سرگرمی و ورزش

تاثیر دو چرخه ثابت بر تناسب اندام (پیشنهادی)

دوچرخه ثابت یکی از مهمترین وسایل ورزشی برای کاهش وزن و لاغری می باشد که نه تنها  فشار زیادی به پایین تنه مخصوصاً عضلات ران و باسن  وارد می کند بلکه موجب تقویت و استحکام ماهیچه مرکزی بدن می‌شود و صدها کالری می سوزاند.

قیمت دوچرخه ثابت

این دوچرخه ها با توجه به شاسی دوچرخه ، مدل ، ابعاد ، برند، کیفیت،گارانتی، نوع سیستم برقی یا دستی و نوع زین ایستاده یا نشسته بودن در بازار به قیمت های مختلف عرضه می گردند.

استفاده از شاسی بسیار قوی و موتور الکترومگنت قوی تر دوچرخه  ثابت باشگاهی نسبت  به مدل های خانگی باعث شده است که دوچرخه های ثابت باشگاهی قیمت های بسیار بالایی داشته باشند.

قیمت دوچرخه ثابت
قیمت دوچرخه ثابت

مزایا و فواید دوچرخه های ثابت

تمرین کردن با  دوچرخه ورزشی ثابت ، ورزش دوچرخه سواری است که با دستگاه دوچرخه ثابت شبیه سازی شده است، بنابراین تمام فوایدی که شما از تمرین دوچرخه سواری می برید بدون شک  از تمرین بر روی این دستگاه ورزشی همان فواید را حتی بیشتر، خواهید برد. دوچرخه سواری با Home Bike باعث افزایش آمادگی جسمانی بدن شده و گردش خون را افزایش خواهد داد؛ همین امر موجب افزایش سطح اکسیژن در بدن می شود و به همین دلیل است که تمرین با دوچرخه خانگی موجب تقویت قلب خواهد شد .

این دستگاه مانند تردمیل در مکانی ثابت مانند خانه یا باشگاه قرار می گیرد و با رکاب زدن  به حرکت در می آید . استفاده از این دوچرخه ها  نسبت به تردمیل  به صرفه تر است  چرا که هم فضای کمتری اشغال می‌کنند  و هم  قیمت کمتری دارند.این تمرین هیچ خطری ندارد به همین دلیل برای فردی که مشکل مفصلی دارد،ورزشی ایده آل است .امروزه دوچرخه های ثابت جانشین دوچرخه های متحرک شدند و افراد زیادی برای چربی سوزی، ورزش های حرفه ای و کم کردن وزن از این نوع دوچرخه ها استفاده می کنند. این دستگاه برای افرادی که نمی تواننددر محیط های آزاد ورزش  کنند این امکان را فراهم می کند در خانه ورزش های هوازی را انجام دهند.

با وجود این نوع دوچرخه ها دیگر نگرانی بابت آلودگی هوا، نامساعد بودن شرایط جوی ، ترافیک و… وجود ندارد و فرد می‌تواند در خانه و در هر لحظه ای که خواست به طور حرفه‌ای ورزش کند.

صندلی این دوچرخه ها طبی و پهن است و به خوبی کمر را می پوشاند.

دوچرخه ثابت
دوچرخه ثابت

استفاده از این دوچرخه ها چه تاثیری بر ساز و کار بدن دارد؟

رکاب زدن در این دوچرخه ها باعث بهتر شدن جریان خون در قلب و عروق می شود و موجب سلامت و تناسب اندام می گردد.

از جمله فواید استفاده از این دوچرخه ها می توان به فرم دهی به عضلات و ماهیچه های پا و کمر، بهبود سیستم عروقی و دستگاه تنفسی و همچنین چربی سوزی اشاره کرد.

دوری از بیماری های روحی ، افسردگی ، استرس و افزایش هورمون شادی و نشاط آور از دیگر فواید استفاده از این نوع دوچرخه ها است. این دستگاه بر روی عضلات فشار مضاعفی وارد نمی‌کند.

سازوکار دوچرخه های ثابت

همه ما از دوران کودکی با دوچرخه ها سر و کار داشتیم و این دستگاه ها ساز و کار ساده‌ای دارند و استفاده از این دوچرخه ها نیاز به آموزش خاصی ندارد. این نوع از دستگاه ها با سیستم های پیشرفته ژانراتوری و برقی کار میکنند و پدالی روی آنها قرار دارد که با نیروی شخص به حرکت در می آید.

بی شک وجود یک صفحه نمایشگر بر روی دوچرخه ثابت مورد نظر  از عوامل تعیین کننده در پیشرفته بودن آن است . در صورت وجود یک پنل نمایشگر  شما می توانید  از شدت ضربان قلب ، میزان کالری سوزی، سرعتی که تجربه می کنید و همچنین  مسافت رکاب زده شده اطلاع یابید.

دوچرخه های ثابت از دو نوع سیستم مقاومت نمدی و اهنربایی برخوردارند که در سیستم مقاومت نمدی رکاب زنی مشکل همراه با صدای تسمه می باشد اما در سیستم مقاومت اهنربایی این موارد دیده نمیشود . خوب است اگر قصد خرید دوچرخه ثابت را دارید ، نوع سیستم مقاومتی اهنربایی(مگنتی) ان را خریداری کنید .

انواع دوچرخه های ثابت

دوچرخه های ثابت عموما در دو نوع خانگی و باشگاهی عرضه می گردند . دوچرخه ثابت خانگی برقی یا دستی است  اما دوچرخه ثابت هایی که در باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد معمولاً  تنظیم سرعت شان برقی است .این دوچرخه ها شامل انواع مختلفی اعم از دوچرخه ثابت ایستاده ، دوچرخه ثابت نشسته و دوچرخه ثابت اسپینینگ می‌شوند و فرد بسته به نوع نیازش می تواند هر یک از این ها را انتخاب کند .

دوچرخه ثابت اسپینینگ

نوع حرفه ای تر دوچرخه های ثابت ، دوچرخه اسپینینگ نام دارد . این دوچرخه با داشتن سرعت بسیار بالا موجب چربی سوزی بیشتر میشود و برای افرادی که میخواهند دوچرخه سواری شبیه به واقعیت در خانه یا باشگاه داشته باشند بسیار مناسب است . با هر بار استفاده ی صحیح از اسپینینگ به طور متوسط موجب سوزاندن ۵۰۰ کالری می شود .

اسپینینگ یک ورزش موثر است که حتی امکان تمرین دوچرخه سواری برای دوچرخه سواران حرفه ای را در فصل استراحت و تعطیلی مسابقات ، برایشان فراهم می کند .

نکاتی که هنگام خرید دوچرخه های ثابت باید به انها توجه کنیم:

هنگام خرید این نوع دوچرخه هدفتان را از تهیه این دستگاه مشخص نمایید. باید مشخص کنید که قصد استفاده معمولی از این دوچرخه را دارید یا اینکه می خواهید به‌طور حرفه‌ای از آن استفاده کنید؟ همچنین بدانید که تنها شما از این دستگاه استفاده میکنید یا سایر اعضای خانواده و یا دوستانتان هم از این دستگاه استفاده می کنند؟ اگر می‌خواهید از این دستگاه در خانه تان استفاده کنید بهتر است نوع ساده و ارزان را تهیه کنید چرا که خودتان از این دستگاه استفاده میکنید و فشار زیادی به آن وارد نمی شود.

در نظر داشته باشید که اگر می خواهید به طور جمعی از این دستگاه ورزشی خانگی استفاده کنید بایستی وسیله ورزشی شما قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی تنظیم ارتفاع  و همچنین تنظیم فرمان  را دارا باشد  تا هر شخص با توجه به ابعاد و سایز جسمانی خود نهایت استفاده از این وسیله ورزشی را ببرد و دچار آسیب‌های ورزشی ناشی از استفاده نادرست از وسیله نشود . وزن فرد و مشکلات فیزیکی مانند کمردرد و زانو درد اهمیت زیادی در انتخاب نوع دوچرخه ثابت دارد.

در صورتی که مشکل زانو و کمر دارید باید نوع نشسته آن را تهیه کنید. اگر وزن شخص زیاد باشد   باید دوچرخه ثابت با  شاسی قوی تر تهیه کرد. اگر قصد خرید دوچرخه ثابت حرفه‌ای دارید سعی کنید نوع برقی آن را به کار گیرید و توجه داشته باشید که زین آن قابلیت تنظیم در هر جهت دلخواه را داشته باشد . دوچرخه ثابت ایستاده فشار بیشتری روی فرد وارد می کند و برای سوزاندن کالری و کاهش وزن مناسب تر می باشد .

دوچرخه ثابت نشسته برای فیتنس مناسب است و  افرادی که مُسن هستند ویا از مشکل کمر و زانو رنج می برند و همچنین افرادی که  دوران نقاهت بعد از عمل زانو یا کمر را می گذرانند می‌توانند به راحتی از این دوچرخه استفاده کنند  و با اشاره به اینکه  در چربی سوزی هم نقش دارد اما بیشتر جنبه پزشکی دارد .

 اگر قصد تهیه دوچرخه ثابت داشته باشیم بهتر است از کدام برند ها خریداری کنیم؟

اگر به دنبال بهترین برند هستید حتما توجه داشته باشید از برندی خریداری کنید که شناخته شده و با سابقه باشد  و بخصوص دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد، بعضی از این برند های معتبر مانند توربوفیتنس – جی کی اکسر – پروتئوس – کتلر – هورایزن – پروفرم – کراس میباشند که فروش قابل توجهی در بازار ایران دارا هستند.

خرید از دیجی کالا
خرید از دیجی کالا

برای مشاهده دیگر مقالات فارسیرو کلیک کنید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا