنگ ترکیه در ابتدا نمادی از تاریخ پرفرازونشیب این کشور است. همچنین این پرچم نمادی از پاکی مردم آن است و با نقش ماه و ستاره در وسط آن ترکیب‌ شده است. ماه در این پرچم نماد اسلام است.

معنی پرچم کشورها

پرچم آلمان:

پرچم دولت آلمان قبل از اتحاد دو آلمان شرقی و غربی به شکل دیگری بوده است؛ اما امروزه با سه رنگ طلایی، قرمز و مشکی شناخته می‌شود. این سه رنگ هرکدام بیانگر قسمتی از تاریخ این کشور است و معنای کلی پرچم بر وجود دموکراسی تاکید دارد.

زیباترین پرچم های جهان

پرچم انگلیس:

پرچم انگلستان را می‌توان از میان پرچم کشورها یکی از پرنقش و نگارترین پرچم‌ها دانست. رنگ پس‌زمینه آن سورمه‌ای است و با سه صلیب که در هم ادغام‌شده‌اند، ترکیب ‌شده است. ادغام این سه صلیب که مربوط به انگلیس، ایرلند و اسکاتلند هستند، نمادی از اتحاد و همبستگی است.

پرچم برزیل:

پرچم برزیل را می‌توان یکی از زیباترین پرچم های جهان دانست؛ زیرا دارای رنگ‌هایی بسیار شاد است. پرچم این کشور از ترکیب رنگ سبز و زرد ایجاد ‌شده است و در وسط آن یک کره‌ی سورمه‌ای رنگ با ستاره‌های زیاد قرار دارد. رنگ سبز نشان از منابع طبیعی این کشور و رنگ زرد نمادی از ثروت مردم برزیل است.

پرچم کانادا:

پرچم کشور کانادا در میان پرچم کشورها سالیان زیادی نیست که به این شکل درآمده است. برای طراحی آن سال‌ها بحث و مذاکره صورت گرفته است و درنهایت از ترکیب دو رنگ قرمز و سفید تشکیل شد. وسط این پرچم یک برگ وجود دارد که نمادی از درخت بومی این کشور یعنی درخت چنار است.

 

پرچم چین:

برای شناخت معنی پرچم کشورها باید گفت که پرچم کشور چین بسیار ساده است. رنگ این پرچم قرمز و نماد کمونیست است. پنج ستاره در گوشه آن قرار دارد که ستاره بزرگ نماد رهبر کشور و ستاره‌های کوچک نماد اتحاد مردم است.

پرچم سویس:

پرچم سویس یکی از معروف ترین پرچم های جهان است؛ زیرا از معدود پرچم‌هایی است که شکل آن مربع است. رنگ این پرچم قرمز و یک صلیب سفید در وسط آن قرار دارد. این صلیب نشانی از واتیکان و صلیب سرخ است.

پرچم فرانسه:

در میان پرچم کشورها پرچم فرانسه بسیار ساده و متشکل از سه رنگ آبی متمایل به سورمه‌ای، سفید و قرمز است. در ارتباط با معنی پرچم کشورها باید گفت که رنگ سفید پرچم فرانسه نشانی از سیستم پادشاهی، و رنگ قرمز و آبی دو رنگ سفارشی به معنای پاریس زیبا هستند.

همچنین بخوانید: 25 وسیع‌ترین و بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت بیشتر

10 تا از زیباترین پرچم های کشورها

در میان پرچم کشورها برخی از پرچم‌ها هستند که به ‌عنوان زیباترین پرچم های جهان شناخته می‌شوند. این زیبایی معمولا از دید مردم و مخاطبان سراسر دنیا و گاه به دلیل معنی زیبایی است که پشت این طرح و رنگ‌ها نهفته است. برای شناخت زیباترین پرچم های دنیا با ما همراه باشید.

پرچم کشور ایران:

قطعا نمی‌توان در مسیر شناخت زیباترین پرچم های کشورها، از پرچم زیبای کشورمان چشم‌پوشی کنیم. این زیبایی هم به دلیل ترکیب رنگ زیبا و هم معنای عمیق آن است. رنگ سبز سمبل اسلام و امید است، رنگ سفید سمبل صلح و رنگ قرمز نشان از شجاعت و دلاوری مردم ایران دارد. نشان شمشیر در وسط پرچم که بانام الله مزین شده است نمادی از قدرت کشور و بزرگی خداوند است. این پرچم را می‌توان یکی از زیباترین پرچم های جهان شناخت.

پرچم مکزیک:

با دیدن پرچم پرنقش و نگار مکزیک حتما متوجه خواهید شد که چرا یکی از زیباترین و معروف ترین پرچم های جهان است. در وسط رنگ و لعاب این پرچم یک عقاب وجود دارد که برای مردم این کشور معنا و مفهوم زیادی دارد. این نقش‌ها یادگاری از یک افسانه قدیمی به نام تنوچتیتلا است که معنی عمیقی برای مردم دارد.

پرچم ژاپن:

ژاپن را سرزمین آفتاب تابان می‌شناسند. بهتر است بدانید که ساده‌ گرایی و تفکرات مینیمالیستی یکی از ارکان مهم زندگی‌های ژاپنی است. پرچم این کشور دقیقا از همین ساده‌ گرایی الهام گرفته است و همین امر دلیل زیبایی آن شده است. پرچم کشور ژاپن سفید است و تنها یک دایره قرمز در آن قرار دارد که نمادی از تفکر مینیمالیستی و نشانی از خورشید در حال طلوع است. همین سادگی این پرچم را به یکی از بهترین پرچم های جهان تبدیل کرده است.

پرچم آلبانی:

در میان پرچم کشورها پرچم کشور آلبانی بسیار زیبا و معروف است. این پرچم بعد از جنگ با امپراتوری عثمانی به وجود آمد و در آن یک عقاب دوسر سیاه را در یک زمینه قرمز مشاهده می‌کنید. زمینه قرمز نمادی از خون سربازان این کشور و عقاب سیاه نمادی از مادران عزادار آن‌ها است. این پرچم به خوبی تاریخ این کشور را ترسیم کرده است.

پرچم بوتان:

پرچم بوتان را می‌توان مانند یک تابلو نقاشی دانست که به زیبایی ترسیم‌ شده است. این پرچم از دو رنگ زرد و نارنجی تشکیل ‌شده که یک اژدها در وسط آن قرار دارد. رنگ زرد نماد قدرت پادشاه و رنگ نارنجی نماد رهبان تبتی به نام دروکپا است. اژدها نیز سمبل این کشور است.

پرچم بلیز:

در میان پرچم کشورها بلیز تنها کشوری است که انسان را مولفه اصلی پرچم خود قرار داده است. یک دایره سفید در یک زمینه آبی‌رنگ وجود دارد که در آن دو نفر با در دست داشتن صلاح اطراف یک درخت ایستاده‌اند. جزئیات موجود در این پرچم نشان از صنایع و مشاغل اساسی این کشور دارند.

پرچم کامبوج:

از میان زیباترین پرچم های جهان کامبوج جایگاه ویژه‌ای دارد. بالا و پایین پرچم این کشور به رنگ آبی و وسط آن قرمز است. در میان رنگ قرمز نقش آنگکور وات قرار دارد. آنگکور وات یکی از بزرگ‌ترین بناهای مذهبی این کشور است.

پرچم برزیل:

پرچم برزیل دارای یک زمینه سبز است که در آن یک لوزی زرد و درون آن یک گوی آبی وجود دارد. این ترکیب رنگ نمادی از نظم و ترتیب است که شعار اساسی کشور برزیل است. ستاره‌های درون این گوی نمادی از آسمان پرستاره این کشور است.

پرچم بحرین:

رنگ قرمز این پرچم نشان از خوارج اسلام دارد و رنگ سفید نشانه آتش‌بسی است که بحرین با همسایگان امضا کرد. مثلث‌های دالبر در این پرچم نشانی از تمایز این کشور با همسایگان است.

پرچم گرجستان:

پرچم گرجستان نیز از میان پرچم کشورها یکی از زیباترین پرچم های جهان است. در مورد معنی پرچم کشورها باید گفت که زمینه این پرچم سفید و دارای پنج صلیب است. این صلیب نشانی از پادشاهی گرجی است و تعداد آن بیانگر پنج زخم عمیق روی بدن حضرت مسیح است.

قدیمی ترین پرچم های جهان

اگر بخواهیم در میان پرچم کشورها،  قدیمی ترین پرچم های جهان را بشناسیم باید گفت که این کار بسیار دشوار است؛ زیرا تاریخچه دقیقی از پیشینه کشورها وجود ندارد. بسیاری از کشورها در این زمینه ادعا دارند؛ اما باید گفت که ادعای آن‌ها بیش‌تر بر اساس افسانه‌ها و روایاتی است که خیلی منبع علمی یا تاریخی ندارد.

نکته مهم دیگر این است که بسیاری از پرچم‌ها در طول زمان دست‌خوش تغییر شده‌اند و کمتر پرچمی را می‌توان پیدا  کرد که همچنان به شکل اولیه خود باقی‌مانده باشد. نکاتی که ذکر شد، همگی عواملی هستند که تشخیص اولین و قدیمی‌ترین پرچم‌های دنیا را دشوار کرده است. با این ‌وجود بر اساس شواهد موجود برخی کشورها هستند که پرچم آن‌ها دچار تغییر نشده است و یا شکل تغییریافته آن از زمان قدیم تا امروز باقی‌مانده است. این کشورها عبارت‌اند از:

 • دانمارک
 • اتریش
 • لتونی
 • آلبانی
 • سوئس
 • سوئد
 • هلند
 • ژاپن
 • اسپانیا

زشت ترین پرچم جهان

پرچم کشورها نمادی از فرهنگ، تمدن و تاریخ یک کشور است و هرکدام دارای سرگذشتی هستند. انتخاب رنگ و طرح پرچم‌ها کاری کاملا کارشناسی شده و دقیق است؛ بنابراین شما نمی‌توانید پرچمی را پیدا کنید که طرح و رنگ آن براساس سلیقه شخصی و صرفا بر اساس زیبایی انتخاب ‌شده باشد.

پرچم‌ها اکثر مستطیلی شکل هستند و رنگ‌های سفید، قرمز و آبی در آن‌ها استفاده ‌شده است. برخی از پرچم‌ها از نظر روانشناسی یا از نظر افکار عمومی به‌ عنوان پرچم‌هایی زیبا شناخته‌ شده‌اند و برخی نیز دارای ویژگی‌های عجیب و منحصربه‌فرد هستند. آنچه قابل ‌ذکر است این است که نمی‌توان پرچمی را به ‌عنوان زشت ترین پرچم جهان معرفی کرد؛ بلکه می‌توان برخی از پرچم‌ها را به‌ عنوان پرچم‌هایی متفاوت و منحصربه‌فرد شناخت. در ادامه به معرفی پرچم‌هایی می‌پردازیم که به دلیل تمایز به‌ معروف‌ ترین پرچم های جهان تبدیل ‌شده‌اند.

 • پاراگوئه: کشوری با پرچم دو رو

 • سوئیس و واتیکان: تنها پرچم‌های مربعی شکل

 • نپال: تنها کشور با پرچمی نامتقارن

 

 • دومینیکا: تنها پرچمی که در آن رنگ بنفش به‌کار رفته است

 • جامائیکا: تنها پرچم بدون داشتن رنگ‌های مرسوم سفید، قرمز و آبی

 • سیشل: پرچمی با نوارهای اریب

پرچم های مشابه کشورها

یکی از بارزترین ویژگی‌های پرچم ملی این است که بلافاصله قابل ‌تشخیص است. این امر خصوصا در مسابقات ورزشی و مسائل بین‌المللی بسیار بارز است. پرچم کشورها معمولا دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از دیگری متمایز می‌کند. این ویژگی گاه در ترکیب رنگ‌ها، گاه در طرح‌ها و گاه در شکل ظاهری یک پرچم است. با این ‌وجود، گاه شاهد این مسئله هستیم که پرچم برخی کشورها بسیار به هم شبیه هستند تا جایی که مخاطب در تشخیص آن‌ها دچار سردرگمی می‌شود. این مسئله سبب شده است بسیاری از افراد به دنبال شناخت این پرچم‌ها و نکته متمایز آن‌ها باشند.

 • چاد و رومانی: بیش‌ترین شباهت را این دو پرچم به هم دارند.

 • سنگال و مالی: تمایز تنها در وجود یک ستاره

 • اندونزی و موناکو: تفاوت تنها در اندازه نوار قرمز

 • نیوزلند و استرالیا: تمایز تنها در تعداد و رنگ ستاره‌ها

 • ایرلند و ساحل عاج: تمایز در ترتیب رنگ‌ها

 • نروژ و ایسلند: تمایز در رنگ پس‌زمینه

 • لوکزامبورگ و هلند: تمایز تنها در سایه‌ی آبی

نقشه کره زمین با پرچم کشورها

پرچم‌های متفاوت کشورها و مکان جغرافیایی هر کشور در دنیا سبب شده است که کره زمین از مجموع این پرچم‌ها تشکیل شود. با شناخت پرچم کشورها و نگاه به کره زمین می‌توان هر پرچم را در گوشه‌ای از آن مشاهده کرد.

این امر درواقع علاوه بر شناخت یک کشور و کشف موقعیت جغرافیایی آن، سبب می‌شود هویتی خاص و جدید به کره زمین بدهیم. این مسئله نشان می‌دهد که جهان متشکل از همین تفاوت‌ها و تمایزات است. هر کشور با هر میزان از قدرت و با هر میزان از وسعت جغرافیایی، بخشی از این جهان را تشکیل داده و تصرف کرده است و این مهم‌ترین نکته است.

نقشه کره زمین با پرچم

سوالات متداول

وجود پرچم‌های متفاوت با طرح و رنگ‌های گوناگون سبب شده است سوالاتی در این زمینه به وجود آید که ما در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

چرا پرچم کانادا برگ دارد؟

برگی که در وسط پرچم کانادا وجود دارد نمادی از یک درخت بومی در این کشور است. این درخت که همان درخت چنار است یکی از درختان قدیمی این کشور است.

چرا پرچم کشورها مستطیل است؟

یکی از دلایل این امر این است که شکل مستطیلی به‌راحتی در معرض باد تکان خورده و خودنمایی می‌کند، همچنین تولید و تهیه آن آسان‌تر است. دلیل دیگر سابقه تاریخی دارد و می‌توان به وجود بادبان‌ها درگذشته اشاره کرد. پرچم مستطیلی سبب می‌شد وسعت آن بیش‌تر باشد و از فاصله دور قابل‌تشخیص باشد.

چرا پرچم آمریکا 50 ستاره دارد؟

ستاره‌ای که در پرچم آمریکا وجود دارند نشان‌دهنده پنجاه ایالتی هستند که امروزه جزو کشور آمریکا هستند.

چرا پرچم چین 5 ستاره دارد؟

در فرهنگ چینی عدد پنج عدد مهم و تاثیر گذاری است. علاوه‌براین یک ستاره بزرگ نشان‌دهنده رهبر کمونیست و چهار ستاره دیگر نمادی از طبقات مختلف مردم است.

جمع‌بندی

وجود کشور‌های مختلف روی کره زمین و تاریخ و فرهنگ متفاوت این کشور‌ها سبب شده است که هرکدام برای معرفی خود در عرصه بین‌المللی برای خود یک پرچم تهیه کنند. پرچم کشورها در گام نخست نمادی از فرهنگ و تمدن یک کشور است و با فهم معنی پرچم کشورها می‌توان به حقایق تاریخی آن‌ها پی برد. هر پرچم از مجموعه‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها تشکیل‌ شده است که دارای معانی عمیق هستند و نمی‌توان وجود هیچ پرچمی را برحسب اتفاق دانست.

برخی از پرچم‌ها بر اساس نگاه مخاطب به زیباترین پرچم های دنیا تبدیل‌ شده و برخی به زشت‌ترین یا بهتر است بگوییم عجیب‌ترین. پرچم‌ها دارای معانی خاصی هستند و هر رنگ در کشور نمادی از یک خصوصیت و یا سمبلی از یک حرکت تاریخی است. ما در این مطلب به بررسی پرچم کشورها، معانی، ویژگی‌ها، تمایز و تفاوت آن‌ها پرداختیم. اگر شما هم در این زمینه تجربه یا سوالی دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا