روابط زناشویی و جنسیآموزشدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزوج و خانوادهنکات

پاره شدن کاندوم: 6 راه جلوگیری از پارگی کاندوم و احتمال بارداری

بهترین راه پیشگیری از بارداری استفاده از کاندوم است. کاندوم علاوه بر پیشگیری از باداری تا حد زیادی شما را از ابتلا به عفونت و بیماری‌های مقاربتی مصون نگه می‌دارد؛ بنابراین مهم است که از آن‌ها به درستی مراقبت کرده تا از پارگی احتمالی کاندوم پیشگیری کرده و از آن به درستی نگهداری کنید. موارد زیادی از بارداری‌های ناخواسته به علت پاره شدن کاندوم گزارش شده است که افراد می‌توانستند با دانستن این موضوع از وقوع آن جلوگیری کنند.

در این مقاله از فارسی‌رو قصد داریم تا به ارائه توضیحاتی درباره دلایل پاره شدن کاندوم بپردازیم و راه‌های پیشگیری از پارگی کاندوم را به شما معرفی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

علت پاره شدن کاندوم چیست؟

در هر رابطه جنسی شما باید از کاندوم جدید استفاده کنید و از ابتدا تا انتهای رابطه آن را نگه دارید؛ بنابراین باید مراقب باشید تا پاره و سوراخ نشود. استفاده و نگهداری صحیح از کاندوم‌ها می‌تواند از احتمال وقوع خطر پارگی و سوراخ‌شدن پیشگیری کند. در زیر به معرفی چند دلیل پاره شدن کاندوم می‌پردازیم.

گرما و نور

اولین علت پاره شدن کاندوم نور و گرما است. قرارگرفتن کاندوم در معرض گرما و نور در مدت طولانی باعث خشکی و در نتیجه پوسیدگی آن می‌شود؛ بنابراین برای پیشگیری از نازک‌شدن کاندوم از قراردادن طولانی آن در معرض نور و گرما بپرهیزید. کاندوم را باید در محیط سایه و خنک نگه دارید.

آفتاب؛ دلیل پارگی کاندوم

تابیدن بیش از حد آفتاب به کاندوم باعث نازکی کاندوم می‌شود و احتمال پارگی آن را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی زود انزالی در مردان و زنان قطعی و سریع

علت پاره شدن کاندوم

استفاده ازروغن‌ها یا لوسیون‌ها در رابطه جنسی همراه با کاندوم

درصورتی که قصد استفاده از روان‌کننده‌ها در رابطه جنسی دارید، بهتر است از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب استفاده کنید؛ زیرا روغن‌ها و لوسیون‌ها به دلیل دارابودن مواد شیمیایی باعث نازکی و درنتیجه پارگی کاندوم می‌گردد.

قراردادن کاندوم داخل کیف در کنار وسایل دیگر

وقتی کاندوم را داخل کیف یا کیف پول خود قرار می‌دهید احتمال آسیب‌دیدن آن را افزایش می‌دهید؛ چراکه ممکن است در معرض فشار یا تاشدگی بیش از حد قرار بگیرد و درنتیجه شکسته و خراب شود.

بازکردن کاندوم با وسیله نوک‌تیز

درصورتی که کاندوم را بادندان، قیچی یا هروسیله نوک‌تیز دیگر باز کنید ممکن است ندانسته و ناخواسته باعث سوراخ‌شدن آن شوید؛ بنابراین بهتر است به آرامی و با دست آن را باز کنید.

استفاده از کاندوم تاریخ مصرف گذشته

قبل از استفاده از کاندوم حتما به تاریخ انقضای درج‌شده روی آن توجه کنید. گذشتن تاریخ مصرف کاندوم باعث ضعیفی و فرسودگی آن شده و احتمال پارگی آن را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید: فانتزی جنسی: انواع خیال پردازی و فانتزی های زناشویی

عوارض پاره شدن کاندوم

قرارگرفتن ناصحیح کاندوم در حین رابطه

یک علت پارگی کاندوم نداشتن مهارت مرد در جای‌گذاری آن است. اگر کاندوم به درستی در جای خود قرار نگیرد (مثلا اگر فضای کافی در نوک آن باقی نماند)، احتمال تحت فشار قرارگرفتن و پارگی آن وجود دارد.

برخورد با وسایل نوک‌تیز مانند ناخن، انگشتر، دندان

یکی دیگر از دلایل سوراخ شدن کاندوم، برخورد آن وسایل تیز است. در حین رابطه مراقب باشید تا کاندوم با وسایل نوک‌تیز مثل انگشتر، دستبند، دندان و … تماس نداشته باشد تا از پاره شدن احتمالی ان جلوگیری شود.

3 راه تشخیص پارگی کاندوم

کاندوم وسیله‌ای محکم است که برای استفاده در رابطه جنسی ساخته شده است و در بیشتر موارد احتمال پارگی آن کم است مگر در مواردی که پیشگیری درستی نسبت به پارگی آن انجام نشده باشد یا اینکه در حین رابطه دچار آسیب شود. به هرحال این احتمال وجود دارد و شما باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید. ما راه‌هایی برای تشخیص پارگی کاندوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید به موقع پارگی آن را تشخیص دهید و از خطر بارداری یا بیماری و عفونت پیشگیری کنید.

همچنین بخوانید: آموزش روش استارت استاپ برای جلوگیری از زود انزالی

پاره شدن کاندوم و احتمال بارداری

احساس پارگی کاندوم

مردی که از کاندوم استفاده ‌می‌کند باید حواسش به پارگی آن باشد و اگر احساس پارگی کاندوم کرد سریعا رابطه را متوقف و اقدام به درآوردن و تعویض آن کند. اگر تجربه کافی در زمینه احساس پارگی ندارید، بهتر است بیشتر مراقب باشید.

لمس‌کردن کاندوم

گه‌گاهی با لمس‌کردن کاندوم می‌توانید پارگی آن را چک کنید. درصورت مشاهده علائم پارگی کاندوم و وجود نشتی با لمس‌کردن می‌توانید متوجه این موضوع شوید.

نگاه‌کردن به کاندوم

احتیاط کنید و هر ازگاهی در حین رابطه به کاندوم خود نگاهی بیندازید تا توانید پارگی‌های احتمالی را ببینید و از وقوع خطر پیشگیری کنید.

آیا پاره شدن کاندوم باعث حاملگی میشود؟

ارتباط مستقیمی بین پاره شدن کاندوم و احتمال بارداری وجود دارد. درصورت استفاده از کاندوم باید تا جایی که ممکن است از پاره‌شدن کاندوم پیشگیری کنید؛ اما بدانید که حتی اگر رابطه جنسی شما بدون کاندوم باشد، احتمال بارداری شما صد در صد نیست و به فاکتورهایی از جمله سالم‌بودن اسپرم، برقراری رابطه در زمان آزادشدن تخمک، توانایی بارورکردن تخمک توسط اسپرم و مسائل دیگر بستگی دارد.

کاندوم نوعی روش امن برای پیشگیری از بارداری است و درصورت استفاده درست احتمال بارداری را تقریبا به صفر می‌رساند؛ اما اینگونه نیست که بگوییم درصورت پاره‌شدن آن حتما حاملگی اتفاق خواهد افتاد. می‌توانید برای کاهش احتمال بارداری از روش دیگر پیشگیری همزمان با استفاده از کاندوم بهره ببرید. از چند نوع مختلف قرص ضد بارداری در صورت پاره شدن کاندوم می‌توانید استفاده کتید. اگر به هر دلیل پارگی کاندوم مورد استفاده در حین رابطه برای شما اثبات شد، می‌توانید بدون توجه به درصد پارگی کاندوم فورا و با مشورت پزشک از قرص‌های ضد بارداری و ضد ایدز استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: میک لاو چیست: فواید، انواع و مراحل Make love (عشق بازی)

پاره شدن کاندوم باعث حاملگی میشود

6 راه جلوگیری از پارگی کاندوم

در بسیاری از اوقات می‌توانید با اقدامات احتیاطی از پاره شدن کاندوم پیشگیری کنید. در اینجا چند نکته را برای شما آورده‌ایم که با رعایت آن‌ها می توانید به پیشگیری از پارگی کاندوم و جلوگیری از بارداری هنگام پاره شدن کاندوم بپردازید. برای جلوگیری از پاره شدن کاندوم موارد زیر را باید رعایت کنید.

بررسی تاریخ انقضای کاندوم

قبل از استفاده از کاندوم حتما به تایخ انقضای درج‌شده بر روی بسته‌بندی دقت کنید. درصورت گذشتن تاریخ مصرف کاندوم مطلقا از آن استفاده نکنید.

بازکردن بسته کاندوم با دقت برای جلوگیری از پارگی کاندوم

در حین بازکردن بسته کاندوم از هیچ نوع وسیله تیز یا دندان و اخن تیز استفاده نکنید. سعی کنید به آرامی و با دست به بازکردن بسته‌بندی کاندوم بپردازید.

قبل از نصب آن از جهت چرخش آن مطلع شوید

یکی از راه های جلوگیری از پاره شدن کاندوم دقت در نصب آن است. جهت چرخش کاندوم‌ها از داخل حلقه به بیرون حلقه آن‌هاست. برای بازکردن و نصب آن به این موضوع دقت کنید که در جهت مخالف آن را باز نکنید.

از روان‌کننده‌های روغنی استفاده نکنید

همان‌طور که گفتیم استفاده از روغن‌های روان‌کننده باعث نازک‌شدن و درنتیجه پارگی کاندوم می‌شوند. بهتر است به جای آن‌ها از روان‌کننده‌هایی که برپایه آب ساخته شده‌اند استفاده نمایید.

از کاندومی با سایز متناسب با خود استفاده کنید

برای جلوگیری از پاره شدن کاندوم سعی کنید باید سعی کنید در هربار رابطه جنسی از مارک‌های مختلف کاندوم استفاده کنید تا سایز متناسب با خود را بیابید.

کاندوم‌ها را در دما و محل مناسب نگه‌داری کنید

نگهداری کاندوم شرایط فیزیکی خاصی دارد و شما با خواندن شرایط نگهداری بر روی بسته‌بندی و رعایت نکات نگهداری آن می‌توانید به مقدار زیادی از پاره شدن کاندوم جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: انواع گرایش جنسی و هویت جنسی چیست و دگرباش کیست؟

پاره شدن کاندوم باعث بارداری میشود

هنگام پاره شدن کاندوم چه باید کرد؟

کمی بالاتر درباره روش‌هایی صحبت کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم پاره شدن کاندوم را تشخیص دهیم. اگر در حین رابطه متوجه پارگی کاندوم شدید، باید بلافاصله رابطه را قطع کرده و اقداماتی را که در پاراگراف بعدی به آن‌ها اشاره خواهیم کرد انجام دهید. قبل از آن باید به سرعت کاندوم را خارج کرده و پس از شستشوی نقاطی که در تماس با ترشحات بوده‌اند کاندوم را تعویض نمایید.

احتمال بارداری با پارگی کاندوم و علاوه بر آن احتمال انتقال عفونت، ویروس‌های مختلف از جمله ویروس تبخال تناسلی، اچ آی وی، زگیل تناسلی و … افزایش می‌یابد؛ بنابراین سعی کنید با پاره شدن کاندوم به هیچ‌ عنوان به رابطه ادامه ندهید؛ خصوصا اگر سنتان کم است یا در رابطه پرخطری قرار دارید. در اسرع وقت با پزشک مشورت کرده و قرص‌های لازم برای جلوگیری از بارداری در صورت پاره شدن کاندوم را مصرف نمایید.

بعد از پاره شدن کاندوم چکار کنیم؟

شاید برایتان این سؤال پیش آمده است که “بعد از پاره شدن کاندوم چه کنیم؟” بعد از پارگی کاندوم خطر بالای عفونت وجود دارد و شما باید به موارد زیر دقت نمایید:

پاره شدن کاندوم احتمال بارداری
  • اگر رابطه جنسی مقعد یا واژن داشته‌اید، تمام مایع منی را با استفاده از عضلات واژن یا مقعد خود بیرون کنید.
  • برای جلوگیری از جذب ترشحاتی که می تواند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد، از فشار واژن یا مقعد خودداری کنید.
  • اگر کاندوم در حین رابطه جنسی دهانی پاره شد، از مسواک‌زدن یا استفاده از نخ دندان خودداری کنید تا از ایجاد زخم‌های کوچک در دهان جلوگیری کنید. مایع منی را تف کرده یا ببلعید و بلافاصله با آب بشویید و تف کنید.
  • اگر از وضعیت سلامتی خود یا شریک خود مطمئن نیستید، در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید تا آزمایش STI انجام شود. هنگامی که کاندوم در طول رابطه جنسی پاره می‌شود، شما را در معرض تماس بدن به بدن با مایعات جنسی قرار می‌دهد. تماس محافظت نشده با مایعات بدن شایع‌ترین علت عفونت HIV و سایر STI ها است. اگر شما یا شریک جنیسیتان در معرض خطر ابتلا به HIV هستید، در مدت 72 ساعت به بیمارستان مراجعه کنید. پزشک ممکن است برای شما قرص‌های پیشگیری از PEP تجویز کند تا احتمال ابتلا به عفونت HIV را کاهش دهد.
  • همچنین ممکن است هنگام مشاهده پارگی کاندوم، ترس از بارداری داشته باشید. برای جلوگیری از بارداری باید در اسرع وقت قرص پیشگیری از بارداری اضطراری مصرف کنید.

با رعایت این موارد به خود و شریک جنسیتان در کاهش احتمال ابتلا به بیماری و جلوگیری از بارداری بعد از پاره شدن کاندوم کمک زیادی می‌کنید.

احتمال انتقال ایدز در پاره شدن کاندوم وجود دارد؟

یکی از عوارض پاره شدن کاندوم احتمال انتقال ایدز است. ایدز یکی از بیماری‌های ویروسی خطرناک و مسری مقاربتی است که با استفاده از کاندوم احتمال انتقال آن به حدود 80 درصد کاهش پیدا می‌کند. این بیماری از طرق مختلف در رابطه منتقل می‌شود مانند رابطه واژینال، مقعدی و حتی دهانی. پس باید در برقراری روابط بسیار مراقب بود و حتما از کاندوم استفاده کرد.

در مورد استفاده از کاندوم نیز تمامی موارد احتیاطی را برای جلوگیری از پاره شدن یا سوراخ شدن کاندوم رعایت کرد؛ مواردی از قبیل توجه به تاریخ انقضای کاندوم، دقت در بازکردن بسته‌بندی آن، اجتناب از قراردادن کاندوم در مقابل گرما، نور و تابش مستقیم آفتاب و موارد دیگر که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم. اگر به هردلیل و حتی با رعایت موارد ذکرشده کاندوم پاره شد، احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی از جمله ویروس HIV که عامل بیماری ایدز است بسیار بالا رفته و شرایط خطرناکی به وجود می‌آید. در این حالت باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و فورا نسبت به دریافت قرص‌های پیشگیری از ایدز اقدام کرد.

همچنین درصورتی که نحوه صحیح استفاده از کاندوم را نمیدانید میتوانید مقاله آموزش استفاده از کاندوم را مطالعه نمایید

هرچند که متأسفانه با وجود دریافت قرص‌های پیشگیری از ایدز نیز احتمال انتقال ویروس اچ آی وی وجود دارد. بهترین کار این است که از برقراری روابط جنسی پرخطر پرهیز کرده و آموزش‌‌های لازم را در این زمینه به فرزندان خود بدهیم تا از وقوع بیماری خطرناک ایدز پیشگیری کنیم.

علت پارگی کاندوم

سوالات متداول

پاره شدن کاندوم باعث بارداری میشود؟

با در نطرگرفتن این‌که احتمال بارداری در روابط جنسی حتی بدون کاندوم صد در صد نیست، می‌توانیم بگوییم که با پاره شدن کاندوم احتمال بارداری بالاست؛ اما صد در صد نیست و باخوردن قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی می‌توان احتمال بارداری را کاهش داد.

پاره شدن کاندوم باعث انتقال بیماری مقاربتی می شود؟

احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی در حین رابطه جنسی بالا است و کاندوم یک راه پیشگیری از انتقال آن‌ها است. پاره شدن کاندوم باعث افزایش احتمال انتقال بیماری‌های واگیردار مقاربتی می‌شود و باید توجه زیادی به این موضوع داشت.

درصد پارگی کاندوم چقدر است؟

اگر مراقبت‌های لازم را در نگه‌داری از کاندوم به عمل آورید، احتمال پارگی کاندوم بالا نیست؛ زیرا معمولا برای پیشگیری از پارگی از جنس محکمی ساخته می‌شود.

بهترین قرص برای پارگی کاندوم کدام است؟

قرص‌های ضدبارداری پس از مشاهده پارگی کاندوم باید استفاده شوند که انواع آن شامل قرص الا، قرص تنسی، لوونورژسترول و یولی پریستال استات است. برای پیشگیری از HIV نیز قرص‌هایی با تجویز پزشک باید مصرف گردند که یکی از روش‌ها PrEP است. این روش شامل استفاده از چند قرص به صورت همزمان برای پیشگیری از عفونت HIV است.

مقاوم ترین کاندوم در برابر پارگی کدام است؟

مارک‌های مختلف و متنوعی از کاندوم‌های مقاوم در بازار وجود دارند که یکی از آن‌ها zero invisible است. با یک جستجوی ساده در سایت‌های پزشکی می‌توانید درباره آن‌ها مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی ما بر این بود تا به ارائه مطالبی درباره پارگی کاندوم، خطرات و عوارض پاره شدن کاندوم بپردازیم. گفتیم که کاندوم نه تنها به مقدار زیادی از بارداری پیشگیری می‌کند؛ بلکه شما را از انتقال بیماری‌های خطرناک عفونی در امان نگه می‌دارد. به علت پاره شدن کاندوم مشکلات زیادی برای شما پیش می‌آید که با مراقبت صحیح و جلوگیری از پارگی کاندوم می‌توانید از بروز بارداری و خطرات احتمالی دیگر پیشگیری کنید.

چند دلیل مختلف برای چاره شدن کاندوم وجود دارد؛ مانند قرارگرفتن کاندوم در معرض نور و گرما، استفاده از روان‌کننده‌های روغنی و شیمیایی، بازکردن بسته‌بندی کاندوم با وسایل نوک‌تیز یا دندان، برخورد وسایل نوک‌تیز با کاندوم بعد از نصب، نگه‌داری کاندوم داخل کیف و … برای جلوگیری از پارگی کاندوم راه‌هایی را عنوان کردیم و گفتیم که اگر به هر دلیل کاندوم در حین رابطه پاره شد باید رابطه را قطع کنید و بلافاصله پس از شستشوی اندام‌هایی از بدن خود که با کاندوم در تماس بودند آن را تعویض نمایید.

از آنجایی که ارتباط زیادی بین پارگی کاندوم و حاملگی وجود دارد از قرص‌های اورژانسی ضدبارداری استفاده کنید. در صورتی که مطالب ذکرشده برایتان مفید بودند، لطفا برای هرچه بهترشدن مطالب سایت در قسمت نظرات ما را از دیدگاه‌های ارزشمند خود بهره‌مند فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا