خدمات

نکاتی که باید در ساخت سوله گاوداری به آن توجه کنید

نکاتی که باید در ساخت سوله گاوداری به آن توجه کنید

همان‌طور که می‌دانید فرآورده‌های دامی و گاوی جز مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز‌های انسان به شمار می‌روند. لذا ساخت سوله‌های گاوداری به جهت نگه‌داری و پرورش گاو و تولیدات دامی دیگر مانند گوشت و شیر انجام می‌شود. پرورش و نگه‌داری گاو، به مکانی مناسب و فضای کافی نیاز دارد. سوله گاوداری بهترین گزینه برای پرورش گاو است. اما ساخت و اجرای سوله گاوداری نیازمند اطلاعات و برآوردهای کلی بوده که در ادامه به توضیح مختصر هریک خواهیم پرداخت و نکاتی که باید در ساخت سوله گاوداری به آن توجه کنید را با شما در میان خواهیم گذاشت. ارزیابی و محاسبه هزینه، متراژ، متریال مورد نیزا ساخت سوله گاوداری و در نظر گرفتن موقعیت مکانی از مهمترین عواملی هستند که می‌توان از آن‌ها یاد کرد.

راهنمای ساخت سوله گاوداری

در ساخت سوله، نوع سوله و کاربرد آن اهمیت ویژه‌ای دارد. در ساخت سوله به روش‌های سنتی و صنعتی هم با توجه به اینکه در نگه‌داری گاو حساسیت‌های مختص به خود را دارد، باید تمامی جوانب در ساخت سوله گاوداری در نظر گرفته شود.

نکاتی که باید در ساخت سوله گاوداری به آن توجه کنید

موقعیت مکانی سوله گاوداری

فاصله داشتن گاوداری از مناطقی مسکونی حائز اهمیت است لذا ساخت سوله گاوداری بهتر است دور از محل سکونت انسان و در سطح شیب‌دار قرار داشته باشد. زیرا آب‌های ناشی از بارش برف و باران نتوانند به آن نفوذ کنند و تخلیه این آب‌ها و فاضلاب به سهولت انجام گیرد.

استحکام و کیفیت مکان نیز در ساخت سوله گاوداری مهم بوده و امکانات و تجهیزاتی همانند سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، تهویه هوای مناسب، محل علوفه گاو ، روشنایی و مکان نگه داری گاو‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. منطقه‌ای که زمین سوله گاوداری در آن قرار دارد باید بادگیر باشد تا بتواند بوی نامطبوع ناشی از گاوداری را خارج کند. اگرچه باد زیاد منجر به گسترش آتش‌سوزی می‌شود لذا باید اصولی‎تر به این موضوع پرداخت.

یکی از عواملی که می‌توان به تهویه هوای گاوداری کمک کند، ایجاد فضای سبز در اطراف سوله است. ساخت سوله گاوداری در جهت تابش نور خورشید برای قرارگیری دام‌ها در معرض آفتاب به جهت حفظ سلامتی‌شان از دیگر عوامل موثر است. علاوه بر داشتن این امکانات، هزینه ساخت سوله گاوداری باید مقرون به صرفه باشد. به دلیل قابل اشتعال بودن علوفه گاو، بهتر است انبار علوفه در مکان یباشد که کمترین احتمال آتش‌سوزی را دارد.

ساخت سوله گاوداری

تقسیم‌بندی مساحت

در طراحی سوله دامداری‌ها از نوع مدرن و صنعتی با در نظر گرفتن متراژ زمین، به قسمت‌های مختلف در ابعاد گوناگون تقسیم می‌شوند. این قسمت‌ها عبارتند از تعداد راس گاو، انبار علوفه ، آغل ، علف خوری و آب‌خوری، بهاربند، محل تخلیه کود، اتاق زایمان گاو، حمام، سالن، انبار علوفه، سالن شیردوشی، سالن پشم زنی و سالن ذبح که در ساخت سوله گاوداری باید در نظر گرفته شوند.

ساخت آغل و مشخص کردن ارتفاع

به محل استراحت، نگه‌داری و خواب دام آغل گفته می‌شود که برای ساخت آن مشخص شدن تعداد راس گاو مهم بوده و مساحت آغل طبق تعداد راس گاو تعیین می‌شود. سوله بهترین مکان برای ساخت آغل است که وزن گاو و سن آن در متراژ آغل تاثیرگذار است. مانند حاشیه کنار زمین ورزشی در سوله ورزشی، فضا و متراژی در سوله گاوداری باید برای راهرو در نظر گرفته شود.

ارتفاع آغل وابسته به شرایط آب و هوایی تفاوت دارد و ارتفاع آن باید حداقل 2 متر باشد. بیشتر بودن ارتفاع آغل مسبب جریان هوای بیشتری است. ارتفاع 2/5 متری در آغل‌های واقع در مناطق سردسیر ، ارتفاع 2/75 در مناطق معتدل و همچنین ارتفاع 3 متر در منطقه‌های گرم توصیه می‌شود. چنانچه تعداد گاو‌ها بیشتر باشد ارتفاع آغل نیز تا 4 متر افزایش می‌یابد.

ساخت سقف

ورق گالوانیزه یا پوشش‌های دیگر می‌توانند پوشش مناسبی برای سقف سوله گاوداری باشند. در ساخت سوله گاوداری باید به شیب‌دار بودن سقف توجه نمود. شیب سقف سوله در سوله‌هایی با عرض کم حدود 5 متر و بصورت یک‌طرفه، و برای ابعاد بیشتر سقف‌ها بصورت هشتی ساخته می‌شوند. نورگیری در آغل‌های بسته توسط پنجره‌هایی که در یکطرف یا هر دو طرف آغل گذاشته می‌شوند، صورت می‌گیرد.

ساخت درب و پنجره

به جهت نورگیری بیشتر توصیه می‌شود پنجره‌ها به صورت چهارگوش بوده و ارتفاع از زمین تا 2 متر باشد. عرض درب سوله آغل وابسته به تعداد گله است اما معمولا ابعاد آن بین 1/5 تا 3 متر است.

کف آغل در سوله گاوداری

مصالح مصرفی در ساخت کف آغل باید به صورتی باشد که رطوبت را در خود نگه ندارد. از خاک و خود زمین هم برای کف سوله گاوداری میتوان استفاده کرد. سیمان و سنگ بهترین گزینه برای ساخت کف سوله هستند. به جهت سهولت در تخلیه آب و فاضلاب، کف آغل باید شیب‌دار باشد همچنین شیب دار بودن کف آغل در سلامتی گاو موثر بوده و مانع ایجاد رطوبت می‌شود. از سنگ و آجر و بلوک هم در ساخت دیوار آغل استفاده می‌شود.

علف‌خوری و آخور

علف‌خوری و آخور محل تغذیه گاو است که گاو در آنجا از علوفه، آرد جو، کنجاله و غذای فشرده تغذیه می‌کند. محل تغذیه دام (علف خوری و آخور) 10% از فضای سوله گاوداری را در بر می‌گیرد. ساخت این مکان از سیمان، بتن ، آهن و چوب انجام می‌شود. ارتفاع جلوی آخور و اندازه مناسب این قسمت متفاوت است. علف خوری در بالا و بصورت نرده‌ای ساخته می‌شود در صورتی‌که آخور در پایین است. ارتفاع دیوار جلوی آخور 40 سانتی‌متر است تا مواد غذایی از آخور بیرون نریزد و عقب آن ارتفاع 1/5 متری دارد. بطور کلی آخور را از سیمان می‌سازند اما به جهت جلوگیری از ورود گاو ، ماندن علوفه و فاسد شدن آن ، بالای آخور نرده و کف آن قوس دار ساخته می‌شود تا از بیمار شدن گاو جلوگیری شود.

آب‌خوری در سوله گاوداری

از آن‌جایی که آب به هضم غذا و سلامتی گاو کمک می‌کند، باید همیشه در دسترس گاو باشد. به همین دلیل یکی از اجزای جدانشدنی یک گاوداری، آبخوری است. آب‌خوری از سیمان و آهن ساخته می‌شود و باید برای کف آن سیفونی نصب گردد تا از باقی ماندن آب در آن جلوگیری کند. ساخت آبخوری به روش یک‌طرفه، دوطرفه ، ثابت و یا متحرک انجام می‌شود. برای هر 50 راس گاو، آبخوری 1/5 متری تعبیه می‌شود که محل ساخت آن در بهاربند یا سوله آغل است.

ساخت اتاق قرنطینه در گاوداری

اتاق قرنطینه مکانیست که در گاوداری برای رعایت بهداشت و سلامت گاوها برای جلوگیری از مریض شدن گاوهای تازه متولد شده یا آبستن ساخته می‌شود. در این مکان گاو‌های مریض نگه داری شده و از دیگر گاو‌ها جدا می‌شوند.این اتقا با نرده از بقیه مکان و گاوها جدا می‌شود.

ساخت قسمت شیردوشی

شیر یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های دامی است و در برخی گاوداری‌ها هدف اصلی به شمار می‌رود. لذا باید محل مناسبی برای شردوشی تعبیه گردد. اتاق انتظار، شیردوشی و نگهداری شیر در این سالن هستند. جایگاه شیردوشی با عرض 50 متر و طول 1 متر در سوله گاوداری ساخته می‌شود. کف این مکان از بتن ساخته می‌شود و با چوب و نرده هر جایگاه شیردوشی از هم تفکیک می‌شوند.

نوین سوله

بهترین نوع سوله برای ساخت سوله گاوداری چیست؟

مناسبت‌ترین گزینه برای ساخت سوله گاوداری استفاده از سوله سبک یا خرپایی است. این سوله به دلیل مزیت عدم محدودیت در ابعاد دهانه گزینه خوبی برای ساخت سوله گاوداری است زیرا مقرون به صرفه نیز است. با توجه به قیمت مناسب متریال، سهولت در نصب و حمل و نصب آسان سوله خرپایی انتخابی مناسب است.

در مقایسه با سوله‌های دیگر مانند یو بی ام و تیرو ورقی، سوله خرچایی ساخت و راه اندازی راحتی داشته و به سرعت به بهره برداری می‌رسد. قوسی شکل بوده این سوله سبب شده تا مقاومت بالایی در برابر باد، باران، برف و زلزله و یا آتش‌سوزی داشته باشد. این سوله برای اجرای و ساخت سوله گاوداری صنعتی هم مناسب است زیرا هزینه ساخت پایین ، امنیت بالا و قابلیت ابعاد مختلف دهانه را دارد.

جنس متریال، طول و عرض و ابعاد، ارتفاع ورقه‌های گالوانیزه ، اسکلت‌بندی سازه و استراکچر فلزی از تاثیرگذار در ساخت سوله سبک گاوداری است. به جهت بالابردن استحکام و امنیت استراکچر فلزی سوله گاوداری صنعتی، ورقه‌های فولادی جای خود را به ورقه‌های گالوانیزه می‌دهند.

ساخت سوله گاوداری با قیمت مناسب در نوین سوله

نوین سوله با مشاوره رایگان شما را در امر ساخت و اجرای سوله‌های گاوداری یاری می‌نماید. این شرکت با تجربه و موفقیت‌های بی‌شمار در امر ساخت سوله گاوداری به شما این اطمینان را می‌دهد تا با خیالی آسوده از صفر تا صد کار خود را به ما بسپارید. به منظور برآورد هزینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 09369320166 یا 09199911554 تماس بگیرید و یا به وب سایت نوین سوله مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا