دانستنی هاچطورراهنما

۴ نکته کلیدی در انتخاب و خرید قفس برای طوطی سانان

این روزها علاقه‌ی زیادی برای داشتن حیوان خانگی مخصوصا پرندگان و طوطی‌ها در بین مردم رواج پیدا کرده است. از این رو تقاضا برای خرید لوازم زندگی و راحتی آن‌ها مثل: قفس پرنده، وسایل بازی، سوف، آب خوری و دان خوری و … نیز افزایش یافته، که هر کدام در طرح، ابعاد و اشکال متنوع در بازار موجودند.

این محتوا قرار است به بحث در مورد نکات مهم در انتخاب قفس مناسب برای عروس هلندی و دیگر طوطی سانان بپردازد.

چرا که قفس مکان زندگی پرنده‌ی شما است؛ پس با نداشتن تجربه، خرید قفس مناسب، می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود. مطمئنا نمی‌خواهید چیزی بخرید که برای طوطی شما مناسب نباشد.

لطفا به خواندن ادامه دهید تا بدانید چگونه قفسی مناسب برای دوست پردار شما است؟

چگونه یک قفس مناسب برای طوطی خود انتخاب کنیم؟

اگر نمی‌دانید چگونه قفسی برای پرنده‌ی خود باید تهیه کنید، در اینجا برخی عوامل مهم، که باید در هنگام خرید قفس طوطی در نظر بگیرید، آورده شده است.

۴ فاکتور مهم برای خرید قفس طوطی سانان

۱. ابعاد و اندازه قفس

مشکل‌ سازترین عامل، اندازه قفس پرنده است. قفس طوطی باید کمی بزرگتر از آن چیزی باشد که معمولاً تصور می‌شود.

متأسفانه، نگهداری طوطی چه کوچک چه بزرگ، در یک قفس کوچک منجر به ایجاد مسائلی از جمله: استرس، چاقی و تحلیل رفتن عضلات می‌شود. این موارد طول عمر پرنده‌ی شما را نیز کاهش می‌دهند.

قاعده کلی در مورد اندازه قفس این است که قفس بزرگ خریداری کنید. تا دوست پردار شما بتواند به‌راحتی بال‌های خود را باز کند، پرواز، تحرک و فعالیت داشته باشد.

۲. شکل قفس

تا حد امکان از خرید قفس‌های گرد و گنبدی شکل خودداری کنید. این نوع قفس‌ها فاقد گوشه هستند، برخی از گونه‌های پرندگان ممکن است در قفس گرد احساس ناامنی کنند.

افقی و عمودی بودن برای قفس مهم است؛ زیرا امکان پرواز و تحرک را برای پرندگان فراهم می‌کند. نمونه قفس‌های زیادی مانند قفس‌های مستطیلی بزرگ در بازار وجود دارند، که ایده‌آل برای هر نوع گونه طوطی هستند.

شکل قفس مناسب برای عروس هلندی

۳. فاصله میله‌های قفس

فاصله میله‌ها فاکتور بسیار مهمی است زیرا فاصله‌ی نامناسب بین میله‌های قفس ممکن است خطراتی را برای بال‌ها، منقار و گردن طوطی ایجاد کند.

طوطی‌ها همیشه به‌دنبال راهی برای فرار هستند؛ پس فاصله‌ی استاندارد و نزدیک بودن میله‌ها از دو امر مهم جلوگیری می‌کند:

  1. وقتی طوطی سر خود را بین میله‌های قفس فرو می‌کند، ممکن است گیر کرده و احتمالاً بمیرد.
  2. ممکن است واقعاً موفق به فرار از بین میله‌ها شده، و از طریق یک پنجره باز به بیرون پرواز کند و متعاقباً گم شود.

همچنین برای طوطی‌ها، میله‌ با جهت افقی مناسب است؛ زیرا این امکان را به آنها می‌دهد تا از منقار و پاهای خود برای بالا رفتن استفاده کنند. برای پرندگان کوچک‌تر مانند: فنچ و قناری که از منقار و پاهای خود برای بالا رفتن استفاده نمی‌کنند، جهت میله‌ها چندان مهم نیست.

۴. انتخاب لوازم بازی و راحتی طوطی

تا اینجا در مورد محیط خارجی قفس صحبت شد؛ اکنون به محیط داخلی قفس می‌پردازیم. این مسئله مهم است؛ چرا که طوطی‌ها بسیار کنجکاو هستند و مغز آنها به تحریک مداوم نیاز دارد.

در حالت ایده‌آل، شما باید سبدی از اسباب‌ بازی‌های متنوع برای قفس طوطی داشته باشید. اسباب‌ بازی‌هایی که دوست پردارتان بتواند آن‌ها را بجود یا خراب کند، نردبان یا پله‌های رنگارنگ و تاب، که بالا و پایین رفته و بازی کند.

از ظرف‌های دان خوری و آب خوری طوطی غافل نشوید. باید به‌صورت جداگانه و از بهترین جنس تهیه شوند.

نشیمنگاه پرنده مهم بوده و وجود دو یا سه عدد سوف برای قفس‌های بزرگ مناسب است.

همچنین وجود کفی قفس و فضله گیر مهم است؛ چون از دسترسی پرنده به فضولات و آنچه درون قفس ریخته شده، جلوگیری می‌کند.

راهنمای انتخاب قفس پرندگان

راهنمای کلی انتخاب قفس پرندگان

قفس یک بخش مهمی از زندگی پرنده است. بنابراین باید فضای مورد نیاز پرنده‌ی شما را فراهم کند؛ تا شاد، سالم و فعال بماند. این امر با رعایت موارد مهمی مانند: انتخاب قفسی با اندازه و شکل مناسب، توجه به فاصله‌ی استاندارد بین میله‌های قفس و انتخاب وسایل مناسب جهت خوردن، سرگرمی و رشد ذهنی طوطی میسر می‌شود.

نهایتا اگر به دنبال خرید قفسی ایده‌آل برای پرنده خود هستید؛ با دنبال کردن فاکتورها و توصیه‌های ذکر شده در این پست، مطمئن باشید که جستجوی شما بسیار آسان‌تر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا