مراقبت و سلامت جنسیمراقبت و سلامتی

بیماری‌های رایج ناحیه تناسلی مردان

آلت تناسلی اصلی‌ترین اندام تناسلی مردانه است که علاوه بر اندام جنسی، بخشی از سیستم دستگاه ادراری مردانه را تشکیل می‌دهد. این عضو برخلاف تصور بسیاری از افراد ماهیچه نیست و یک بافت اسفنجی دارد که هنگام نعوظ با خون پر می‌شود. آلت تناسلی در مردان حاوی مجرای ادرار است که نه تنها اسپرم را به خارج از بدن حمل می‌کند، بلکه ادرار را از مثانه نیز هدایت می‌کند.

بیماری‌های مختلفی برای ناحیه تناسلی مردان وجود دارد که شامل عفونت‌های مقاربتی و پوستی است که در ادامه با برخی از رایج‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد:

نکات کلیدی

 • بیشتر بیماری‌های اندام تناسلی مردان، بیماری‌های التهابی پوستی شایع هستند.
 • بسیاری از بیماران مرد ترس اساسی از یک عفونت مقاربتی (STI) یا سرطان دستگاه تناسلی دارند.
 • دانش پزشک در مورد طیف وسیعی از انواع رایج آناتومی دستگاه تناسلی مردانه و دامنه درماتوزهای التهابی و ضایعات غیر التهابی دستگاه تناسلی مردانه کلید مدیریت مؤثر بیماری است.
 • مردانی که ختنه نشده اند بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های تناسلی هستند.
 • فیموز پاتولوژیک بیشتر توسط لیکن اسکلروزوس ایجاد می‌شود.
 • درماتیت تحریکی شایع‌ترین بیماری پوستی ناحیه تناسلی است.
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی پایه اصلی درمان اکثر درماتوزهای تناسلی هستند.
 • عفونت‌های اکتسابی غیر جنسی شامل عفونت‌های باکتریایی پیوژنیک (مانند زرد زخم)، کاندیدیازیس، اریتراسما، کچلی و گال است.
 • بیماری‌های مقاربتی مهم پوست تناسلی شامل زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، سیفلیس و گال است. آلودگی به شپش شرمگاهی در حال کمتر شدن است.

بیماری‌های رایج آلت تناسلی مردان

بسیاری از اختلالات مختلف می‌توانند آلت تناسلی شما را تحت تاثیر قرار دهند که شامل موارد زیر هستند:

 • مشکلات در نعوظ
 • ترشحات زرد یا سبز
 • درد هنگام ادرار کردن
 • خونریزی هنگام ادرار کردن
 • آلت تناسلی با درد، خارش و بدبو
 • بثورات دردناک و خارش دار
 • تاول، زگیل یا برجستگی‌های کوچک قرمز بیضه یا آلت
 • زخم بدون درد در بدنه آلت
 • درد هنگام نعوظ
 • تورم نوک آلت
 • درد هنگام رابطه جنسی

برخی از مشکلات می‌تواند ناشی از عفونت‌های مقاربتی (STIs) باشد. زگیل تناسلی در مردان و زنان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی است که به راحتی و با اولین رابطه جنسی انتقال می‌یابد. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های مقاربتی علائمی ندارند، بنابراین اگر فکر می‌کنید که مبتلا به STI هستید، هرچه زودتر آزمایش دهید تا زودتر درمان را شروع کنید.

بیماری‌های مقاربتی STD

STD اصطلاحی برای بیماری‌های مقاربتی و مخفف (Sexually transmitted diseases) است که از طریق رابطه جنسی محافظت نشده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. برقراری هر یک از روابط جنسی واژینال، مقعدی و دهانی می‌تواند باعث انتقال اینگونه بیماری‌های مقاربتی شود. البته گاهی اوقات این بیماری‌ها می‌توانند از طریق سایر تماس‌های فیزیکی هم گسترش یابند. زیرا برخی از بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال و ویروس HPV که عامل ایجاد زگیل تناسلی در زنان و مردان است، از طریق تماس پوست به پوست هم انتقال می‌‌یابند.

مشاهده مطلب کامل بیماری‌های مقاربتی در اینجا

بیماریهای مقاربتیبیماری‌های پوستی آلت تناسلی

ناهنجاری‌های مختلف می‌تواند بر روی پوست آلت تناسلی تاثیر بگذارد. برخی از آنها اختلالات پوستی در سراسر بدن هستند که بر آلت تناسلی و همچنین سایر قسمت‌های پوست تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال می توان به پسوریازیس ، لیکن پلان و درماتیت سبورئیک اشاره کرد. برخی از آنها فقط آلت تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهند یا قبل از اینکه بر سایر نواحی تأثیر بگذارند، آلت تناسلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پوست آلت تناسلی نیز می‌تواند تحت تاثیر سرطان قرار گیرد.

عفونت‌های آلت تناسلی

زائده‌های پوستی روی آلت تناسلی گاهی اوقات به دلیل عفونت‌ها، به ویژه عفونت‌های مقاربتی ایجاد می‌شود. یک مثال سیفلیس است که ممکن است باعث رشد برجستگی‌های صاف صورتی یا خاکستری شود (condylomata lata)

همچنین، برخی از عفونت‌های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد یک یا چند رشد کوچک، سفت و برجسته پوستی (زگیل تناسلی یا کندیلوماتا آکومیناتا) یا رشد کوچک، سفت و دارای فرورفتگی (molluscum contagiosum) شوند. گال می‌تواند برجستگی‌های کوچک و خارش دار ایجاد کند.

درماتیت تماسی آلت تناسلی

درماتیت تماسی اغلب به دلیل استفاده از کاندوم لاتکس در مردانی که به لاتکس حساسیت دارند ایجاد می شود. معمولا لکه‌های قرمز و خارش دار ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات پوست زخم می‌شود یا مایعی از اطراف لکه‌ها نشت می‌کند. مردان مبتلا باید از کاندوم مصنوعی غیر لاتکس استفاده کنند. در صورت لزوم، علائم را می‌توان با یک کرم کورتیکواستروئیدی، مانند هیدروکورتیزون (موجود بدون نسخه) تسکین داد.

لیکن پلان آلت تناسلی

لیکن پلان می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های کوچک صاف یا برجسته روی سر یا ساقه آلت تناسلی شود. آنها اغلب خارش دارند و گاهی اوقات، زخم‌های دردناکی روی آلت تناسلی و لثه ایجاد می‌شود (که به آن سندرم پنو لثه می‌گویند)

لیکن پلان معمولاً خود به خود برطرف می‌شود. هیچ درمانی لازم نیست مگر اینکه خارش آزاردهنده باشد. کرم‌های کورتیکواستروئیدی می‌توانند خارش را تسکین دهند.

بالانوپوستیت

بالانیت التهاب سر آلت تناسلی (آلت تناسلی) و پست تست التهاب پوست ختنه گاه در مردان ختنه نشده است. این بیماری می تواند در اثر چندین بیماری زمینه ای از جمله پسوریازیس، لیکن اسکلروزوس، پیش سرطانی و سرطان ایجاد شود. علائم ممکن است شامل قرمزی، تورم، خارش و ناراحتی باشد. درمان شامل رعایت بهداشت خوب و استفاده دقیق از داروهای موضعی است. در برخی موارد مقاوم به ختنه نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

پاپول آلت تناسلی مرواریدی

پاپول‌های آلت تناسلی مرواریدی، رشد غیرطبیعی هستند که از رگ‌های خونی آلت تناسلی منشأ می‌گیرند. آنها به صورت توده‌های کوچک معمولاً به رنگ پوست به شکل گرد نوک تیز یا در محل رویش موهای روی ساقه آلت تناسلی ظاهر می‌شوند. آنها بی ضرر و رایج هستند و در 10٪ از مردان دیده می شوند. هیچ درمانی لازم نیست.

Balanitis xerotica obliterans

Balanitis xerotica obliterans (همچنین به نام لیکن اسکلروز و آتروفیکوس‌) زمانی رخ می‌دهد که التهاب طولانی مدت (مزمن) باعث سفت شدن و سفید شدن پوست نزدیک نوک آلت تناسلی شود. دهانه مجرای ادرار اغلب توسط این بافت سفید سخت احاطه شده است که در نهایت جریان ادرار و مایع منی را مسدود می‌کند. کرم‌های ضد باکتری، کورتیکواستروئید یا ضد التهاب ممکن است التهاب را تسکین دهند، اما اگر مجرای ادرار باید دوباره باز شود، این کار با جراحی انجام می‌شود.

سرطان‌های موضعی پوست آلت تناسلی

سرطان‌های پوست آلت تناسلی می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • اریتروپلازی
 • بیماری بوون آلت تناسلی
 • پاپولوز بوونوئید
 • آدنوکارسینوم

 

https://clinicdarman.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/%D8%A2%D9%84%D8%AA-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF/

www.merckmanuals.com/en-ca/home/men-s-health-issues/penile-and-testicular-disorders/skin-abnormalities-affecting-the-penis

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا