استایلبهتریندانستنی هاراهنمالیستمد و فشننکات

بهترین لباس مصاحبه شغلی: لباس مصاحبه کاری خانم ها و آقایان

انتخاب لباس مناسب جلسات و مصاحبه‌های کاری، از دغدغه‌های افراد جویای شغل است. اغلب افرادی که می‌خواهند در یک مصاحبه شغلی شرکت کنند به دنبال دانستن این هستند که لباس مصاحبه کاری باید چگونه باشد و چه طرح و رنگی داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت در نگاه اول و تاثیر اولیه شخصیتی، لباس نقش مهمی را ایفا می‌کند. چرا که اگر کسی در مقابل شما بایستد و صحبت نکند، لباس‌ و البته زبان بدن او تنها فاکتورهایی هستند که می‌توانند یک دید اولیه از شخصیت فرد را در اختیار شما قرار دهند. به عبارت دیگر هنگامی که به یک مکان وارد می‌شوید، پیش از اینکه شما با دیگران صحبت کنید، این لباس شماست که با دیگران صحبت می‌کند.

بنابراین سعی کنید هنگام حضور پیدا کردن در جلسات کاری و مصاحبه شغلی لباس مرتب، تمیز و مناسب بپوشید. البته بهتر است در هنگام انتخاب لباس مناسب مصاحبه کاری به فضا و حال‌وهوای اداره یا شرکتی که قصد دارید در آن استخدام شوید هم توجه کنید‌‌. به عنوان مثال پوشیدن کت و شلوار رسمی مشکی در یک شرکت هنری می‌تواند کمی نامناسب به نظر برسد. همانطور که پوشیدن یک لباس کژوال برای ادارات دولتی عجیب و نامناسب به چشم می‌آید.

همانطور که متوجه شدید، انتخاب پوشش مناسب برای مصاحبه کاری به برخی اطلاعات و نکات کوچک بستگی دارد. ما در این مقاله فارسیرو شما را راهنمایی خواهیم کرد تا بتوانید از میان لباس‌هایتان بهترین لباس برای مصاحبه کاری را انتخاب کنید.

نحوه لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی و اهمیت آن در استخدام

انتخاب لباس مصاحبه کاری به قدری اهمیت دارد که اگر همه موارد را رعایت کنید اما پوشش مناسبی نداشته باشید، احتمالا بازنده این مصاحبه هستید. پس بهتر است به اندازه کافی به این موضوع توجه کنید. لباسی که در روز مصاحبه شغلی به تن می‌کنید، در واقع سیگنالی از شخصیت و طرز فکر و حتی میزان آشنایی شما با فرهنگ و قوانین آن شرکت را به مصاحبه‌گر القا می‌کند. بنابراین باید با مهارت و دانش کافی، لباس مصاحبه استخدامی را انتخاب کنید.

انتخاب یک لباس برای مصاحبه کاری آنقدر مهم است که حتی اگر همه موارد را رعایت کنید، اما لباس شما برای آزمون مصاحبه کاری مناسب نباشد شما احتمالا از قبل بازنده این رقابت هستید؛ پس این موضوع را به شدت جدی بگیرید. با ما همراه باشید تا بهترین لباس برای مصاحبه کاری را معرفی کنیم.

مرتب و تمیز باشید

اولین نکته‌ای که در لباس پوشیدن برای مصاحبه شغلی باید درنظر داشته باشید، تمیز و مرتب بودن است؛ پس حتما به خاطر داشته باشید که لباستان شسته شده، تمیز و اتو کشیده باشد. سعی کنید لباسی را که برای مصاحبه انتخاب کرده‌اید، پس از شستن اولین بار باشد که می‌پوشید.

لباس راحت بپوشید

هنگامی که قصد دارید لباس مصاحبه کاری را انتخاب کنید، همیشه راحتی را در اولویت قرار دهید و هیچوقت راحتی را فدای مد نکنید؛ چرا که راحت بودن در لباس اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند‌. بنابراین در طول مصاحبه هم حس بهتری خواهید داشت.

رنگ‌های خنثی را برای لباس مصاحبه شغلی انتخاب کنید

رنگ لباس در مصاحبه کاری اهمیت ویژه‌ای دارد. رنگ‌های خنثی مثل مشکی، سورمه‌ای و طوسی به گونه‌ای هستند که احساس خاصی را در مخاطب شما ایجاد نمی‌کنند. به طبع همین مورد استفاده از رنگ‌های جیغ مثل زرد و قرمز در این روز مهم اصلا توصیه نمی‌شود. با این وجود می‌توانید 80 تا 90  درصد پوشش خود را از رنگ‌های خنثی مثل طوسی انتخاب کنید و10 تا 20 درصد باقی مانده را با رنگ‌های شاد مثل زرد تکمیل کنید. اما باید توجه داشته باشید که بهتر است رنگ غالب استایل شما خنثی باشد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که براساس نظرسنجی که در سال 2013 انجام شد، از رنگ آبی به عنوان رنگ مورد علاقه مدیران نام برده شد. پس برای لباس مصاحبه کاری، در کنار مشکی، قهوه‌ای و طوسی می‌توانید از آبی هم بهره ببرید.

از عطر و ادکلن پرهیز کنید

انتخاب عطر و ادکلن مناسب کاملا سلیقه‌ای است و ممکن است عطری که شما دوست دارید مورد علاقه مصاحبه‌کنندگان نباشد. پس بهتر است به طور کلی از زدن عطر و ادکلن پرهیز کنید. تنها کافیست دوش بگیرید و تمیز و شیک، بدون بوی خاصی به مصاحبه کاری بروید.

از لباس‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید

همه ما لباس‌هایی داریم که وقتی آن‌ها را به تن می‌کنیم احساس بهتری به ما می‌دهند. این لباس‌ها می‌توانند بهترین لباس مصاحبه کاری باشند. البته به شرطی که لباس مورد علاقه شما پیراهن قرمز چین‌دار یا شلوار جین زاپ‌دار یا کفش پاشنه بلند صورتی نباشد. پس اگر می­پرسید برای مصاحبه کاری چه بپوشیم، یکی از پیشنهاد­های ما همان لباسی است که خودتان در آن احساس راحتی دارید.

کفش راحت و تمیز بپوشید

انتخاب کفش مناسب مصاحبه کاری برای خانم‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که اغلب خانم کفش‌های پاشنه بلند را برای اینگونه جلسات انتخاب می‌کنند که انتخاب درستی نیست. چرا که ممکن است سر و صدای کفش پاشنه ‌بلند شما برای مصاحبه‌کنندگان ناخوشایند باشد. پس سعی کنید کفشی تمیز با یک رنگ خنثی و البته پاشته تخت انتخاب کنید.

به آقایان هم توصیه می‌کنیم برای این روز به خصوص یک کفش تمیز و راحت را انتخاب کنند. همچنین بهتر است در این روز از پوشیدن کفش‌هایی که توجه‌ها را جلب می‌کنند مثل کفش ورنی، کتانی سفید یا جیغ و کفش‌های زرق و برق‌دار پرهیز کنید.

لباس مصاحبه کاری خود را از چند روز قبل آماده کنید

اینکه روز مصاحبه یا شب قبل به این فکر باشید که چه بپوشید کاملا اشتباه است. مثلا از قبل در ذهن داشته باشید که می‌خواهید کدام پیراهن را بپوشید اما فراموش کرده‌اید آن را شسته یا اتو کنید و اکنون لباس مناسبی برای استفاده ندارید. پس سعی کنید چند روز پیش از مصاحبه شغلی، ست کامل لباس مناسب برای مصاحبه استخدامی را آماده کنید. به این ترتیب دلهره و استرس نداشته و اعتماد به نفس بالاتری دارید.

لباس مناسب مصاحبه کاری آقایان

هنگامی که می‌خواهید لباس مناسب مصاحبه کاری را انتخاب کنید، در قدم اول حتما فرهنگ سازمانی و سبک مجموعه را درنظر بگیرید. افرادی که در شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند معمولا استایل کلاسیک دارند، مدیران اغلب از کت‌ و شلوار استفاده می‌کنند و کارمندان هم معمولا با پیراهن‌های مردانه کلاسیک و شلوارهای پارچه‌ای سرکار حاضر می‌شوند.

شرکت‌های دیگری هم وجود دارند که کارکنان آن‌ها لباس‌های راحت‌تر را انتخاب می‌کنند. در این شرکت‌ها دیدن شلوار کتان، بافت‌های رنگ روشن چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

مجموعه‌های خلاق و جوان اکثرا لباس‌های کژوال می‌پوشند و در آن‌ها خبری از لباس‌های رسمی نیست. اگر با این مجموعه‌ها مصاحبه شغلی دارید می‌توانید کمی از استایل شخصی خودتان هم کمک بگیرید. بنابراین با دانستن نام یا تاریخچه کوچکی از شرکت، می‌توانید سبک لباس مناسب و هماهنگ با مجموعه را حدس بزنید.

با همه این‌ها ما در فارسی رو به شما پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب لباس مناسب مصاحبه کاری محافظه‌کارانه عمل کنید. در روز مصاحبه و در روزهای اول کار، بهتر است کمی از تشخیص و آراستگی و در عین حال رسمی بودن را برای شروع در نظر داشته باشید.

کت‌وشلوار همیشه بهترین گزینه لباس مناسب برای مصاحبه کاری آقایان است. بهتر است کت‌وشلواری که انتخاب می‌کنید پارچه ساده و رنگ خنثی داشته باشد. اما اگر تصور می‌کنید کت‌وشلوار برای فضای شرکت و جلسه کاری که می‌روید بیش از حد رسمی به نظر می‌رسد، می‌توانید یک دست پیراهن و شلوار ساده را جایگزین کنید.

اگر برای روز مصاحبه پوشیدن پیراهن و شلوار را انتخاب کردید، بهتر است پیراهن‌تان ساده و بدون طرح باشد. اما اگر فقط پیراهن راه راه یا چهارخانه دارید، سعی کنید پیراهنی که تنوع رنگی کمتری در آن دیده می‌شود را انتخاب کنید. استفاده از پیراهن و شلوار ساده ظاهری راحت و حرفه‌ای را برای شما به وجود می‌آورد. فکر پوشیدن پیراهن آستین کوتاه را هم نکنید. پیراهن آستین بلند بهترین گزینه برای رفتن به مصاحبه شغلی است. در فصول سرد سال می‌توانید از بافت یقه هفت برای روی پیراهن‌تان استفاده کنید.

لباس مناسب برای مصاحبه کاری خانم ها

سعی کنید برای انتخاب لباس جلسات و لباس مصاحبه‌ کاری، همیشه با کیفیت‌ترین لباس‌ها را در اولویت قرار دهید. از پوشیدن طرح‌های پر زرق و برق دار خودداری کنید و رنگ‌های خنثی و تیره را جایگزین کنید. برخی از مانتو و شلوار‌های ست موجود در بازار هم گزینه مناسبی برای شرکت در مصاحبه شغلی محسوب می‌شوند.

همچنین دقت داشته باشید که استایل اداری با استایل دانشجویی تفاوت دارد. اگر برای رفتن به دانشگاه از مانتو و مقنعه روشن با مدل خاص استفاده می‌کنید، نباید آن را در جلسات استخدامی شرکت‌های دولتی و فرهنگیان بپوشید.

نکته دیگری که باید در لباس مناسب مصاحبه کاری به آن توجه کنید قد مانتو است. در انتخاب مانتو و لباس مناسب مصاحبه استخدامی حتما توجه داشته باشید که تا پایین زانوها باشد. پوشیدن مانتوهای خیلی بلند یا کوتاه در جلسات کاری دولتی و رسمی، اصلا مناسب به نظر نمی‌آید‌.

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

اهمیت رنگ لباس مناسب برای مصاحبه شغلی

رنگ لباس از اهمیت بسیاری برخوردار است و قادر است به طور ناخودآگاه واکنش‌های مختلفی را در افراد بر انگیزد. بنابراین بهتر است رنگ‌های مناسب برای لباس مصاحبه کاری را بشناسید و بدانید هر رنگی چه حسی را به دیگران منتقل می‌کند.

رنگ مشکی و اهمیت آن در لباس مصاحبه شغلی

مشکی یک رنگ متداول و پراستفاده برای کت‌وشلوار و مانتو در مصاحبه شغلی است. مشکی رنگ قدرت است و شخصیت شما را محکم و با نفوذ جلوه می‌دهد. این رنگ برای مشاغلی که محیط دولتی و محافظه‌کارانه‌ای دارند، یک گزینه بسیار مناسب محسوب می­شود. اما برای محیط‌ کاری صمیمی و غیررسمی چندان مناسب به نظر نمی‌رسد و حتی ممکن است شما را خشک و انعطاف ناپذیر نشان دهد.

به کار بردن رنگ مشکی به عنوان یک رنگ مکمل در کنار رنگ‌های دیگر مثلا در کروات یا شال، از شما یک شخصیت قدرتمند و در عین حال صمیمی می‌سازد. رنگ مشکلی از بهترین رنگ ها برای لباس مصاحبه کاری است.

رنگ سفید و اهمیت آن در لباس مصاحبه کاری

سفید برای بلوز و پیراهن آقایان انتخاب مناسبی به شمار می‌رود. این رنگ نشان‌دهنده سادگی و صداقت است. اما استفاده از رنگ سفید در کنار حس امنیت و اطمینانی که دارد، ممکن است احساس کسل یا بی اعتماد به نفس بودن شما را به مصاحبه‌کنندگان انتقال دهد.

رنگ طوسی و اهمیت آن برای لباس مصاحبه شغلی

طوسی از رنگ‌های خنثی است که می‌تواند هم برای جلسات مصاحبه شرکت‌های رسمی و هم غیررسمی مناسب باشد. این رنگ نشان‌دهنده پیچیدگی و بی‌طرفی است. رنگ توسی از بهترین رنگ ها برای لباس مصاحبه کاری است.

رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای یکی دیگر از رنگ‌های خنثی است که آرامش و امنیت را به دیگران القا می‌کند. استفاده از پیراهن‌های قهوه‌‌ای رنگ بدون طرح یا با طرح کم، برای لباس مصاحبه‌ کاری هر محیطی مناسب به نظر می‌رسد.

رنگ قرمز

قرمز یک رنگ بسیار قوی و تند است که اغلب نشانگر اشتیاق، انرژی و البته قدرت است. استفاده از قرمز در یکی از آیتم‌های لباس، می‌تواند بیان‌کننده اشتیاق شما به کار باشد. به شرطی که به قدر کافی استفاده شود.

رنگ آبی و اهمیت آن برای لباس مصاحبه کاری

براساس نظرسنجی‌های انجام شده، رنگ آبی از بهترین رنگ‌ها برای مصاحبه کاری است. این رنگ حس آرامش و اعتماد را انتقال می‌دهد. آبی آسمانی و سرمه‌ای از پرکاربردترین آبی‌ها برای مصاحبه‌های کاری و جلسات رسمی هستند. استفاده از رنگ آبی می‌تواند احساس مثبتی را در مصاحبه‌کنندگان ایجاد کند.

رنگ‌های سبز، زرد، نارنجی و بنفش

این رنگ‌های تند و شاد توجه‌ها را به خود جلب کرده و شوخ طبعی و خلاقیت شما را نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است که این پیام برای اغلب مصاحبه‌های شغلی درست و کارساز نیست. پس بهتر است اگر به مصاحبه‌ی شرکت‌های دولتی و رسمی می‌روید از این رنگ‌ها استفاده نکنید. اما برای محیط‌های کاری صمیمی، استارتاپ‌های نوپا یا مشاغلی که نیاز به خلاقیت و شادابی دارند، بسیار عالی و مناسب بنظر می‌رسند.

سوالات متداول

بهترین لباس برای مصاحبه کاری چه سبک و استایلی است؟

همانطور که در بخش‌های قبلی بیان کردیم، سبک و استایل لباس مصاحبه کاری به فضا و حس‌‌وحال مجموعه و شرکت مورد نظر بستگی دارد. با کمی جستجو می‌توانید از فضای کاری شرکت یا اداره مدنظرتان مطلع شوید و لباس مناسب را انتخاب کنید. اما به طور کلی می‌توان گفت استفاده از استایل کلاسیک برای همه مصاحبه‌ها از کمترین ریسک برخوردار است و برای هیچ محیطی نامناسب بنظر نمی‌رسد.

بهترین رنگ لباس برای مصاحبه شغلی چه رنگ هایی هستند؟

رنگ‌های خنثی مثل مشکی، سورمه‌ای و طوسی بهترین گزینه‌ها برای لباس مصاحبه‌ شغلی هستند و احساسی را به مخاطب القا نمی‌کنند. بهتر است در مصاحبه شغلی بخش غالب استایل‌تان را رنگ‌های خنثی قرار داده و از رنگ‌های شاد مثل زرد برای تکمیل کردن آن استفاده کنید. آبی هم از رنگ‌های محبوب و پراستفاده در مصاحبه‌های شغلی است که می‌توانید در کنار رنگ‌های نام برده شده استفاده کنید.

برای مصاحبه فرهنگیان چی بپوشم؟

هنگام شرکت در مصاحبه فرهنگیان، داشتن پوشش مناسب هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان اهمیت ویژه‌ای دارد. بهترین و کاملترین پوشش برای خانم‌ها در این مصاحبه چادر است. بهتر است مانتو و کفش هم با چادر هم‌رنگ بوده و بدون زیور و تزیینات باشد. آقایان می‌توانند برای انتخاب لباس مصاحبه کاری فرهنگیان از لباس‎‌‎های رسمی، بدون طرح خاص و غیر جذب در مصاحبه‌های استخدامی فرهنگیان استفاده کنند. داشتن مدل موی ساده و مرتب و ظاهر آراسته برای آقایان بسیاری مهم و ضروری است. برای شرکت در مصاحبه فرهنگیان از پوشیدن برخی پوشش‌ها و اکسسوری‌ها مثل پیراهن آستین کوتاه، کلاه‌های مردانه، کفش اسپرت یا تیشرت‌های رنگارنگ پرهیز کنید.

جمع‌بندی

همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، لباس مصاحبه کاری هر شغلی با شغل دیگر متفاوت است. شما باید در هنگام انتخاب لباس مصاحبه شغلی هر شرکت و اداره، قوانین و حس‌وحال آن را در نظر بگیرید‌. به عنوان مثال: می‌دانید که پوشش مناسب برای مصاحبه کاری یک گرافیست و یک کارمند بانک قطعا متفاوت است. با اینکه در یک مصاحبه شغلی مهارت و تجربه و چگونگی پاسخ دادن به سوالات بسیار حائز اهمیت است، اما یک ظاهر درست با ترکیب رنگ مناسب می‌تواند شما را از بقیه متمایز کرده و شانس‌تان را برای به دست آوردن موقعیت شغلی بهتر افزایش دهد.

اگر در مورد لباس مناسب برای مصاحبه کاری نظر یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. ما از تمامی نظرات و پیشنهادات شما استقبال خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا