دانستنی هاچه چیزی

با پول فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش چه کارهایی می شد در عربستان و چین کرد؟

فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش را می‌توانیم یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد تاریخ ایران معرفی کنیم که با آن می‌شد تا حد زیادی مسیر اقتصاد کشور ایران را تغییر داد. این فساد ضربه بزرگی به پیکره اقتصاد کشور ایران وارد کرده و می‌توان گفت تاکنون چنین فسادی در تاریخ اقتصاد ایران انجام نشده بود. با این مقدار پول می‌شد کارخانه‌های متعددی تاسیس کرد، مجتمع‌های گردشگری ایجاد نمود، نیروگاه‌های هسته‌ای و آسمان خراش‌های مختلفی برپا کرد. در ادامه این قسمت اطلاعات بیشتری در مورد کارهایی که در کشورهای چین و عرب یا دیگر کشورهای جهان می‌توانستیم با این مقدار پول انجام دهیم را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

با 3/4 میلیارد دلار در کشور عربستان چه کارهایی انجام می‌شد؟

 

با پول فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش در کشور عربستان اقدامات مختلفی می‌توان انجام داد. برای مثال می‌توان در بخش‌های مختلف از جمله زیرساخت‌های تجاری، توسعه همکاری‌های نمایشگاهی، توسعه همکاری‌های میان بخشی، مبادله هیئت‌های تجاری و…. سرمایه‌گذاری کرد. در سال جاری شرکت خودروسازی لوسیده با سرمایه‌گذاری هزینه‌ای نزدیک به 3.2 میلیارد دلار توانست این کارخانه را تاسیس کند. این مجموعه به صورت سالیانه توان تولید 155 هزار خودروی برقی را دارا می‌باشد. به دلیل توسعه بخشیدن به اقتصاد کشور عربستان، کارخانه لوسیده در این کشور توسعه پیدا کرده و طبق نظر بسیاری از کارشناسان، این کار نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و پیشرفت اقتصاد خودروسازی این کشور دارد. علاوه بر موارد ذکر شده اجرای پروژه گردشگری تفریحی Qiddiya در کشور عربستان با هزینه نزدیک به 2.8 میلیارد دلار انجام شد. این شهر تفریحی به طور تقریبی نزدیک به دو و نیم برابر بزرگتر از مجموعه تفریحی دیزنی لند است. طبق برآوردها مختلف، این مرکز گردشگری تفریحی یکی از بهترین کارهای اقتصادی دولت عربستان است و می‌تواند تاثیرات چشمگیر زیادی روی پیشرفت اقتصاد این کشور داشته باشد.

با پول فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش چه کارهایی می‌شد در کشور چین انجام داد؟

علاوه بر کشور عربستان در دیگر کشورهای دنیا مانند چین نیز می‌توانستیم اقدامات مهمی با این پول انجام دهیم. کشور چین با هزینه‌ای بالغ بر 3.5 میلیارد دلار توانسته اقدام به تاسیس فرودگاه بین المللی پکن کند. این فرودگاه بزرگترین پروژه ساخت و ساز در کشور چین است و جزء ششمین ساختمان بزرگ در دنیا به حساب می‌آید. علاوه بر این، دولت این کشور با هزینه‌ای بالغ بر 2.4 میلیارد دلار اقدام به تاسیس برج‌های شانگهای با 128 طبقه کرد که در لیست بلندترین آسمان خراش‌های کشور چین و همچنین دومین آسمان خراش بلند دنیا قرار دارد. کشور چین توانست با هزینه نزدیک به 2.2 میلیارد دلار نیروگاه هسته‌ای Qinshan را راه‌اندازی کند که این نیروگاه بزرگ‌ترین رآکتور هسته‌ای در بین دیگر نیروگاه‌های جهان است.

 

اقدامات مهمی که با مبلغ 3/4 میلیارد دلار می‌شد در کشور امارات انجام داد

علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد اقدامات قابل انجام با پول فساد چای دبش در برخی کشورهای دیگر مانند امارات به دست بیاورید. اگر تاکنون اقدام به خرید بلیط برج خلیفه کرده و به شهر دبی یا کشور امارات سفر کرده باشید حتماً شاهد وجود آسمان خراش‌های متعدد یا مراکز تفریحی، گردشگری، تجاری زیادی بوده‌اید. با این مبلغ می‌توانستیم اقدام به تاسیس مراکز مختلف و متعددی در شهرهای مختلف کشور امارات از جمله دبی کنیم. برای مثال در سال 2023 یک پروژه عمرانی در ایالات متحده عربی انجام شده که هزینه تاسیس ساختمان مسکونی نزدیک به 870 میلیون دلار تخمین زده شده است. این مبلغ برای ساخت نزدیک به ۵۰ هزار ساختمان مسکونی برآورد شده است که به طور تقریبی با پول فساد چای دبش می‌شد در این کشور سه برابر پروژه فعلی ساختمان مسکونی ساخته و آن را در اختیار حدود 150 هزار نفر قرار داد.

 

کارهای مهم دیگر که با مبلغ 3/4 میلیارد دلار فساد چای دبش می‌شد انجام داد

کشور ژاپن یعنی غول اقتصاد آسیا مبلغ هنگفتی بالغ بر 1.4 میلیارد دلار برای توسعه پیست اسکی توکیو سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر این، کشور تایوان برای ساخت برج تایپ 101 به طور تقریبی 1.9 میلیارد دلار هزینه کرده است. همانطور که می‌بینید با پول فساد چای دبش می‌ شد در کشور تایوان نزدیک به دو عدد از این آسمان خراش‌ها ساخت. این برج‌ها به عنوان بزرگترین برج مسکونی دنیا شناخته شده‌اند که در منطقه‌ای زلزله خیز قرار داشته تا مقاومت آن در برابر زلزله‌های سخت به نمایش گذاشته شود. سالن سرپوشیده‌ UBS ARENA یکی از بزرگترین و شناخته شده‌ترین ورزشگاه‌های جهان است که در المونت نیویورک قرار دارد. برای ساخت و برپایی این ورزشگاه تنها یک میلیارد دلار صرف شد. همچنین هزینه ساخت و نصب تلسکوپ ۳۰ متری TMT، نزدیک به 2.4 میلیارد دلار هزینه داشته است. پس همانطور که می‌بینید با این پول می‌توانستیم اقدام به احداث و برپایی پروژه‌های مختلف در جهان و کشور ایران کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مطالب بیشتر را در سایت aeticket.com دنبال کنید.

 

مبلغ این فساد فقط ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی است

طبق نظر مرتضی افقه اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید چمران مبلغ 3/4 میلیارد دلار فساد نسبت به درآمد ارزی هزینه بسیار زیادی است به طوری که اگر صادرات غیر نفتی را نزدیک به 30 میلیارد دلار برآورد کنیم مبلغ 3.4 میلیارد دلار به طور تقریبی 10 درصد از صادرات نفتی کشور ایران به حساب می‌آید. علاوه بر این در صورتی که می‌خواهید بدانید با این مبلغ چه چیزهایی در دنیا می‌توان ساخت، می‌توانید موارد زیر را مشاهده کنید:

 • ساخت دو برج خلیفه
 • ساخت یک نیروگاه هسته‌ای
 • ساخت ۳ پتروشیمی
 • ساخت دو ورزشگاه کمپ نو
 • ساخت یک برج ساعت مکه
 • ساخت برج تجارت جهانی یک در آمریکا
 • ساخت کارخانه مونتاژ بوئینگ

 

تنها با ۵۰ میلیون دلار می‌توان حکومت را در کشورهایی مانند آفریقا عوض کرد

در صورتی که می‌خواهید ارزش اختلاس و پول فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش را درک کنید باید بگوییم که با حدود ۵۰ میلیون دلار می‌توان حکومت را در کشورهای آفریقایی تغییر داد. این رقم بسیار بالا است و تاکنون نمونه‌های مشابه آن در کشور ایران مشاهده نشده است. به طور کلی می‌توانیم بگوییم این اختلاس یک چهارم درآمد ارزی کل کشور ایران در سال ۱۴۰۱ بوده است. در صورتی که این پول به صورت درست مدیریت می‌شد دولت ایران می‌توانست با آن اقدامات موثر و مختلفی انجام دهد. برای مثال با این پول می‌توانستیم کل مدارس کشور ایران را بازسازی و مرمت کرده و تجهیزات و وسایل آموزشی مهمی برای آنها تهیه کنیم

 

معادل فساد 3/4 میلیارد دلاری چای دبش در کشور ایران یعنی چه؟

در ادامه این قسمت مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی که با این پول می‌توان در صنایع مختلف انجام داد را به شما معرفی می‌کنیم:

 • دو پتروشیمی گچساران
 • سه پتروشیمی کاوه
 • پالایشگاه دو فازی
 • پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • پالایشگاه گاز بیدبلند
 • ۵ نیروگاه هزار مگاواتی
 • ۱۲ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق
 • دو پالایشگاه گاز هویزه
 • فاز ۲ پارس جنوبی
 • جبران ۲۵٪ از هزینه فشار افزایی در پارس جنوبی

 

سخن پایانی

فساد و اختلاس 3/4 میلیارد دلاری چای دبش را می‌توانیم یکی از بزرگترین اختلاس‌های چند سال اخیر معرفی کنیم که مهم‌ترین دلایل آن را می‌توان انتصاب غلط کارکنان در سه قوه و عادی کردن آن برای مردم و عدم اهمیت مسئولین معرفی کنیم. این کار از توسعه و پیشرفت کشور ایران در بسیاری از زمینه‌ها جلو پیگیری کرده و یکی از بدترین موانع برای توسعه این کشور به حساب می‌آید. متاسفانه فسادهای مالی چند سال اخیر و این اعداد و ارقام زیاد عادی سازی شده است و دیگر بین مردم حساسیت برانگیز نیست به طوری که واکنش جدی توسط مردم یا مسئولین به آن نشان داده نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا